Cum ajungem la familii puternice in ME

Creat de jonny_it, Noiembrie 23, 2011, 06:38:20 PM

« precedentul - următorul »

Bambucha

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 25, 2011, 07:25:06 PM
D-le Bucovineanu sunt de acord cu d-voastra.
Generic vorbind asa stau lucrurile.
Eu am observat insa ca daca corpul 2 are coroane de miere(chiar necosistente), in momentul inversarii matca nu urca automat in corpul inversat.
De aceea primavara in perioada stimularilor intervin cu razuirea coroanelor din corpul 2. E printre putinele operatii manuale pe care le fac(adica cu rama). Dar aceasta razuire e capitala pentru a "impinge"  ghemul in sus o data ce inversam.
Daca exista o bariera de miere nu e bine.
Faptul ca ghemul trebuie sa fie in mod obligatoriu in contact cu mierea, tine de organizarea naturala a coloniei.
Anul trecut am gasit intr-o padure de langa o stupina un roi, de fapt o colonie.
Fagurii aveau inaltime de cam 80 cm, erau situati intr-un trunchi mancat pe dinauntru.
Cam 40 cm sus era miere si polen, jos puiet. Nu era nici o segmentare intre miere-puiet.
Era exact imaginea dintr-un ME. Imaginea ideala as spune.
De aceea acea razuire a coroanelor primavara inainte de inversare o gasesc garanta pentru succesul inversarii.
Am vorbit cu diversi stupari cu ME si din Franta si Romania. Nu erau constienti de importanta acestui gest. Si acuzau ME-ul cum ca ar avea un comportament aleatoriu. Insa nu e deloc astfel.
La Johny sau in zonele subcarpatice, fiind ezprimavararea mai tardiva, acele coroane dispar in mod natural, dar in Baragan parerea mea e ca acea razuire se impune.

Salut,
am citit pana aici si dupa ce voi raspunde voi parcurge mai departe.
Andrei, coronitele din cuib dispar primavara imediat, adica pe la un 15 aprilie ai deja in mod normal 7,8 rame pline ochi cu puiet din leat in leat. Daca vara mierea ingramadeste puietul, ei bine primavara este cu sens invers. La ce sarbatoare de polen este in natura, coronitele respective dispar cat ai bate din palme. Aici se impune inversarea, de obicei ai sa gasesti puiet si in c1 pe treimea superioara a ramei, sau chiar pe rame intregi. Practic familia iti arata singura ca trebuie inversare. Eu nu apuc primavara sa razuiesc la acele coronite, fiindca ele dispar singure. Cum? Cuibul strans dupa iesirea din iarna + descapacire in lateral= matca intra in "sevraj". La cuib labartat pe 10 rame, acele coroane nu dispar asa de repede fiindca familia are mai mult volum.  Avantajele si dezavantajele cuibului restrans versus cuib nerestrans le putem discuta in alta parte.
Nu toate familiile ating acest target simultan, primavara in ME se remarca imediat cat de "obosita" este matca. O familie buna care intra in salcam neajutata se prezinta pe 2 corpuri blind de albina, si de la caz la caz 10-12 rame foarte rar 15-16 cu puiet. Daca n-ai cules sau albina e obligata sa stea inactiva nu te ajuta nici corpul intercalat.

Bambucha

#151
O rama de cuib la corcodus, care in iarna era integral capacita cu miere de tei.
La mine cuibul pleaca de jos din c1, deoarece pana in septembrie se mai "cloceste" puiet. In functie de coronite familiile urca in c2 in perioada noiembrie-ianuarie.
Cum ziceam si pe alt forum, iernarea pe un singur corp de ME nu ma satisface, insa in conditiile de dezvoltare ale stupinei trebuie trait si cu acele "matze lesinate".

morozan simion

buna
am inceput anul trecut stuparitul si am inteles perfect orice parte teoretica mai ales ca am un profesor foarte bun am cunostinte si stiu despre stupul orizontal si vertical DADANT dar nu pot intelege cum se dezvoltă mai multe familii in multietaj, as dorii principiul de functionate sunt mai multe matci si cum se suparta? au gratie haneman intre fiecare cat? care este logica, va rog sa-mi explicati si daca puteti sa-mi recomandati vreo carte despre multietaj.
saptamana viitoare voi fi la Vilcea si voi participa la targul apicol, vreau sa ma relationez si eu cu uni apicultori de buna credinta care mai povestesc despre aceasta mininata arta
multumesc anticipat

jonny_it

Citat din: morozan simion din Martie 23, 2012, 11:12:12 PM
buna
am inceput anul trecut stuparitul si am inteles perfect orice parte teoretica mai ales ca am un profesor foarte bun am cunostinte si stiu despre stupul orizontal si vertical DADANT dar nu pot intelege cum se dezvoltă mai multe familii in multietaj, as dorii principiul de functionate sunt mai multe matci si cum se suparta? au gratie haneman intre fiecare cat? care este logica, va rog sa-mi explicati si daca puteti sa-mi recomandati vreo carte despre multietaj.
saptamana viitoare voi fi la Vilcea si voi participa la targul apicol, vreau sa ma relationez si eu cu uni apicultori de buna credinta care mai povestesc despre aceasta mininata arta
multumesc anticipat

