Reclama la produsele apicole

Creat de dragos2006, Septembrie 12, 2010, 04:28:27 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pana acum am fost invatati sa producem si mai putin sa comercializam. Dar pentru a vinde bine un produs trebuie sa prezinti si o hartie cu explicatii pentru produsele respective .
  Cum ar trebui sa arate un fluturas atasat orcarui produs apicol ? sau mai bine zis , ce text sa contina ?

pharaonu75

Vad ca incet-incet iti lansezi afacerile la scara mare... :) ceea ce este foarte bine!
Nu stiu daca este chiar ceea ce doresti, insa documentul urmator iti poate fi de folos...SPER!
:hi: :hi: :hi:

marketing.pdf - 327.9 Kb
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Si daca platesc un euro ce se intampla ?

  Eu ma refer stric la mesaj pentru produsele apicole !


pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 12, 2010, 07:52:12 PM
  Si daca platesc un euro ce se intampla ?

  Eu ma refer stric la mesaj pentru produsele apicole !

Pentru ce sa platesti un euro? Se descarca gratis... Cer aia de la fisierulmeu bani pt descarcat? Stiam ca se descarca gratis... Mai incearca!
Documentul contine un fragment de plan de marketing al firmei, strict cu referire la reclama, publicitate, etc.

"Strategii de marketing si promovare a
produsului"

Eu cred ca merita citit! Contine si ce vrei tu, insa nu sloganul in sine, ci idei si modalitati de elaborare a unui slogan... te lasa pe tine sa inventezi ceva!
Daca mai cer aia 1 euro ti-l voi trimite pe mail!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Daca vrei sa faci un pustiu de bine trmite-l la [email protected] . Pe respectivul site gasesc numai bazaconii  gen rumy , etc.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Multumesc pentru referat , m-ai pus cu burta pe carte !  :hi:

Adrian Roman


D006

 Foarte bun referatul si daca autorul ne ingaduie as aduce in discutie unele notiuni de marketing.
    CARE ESTE GRUPUL TINTA ?
  Vindem produsele apicole doar ca remedii naturiste sau ca alimente?
  Le vindem doar persoanelor cu probleme de sanatate sa ne adresam la intreaga populatie ?

flavius

Pai ambele sunt grupuri tinta....numai ca abordarile le faci separat, pe fiecare grupa de consumatori in parte...intr-un fel te adresezi maselor largi (aliment...) si intr-alt fel celor bolnavi sau (doar) interesati de o viata sanatoasa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75


Imi trimiti si mie, te rog? merci ... :hi:
[email protected]
[/quote]

Scuze de intarziere... am trimis mailul! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 17, 2010, 05:33:44 PM
     CARE ESTE GRUPUL TINTA ?
 

Grupul tinta este grupul format din potentialii clienti...
Cum spunea si flavius, pentru fiecare grup in parte trebuie sa iti adaptezi oferta, reclama, modul de abordare...
Daca te adresezi unor bolnavi pe care i-ar putea ajuta marfa ta, atunci abordezi reclama din aceasta perspectiva, prezentand-o ca pe un medicament...folosindu-te de orice te poate ajuta pentru a convinge bolnavul...
Daca te adresezi maselor largi, il prezint ca pe un aliment sanatos, de calitate, natural, fara efecte adverse, nutrituiv, energizant, etc...
Poti face diferite combinatii de miere cu catina, miez de nuca, migdale, afine, mure, etc... Atunci prezinti produsul din prisma micronutrientilor continuti, vitamine, minerale, arome... in acest caz, combinarea cu alte fructe/seminte, iti poate aduce un avantaj, clientii fiind atrasi si de efectele benefice ale acestora, pe langa cele ale mierii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Tocmai asta inseamna marketing-ul! Sa stii sa atragi clientul, sa-ti vinzi marfa, sa o prezinti ca fiind cea mai buna de pe piata, sa atragi clientul si sa il faci sa creada/inteleaga faptul ca face cea mai buna alegere! Cum faci asta? Tine de inventivitate pana la urma... Incercati sa va uitati la reclamele de la tv cu alti ochi si veti intelege! Toate au un mesaj subliminal, transmis potentialului client in cele mai diferite modalitati, fie sub forma comica, amuzanta, fie sub forma unor succesiuni de imagini extraordinare (gen apa Bilbor), fie folosind persoane influente/vedete(gen adidas, pepsi, etc).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 18, 2010, 06:37:38 PM

Imi trimiti si mie, te rog? merci ... :hi:
[email protected]

Scuze de intarziere... am trimis mailul! :hi:
[/quote]


fa pomana deplina faraoane
trimite si la [email protected]

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333