un nou parazit

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2008, 09:47:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

in urma cu 2 saptamani am facut o examinare a stupinelor si am verificat mai cu atentie stupii mai slabi.
unul din ei era in observatie mai demult. inca din primavara avea o incetineala in dezvoltare cu toate ca nu apareau semne de boala. matca mi se parea buna si l-am lasat sa vad cum evolueaza.
inspectand mai atent ramele am observat o albina tanara cu un "ciorchine" rozaliu intre torace si abdomen. am luat o pensa si am imobilizat-o. am racait cu o scobitoare acel ciorchine pe o coala alba si spre surprinderea mea s-au desprins o multime (8-10) de paraziti nemaivazuti. corp filiform cu 8 picioruse, foarte iuti, care alergau pe coala de hartie. din pacate nu am avut nici aparatul foto si nici nu am avut ideea sa iau cateva albine intr-o colivie. am inspectat mai cu atentie si am mai gasit si alte albine si chiar la matca.
primul gand a fost sa incerc cu varachet forte. am pus 5 picaturi pe un fitil si seara i-am dat foc. a doua zi nu am mai gasit nici un parazit. inclusiv matca era curata. ieri am verificat iarasi familia si aproape era de nerecunoscut. deja reusise sa treaca de la cele 6 rame acoperite la 10. eu unul nu am gasit nici un articol legat de acest parazit, poate cineva a gasit si ma poate ajuta.
pe o parte imi pare rau ca nu am mai gasit macar un parazit sa-l inspectez mai atent, pe alta parte ma bucur ca nu a fost o infestare masiva.

D006

Se pare ca este vorba despre un parazit pe care albinele il iau de pe florile pe care le viziteaza.Din discutiile cu alti apicultori am primit asigurari ca e total inofensiv pt. albine.Personal am dubii in ce priveste inofensitatea parazitului.Ori este un parazit necunoscut ori cel care traieste pe flori reuseste sa se inmulteasca si in interiorul fam. de albine.Prea mare este infestatia.Pentru cei care vor sa verifice daca au asa ceva in stupina esteo metoda simpla.
Observati activitatea albinelor la urdinis sau mai bine pe o rama.Veti observa citeva albine care se comporta atipic(executa un fel de dans din care se observa clar ca incearca sa se deparaziteze.Recotati albinele respective introducetile intr-un  borcan si datile 2-3 fumuri de tigara .Veti avea material de studiu pt. citeva ore.Modul de miscare e deosebit .Din cele aprox. 30 de albine pe care le-am marcat intr-o fam. nu am mai gasit nici una dupa 3 zile.Poate garanta cineva ca nu va fi nici o problema ?