probleme roi

Creat de bee_lover, Iunie 07, 2008, 09:58:29 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

acum doua zile vecinu a prins un roi si l-a scuturat seara intr-un stup gol.ieri am fost la albine si am vazut la roiul acela ca albinele zburau in jurul stupului parca cautau ceva. am luat o botca si am pus-o in stup si minune in 20 de minute au intrat toate in stup si s-au calmat.acum intrebarea: la acest roi se poate da o matca fecundata fiind roi natural?

bucovineanu

Este destul de riscant de a da regina fecundata roiului natural.Acesta are numai albina culegatoare care accepta mai greu regina straina.Cel mai bine este sa dam o botca din care urmeaza sa iasa regina in urmatoarele 2 zile. In aceasta perioada se pot gasi astfel de botci.Roiul nu trebuie sa aiba puiet necapacit altfel va trage singur botci.

D006

"am vazut la roiul acela ca albinele zburau in jurul stupului parca cautau ceva"
sigur pierdusera matca si o cautau.
"la acest roi se poate da o matca fecundata fiind roi natural?"
dupa semnele descrise eu cred ca se poate da o matca in colivie cu orificiul astupat cu serbet. dar numai intr-un astfel de caz (cand suntem siguri aproape 100% ca nu are matca).
o situatie cam similara este si cu stupii orfani in care apare "plansetul albinelor". intr-o astfel de situatie albinele primesc matca si direct pe rama, dar este bine sa fim prevazatori si sa o punem in colivie.
legat de rolul serbetului - serbetul are rolul ca atunci cand albinile ajung sa elibereze matca feromonii deja sunt imprastiati in zona si albinile s-au obisnuit cu ea si totodata ele au gusa plina si nu mai sunt agresive incercand sa o hraneasca.
"Roiul nu trebuie sa aiba puiet necapacit altfel va trage singur botci."
la inceputuri gresam f des dand 1-2 rame cu puiet roiului pt a-l dezvolta mai repede. intr-o proportie f mare ma trezeam fara matca si cu botci. asa ca nu bagati rame cu puiet decat dupa ce matca incepe sa oua si albinile au 1-2 zile de la inceputul cresterii larvelor.

D006

Un prieten caruia i-au roit stupii de la rapita,intr-o "veselie",m-a chemat sa-mi dea un roi,nemiavind unde-l baga.L-am luat bucurindu-ma de materialul biologic strain,tot in ideea combaterii consangvinizarii.Roiul era secundar cu matca nefecundata.Dupa vreo 8-9 zile am vazut ca matca incepuse ponta,dar...surpriza,n-am mai vazut matca.Stiu ca tinerele matci sint mai sperioase si m-am gindit ca s-a pitit pe undeva si am inchis stupul.Cind am desfacut halatul aveam pe el doua albine si ,pina sa zboare mi s-a parut ca una ar fi fost matca;am sperat ca se va duce in stup.Dimineta am observat doua botci trase.Ma intreb:1) s-a luat matca pe halat si nu s-a mai intors in stup? 2)e posibil sa mai iasa matca la inca un zbor de imperechere dupa inceperea pontei si atunci sa fi patit ceva? Cu stima!

stefan1

Matca a zburat de pe fagur la control. Am patit si eu asa, am vazut-o si am vrut sa o observ mai amanuntit . Probabil s-a simtit amenintata si am vazut-o cand a zburat intr-un prun alaturat. am lasat mult stupul deschis dar nu a mai revenit. Au fost si cazuri cand a revenit.
Am mai citit pe forum ca matca ar putea sa mai iasa la un zbor de imperechere si imediat dupa ce a inceput sa oua. Personal nu cred si totdeauna am considerat iesit din probleme un stup in care matca a inceput ouatul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Matca se imperecheaza in fiecare an sau doar o data in viata?

andrei_salaj

o data in viata....

D006

Asta a fost gluma nu? :rotfl:

D006

daca ati sti cate "glume" am auzit de la stupari batrani!

catel

Citat din: ionutdaca ati sti cate "glume" am auzit de la stupari batrani!
ionut vad ca esti online, stii ceva de recoltarea veninului?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

andrei_salaj

nu a f gluma...daca am inteles eu bn...doar odat in viata..pt misterio

D006

Citat din: ybyUn prieten caruia i-au roit stupii de la rapita,intr-o "veselie",m-a chemat sa-mi dea un roi,nemiavind unde-l baga.L-am luat bucurindu-ma de materialul biologic strain,tot in ideea combaterii consangvinizarii.Roiul era secundar cu matca nefecundata.Dupa vreo 8-9 zile am vazut ca matca incepuse ponta,dar...surpriza,n-am mai vazut matca.Stiu ca tinerele matci sint mai sperioase si m-am gindit ca s-a pitit pe undeva si am inchis stupul.Cind am desfacut halatul aveam pe el doua albine si ,pina sa zboare mi s-a parut ca una ar fi fost matca;am sperat ca se va duce in stup.Dimineta am observat doua botci trase.Ma intreb:1) s-a luat matca pe halat si nu s-a mai intors in stup? 2)e posibil sa mai iasa matca la inca un zbor de imperechere dupa inceperea pontei si atunci sa fi patit ceva? Cu stima!
:hi:
Trebuie sa recunosc ca am filmat cu teama (cunosteam obiceiul matcilor tinere de a zbura din stup, dar nu m-am putut abtine, stiti cum e, dragostea de inceput ...) :rotfl:

D006

Cum am zis ,am o noua matca dar si ceva intirziere in dezvoltarea roiului...asa ca ai grija;eu zic sa te uiti la el peste doua saptamini sa vezi daca are puiet si nu mai filma tinara matca fugind pe rame(pe acest topic nu cred ca se intelegea prea bine care era problema).