Ai inteles putin gresit, este vorba de o singura matca, doar ca folosind facilitatile stupului + cateva "trucuri" le fortam putin sau mai bine zis le lasam sa se dezvolte atat cat pot.
O familie intr-un dadant pe 10 rame are jos cel putin 2 rame cu miere, 2 cu polen si miere sau urme de puiet, deci maxim 6 rame cu puiet. O matca normala are nevoie de mult mai mult spatiu.
Intr-un stup ME spatiul este aproape nelimitat deci au loc sa isi faca de cap!  :wink:

Kiwi Bee

Citat din: morozan simion din Martie 23, 2012, 11:12:12 PM
buna
am inceput anul trecut stuparitul si am inteles perfect orice parte teoretica mai ales ca am un profesor foarte bun am cunostinte si stiu despre stupul orizontal si vertical DADANT dar nu pot intelege cum se dezvoltă mai multe familii in multietaj, as dorii principiul de functionate sunt mai multe matci si cum se suparta? au gratie haneman intre fiecare cat? care este logica, va rog sa-mi explicati si daca puteti sa-mi recomandati vreo carte despre multietaj.
saptamana viitoare voi fi la Vilcea si voi participa la targul apicol, vreau sa ma relationez si eu cu uni apicultori de buna credinta care mai povestesc despre aceasta mininata arta
multumesc anticipat

Se poate dar alea nu sint fam. de productie. Sint nuclee/stup pe un corp pt iernat sau nuclee de imperechere(chiar si divizate cu diafragma fixa in interior, deci ai 2 nuclee/corp si le inaltezi pina le ajungi). Intrun "turn" poti avea lejer 7 cutii una peste alta. In fiecare caz corpurile se despart cu o placa de diviziune si se face o mica iesire(urdinis) pt fiecare nucleu/stup. Acum nu am poza dar exista aici pe forum o carticica neozeelandeza si acolo este si foto.
Avantajul este ca iti trebuie doar un singur fund de stup, un singur podisor si un singur capac....... si placi de diviziune(un PFL de 3-4mm grosime cit suprafata cutiei si de o parte si de alta cu un chenar de lemn 20-25mm lat si 10mm gros deci total 23-24mm gros. Pe partea superioara a placii lasi la mijloc sau dupa caz intrun colt o intrare de 3-4 degete).
Parca Orban Stefan are aici pe forum niste poze tare faine cum parafineaza PFL-ul.

gabi bee

#155
salut pe toti colegii de forum ! este prima mea postare aici si am si eu o intrebare despre stupii ME ! sunt la capitolul constructie lazi pt marirea nr de familii si printre altele am facut si 3 modele de ME pe 9 rame pe care urmeaza sa le populez ! foloseste cineva modelul pe 9 rame si daca da ,cu ce rezultate ? numai bine ! :thanks:
masoara timpul cu faptele tale !

jonny_it

Citat din: gabi bee din Aprilie 22, 2012, 07:43:11 AM
salut pe toti colegii de forum ! este prima mea postare aici si am si eu o intrebare despre stupii ME ! sunt la capitolul constructie lazi pt marirea nr de familii si printre altele am facut si 3 modele de ME pe 9 rame pe care urmeaza sa le populez ! foloseste cineva modelul pe 9 rame si daca da ,cu ce rezultate ? numai bine ! :thanks:

Eu folosesc pe 11 rame. Nu sunt de acord cu mai putin de 10 pentru ca la aproape toate familiile ar fi nevoie de corpul 4, asa cu 11 rame ma descurc in majoritatea cazurilor cu 3 corpuri.

