Extragere unei famili

Creat de dragos2006, Martie 18, 2009, 09:53:31 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: stefan1
1. Pana la urma mai bine iti aratam un film cu bee-hunter in vederea recuperarii acestei colonii.
2. Cel putin ai mai recuperat albine?
3. Imi pare ca stupul avea multa miere de mana!
1. Pai mai am un pod in programare si un "sun deck" care ar trebui taiat.
2. Am recuperat cat mai multa albina am putut. Pt prima data nu am putut scoate toata mierea pt ca nu mai ajundeam in coltul indepartat de loc. Am dar cu 1.5 litri de amonia si sper sa fie suficient ca sa plece restul.
3. De ce? Locatia e superba pt albine. Multi citrici in zona si curtea din spate iesea la un "rau" si la 100 m un parc de km patrati.

D006

Citat din: teinegru64
Mi-ai facut pofta de miere noua.
Am dus 2 farfuri cu faguri la servici si am frigiderul plin si cei rupti vor merge la albine sa-i curete.

ciprianpop

buna ziua!
am o problema pt dumneavoastra! mi a povestit tatal meu ca in vecini la tara , in localitatea rosiori din jud satu mare, intr o scorbura  a unui  mar batrin  acum vreo 3 4 ani a poposit o familie de albine.si de atunci nu  venit nimeni sa o extraga de acolo.proprietaru terenului unde este amplasat marul ii e frica de albine, marul nu poate fi taiat  pt ca este aproape de  locuinta si omul ar vrea sa scape de ele pt ca ar fi zis ca in fiecare vara este intepat de nenumarate ori! problema e cum se extrage acea familie de acolo din scorbura?
  :uimit:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

D006

Pai ieri am fost la cineva si am gasit 3 astfel de famili in scorbura copacului.
Astfel de locati sunt ff dificile sau aproape imposibile.
Iei niste plasa marunta prin care albina nu trece preferabil de sarma si faci un tub sau con din ea de vreo 30 cm.
Pui un capat peste scorbura si celalalt in aer cumba legat. Albine iese prin tub dar la intoarcere ea miroase feromonul la baza tubului dar nu o duce capul sa intre pe unde a iesit ci se strange gramada pe plasa.
De acolo o poti lua seara cu o cutie si duce la un stup sau poti aduce un nucleu cat mai aproape de tub cu intrarea si curand albinele or sa intre sa-si descarce nectarul si polenul in acel nucleu.
Astfel in cateva zile albinele ies din scorbura si sunt adoptate de familia alaturata. De obicei regina moare in scorbura cu cateva albine si poti acoperi gaura cu ciment.

D006

Duminica am scos o colonie superba dintr-un garaj nefolosit.
Erau sus la grindina in colt si era placaj pe interior si peretele gol intre.
Acolo traia colonia asta de cel putin 3 ani dupa mine.
Am ales sa scot cuiele la placaj si sa-l desfac partial.
Am scos faguri cu miere in 2 faleti si faguri cu puiet am taiat si legat cu sfoara in 5 rame si pus in stup.
Am afumat pe interior si albina sa mutat pe exterior in ciorchini mari.
Cu o cutie de carton si perie am dus 7 cuti de albine si le-am varsat peste rame. Acasa am pus galetile langa acest stup ca albina sa mearga la familia lor si azi o sa iau cate unul la periat. Parte din faguri cu miere mai rupti o sa-i dau inapoi la albine.

marcel andrei

daca  ai niste poze ar fi tare fain
:wink:

D006

Poze de ieri nu am deoarece am plecat de acasa nu cu intentia de a extrage o colonie si deci nepregatit. O zona de dealuri cu livezi si proprietati de la 5000m2 in sus in mijlocul metropolei care ma uns la suflet. Multi au cai de rasa si o gramada de avocado si citrici plantati. E un paradis pt albine si poate vine si ziua cand o bucata de deal apartine mie.

ciprianpop

se mul;tumeste dl andrei pt sfat in legatur cu familia din scorbura, am sa i spun tatalui meu ideea dv si o sa incercam impreuna sa o punem in practica!la noi sunt cam scumpi si familiile de albine, si ce bine o sa mi prinda si mie una!sanatate si numa bine! :hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

D006

Da, aici ...... acum nu am suficiente cutii cati roi pot aduna din curtile oamenilor sau colonii mature.
E alta situatie.

D006

Re-construit in 8 zile.

D006

Maine am de extras o familie dintr-un sun deck la o casa aproape de plaja.
Proprietarul a zis ca va trebui sa taiem lemnul ca sa ajung la ele.
Echipat cu scule si o lada voi vedea care e situatia la fatza locului.
Voi face pozele necesare.
Mai am pe cineva care ma tot asteapta sa i le scot din pod.
Extrem de cald acolo sus acuma.

D006

Oauuu, nu e de mirare ca nimeni nu sa atins de albinele astea.
Deasupra casei este o mansarda de facut plaja chiar daca plaja e la 100m distanta.
In podeaua acelei mansarde a ramas capatul unui furtun de cauciuc de 2 tzoli si pe acolo intra si iese albina.
Normal acel capat de furtun este aerisirea la canalizare ca este bucataria la parter.
Podeaua acestei mansarde a fost adaugata deasupra acoperisului inclinat asa ca am zis ca in acel spatiu trebuie sa fi facut albina casa.
In curte imediat sunt niste tufisuri in floare si frumos mirositoare.
Asa ca am taiat o bucata din podeaua mansardei si ...... nimic intre.
Sau doar o mana de albine moarte.
Deci conectia intre teava de metal si furtunul de cauciuc este rupta undeva si pe acolo circula albina intre pereti sau in spatiul din tavan ca aici nu e din beton.
De taiat mai mult nu mai tai asa ca planul 2 e sa capturez albina in afara cu un tub de plasa atasat la furtun.
Ideal ar fi sa aduc un nucleu de albine imediat langa care sa adopteze albina incarcata care nu mai poate intra pe furtun.
Astfel in cateva saptamani albinele ies dar nu mai intra si astfel creez eu conditiile de CCD.
Mierea va fi consumata de albinele din interior dar treptat ele vor iesi pana ramane matca aproape singura si va muri acolo.
Voi astupa intrarea cat mai bine.
PS. Gazda casei e simpatica si singurica si a oferit sa ma puna la masa si ...... vom vedea in vizita a doua.

D006

Zi placuta

crombra

Citat din: AndreiRNPai ieri am fost la cineva si am gasit 3 astfel de famili in scorbura copacului.
Astfel de locati sunt ff dificile sau aproape imposibile.
Iei niste plasa marunta prin care albina nu trece preferabil de sarma si faci un tub sau con din ea de vreo 30 cm.
Pui un capat peste scorbura si celalalt in aer cumba legat. Albine iese prin tub dar la intoarcere ea miroase feromonul la baza tubului dar nu o duce capul sa intre pe unde a iesit ci se strange gramada pe plasa.
De acolo o poti lua seara cu o cutie si duce la un stup sau poti aduce un nucleu cat mai aproape de tub cu intrarea si curand albinele or sa intre sa-si descarce nectarul si polenul in acel nucleu.
Astfel in cateva zile albinele ies din scorbura si sunt adoptate de familia alaturata. De obicei regina moare in scorbura cu cateva albine si poti acoperi gaura cu ciment.
Asta este principiul de functionare a izgonitorului care face sa coboare albina din magazin(super) in cuib si astfel poti lua magazinul fara albina. Ingenios.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Citat din: AndreiRNRe-construit in 8 zile.
Este pe o locatie 'curatata' de tine? Care? Aia cu albine multe in pod?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/