Cum vede un apicultor simplu metoda absortiei fondurilor europene.

Creat de filip, Noiembrie 13, 2010, 08:51:46 PM

« precedentul - următorul »

filip

Sunt un apicultor onest cum sunt multi altii in romania.
Am stupii inregistrati la primarie.
Am platit ani buni la primarie CERTIFICATUL de producator.
Am autorizat stupina sanitar veterinar
Am facut cam tot ce mi sa cerut
La ce-mi trebuie firma daca apicultura e scutita de impozit?
Un impozit mic plateam si la primarie cand scoteam certificatul de producator apoi vizele semestriale.
Daca chiar trebuie ceva in plus sa-mi spuna verde-n fata,dar sa nu depind si sa stau la cheremul unor functionari care aplica legea in functie de unele norme doar de ei stiute.
Eu stiu sa ma ocup de albine nu sa dau explicatii in diverse birouri.
Sunt multi apicultori care au dat la procesatori zeci de tone care au mers la export,o vor face si in viitor daca sunt intelesi.
Daca nu vor fi intelesi se vor limita la cat vor putea vinde la un pret acceptabil fara ca cineva sa le bage bete-n roate.
Daca se vrea se pot gasi solutii,daca nu vom avea X numar de apicultori cu Y stupi dar cu o productie deficitara de miere.
Creiati parghii corecte pentru dezvoltarea apiculturii in romania
Ministerul agriculturii are de returnat 40 de milioane euro la UE subventii pe teren care nu a fost in conformitate cu realitatea.
Cine plateste greselile facute?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu


filip

Multi se gandesc sa nu cada in capcana,sa deschida firme.Apoi sa fie considerati rau platnici si sa fie jupuiti de 7 piei.
In romania e posibil orice.
Nici curtea constitutionala nu-i impartiala......... :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

antiopa din ardeal

  Eu sunt un caz atipic in sensul ca mierea ce nu o dau la procesator o vand direct de-acasa. Si atunci ce rost mai are pentru mine certificatul de producator care este necesar doar in piete? Daca cineva are de facut o reclamatie stie unde ma gaseste. Dar traim in romania (si asta ne ocupa tot timpul- Mircea Badea)!

filip

Astazi am vazut la stiri un oier care din 90 pana azi a luat locul 1 cu oile lui.
Intrebat cum se descurca raspunsul a fost GREU.
Are o replica memorabila.
Fondurile Europene sunt pentru boierii cu bani nu pentru tarani.
In PNA-ul pentru anul 2011 se discuta de :
Achizitionarea unor lazi noi pentru inlocuirea lazilor vechi deteriorate in pastoral si decontarea lor apoi.
A doua masura e analiza mierii in laboratoare care sa fie decontata.
Eu am cumparat sute de lazi anul asta nestiind ce se va intampla anul viitor.Acum stau si pun intrebarea :
Apicultorii care nu fac pastoral beneficiaza de decontarea lazilor noi cumparate in 2011?
In apicultura precum in alte domenii nimic nu-i concret.Nu poti sa faci un plan bazandute pe o certitudine.
Din toate astea castiga baietii destepti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Daca produci miere si o vinzi din curte nu-ti trebuie nici un act totul se face pe raspunderea cumparatorului , el daca a ales sa vina la tine in curte isi asuma toate riscurile.  In clipa in care vrei sa pleci cu mierea la comercializat iti trebuie acte inclusiv daca o dai la procesator.

    Stuparii au la avut si au la dispozitie doua cai de a procura lazi de stupi pe banii guvernului si UE :
  1) pentru cei pana in 40 ani masura 112 unde la cheltuieli treci lazile de stupi.
  2) PNA 2011-2013 unde va fi o decontare de PANA in 56 euro / lada . Conditia este sa faci pastoral si sa ai peste 120 de familii. Totul sub rezerva ca inca nu a aparut Ghidul Solicitantului pt. PNA2011.


  PS. eu tot nu am aflat pentru ce activitate a autorizat sanitar -veterinar stupina Filip ?  Pt. ca sunt mai multe tipuri de autorizari .

filip

Fiecare stupina autorizata sanitar veterinar are un cod.Ro 220000--
Tastand codul afli unde e situata stupina,deci stuparul nu-i o persoana necunoscuta.Astfel poate fi identificat usor.O astfel de pesoana nu-si permite sa vanda diferite surogate de miere.
Aplicand acest cod pe borcanul de miere am considerat ca e un BLAZON al apicultorului.
Inceputul a fost bun,dar din pacate nu a avut continuare.
In piete inca vand multi miere desi nu-s producatori in adevaratul sens al cuvantului.

Daca la punctul 2 ridicat de Dragos informatia e corecta atunci din start unii sunt favorizati in detrimentul altora
) PNA 2011-2013 unde va fi o decontare de PANA in 56 euro / lada . Conditia este sa faci pastoral si sa ai peste 120 de familii. Totul sub rezerva ca inca nu a aparut Ghidul Solicitantului pt. PNA2011.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  E normal sa fie favorizati stuparii cu mumar mare de stupi deoarece acestia produc mierea pentru export. Sa vedeti dupa 2013 camd se vor cerne stuparii , vom adopta si noi modelul Francez sau Spaniol unde marile stupini sunt subventionate puternic deoarece fac productie comerciala iar cei mici raman la stadiul de hobby si nu au nevoie de subventii.

D006

Fondurile europene eu le vad bine venite. Orice ban care se poate lua sa profitam de el. Deocamdata avem de luat, dar mai tarziu sar putea sa dam indiferent ca am luat sau nu. La ora asta putem sa ne facem o stupina model pe bani europeni si sa nu ne mai uitam la altii in vest :nebun: si noi sa fim slugile lor. Eu din banii europeni am luat tot ce s-a putut lua pana acum (masura 112, PNA, suventia pe motorina. Apropo pentru suventia pe motorina cati ati facut dosar la APIA anul acesta.   

ilalexandru

Eu am vrut sa incerc sa fac dosaru pt suventia pe motorina, dar nu am mai intrebat si m-am lasat pagubas. Anul acesta am peste 800 l motorina luata numai din peco. Nu stiu daca se putea sau daca se merita sa fac dosarul. IN rest am accesat atat masura 112 , cat si masura 141. Insa sunt mari dureri de cap atat pana obtine finantarea cat si dupa. Cel putin pe 112.
Legat de PNA 2011-2013 mi se pare o prostie super mare decontarea lazilor. De ce sa dam 56*4,3=240,8 roni pe o lada din magazin, cand cu maxim 120-130 o putem produce noi acasa? Eu in toamna aceasta am achizitionat 8 m cubi de cherestea brad....am asigurate asa si ramele si cutiile pe cel putin 3 ani de zile. Tamplatu imi face cutia cu 50 roni, restul pana la 120-130 este scandura plus restul lucrurilor. Iar pana la 240 mi-ar mai ramane si 110 roni. Dar de, trebuie sa luat totul din magazin pt a trai si altii, sau pt a incerca unii sa obtina niste castiguri de pe urma asta. De ce nu se da subventia pe familia de albine? Ai peste 200 familii de albine 50 roni, intre 150-200 40 roni, intre 100-150 30 roni etc cu conditia ca fiecare apicultor sa poate fi controlat oricand si penalizat drastic daca nu are numarul respectiv de familii de albine. Stii cazuri in care anul acesta unele persoane au depus acte pt matci subventionate dublul familiilor de albine avute de acestia in proprietate. Sau apicultori care au vandut roi la peste 300 roni bucata tocmai pt ca se subventioneaza. Cel care munceste cinstit, tot nu are parte de nimic....

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2010, 10:28:32 AM
Conditia este sa faci pastoral si sa ai peste 120 de familii.
Deci tu asa iei fondurile alocate la 3 apicultori. :hi:

D006

  Domnule Alexandru ati folosit sintagma "cel care munceste cinstit "  . Puteti sa ne explicati in stuparie ce reprezinta munca cinstita  si ce reprezinta munca necinstita ?

CRISM

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 13, 2010, 09:15:27 PM
Apicultura e scutita de impozit, deocamdata.......
Cititi cu atentie Lg 571/2003 privind Codul Fiscal si veţi vedea ca art. 17 din legea apiculturii este abrogat
Art. 17 se refera la scutirea de la plata impozitului pe venitul din apicultura
Deci nu vreau sa sperii pe nimeni dar PFA-urile vor plati impoyit pe profit de 16%.
Este o deosebire intre persoanele fizice care nu platesc impozit pe venitul din agricultura implicit apicultura si persoanele fizice autorizate PFA care sunt comercianti si vor plati impozit pe profitul din activitatea apicolă.
Mai mult PFA va plati si CAS (asigurarea pentru pensie ) conform OUG 44/2008.

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 15, 2010, 02:20:33 PM
Puteti sa ne explicati in stuparie ce reprezinta munca cinstita  si ce reprezinta munca necinstita ?
Oauuuu.
Elemente educationala de baza.
Pui mana si produci ceva cu munca fizica si cunoastintele in domeniu se chiama munca cinstita.
Este munca de productie si munca de intretinere sociala.
Cea de productie ....... produce elemente fizice necesare unei societati.
Cea de intretinere cuprinde toate domeniile de servici sociale.
Munca necinstita ar fi furtul legal sau ilegal.
Orice insusire de bunuri sau servicii pt care nu sa facut un efort.

D006

Citat din: CRISM din Noiembrie 15, 2010, 05:45:31 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 13, 2010, 09:15:27 PM
Apicultura e scutita de impozit, deocamdata.......
Cititi cu atentie Lg 571/2003 privind Codul Fiscal si veţi vedea ca art. 17 din legea apiculturii este abrogat
Art. 17 se refera la scutirea de la plata impozitului pe venitul din apicultura
Deci nu vreau sa sperii pe nimeni dar PFA-urile vor plati impoyit pe profit de 16%.
Este o deosebire intre persoanele fizice care nu platesc impozit pe venitul din agricultura implicit apicultura si persoanele fizice autorizate PFA care sunt comercianti si vor plati impozit pe profitul din activitatea apicolă.
Mai mult PFA va plati si CAS (asigurarea pentru pensie ) conform OUG 44/2008.

  Alo , Alo !  acum in Romania se apilca CODUL FISCAL 2010 ,  toate administratiile fiscale din Romania unde apicultorii au depus declaratii au primit decizii cu 0 (zero) lei impozit.