Matca trantorita sau bezmeticire?

Creat de dragos2006, Septembrie 11, 2009, 01:25:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu am intalnit pana acum astfel de situatii! Anul trecut am avut o tentativa de bezmeticire, a ouat o albina cam 2 saptamani, am dat o rama cu oua de la alt stup, au tras botci si a revenit la normal. Asta se intampla in perioada teiului.
Acum este mai ciudat!
In 10-15 august (nu am notat si nu mai retin data exacta) am gasit un stup pe 12 rame in friguri de roire cu 15-20 botci. Am luat regina cu 5 rame si am dus-o acasa (stupii erau la f.s.). Nu am mai apucat sa schimb regina asta din lipsa de timp, cu toate ca aveam acasa 8 regine selectionate de mine, dar care nu erau imperecheate inca si pana la urma le-am folosit la alti stupi. Intre timp i-am dat 2 faguri artificiali pe care i-a crescut si ouat (l-am stimulat cu miere) si un fagure crescut care a fost si el ouat. Acum este pe 7 rame (una veche am scos-o dupa diafragma si am descapacit-o). A mers destul de bine, avand in vedere ca in stupul de baza s-a dezvoltat pana la 12 rame, si destul de tarziu- in iulie si nu a vrut sa urce pe etaj niciun gram de miere - a vrut sa roiasca!
Acesta este stupul cu regina batrana:

D006

Acum despre cel are a ramas in camp cu botcile:
A ramas pe 7 rame, i-am dat un fagure artificial pe care l-a crescut perfect.
Dupa aproximativ 2 saptamani l-am verificat, avea regina iesita, imperecheata si puiet deja capacit si pe rama cea noua. Asta se intampla pe 26 august...
Pe 5 sept m-am uitat in el pt ca trebuia sa-i pregatesc sa-i aduc acasa si am ramas surprins sa vad ca nu mai erau albine sa ocupe decat 4-5 rame si multe botci de roire, dintre care doar una capacita. Am cautat regina, nu am gasit-o (se cam inserase), am banuit ca roise si am rupt toate botcile, cu gandul ca-l duc acasa si-l unesc cu un alt roi.
Tot aici am observat ca aveam mult puiet de trantor, 4-5 rame din mijlocul cuibului fiind pur si simplu stricate de albine cu celule de trantor (sunt foarte sigur ca ramele din cuib nu avusesera celule de trantori- din 12 rame 4 erau vechi si 8 erau crescute anul acesta).
Deci si deformarea celulelor imi dau de gandit!!! Am scos 3 rame si l-am lasat pe 5.
A 2 zi i-am dus acasa, a plouat 3 zile si aseara l-am verificat: 3-4 botci de roire pe fiecare rama, 3 botci capacite, puiet capacit de trantor si albina, larve si oua f.putine (asta si pentru ca i-am lasat cuibul larg, fiind ouate 5 rame).Nu am observat regina, dar era uarasi tarziu, se insera.
Azi l-am deschis din nou. Acesta arata asa:

D006

Azi m-am uitat atent dupa regina...nu este de vazut, cu toate ca sunt oua de 1 zi !!!
Sa fie una foarte mica? Sa fie albina sau albine ouatoare?
Astea sunt ramele:
Rama nr 2
Asta este ultima rama introdusa. Se observa ca nu au pus coroana de miere-fapt ciudat, cu toate ca era cules de maracine si sulfina.

D006

Tot rama 2 pe cealalta parte:
La acesta rama am testat insarmarea cu capse pe interior. Sunt multumit de rezultat - mult mai usor si rapid.

D006

Rama 3:
Se observa si puiet de albina printre cel de trantor. Nu cred ca este puiet ouat de regina batrana pt ca pana acum a iesit ce a lasat regina batrana ouat.

D006

Rama 3 pe cealalta parte:

D006

Rama 3 de aproape:

D006

Rama 4

D006

Rama 4 verso

D006

Rama 4 apropiat

D006

Rama 5

D006

Rama 5 verso

D006

Rama 2 de aproape. Se obserba oua puse pe centrul celulei (sa fie de albina?) dar sunt 2 si 3 oua in celula!

D006

Tot rama 2, dar intre celulele de trantor. Se observa si larve de 2-3 zile.

D006

Aici am fotografiat alte botci construite de ieri pana azi (pt ca aseara le-am rupt si strosit pe toate de pe acesta rama). Nu se poate observa in interiorul botcii pt ca a fost prea aproape telefonul de fagure, dar va spun eu ce se afla in acele botci.
Toate 4 sunt ouate cu oua de 1 zi. In cele 2 botci din prim-plan se gasesc, in cea de jos 5 oua iar in cea de deasupra 7 oua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu-mi vine sa cred ce vad!
A mai intalnit cineva o astfel de situatie?
Sa fie matca trantorita sau albine ouatoare?
Si de ce vrea sa roiasca in perioada asta si cu asa putine albine?
Sunt in dubii.