Procesul tehnologic .

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 02, 2011, 05:23:50 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


5. SE FORMEAZA PANOURILE IN VEDEREA FREZARII PENTRU IMBINARE . Aici are loc o noua sortare a materialului ,iar panourile trebuiesc facute la cote apropiate de cele finale pentru a avita pierderi mari .

flavius

notat, memorat...cu prima ocazie, dau o  :beer:...chiar doua  :beer: :beer: si o  :coffee:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Porfy66

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 05, 2011, 08:10:43 PM
Este obligatoriu sa inderptam o fata la fiecere piesa bagata la grosime indiferent ce se confectioneaza din ea ( BINALE .MOBILIER LAZI DE ALBINE ,ETC .) pentru-ca poate avea deformari rezultate din debitare s-au sa sucit in procesul de uscare s-au scindura lata la uscare se copeaza de obicei si cind e bagata la grosime si apasa rolele pe ea se poate crepa de la mijloc .Acum inteleg dece spuneai tu Flavius ca masisnile de degrosat ciupesc .

Cum putem obtine o fatza dreapta inainte de a fi bagata la aparatul de grosime? O rindeluim?
:thanks: :hi: :hi: :hi:

tassevasi

La abriht ,o poti face ,pe o parte  si apoi la grosime pe cealalta parte .
Numai bine :hi:

flavius

N-a mai scris dl Ardelean pe aici...il asteptam cu interes in continuare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

o ajuns iara inapoi (cumva  :) ) asa ca de nu beliti ochii acum ........    :hi: :hi: :hi:

ioanardelean55


cristian bh

sa traiesti nea ioane am citit tot ce sa discutat pe acest topic eu fiind nou pe forum si apreciez acuratetea si cronologia exacta a primilor pasi prezentata  ce ar trebui urmati de oricine  doreste sa faca si ceva tamplarie .eu am o deviza simpla in acest domeniu un lucru nu e decat de 2 feluri ori e bun ori e rau calea aceea ca e bine si asa ca n-am timp , ca n-am cu ce  treaba fiecaruia ca doar lor isi fac .pe cei ce intre timp tind sa se specializeze ii felicit sincer si le urez succes

ioanardelean55

#38
   :thanks: Daca ar fi numai atit n-ar fi rau ,dar se dau mari mesteri  , i-si gasesc  (vorba lui Dragos FRAERII) clienti
   de care mai apoi i-si bat joc . Chiar nu damult un amic care face si el stupi m-a intrebat daca poate sa faca stupi din cherestea debitata cu TREI luni in urma (deci debitarea s-a facut cam prin august ),argumentind ca,, oricum clientul nu stie cit e de uscata . E doar un exemplu , de calitate  ce sa mai vorbim ,la uni mesteri conteaza cantitatea .calitatea pe locul II.
  Mai aveam de continuat cu procesul tehnologic dar din motive strict personale a trebuit sa intrerup o vreme.,Acum totul e OK si pentru cei interesati putem continua .   Astept intrebari .

uve

Traiesc cu impresia ca multi isi fac o impresie falsa despre tamplarie . Se creeaza iluzia ca cu cateva "lectii" pe forum ai diploma de tamplar ,poti face orice . Spun asta chiar si din experienta proprie . Am inceput sa am tangenta cu lemnul in 1983, la fostul CPL Tg Mures (actionari neconventionale). Am mai lucrat cu lemn, dupa program , din 85 , strungarie si sculptura. In 91 am deschis firma cu specific de prelucrare lemn .Mai veneau doi tamplari dupa program sa ma ajute . Credeam ca sunt deja as. Aiurea ! Nu stiam ca bucata de lemn mai scurta de o anumita lungime nu se poate prelucra la masina de indreptat (abricht in germana).Fiecare masina are o anumita lungime minima recomandata . Intr-o fractiune de secunda doua degete erau "rezolvate" : o falanga si jumatat erau deja in rumegus . Primul lucru pe care l-am facut a fost sa cumpar Manualul tamplarului.Pana s-au vindecat am avut vreme de studiu .Am vazut prea putin in postari masuri de protectia muncii . Recomand urmarea macar a unui curs de tamplarie . In acest domeniu orice neglijenta,abatere , necunoastere sau neatentie este aprig si degraba pedepsita .Va doresc tuturor , meseriasi si aspiranti , sa nu aveti niciodata parte de evenimente nedorite !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristian bh

