400 de familii de albine fara lucratoare

Creat de danut, Mai 01, 2011, 11:02:59 PM

« precedentul - următorul »

danut

Dle.Bucovineanu sesizarea la Garda de mediu s-a facut in scris,insa stiti cum e termenul in care trebuie s-a primesc raspuns e de 30 de zile asa ca trebuie asteptat !Dle.Florin va dau dreptate am trimis catre dl.Fetea presedinte aca incunostintare despre ce ni s-a intamplat ,i-am scris o scrisoare deschisa pe care i-am trimis-o la revista Romania apicola in care il rugam sa ne acorde sprijin tehnic si juridic ,rezultatul ?nici un raspuns!Am scris la Ministerul agriculturii,am scris la Ministerul Mediului nici de aici nu am primit macar un email,cum ca au luat cunostinta ca o sa fac si o sa o dreaga macar asa de amorul artei ,atunci ce pot sa mai fac ?Institutii ale statului trec sub tacere infractori si infractiuni ,singura institutie care a raspuns imediat a fost Politia romana ,s-a deplasat la fata locului echipa operativa de la IPJ teleorman ,cu tehnician criminalist a fotografiat ,a ridicat probe ne-au luat oamenii plangeri ,au inregistrat dosar penal ,acum astept rezultatul cercetarilor si solutia Parchetului ,insa sunt constient ca dureaza un dosar penal nu se cerceteaza si se propune solutia in el intr-o saptamana ,vom vedea !

Kov iulian

#16
Domnule Danut va voi da pe privat un numar de tel ale unor Doamne de la Pro tv redactia stiri , sper sa va fie de folos , dar va sfatuies sa il folositi  doar ca ultima solutie(ca un as in mineca) , deoarece veti stirni mari resentimente in rindul fermierilor locali , dar sper ca va dati seama ca lupta trebuie cistigata de Dumneavoastra ,daca va dati batut situatia se va repeta mereu si mereu .chiar daca nu va recuperati paguba , macar sa bagati frica in ei si sa li se dea 8000 de lei sa se invete pe viitor sa nu mai faca de astea ..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Ma gindeam la o faza .Noi apicultori nu ne putem uni intr-un sindicat ceva national care sa nu tina cont ,si  sa nu favorizeze apicultori dintr-o cooperativa sau  alta ,sau asociati . Aceasta Organizatie fiind puternica si unita ar putea avea colaborari si sa ofere sprijin unor partide sau organizati ecologiste sau nu, in schimb cerind acestora promovarea de legi care sa sprijine apicultura , albinele . si sa ii puna butuci ,eventual sa le opreasca activitatea celor care sunt inconstienti care au avut mai multe fapte de otravire cu insecticide .

andrei_calinescu

Ma gandesc la 2 aspecte:
1. asigurarea stupilor. Cat se plateste pe stup in urma unei astfel de daune?
2. francezii au o vorba: "Sa nu tii toate ouale in acelasi cos". Cam asa se face in franta: stupini de 50-80 de stupini separate tocmai si din astfel de motive. Stiu ca la noi e mai greu din cauza furturilor, etc, dar macar impartirea pe 2 vetre ar fi o metoda buna in astfel de cazuri.

orbanstefan64

ce firma de asigurari face  asigurare pe albine ??????
dupa cit m am interesat nici una francezul are dreptate!!!!!
la noi ii la noi ii ca nicaieri :nod: :nod: :nod:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Mai 10, 2011, 06:51:10 PM
ce firma de asigurari face  asigurare pe albine ??????
dupa cit m am interesat nici una francezul are dreptate!!!!!
la noi ii la noi ii ca nicaieri :nod: :nod: :nod:

nu asigura nimeni albinele....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

andrei_calinescu

o sa intreb la Omniasig, stiu ca exista Omniasig cu serviciul "asigurari agricole", care daca nu ma insel asigura si albine.
Acuma depinde de ce riscuri. Stiu ca in Franta asaigurarea familiilor cuprinde si otravirea acestora in urma stropirilor.

milu56

Aici se fac asigurari si pagubitul este pe loc despagubit

Kov iulian

Am fost si eu la o societate se asta se asigurari , acum un an jumate sau 2 si Domnul de acolo ma intreba cite albine sunt intro familie ,( dinsi vroiau sa asigure fiecare albina in parte ) :D :D :D :D

Kiwi Bee

Rusine pt asociatiile care nu isi apara membrii.Florin are dreptate.Dar din pacate daca nu esti membru la careva asociatie nu iei din banii de la EU sau de unde or veni.

Imi pare rau pt pagubele voastre baieti.

In astfel de perioade grele e bine sa revii la biblie si sa citesti si mai profund............................. ochi pt ochi.

danut

Ieri am fost sunat de dl.presedinte ACARomania IOAN FETEA,in urma unui email pe care i l-am trimis saptamana trecuta si in care ceream sprijin in demersu de a ni se face dreptate facut de apicultorii pagubiti .Domnia sa pe un ton foarte amabil mi-a spus ca ii pare rau ,insa nu ne poate ajuta si ca daca mai avem probleme sa ne adresam Filialei ACA Teleorman,iar daca am indeplinit toate formalitatile v-om avea castig de cauza .Asta a fost tot si am ramas ca de la inceput!La cine sa ma adresez la Filiala TR.,acolo sunt 2 gestionari si o contabila ,presedintele Filialei nu-l stie nu-l cunoaste ,nu l-a vazut nimeni !Insa cum zice colegul mai sus trebuie aplicate unele invataminte biblice !

marius_vfp

domnilor criminali sunt peste tot , numai in zona mea au murit anul asta 350 , astai viata traim in romania, vreau sa va intreb calypso amoara albina , ca intreband inginerul agronom in cauza el spunea ca nu . eu ma gandesc ca cel mai eficienta moneda e sa le-o intorci porcilor ce au dat cu otrava ,chiar daca sunt si alte substante care au acelasi efect asupa plantei , luat un 10l de benzina sa cand e rapitza numai buna dat foc fratilor si gata anul urmator vor trebui sa se invete minte .
http://obiectivdevaslui.ro/?q=node/16106
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sherifu dan


tassevasi

  Bine ai venit sherifule ,pe forum !
  Buna informatia despre asigurarea fam de albine .
  Numai bine  :hi:

sherifu dan

multumesc de urare
am fost tot timpul pe aici dar numai ca nu am avut curajul sa scriu pana acum :D. acum am spart gheata =))
numai bine va doresc tuturor

andrei_calinescu

Din pacate asta va deveni problema teritoriilor cu monoculturi(Baraganul, Dobrogea).
Aceeasi situatie se regaseste si pe teritoriile similare din Franta. Stropirile la rapita sunt obligatorii, deci fermierii n-au incotro.
In cativa ani vor apare probleme mari de mortalitate/toxicitate in judetele de sud, e inevitabil.
Pentru cei care fac pastoral venind dinspre nord e mai simplu de evitat, deoarece pot veni pe varfuri de cules, dupa stropiri.
Dar cei care au vetrele in zone cerealiere industriale, e mai riscant.
De aceea asigurarea stupinelor o vad ca o chestie obligatorie.