Cine a mai intalnit o asemenea situatie?

Creat de stefan1, Iunie 21, 2009, 04:58:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Adrian RomanUn roi natural frumusel, pus pe patru rame in lada de 12, le-a ignorat total, si au facut faguri frumosi, atarnati de doua scandurele de podisor. Va fi putin de furca sa-i transfer in rame ! Poate imi dati solutii rapide si eficiente ? Voi pune poza cu fagurii pe SunPhoto.
Din  pacate  nu  cred  ca aveti  alta  solutie  decit legatul  fagurilor  cu  sfoara ,avind  de grija  ca  celulele  sa  fie  inclinate  in directia corespunzatore.

andrei_salaj

acum...mai ales daca sunt si ouati e cam greu de mutat in rama....
cum as face eu:i-as scoate la toamna si as da in loc fag de la rezerva cu miere pt iernare.as avea grija sa ii trag spre margine pana in august

D006

Nu  ai  nici  o  problema,am  gasit  un  roi  intr-un  perete cu  8  faguri  mari(miere  si  mult puiet),am luat si  am  legat  toti  fagurii  in  rame fara  sirma .Cu  timpul  albinele  au  reconstruit  fagurii  si  au  ros  sfoara,binenteles  ca  cu  timpul fagurii respectivi se  vor  inlocui.

D006

Corect.
Eu inca am in stupi multi faguri legati cu sfoara anul trecut.

emil.oltean

Domnilor,puneti situatiile acestea pe instinctul  de perpetuare a speciei foarte dezvoltat la albine si nu numai(vezi furnicile etc).Chiar si in perioade scurte de orfanizare dar in prezenta unui cules abundent se pot forma trintorite care in paralel pot oua cu noua matca crescuta chiar de aceeasi familie.Niciodata n-o sa putem intelege adevaratul comportament al acestei specii,au prea multe secrete fata de noi.