da amicul dumitale se mai intalneste cu clientii dupa afacere,,,ca-n domeniul asta umbla vorba din om in om ca pasarea din pom in pom.referitor la capitolul indreptare rindeluire daca totusi nu-i decat rindeluire la grosime de aceea e bine ca buc sa fie scurte si latime mica atunci ori indreptata o fata chiar si un mm in cant pe  circular la stel apoi rindeluita la grosime. span mic fata aialalta una dupa alta la mine cad jos vreo 40 buc opresc abrichtul le iau de jos si bag celelalta pana la ultima ,ridic grosimea inca un span idem n-am nevoie de o a doua persoana daca nu-i nici circularu bun atunci si eu am multe de invatat despre albine...... uve mersi si tie deasemenea

soricul

Citat din: cristian bh din Ianuarie 04, 2013, 01:18:11 PM
sa traiesti nea ioane am citit tot ce sa discutat pe acest topic eu fiind nou pe forum si apreciez acuratetea si cronologia exacta a primilor pasi prezentata  ce ar trebui urmati de oricine  doreste sa faca si ceva tamplarie .eu am o deviza simpla in acest domeniu un lucru nu e decat de 2 feluri ori e bun ori e rau calea aceea ca e bine si asa ca n-am timp , ca n-am cu ce  treaba fiecaruia ca doar lor isi fac .pe cei ce intre timp tind sa se specializeze ii felicit sincer si le urez succes
Datorita acestor meseriasi tot mai multi apicultori se apuca sa-si faca singuri lazile,gandindu-se ca nu le fac mai proaste decat "meseriasii".
Daca te duci la meserias spune un pret, dupa o saptamana suna si spune ca a uitat sa puna la socoteala o parte componenta a stupului si mai adauga la pret, dupa putin timp suna iarasi si spune ca s-a gandit mai bine si mai pune la pret(lucru patit de mine).Acum toti sunt meseriasi si cu fondurile acestea europene gasesc si frairii. Te prostesc ca acea inbinare e cea mai buna, ca are cel mai bun aracet, ca are lemn uscat de .....ani.Dupa ce pui albinele in lazi si esti in mijlocul iernii te apuci de carpit, de bandajat,e,t,c.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

ioanardelean55


   Eu nu as da comanda unui timplar daca nu am garantia ca face lucru bun . Uni clienti se uita la pret si uita de calitate .

ioanardelean55


  .Am vazut prea putin in postari masuri de protectia muncii .
   
Aveti dreptate , trebuie respectate citeva reguli ,altfel se poate lasa cu urmari .
Citeva din cele mai importante masuri de protectie :
    1. Sa se evite improvizatiile  (sabloanele si dispazitivele sa fie bine facute )
    2. Frezele , cutitele si pinzele sa fie bine ascutite .
    3. Sa nu se prelucreze material cu defectiuni (cepuri cazatoare mari , putred ,nu e cazul la lazi . ,capat) e.t.c.
    4 . Nu se prelucreaza buc mai mici de 40 cm .
    5. NU SE TRECE CU MINA PE LINGA FREZA S-AU CIRCULAR SI NICI PESTE CUTITELE DE LA ABRICHT.

uve

Multumesc domnului Ioan Ardelean pentru completari ! Daca un singur deget din tara asta va scapa de "retezare " inseamna ca ideea a avut sens . O sa revin cu poze privind unele dispozitive de siguranta . Nu uitati : legile fizicii vegheaza zi si noapte !O secunda de neatentie si..Doamne fereste !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231