intrebare

Creat de nicu68, Iulie 17, 2008, 12:23:39 AM

« precedentul - următorul »

nicu68

mersi pt imformatie am sa mai revin si cu alte intrebari.de exemplu pina in ce perioada a anului poti scoate mierea din stupi?

bee_lover

depinde ce culesuri aveti in zona.la noi de exemplu se scoate pana cel tarziu 15 august.adica in 10-15 august se face curatenie in caturi. dupa aceasta data ce strand o fac pentru ele . la noi dupa aceasta data mai da otava si acele plante galbene ca floarea soarelui care cresc pe langa ape si ceva menta de pe un lac!

nicu68

pai eu sant di sibiu avem cam aceasi zona.deci am inteles nu mai tarziu de 15 august mersi o sa mai revin :hi:

filip

Nu e o data batuta in cuie.Principalul e sa ramana miere de cea mai buna calitate peste iarna.Daca in unele zone flora si fructele asigura mai mult decat un cules de intretinere in iarna nu e bine sa fie lasata multa miere necapacita in rame.La impachetare surplusul se extrage.O miere necapacita se va altera indiferent unde o pastram in stup sau la rezerva inafara stupului.Daca se face extractia mierea respectiva se poate folosi in primavara cu folos.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Am tras miere si in octombrie. Asa cum spunea filip, important e sa ai in stup miere buna pt iernat, si ca ramele pe care le-ai tras sa poata fi curatate de albine.
Miere multă şi inimă curată!