Cine a mai intalnit o asemenea situatie?

Creat de stefan1, Iunie 21, 2009, 04:58:55 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Va prezint o situatie pe care nu am mai intalnit-o niciodata de cand practic apicultura:
In una din lazile din care am vandut in primavara un stup, a ramas un fagur care mai avea putin puiet si putine albine. Am observat ca reusesc sa ingrijeasca acel puiet si l-am mai ajutat cu albine dintr-un alt stup mare. Au facut doua botce din care dupa 13 zile a iesit o matca destul de frumoasa. Cam cu o zi inainte de a iesi matca din botca, au aparut oua puse de albine in celule de albine sau de trantori. Matca a iesit la imperechere si dupa cca 12 zile a inceput sa oua. Intre timp matcile false au ouat foarte mult in toti 3 fagurii pe care ii avea nucleul si albinele cresteau acest puiet. Ca sa nu epuizez albina, am scos un astfel de fagur cu puiet de trantori si l-am inlocuit cu un fagur cu puiet de albine la eclozionare. Matcile false au continuat sa oua in paralel cu regina si asta foarte multa vreme. Ultimele oua de la matcile false au fost cam la 20 de zile de cand a inceput regina sa oua!! Initial fagurii de puiet aratau groaznic. Treptat ponderea puietului de trantori s-a redus si acum a ramas doar puietul de la matca, foarte fain. Curios cum lupta matca impotriva acestor matci false. Depunea oua in orice celula gasita libera, incat nucleul avea mult mai mult puiet decat ar fi fost normal pentru puterea lui si cel mai frumos era pe margini, unde regina a gasit mai multe celule neocupate.
Nemaiintalnit de mine este faptul ca matcile false au aparut la o perioada asa scurta de absenta a matcii din nucleu si in prezenta botcelor viabile. Este exclus ca matcile false sa vina din alt stup besmetic, pentru ca nu aveam asa ceva. Interesant si ca aceste matci false nu au atacat botcele sau matca, convietuind fara probleme. Si perioada cat au ouat in paralel atat regina cat si aceste matci false (20 de zile) este mai mare decat in alte cazuri pe care tot eu le-am experimentat.
Se stie ca un asemenea comportament se intalneste la rasele africane sau la albina ucigasa, rase la care si in perioada roirii, dupa plecarea reginei vechi, unele albine incep sa depuna oua de trantori, fara a deranja procesul de formare de noi regine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Oauuuu.
Tocmai azi am vb cu cativa apicultori de o situatie similara.
Din "prostie" am unit un nucleu frumos cu un nucleu bezmetic si eram sigur ca au omorat matca.
Am fost azi sa inspectez si ...... matca mare si frumoasa inca traia si am vazut larve de cateva zile.
Dar si faguri cu trantori razleti la marginea cuibului,

PricopArthur

Nu am intalnit un asa caz.
E vreo diferenta intre albinele din acest stup si vecini? agresivitate,...
Miere multă şi inimă curată!

mihaipop_55

in urma cu doi ani la un roi natural am observat ca primul puiet depus era de trantor si acest fagure era efectiv de aruncat la topit(fagure nou cladit) si eram pe punctul de a desfinta acest roi ,dar am intarziat nu stiu din ce motive si la vizita urmatoare era deja  puiet capacit de albina foarte frumos.ce fenomen a fost nu stiu ,dar citind cele de mai sus postate de d-l stefan cred ca a fost ceva similar

D006

Am vazut albine tarandu-se pe jos, prin iarba.Nu multe,dar totusi.Ce boala poate sa fie ?

mihaipop_55


stefan1

Citat din: PricopArthurNu am intalnit un asa caz.
E vreo diferenta intre albinele din acest stup si vecini? agresivitate,...
Albinele sunt blande, fara nici o diferenta de ale celorlalti stupi. Nici un moment nu am suspectat ca ar fi o influenta de la rase exotice. De fapt fac stuparit stationar.
Am vrut sa zic ca unele comportamente ale albinei noastre pot fi surprinzatoare, dar daca cercetam comportamentul altor rase de albine, mai mult sau mai putin apropiata genetic, gasim similitudini surprinzatoare. Tot asa f rar la noi se intalnesc roi de foame, cand familiile parasesc complet cuibul. Acest lucru insa se intampla frecvent in Africa, dar si la rase mai indepartate genetic ca Apis cerana iar la altele ca de ex Albina uriasa de stanca (Apis Laboriosa) chiar este o migratie sezoniera. De asemenea parasirea cuibului la o prea mare infestare cu Varroa la noi se intalneste foarte rar, dar la alte specii de Apis Mellifera aceasta este o modalitate obisnuita de a se salva de anumite boli. Si comportamentul agresiv cu atac la distanta fata de colonie sau cu atac comun al mai multor familii se intalneste si la noi dar doar in situatii cu totul speciale, pe cand la alte rase de albine asta este comportamentul lor normal.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Cu ani in urma cand eram mai la inceput si nu cresteam regine, am avut o familie cu probleme. Dupa mai multe incercari de a obtine regina din faguri cu puiet au inceput sa oua albinele.Cand au inceput sa capaceasca am hotarat sa o distrug. am luat stupul si l-am dus la vreo 500m de stupina. Am inceput sa scutur ramele si la un moment am vazut o regina frumoasa pe o rama. Am adunat o parte din albinele scuturate si am adus stupul in stupina. La fel aveam si puiet normal cat si de albina. Situatia s-a indreptat destul de repede si familia s-a redresat.

stefan1

Situatii ca descrisa de Bucovineanu am mai intalnit. Deosebit la situatia de anul asta este ca albinele au inceput sa oua la 12 zile de cand au ramas fara matca si in prezenta unui faguras cu puiet si a doua botce crescute chiar de el. De asemenea peste 30 de zile de convietuire a matcilor false cu matca, dintre care 20 de zile in care ouau in paralel, este o perioada mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

antiopa din ardeal

Intr-un an si eu am avut un caz asemanator.La un stup am pierdut foarte timpuriu matca, albinele au scos o matca de salvare care o buna perioada de timp nu a putut iesi la fecundare datorita conditiilor atmosferice. A umplut cateva rame cu puiet de trantor dar foarte compact nu ca atunci cand oua albina. In ziua cand am inceput sa-l scutur am descoperit in jurul puietului de trantor puiet frumos si compact de albina, stupul a inceput sa se redreseze. Dar in anul urmator l-am desfiintat, ponta matcii era slaba stupul nu s-a dezvoltat cum aveam eu pretentia.
O alta ciudatenie pe care am intalnit-o in acest an este urmatoarea:
Se stie ca matcile tinere au o durata diferita de la iesirea din botca pana la depunerea primului ou in functie de culoarea lor, si anume matcile galbene (viespi) se fecundeaza si incep sa depuna oua mai repede pe cand cele negre fac toate astea mult mai incet putand dura chiar si mai mult de o luna. In acest an am avut o matca neagra care a depus primele oua la o saptamana de la roire.

bucovineanu

Nu cred ca reginele se imperecheaza mai repede sau mai tarziu in functie de culoare. In mod normal dureaza intre 10 si 15 zile din momentul in care iese din botca si pana incepe sa depuna oua. In nucleele mici dureaza chiar mai putin. Poate fi depasita si perioada de 15 in cazul in care vremea nu permite zborurile pentru fecundare. In cazul de mai sus, in momentul roirii regina era gata de imperechere fiind tinuta si hranita in botca cateva zile si era apta pentru a iesi la zbor. Fiind vreme prielnica a iesit mai repede la zbor si de aici timpul mai scurt pana a inceput ponta.

Adrian Roman

I-am dat vecinului meu cativa roi. Din cei naturali, au parasit lazile, doi, dupa mai mult de o zi de la instalare, si cu faguri artificiali luati in lucru.La cealalta stupina care o am in dezvoltare, am scuturat o familie mare, besmeticita, cu oua de albine puse aiurea si pe multe rame, cate 2-3-4 in multe celule. Multe albine au ramas in lada veche, lasata acolo unde le-am scuturat, cam de 2-3 rame. Ce sa fie ? M-am uitat dupa matca, dar n-am vazut nici inainte de desfiintare, nici ulterior. Un roi natural frumusel, pus pe patru rame in lada de 12, le-a ignorat total, si au facut faguri frumosi, atarnati de doua scandurele de podisor. Va fi putin de furca sa-i transfer in rame ! Poate imi dati solutii rapide si eficiente ? Voi pune poza cu fagurii pe SunPhoto.

stefan1

Citat din: Adrian RomanUn roi natural frumusel, pus pe patru rame in lada de 12, le-a ignorat total, si au facut faguri frumosi, atarnati de doua scandurele de podisor. Va fi putin de furca sa-i transfer in rame !
Cred ca aceasta parte a postarii nu are legatura cu stupul besmetic. Sau ma insel?
Normal la un roi natural e bine sa folosesti diafragma. Am avut cazuri cand si-au mutat de doua-trei ori locul in lada, pentru a se feri de fagurii artificiali. Se poate si ca ceara acestor faguri sa nu fie chiar OK.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Corect! Am prezentat trei situatii.Fagurii pusi la roi erau: unul construit-proaspat stors, trei artificiali. Am sa ma uit sa vad firma producatoare, ptr ca in ultimele zile am dat la construit aproape 60 de rame.

andrei_salaj

si inca o situatie pt care a-si prefera stupul Warre. :)
incep sa se adevereasca niste chestii.