stefan1

 Descriu tot aici o situatie asemanatoare cu prima, din aceasta primavara.
Obisnuesc ca anumite matci sa nu le schimb chiar daca sunt batrane, pana isi fac singure botci de schimbare, din care mai pot folosi la alte familii. In toamna trecuta asteptam ca o asemenea familie sa-si schimbe matca, am si vazut 2-3 botci mai tarzii dar se pare ca a ramas tot matca batrana. Primavara, la un control in 24 martie am vazut ca are puiet putin, doar pe 4 rame iar matca era mare dar uzata. Speram ca o schimba mai tarziu. In 10 april l-am vazut nelinistit si l-am controlat. Nu mai avea decat 10-15 celule de puiet capacit si albinele bateau din aripi, deci nu aveau matca. Insemna ca din 20-21 martie matca nu a mai ouat, deci inainte de controlul facut in 24, dar vederea mea nu mi-a mai permis sa vad atunci ca nu mai avea oua. Curios ca nu se vedeau nici botci, cum ar fi fost normal. Matca noua nu putea sa aiba, ca atunci nu ar fi fost manifestarile de familie orfana, bataile din aripi si zumzetul caracteristic. Puteam sa-i dau o matca de la rezerva, dar am hotarat sa-i dau sa creasca o matca dintr-o anumita familie. M-am uitat la oglinda stupului si am gasit matca veche, moarta, foarte umflata, scoasa recent din stup. Am strans-o si a iesit din ea un lichid incolor. Nu am mai intalnit o asemenea situatie. Acum mi-am explicat de ce familia nu si-a tras botci: matca traia, dar nu mai putea sa oua. Probabil in momentul cand albinele s-au alarmat, nu mai era puiet din care sa poata sa mai traga botci. I-am dat familiei un fagur cu puiet si cu albine din familia din care doream sa inmultesc (in starea de orfanizare nu au fost cazuri de atac intre albine). La 4 zile l-am redeschis si am distrus botcile capacite, dupa care nu l-am mai deranjat. Trebuia ca o matca sa fi iesit cam in 22 aprilie. L-am controlat numai in 1 mai, dar surpriza! Erau 3 faguri cu puiet de trantori capacit si necapacit, dar si o regina faina care deja oua chiar si in timpul controlului. Ce s-a intamplat? Probabil cum matca a fost bolnava si nu a mai depus puiet, nu a mai secretat nici substanta de matca si la unele albine s-au dezvoltat ovarele. Imediat ce matca a murit, chiar de prin 10 april cand am dat fagurul cu puiet, au inceput sa oua si unele albine (inclusiv pe acel fagur). Cu toate ca deja avea matci false, familia a crescut botci din fagurul dat si matca s-a impoerecheat surprinzator de repede. Am mai controlat familia in 8 mai si deja era si puiet capacit de la matca noua. Inseamna ca a inceput sa oua de prin 30 aprilie, la 7-8 zile de la eclozionare. De fapt zbor de imperechere nu a putut sa aiba decat pana in 27 aprilie, ca 28-30 au fost zile cu maxime sub 15 grade. La un alt control in 18 mai am vazut un alt fapt curios: cum matca a ouat mult iar populatia stupului era mica, pe puietul capacit erau aproape exclusiv trantori (care deja erau inceput de cateva zile sa eclozeze). Erau dispusi pe faguri la 1-2 cm distanta unul de altul si sigur ei asigurau caldura pentru puietul capacit. Tot atunci, nu am mai vazut decat putin puiet de trantori necapacit, deci matcile false au incetat pe rand de a mai oua, sau au murit. Acum familia s-a redresat, chiar in celulele unde anterior a fost puiet de trantori acum se creste din nou puiet de albine.
  Este inca o dovada ca apicultura nu este matematica, astfel putem intalni o multitudine de situatii si trebuie sa analizam bine fiecare  caz in parte. In cazul de fata se putea gresi daca am vazut la controlul din 1 mai puiet de trantori si matca aia faina. Puteam presupune ca matca este trantorita si sa o omor. Abia atunci familia ar fi avut mai putine sanse sa primeasca o noua matca si se putea besmetici cu adevarat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Foarte interesant! Iata inca un motiv pentru care apicultura este frumoasa. Mereu te surprinde cu ceva care depaseste informatiile gasite in literatura. Am avut si eu anul trecut o familie bezmetica. Era uriasa, de la un stup care a fost in friguri, i-am luat matca batrana si am lasat o botca in el. Ceva s-a intamplat si matca nu s-a imperecheat, apoi i-am pus alta botca si nici aceea nu s-a imperecheat. Apoi s-a bezmeticit si era plin de rame cu puiet de trantor. Am reusit sa-l redresez cu ajutorul unui nucleu dar foarte greu, cand murisera majoritatea albinelor. Incercarea finala care a dat roade a fost cu un podisor snelgrove. Nu am citit nicaieri ca podisorul Snelgrove poate fi folosit pt astfel de situatii dar iata ca se poate. Deschizand si inchizand periodic urdinisele am mutat incet toata albina din familia bezmetica in nucleu. La un moment dat albinele au incetat sa mai oua, probabil s-a transmis prin plasa mirosul de la puietul normal aflat in nucleu.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Kiwi Bee

Stefan, a fost un cules bun sau ai dat sirop pew acea perioada pe care o descrii? Numarul mic de albine de care vorbesti trebuia sa aiba ceva motivatie din natura..... nectar.

stefan1

  Cantitatea mica de puiet si in consecinta populatia mai redusa a fost cauzata de matca batrana, in plus de prin 20 martie de cand regina nu a mai ouat deloc era chiar perioada cand incepe sa infloreasca salcia si cand familiile extind exploziv puietul.
  Eu, in stationar, nu fac de obicei stimulari. In zona mea, sub munte, noptile sunt mai reci si uneori o extindere foarte mare a puietului, primavara cand e si schimbarea albinei de toamna cu generatiile de primavara, poate duce, la o vreme mai rece, la puiet racit, care ar da mult familiile in urma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Am un caz similar.
Bezmetic.albina oua.L-am scuturat langa stupina.
Albina a revenit si tot oua.Am pus o rama cu oua si larvar si isi trag botci de salvare.Am rupt botcile si am pus o botca in bigudiu.
Sunt curios daca va iesi matca ce se va intampla pe viitor.
Faguri pontati ii voi pierde din cauza trantorilor dar vreau sa experimentezacest caz

Cipi

Desfiinteaza-l! Scutura albina la o oarecare distanta si muta lada de acolo. Am incercat eu, a iesit matca, dar nu au acceptat-o.

nicomico

Incearca sa-i scuturi intr-o lada nu jos,albina culegatoare se va intoarce la vechea pozitie iar albina ouatoareva sta linistita in lada.Sa mai discutat metoda aici pe forum.

PricopArthur

Citat din: Adrian Roman din Iulie 09, 2009, 01:55:48 AM
I-am dat vecinului meu cativa roi. Din cei naturali, au parasit lazile, doi, dupa mai mult de o zi de la instalare, si cu faguri artificiali luati in lucru.La cealalta stupina care o am in dezvoltare, am scuturat o familie mare, besmeticita, cu oua de albine puse aiurea si pe multe rame, cate 2-3-4 in multe celule. Multe albine au ramas in lada veche, lasata acolo unde le-am scuturat, cam de 2-3 rame. Ce sa fie ? M-am uitat dupa matca, dar n-am vazut nici inainte de desfiintare, nici ulterior. Un roi natural frumusel, pus pe patru rame in lada de 12, le-a ignorat total, si au facut faguri frumosi, atarnati de doua scandurele de podisor. Va fi putin de furca sa-i transfer in rame ! Poate imi dati solutii rapide si eficiente ? Voi pune poza cu fagurii pe SunPhoto.
Fagurii salbateci ii asezi pe o rama cu sarma intinsa, tai fagurii pana la peretele median pe traseul sarmei si ii infigi apoi in sarma fagurelui. Ii fixezi sa stea pe rama pana ii iau in grija albinele, sa ii rigidizeze pe rama si sarme. Ar trebui sa nu ai probleme cu aceasta operatiune.
Elimini portiunile de fagure ce au celule de trantor.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: dodo79 din Iunie 10, 2015, 11:52:06 AM
Am un caz similar.
Bezmetic.albina oua.L-am scuturat langa stupina.
Albina a revenit si tot oua.Am pus o rama cu oua si larvar si isi trag botci de salvare.Am rupt botcile si am pus o botca in bigudiu.
Sunt curios daca va iesi matca ce se va intampla pe viitor.
Faguri pontati ii voi pierde din cauza trantorilor dar vreau sa experimentezacest caz

S-a mai scris mult despre familile bezmetice. Am mai spus ca se numesc asa si ca sunt inprevizibile. Uneori nu mai vor sa-si traga botci chiar daca le dai faguri cu puiet. Alteori cresc botci dar le rod inainte de eclozare. Alteori iese matca noua, dar cand se intoarce dupa zborul de imperechere este atacata si omorata. Alteori matca chiar reuseste, incepe sa oua initial la concurenta cu albinele ouatoare , care apoi dispar pe rand si familia se redreseaza. De asemenea se poate sa-ti respinga multe matci nefecundate sau fecundate si la un moment dat sa accepte o matca. Uneori pot accepta si o matca batrana, uzata, care il va scoate totusi din bezmeticire. Am avut si caz in care dupa multe respingeri, am trimis un copil si a bagat pe urdinis o matca recent iesita din botca, fara nici o pregatire. A fost primita si totul s-a indreptat. Tocmai aceasta lipsa de predictibilitate si lipsa sigurantei reusitei, face ca multi stupari prefera sa le desfiinteze din primul foc, sa nu le mai consume timp, eventual matci si sa strice faguri.
  Sunt si diferite stadii de bezmeticire. Daca perioada fara matca nu este mare, daca familia mai creste faguri de puiet date de la altii, atunci sunt putine albine ouatoare si sansele de redresare sunt mai mari. Cu cat sta mai mult fara matca, cu atat revenirea este mai grea plus ca albina imbatranita intre timp nu mai valoreaza mare lucru.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Citat din: stefan1 din Iunie 08, 2015, 03:44:13 AM
Descriu tot aici o situatie asemanatoare cu prima, din aceasta primavara.
Obisnuesc ca anumite matci sa nu le schimb chiar daca sunt batrane, pana isi fac singure botci de schimbare, din care mai pot folosi la alte familii. In toamna trecuta asteptam ca o asemenea familie sa-si schimbe matca, am si vazut 2-3 botci mai tarzii dar se pare ca a ramas tot matca batrana. Primavara, la un control in 24 martie am vazut ca are puiet putin, doar pe 4 rame iar matca era mare dar uzata. Speram ca o schimba mai tarziu. In 10 april l-am vazut nelinistit si l-am controlat. Nu mai avea decat 10-15 celule de puiet capacit si albinele bateau din aripi, deci nu aveau matca. Insemna ca din 20-21 martie matca nu a mai ouat, deci inainte de controlul facut in 24, dar vederea mea nu mi-a mai permis sa vad atunci ca nu mai avea oua. Curios ca nu se vedeau nici botci, cum ar fi fost normal. Matca noua nu putea sa aiba, ca atunci nu ar fi fost manifestarile de familie orfana, bataile din aripi si zumzetul caracteristic. Puteam sa-i dau o matca de la rezerva, dar am hotarat sa-i dau sa creasca o matca dintr-o anumita familie. M-am uitat la oglinda stupului si am gasit matca veche, moarta, foarte umflata, scoasa recent din stup. Am strans-o si a iesit din ea un lichid incolor. Nu am mai intalnit o asemenea situatie. Acum mi-am explicat de ce familia nu si-a tras botci: matca traia, dar nu mai putea sa oua. Probabil in momentul cand albinele s-au alarmat, nu mai era puiet din care sa poata sa mai traga botci. I-am dat familiei un fagur cu puiet si cu albine din familia din care doream sa inmultesc (in starea de orfanizare nu au fost cazuri de atac intre albine). La 4 zile l-am redeschis si am distrus botcile capacite, dupa care nu l-am mai deranjat. Trebuia ca o matca sa fi iesit cam in 22 aprilie. L-am controlat numai in 1 mai, dar surpriza! Erau 3 faguri cu puiet de trantori capacit si necapacit, dar si o regina faina care deja oua chiar si in timpul controlului. Ce s-a intamplat? Probabil cum matca a fost bolnava si nu a mai depus puiet, nu a mai secretat nici substanta de matca si la unele albine s-au dezvoltat ovarele. Imediat ce matca a murit, chiar de prin 10 april cand am dat fagurul cu puiet, au inceput sa oua si unele albine (inclusiv pe acel fagur). Cu toate ca deja avea matci false, familia a crescut botci din fagurul dat si matca s-a impoerecheat surprinzator de repede. Am mai controlat familia in 8 mai si deja era si puiet capacit de la matca noua. Inseamna ca a inceput sa oua de prin 30 aprilie, la 7-8 zile de la eclozionare. De fapt zbor de imperechere nu a putut sa aiba decat pana in 27 aprilie, ca 28-30 au fost zile cu maxime sub 15 grade. La un alt control in 18 mai am vazut un alt fapt curios: cum matca a ouat mult iar populatia stupului era mica, pe puietul capacit erau aproape exclusiv trantori (care deja erau inceput de cateva zile sa eclozeze). Erau dispusi pe faguri la 1-2 cm distanta unul de altul si sigur ei asigurau caldura pentru puietul capacit. Tot atunci, nu am mai vazut decat putin puiet de trantori necapacit, deci matcile false au incetat pe rand de a mai oua, sau au murit. Acum familia s-a redresat, chiar in celulele unde anterior a fost puiet de trantori acum se creste din nou puiet de albine.
  Este inca o dovada ca apicultura nu este matematica, astfel putem intalni o multitudine de situatii si trebuie sa analizam bine fiecare  caz in parte. In cazul de fata se putea gresi daca am vazut la controlul din 1 mai puiet de trantori si matca aia faina. Puteam presupune ca matca este trantorita si sa o omor. Abia atunci familia ar fi avut mai putine sanse sa primeasca o noua matca si se putea besmetici cu adevarat.
Am avut si eu asa ceva dar la mine s-a intimplat dupa roire.Matca care a ramas dupa roire s-a pierdut ,i-am dat alta si sa pierdut si aia ,i-am dat a treia matca care s-a imperecheat dar in timpul asta au inceput si albinele sa oua si au ouat in paralel cu matca pina dupa capacirea puietului de lucratoare de la matca tinara.Am descapacit cu furculita puietul de trantor si matca si-a vazut de treaba normal.Cred ca explicatia ar fi lipsa indelungata de puiet cind instinctul de conservare face albinele sa oua intr-o incercare disperata de salvare a familiei.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)