Procesul tehnologic .

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 02, 2011, 05:23:50 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Casca ochii FLAVIUS ,D-l ardelean are tehnica ...Eu cu modesta mea scula am aceeasi ordine a operatiilor....le-ai
vazut cum asteapt :hi:a pentru a fi asamblate , precum cartile in biblioteca

flavius

pai ce, numai ochii? cascam tot, in special neuronii...ca aia-s cei mai importanti aici...

Vorba Pharaonului:  ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Gata cu comment-urile, asteptam pasul 3, 4, 5, ...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

roi_ag

Ma ghindesc mai mult cu ce sa tratez lemnul

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Varianta cu ceara/parafina mi se pare a fi cea mai buna!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Asteptam pasul 3...cu nerabdare, as zice... :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi


tassevasi

Urmariti cu atentie filmuletele de mai sus, vom gasi toti pasii necesari in confectionarea unui stup .
Numai bine  :hi: :hi:

ioanardelean55



  Daca va grabiti putem merge mai departe dar eu vreau sa lamurim bine orice problema ,Flavius intradevar cind lucrezi cu bucati mici la grosime e nevoie de doua persoane cel putin iar mai departre te descurci singur , dar cind lucrezi cu bucati mari e nevoie la fiecare operatie de cele doua persoane .

ioanardelean55


Material gata croit ,si sortat .

ioanardelean55


   Urmatorul pas e foarte important si multi nu-i dau importanta .
3. RINDELUIREA UNEI PARTI A MATERIALULUI .(Fata care sta cel mai bine pa blatul masini se rindeluieste ,se ia un span de 1-2 mm depinde cit de defomata e suprafata respectiva ,nu se ia prea mult ptr, a nu subtia materialul ,cind materialul respectiv va fi bagat la grosime acesta sa nu miste ,stiind ca grosimea copiaza suprafata de jas a materialului ,si daca nu  scoatem suprafetele plane nici panourile nu vor drepte .,cu aceasta ocazie indreptam si canturile.

flavius

Deci se impune un abricht...nu-l am...da' e pe lista...am notat, multam fain...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55

#27
 Este obligatoriu sa inderptam o fata la fiecere piesa bagata la grosime indiferent ce se confectioneaza din ea ( BINALE .MOBILIER LAZI DE ALBINE ,ETC .) pentru-ca poate avea deformari rezultate din debitare s-au sa sucit in procesul de uscare s-au scindura lata la uscare se copeaza de obicei si cind e bagata la grosime si apasa rolele pe ea se poate crepa de la mijloc .Acum inteleg dece spuneai tu Flavius ca masisnile de degrosat ciupesc .

ioanardelean55


4. DEGROSAREA ,(Materialul este bagat la grosime de 2,2 -  2,3 nu conteza ca nu iasa suprafata curata pentru-ca dupa asamblarea panourilor din nou vor fi bagate la grosime de doua ori .)

flavius

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 05, 2011, 08:10:43 PM
Este obligatoriu sa inderptam o fata la fiecere piesa bagata la grosime indiferent ce se confectioneaza din ea ( BINALE .MOBILIER LAZI DE ALBINE ,ETC .) pentru-ca poate avea deformari rezultate din debitare s-au sa sucit in procesul de uscare s-au scindura lata la uscare se copeaza de obicei si cind e bagata la grosime si apasa rolele pe ea se poate crepa de la mijloc .Acum inteleg dece spuneai tu Flavius ca masisnile de degrosat ciupesc .

Dle Ardelean, din ce mai citisem, stiam si eu ca e bine ca fata de jos sa fie perfect dreapta inainte de grosime...cum nu am (inca! si subliniez: INCA!) abricht, eu am mers intotdeauna numai pe degrosare...pe ambele fete...si am vazut pe pielea mea ca nu e asa de ok...asta-i viata...ma fac eu mare, si-mi cumpar ce-mi lipseste...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...