Dani V.

o intrebare pt cei cu ME
cam cum e dezvoltat in medie un ME in aceasta perioada? eu am unul pe 8 rame de puiet si restul cam pe la 4-5
voi cum va situati. la mine acuma au inflorit ciresii.
vreau doar sa stiu asa media ca in cam nou cu ME

romikele

Citat din: popadrianf din Aprilie 29, 2012, 09:34:18 PM
buna ma numesc  Pop Adrian sunt din salaj  nu inteleg termenul  (anecbalie) ma ajuta cineva

Anecbalia este o particularitate capatata pe parcurs de unele colonii de albine care isi pierd obiceiul roirii, devenind astfel foarte rentabile. Aceste colonii sunt dinamice, bine populate si rezistente la boli, datorita faptului ca doicile hranesc larvele cu mult laptisor. Daca vom afla in stupina astfel de colonii este bine ca sa le folosim ca familii de prasila, izolandu-le la cel putin 8 km pentru a se imperechea numai cu trantori proveniti din familiile anecbalice. Reginele anecbalice nu roiesc, la batranete convietuind o perioada cu cele tinere dupa care sunt inlocuite linistit.

jonny_it

Citat din: romikele din Aprilie 29, 2012, 10:16:54 PM
Citat din: popadrianf din Aprilie 29, 2012, 09:34:18 PM
buna ma numesc  Pop Adrian sunt din salaj  nu inteleg termenul  (anecbalie) ma ajuta cineva

Anecbalia este o particularitate capatata pe parcurs de unele colonii de albine care isi pierd obiceiul roirii, devenind astfel foarte rentabile. Aceste colonii sunt dinamice, bine populate si rezistente la boli, datorita faptului ca doicile hranesc larvele cu mult laptisor. Daca vom afla in stupina astfel de colonii este bine ca sa le folosim ca familii de prasila, izolandu-le la cel putin 8 km pentru a se imperechea numai cu trantori proveniti din familiile anecbalice. Reginele anecbalice nu roiesc, la batranete convietuind o perioada cu cele tinere dupa care sunt inlocuite linistit.

Trebuie mentionat ca familiile care prezinta aceasta insusire isi schimba matcile in primul sau al doilea an; la 3-4 ani deja este schimbare linistita pentru ca matca este batrana/cu probleme.
Si astfel de familii roiesc dar mult mai greu intra in frigurile roitului.

Este si un dezavantaj, cei care au pavilioane pierd destul de matci la imperecherea in pavilion, deci inseamna ca matcile tinere ar trebui sa le mute in nuclee pentru imperechere.

jonny_it

Citat din: Dani V. din Aprilie 22, 2012, 09:18:54 PM
o intrebare pt cei cu ME
cam cum e dezvoltat in medie un ME in aceasta perioada? eu am unul pe 8 rame de puiet si restul cam pe la 4-5
voi cum va situati. la mine acuma au inflorit ciresii.
vreau doar sa stiu asa media ca in cam nou cu ME

Si pe aici acum au nectar de la cires, visin si ceva pomi + papadie(acum incepe..).
Cel mai slab are 4 rame cu puiet, cel mai puternic 13 .. asta asa aproximativ. Vorbim de rame pline, ca matcile la majoritatea s-au intins pe 2 corpuri dar mai este si polen, miere.
Daca zici ca ai acum 4-5 rame cu puiet este bine. La 1 iunie o sa fie pe 2 corpuri bine ocupate si o sa ai nevoie de al 3-lea. Cu conditia sa nu fie perioade reci pana atunci.
Daca zici ca acum ai ciresii infloriti probabil ca salcamul il ai undeva la 25 mai - 1 iunie, am dreptate?  :)

:hi:

jonny_it

Citat din: popadrianf din Aprilie 30, 2012, 05:06:24 PM
multumesc pt ajutor pt domnul jonny am o intrebare am ingrijit albinele 4 ani am cumparat o familie si am ajuns la 9 aveam stupi orizontali dar am plecat in gr si leam vindut mam intors anul trecut in tara si am cumparat in primavara 4 familii acum am 6 am lazi 10 r si magazia de 1/2 dar nu sunt multumit deloc spatiu pt matca foarte putin nu stiu virsta matcilor (dar mi sa spus ca erau roiuri) dar anul trecut una inainte desalcim ci celelate 3 la jumate culesul au facut botci de roire si am avut treaba 2 3 saptamini ca nu aveam matci nu stiu sa incerc alt tip de lada ca ma bate gindul sa ma intorc la orizontal nu am avut nici o familie intrata in friguri as dori sa stiu dupa parerea dumneavoastra care lada sar presta cel mai bine ME sau orizontal (volum de munca si productie) multumesc

Dintre ME si orizontal este destul de clar ca ME-ul este mai bun. Totusi si dadant + cat 1/2 sau 3/4 este ok cu conditia sa fie pe 12 rame cuibul; 10 rame este prea putin pentru o familie normala.

.. parerea mea  :hi: