CE inseamna albine de carme?

Creat de ciprichitu, Martie 04, 2014, 10:04:34 PM

« precedentul - următorul »

TDI

A
Citat din: stefanm din Octombrie 15, 2014, 11:43:11 PM
Citat din: italianu din Octombrie 15, 2014, 03:04:27 PM
,,ai citit diferite pareri"! Da' o opinie de a ta ,nu?

Pai cum sa-ti spun o parere daca nu am lucrat cu Lingustica frate  :uimit: poate daca o sa ma hotarasc sa le folosesc  o sa am si o opinie personala.Dar ... :hi:
Ai albine galbene ssu cu inele galbene in stupina? Daca da ai lucrat cu metisi de Ligustica.
Dupa MP sigur ai, mult succes in continuare!

NYK74

Eu am observat ca pentru a avea o productie buna este nevoie ca toti factorii care au ceva de zis in problemă  sa fie la parametrii optimi,adică mai pe întelesul tuturor,degeaba  ai albină multă cînd nu ai cules,culesul e in plin tu nu ai albină,s.m.d.,miere culeg familiile puternice când au cules bun,selecţionate din matci valoroase,balanta de dezvoltare a familiei trebuie sa coincidă cu aparitia culesului ,si interventia stuparului in a efectua lucrările necesare trebuie sa fie la timp si executate corect.
Cu cât mai multi "factori"merg prost ,sau sînt îndepliniţi toti dar in decalaj fată de ciclul normal,cu atât mai mult vedem rezultatele proaste in productia de miere.
Si oricât de specialişti am fi,factorul "VREME"nu il putem stâpîni,iar in ultimii ani are un cuvînt greu de spus. :hi:

marian sima

Citat din: bucovineanu din Octombrie 15, 2014, 11:02:03 PM
Eu fac numai stationar si am observat cu atentie de-a lungul timpului. Familiile foarte numeroase au si mult puiet de crescut tot timpul si consumul propriu e pe masura. In plus daca lipseste culesul familiile foarte numeroase intra imediat in friguri. In pastoral situatia e putin schimbata daca exista culesuri puternice, deoarece atunci exista tendinta de franare a pontei. Pe de alta parte din cauza mutarilor populatia are de suferit.
Asa cum am zis eu am un singur criteriu de selectie: productia.

Faceti numai stationar.
Pai ce culesuri aveti in zona?
A-ti incercat cutie de echivalentul a 30 de rame Dadant?

Ce este cel mai important si pentru asta subliniati si tineti minte. :)

Fiecare ecotip de albina este caracteristic zonei ei,nu degeaba un tip de matca dezvolta populatia intre anumiti parametri,acesti parametri sau format dea lungul timpului.

Cand vii cu un alt ecotip trebuie sa fii constient ca acea familie este mai numeroasa datorita parametrilor secretiei de nectar din zona ei ,a vremi si a altor factori din zona respectiva.

Albina Italiana in zona ei are alte surse de nectar,asa ca adusa in zona trebuie sa-i suplinesti necesarul.
Trebuie sa fii foarte atent la spatiul(din stup) dat pe timpul primavari deoarece e sensibila la frig si cu un spatiu prea mare dai familia  innapoi mult,de altfel fiind mai sensibila la frig la salcam va iesi mai tarziu din stup si daca spatiul este prea mare nu va iesi deloc.

Chestia cu rezistenta la iernare este la familia mixta ,adica unde matca sa imperecheat cu trantori de diferite rase astfel ai in stup doua tipuri de albina,una bruna si alta galbena.

Unde albina este preponderent galbena rezistenta la iernare este mai mica si trebuie sa fii atent.

Pana nu intelegi anumiti factori nu ai cum sa ai productie.

Aruncam o familie intr-o cutie si auoleu roieste ,auoleu nu da miere insa nu cercetam ca sa vedem ce si cum.

italianu

Umbla o vorba pe aici: 7 rame cu puiet capacit inainte de  inflorirea salcimului si ....ai facut recolta!
Asta cu tot ce presupune! Sint apicultori care tin tot culesul familiile pe 7 rame,si productia iese!
Si atunci care-i secretul?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

oroles

Citat din: italianu din Octombrie 16, 2014, 08:30:56 AM
Umbla o vorba pe aici: 7 rame cu puiet capacit inainte de  inflorirea salcimului si ....ai facut recolta!


Daca nu ploua!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

#50
Citat din: italianu din Octombrie 16, 2014, 08:30:56 AM
Umbla o vorba pe aici: 7 rame cu puiet capacit inainte de  inflorirea salcimului si ....ai facut recolta!
Asta cu tot ce presupune! Sint apicultori care tin tot culesul familiile pe 7 rame,si productia iese!
Si atunci care-i secretul?
1. Populatia
2. Procentajul de culegatoare
3. Faza in care se afla matca, vârf de ponta sau declin: aici e vorba si de modul in care colonia de albine e inchegata sau nu si e pe cale sa-si atinga scopul: perpetuarea speciei
4. Secretia de nectar, cantitatea
5. Distanta pana la masiv
6. Conditiile meteorologice

7 rame cu puiet capacit înainte de înflorirea salcâmului, preaupunand ca fiecare rama e la 70%- mai probabil 90% in perioada salcâmului, înseamnă intre 15 si 19 rame de albina la eclozionare. Dar in cele mai multe cazuri pe noi ne interesează albina care a crescut respectivul puiet, aceea e de fapt culegatoarea, albina de 15-20 de zile sau mai mult, de aceea se recomandă ca familiile pregatite de cules sa fie stimulate cu 40-55 de zile, înaintea începerii culesului. A... daca culesul e deosebit de intens se mai întâmplă si conversia albinelor de la 5 zile in sus, datorita feromonilor secretati.
Apicultori care tin familiile pe 7 rame? Aici e simplu, restrang cuibul, respectiv ponta, ca sa nu fie puiet tânăr de îngrijit si cat mai multa albină sa se ocupe de cules.[Asta vreau sa încerc si eu la anul cu coloniile slabe].
Este o polemica dusă in privinta modului in care e manageriata o colonie de albine. Unii pretind (si probabil uneori au dreptate) ca familiile organizate aduc cel mai mult nectar, altui pretind ca coloniile cu cele mai mari suprafete de puiet alb aduc cele mai mari cantitati. Inclin spre a doua teorie. Foarte rar in Romania exista culesuri care sa justifice mijloacele radicale de a augmenta productia.
Oricum e bine sa retinem cifrele, la o colonie de 12500 indivizi albina culegatoare e in jur de aproximativ 2000, iar la o colonie de 60000 de indivizi albina culegatoare e in jur de 30000.

Italianule, acum asteptam explicatiile dumneata.

Sănătate!

marian sima

Citat din: italianu din Octombrie 16, 2014, 08:30:56 AM
Umbla o vorba pe aici: 7 rame cu puiet capacit inainte de  inflorirea salcimului si ....ai facut recolta!
Asta cu tot ce presupune! Sint apicultori care tin tot culesul familiile pe 7 rame,si productia iese!
Si atunci care-i secretul?

Cum spune si TDI este vorba de organizare .
Stiu si eu apicultori care au pavilioane si au cutii mici.

Insa in timpul culesului creaza mereu spatiu de depozitare a nectarului adica fac extractii scurte de cate o rama doua pe stup.

Astazi am umblat in stupi am redus cuibul la spatiul acoperit de albina,rasa bruna 7 rame de albina ,rasa galbena 9 rame de albina ,la rasa galbena aducea polen la greu ,la celelalte nimic.

Dupa floarea-soarelui albinelor l-i sa administrat cate 6 borcane de 800 de ml sirop daua parti zahar o parte apa.
De o luna si jumatate nu am mai dat sirop ,cules nu a fost ca in cuib nu exista miere necapacita .

Acum am descapacit dupa diafragma surplusul de miere capacita din stup si ramele mai goale scoase din cuib,astfel incat spatiul gol din cuib sa fie complectat.




italianu

Eu unul nu am aplicat aceasta metoda ,dar vizavi de ce spunea Dragos in jurnalul sau,cunosc un apicultor care are in ferma lui cca 5000 stupi si procedeaza in felul urmator:
cumpara regine din an(martie -aprilie) pe care le ,,bombardeaza" cu puiet pina ajung inaintea de inflorirea salcimului la 7-8 rame cu puietcapacit,le pune magaziile si le poarta din cules in cules.
Subliniez ca nu e apicultura clasica pe care o facem noi,DAR,miere face si nu putina! La urma urmei aia conteaza.
Explicatia e destul de usor de imaginat,matcile di an NU roiesc,7-8 rame cu puiet capacit dupa eclozare sint cca 60-70000 albine,salcim face 3 culesuri ajungind la recolte importante!
Cam asta e!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

dan sebastian

Da varianta in care face 2 corpuri de rama normala pline cu puiet capacit, executa matca si-i mai pune inca 1 sau 2 corpuri ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

italianu

Ai mai incercat sa muti citeva mii de stupi in varianta ta la 3 culesuri? Daca da, in citi ani :D?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

dan sebastian

Daca ii ai ficsi pe pavilion sau ii ai pe paleti si folosesti macaraua merge.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Citat din: italianu din Octombrie 17, 2014, 11:47:06 PM
Eu unul nu am aplicat aceasta metoda ,dar vizavi de ce spunea Dragos in jurnalul sau,cunosc un apicultor care are in ferma lui cca 5000 stupi si procedeaza in felul urmator:
cumpara regine din an(martie -aprilie) pe care le ,,bombardeaza" cu puiet pina ajung inaintea de inflorirea salcimului la 7-8 rame cu puietcapacit,le pune magaziile si le poarta din cules in cules.
Subliniez ca nu e apicultura clasica pe care o facem noi,DAR,miere face si nu putina! La urma urmei aia conteaza.
Explicatia e destul de usor de imaginat,matcile di an NU roiesc,7-8 rame cu puiet capacit dupa eclozare sint cca 60-70000 albine,salcim face 3 culesuri ajungind la recolte importante!
Cam asta e!Da e solutia cea mai buna dar sa ai furnizorul reginelor de calitate martie -aprilie .

marian sima

La ce varsta iese albina la cules ?
Traieste culegatoare de la salcam 1 pana la salcam 3?

Cand se creaza spatiul ala de 7-8 rame goale goale in cuib datorita eclozari puietului ce se intampla la salcam 2?

Va afecta asta productia de la salcam 3?



Mie mi se pare ca trebuie sa ajuti periodic acele familii.

dan sebastian

Sunt de aceeasi parere. Poate in Italia o fi diferentiate cele 3 salcamuri, ca la noi se suprapun. Poti sa iei maxim 2 si nici alea complete. Mai pierzi din albina la orientare si transport, matca stresata nu prea depune candv le muti si nici a 2 a zi pana se linistesc. Daca merge din sicilia in nord si ar tine vreo luna culesul e altceva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Foarte putini in lume furnizeaza regine de calitate martie aprilie si la 5000 de stupi cinci mii..de regine nu cred ca cineva cumpara anual si sa fie de maxima selectie .