Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

bionut

Nici eu nu ma umflu de la viespi, dar e adevarat ca nici nu m-au intepat in zone foarte sensibile (doar in brate, spate, burta, etc, niciodata in fata sau gat, sau sub unghie...
La primavara intentionez sa imi iau niste roi sau familii, dar o sa imi cumpar un combinezon complet pana sunt sigur ca nu am reactii alergice insemnate.

marius_vfp

masca nu trebuie sa lipseasca nici la cei care stiu sigur ca nu sunt alergici , fara masca nu ma bag la ele , nu poti sti ce se poate intampla , scapi o rama din mana si ala esti , nu trebuie sa fii alergic ca sa ai probleme .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Citat din: bionut din Septembrie 13, 2013, 02:59:48 PM
Am citit topicul pe fuga, dar nu am gasit nimic concludent cu privire la intrebarea mea:
Daca nu sunt alergic la veninul de viespe ( am fost intepat de cateva ori)  posibil sa fiu la cel de albina?
Au cumva aceasi toxina care provoaca socul anafilactic, sau nu?
Imi cer scuze daca s-a mai raspuns si nu am vazut.
Nu este nici o legatura intre alergia la veninul albina si la cel de viespe. Poti fi alergic la unul dar nu la celalat sau poti sa fii alergic la amandoua, dar asta se intampla mai rar.

aditza_71

Marius ai perfecta dreptate masca nu trebuie sa lipseasca unui apicultor cand lucreaza la stupi. Nici eu  nu intru fara  masca.

bionut

Citat din: Obombo din Septembrie 13, 2013, 11:20:10 PM
Nu este nici o legatura intre alergia la veninul albina si la cel de viespe. Poti fi alergic la unul dar nu la celalat sau poti sa fii alergic la amandoua, dar asta se intampla mai rar.
[/quote]
Asa ma gandeam si eu, dar cineva mi-a spus ca daca nu sunt alergic la viespi nu am de ce sa imi fac griji.
Ramane de vazut, o sa stau echipat bine :D

stefan1

Citat din: marius_vfp din Septembrie 13, 2013, 04:09:21 PM
cel putin eu de la viespi nu ma umflu , dar  de la albina da dar nu exagerat  , si daca ma inteapa pe dosul mainii la baza degetelor e pericol imi fac mana manusa de box . cea mai usturatoare intepatura a fost sub unghie .
spor
Albina lasa acul cu totul si de multe ori se injecteaza tot veninul din punga. Viespile nu lasa acul si cantitatea de venin este variabila, de multe ori doar putin din ce ar putea sa-ti ,pompeze'. Pe mine intepaturile de viespe ma dor mult mai tare decat cele de albine si e o altfel de senzatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Alergiille se masoara pe o scala de la 0 la 10 numita scala Mueller. Poti fi deloc alergic, sau poti fi puternic alergic. Daca o intepatura de albina provoaca roseata, mancarimi, edem local usor fara lipsa altor manifestari neurofizilogice, este o alergie de 3-4. Periculos devine de la 7 in sus pe aceasta scala (risc de soc anafilactic). Asta presupune varsaturi, greata, edem generalizat, dificultati de respiratie. La 9 - 10 viata iti este in pericol. Vorbind cu un alergolog mi-a spus ca la mine e de 3 si sunt doua optiuni, sa avanseze sau sa stagneze / regreseze. Acum observ o usoara regresie si sper sa capat imunitate mai ridicata cu timpul.

La noi in tara adrenalina, singurul medicament care ti-ar putea salva viata nu se da decat pe baza de reteta. Din Germania poti face rost de Epipen sau Anapen pentru cazuri de soc anafilactic. Sunt foarte scumpe. Totusi, daca nu aveti posibilitatea, se poate procura Dexametazona, care, din ce am inteles poate fi folosit cu succes si in cazuri de soc anafilactic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

cumnatul unui var  a lucrat circa 10 ani cu albine si nu era alergic de nici un fel , a fost intepat la baza nasului si in 15 minute a fost gata , cei de la smurd nu au mai putut face nimic pentru el asa ca ......... plus ca sotia langa el era cu seringa in mana care ia si facut pe loc hidrocortizon dar fara nici un rezultat , am spus MASCA SA NU LIPSEASCA . , altii au fost intepati si de sute de albine in acelasi minut si nu au patit nimic, totul consta in locul in care te inteapa si dispozitia ta .

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

MARIUS_vfp, e adevarat ca depindede locul in care te inteapa. daca a prins un nerv sa o vena principala, ala esti. Un alt sfat in afara de folosirea masti ar fi : inainte de a intra la albine, spalativa bine zonele de piele expuse. nu folositi crepe  sau alte prostii. am vazut cazuri in care unele creme intra in reactie cu veninul de albina si produce alergii.

petru.atudorei



venin eliminat de o albina prinsa la inghesuiala:P

oroles

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 14, 2013, 12:50:53 PM


venin eliminat de o albina prinsa la inghesuiala:P
Stiati ca veninul de albine are aceeasi structura ca a sarpelui cu clopotei. Diferenta e de concentratii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei


marius_vfp

concentratia cat si cantitatea dozata , cred ca ,cantitatea injectata conteaza cel mai mult .

petru , in legatura cu cremele  eposibil , insa , eu prefer sa nu ma spal pe maini cu sapun detergent , sau etc, care are miros parfumat , inainte de a ma baga la ele  ma afum bine pe maini si nu sunt probleme , ieri am mirosit a motorina pe maini si au tabarat pe mine .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

Eu fac un dus complet, sapun fara miros. pe maini ma mai dau cu otet...dar doar daca stupul e agresiv

oroles

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 14, 2013, 05:54:45 PM
Eu fac un dus complet, sapun fara miros. pe maini ma mai dau cu otet...dar doar daca stupul e agresiv
Eu si pe fata ma dau cu otet, chiar daca am masca. Functioneaza ca nu ma mai bazaie pe la urechi. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani