INCA UN PERICOL PT ALBINE, VULPEA!

Creat de dany 1, Ianuarie 17, 2015, 02:42:52 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Sanatate  tuturor,
Azi  ajungand  pe  la  stupina   ,  discutie  mare printre  vecini  cum  ca  ar  fi  aparut 2 vulpi  prin  curtile  lor, acestea  fiind  intr-o   zona   in  care  se  afla  si  stupina  mea.   
Pe  langa  informatiile  pe care  le  detineam  eu  despre  vulpi , am  cautat  si  pe  net  unde  am  gasit si  postez  urmatoarele ...


      ,,Vulpea vânează singură. Se hrăneşte cu cele mai mici mamifere: şoareci de câmp, popândăi, veveriţe, iepuri, potârnichi, păsări din ogrăzile oamenilor etc. Vara, se hrăneşte şi cu insecte, iar toamna consumă fructe din păduri sau livezi. Asemenea ursului, şi ei îi place mierea de albine şi nu-i pasă de înţepăturile lor până nu-şi umple burta.,,


Intrebarea  mea  este.  ATI  AVUT  PROBLEME  DE  GENUL  ASTA?   CUM  LE-ATI  REZOLVAT?

Eu  unul  nu  m-am  intalnit  pana  acum  cu  astfel  de  probleme.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bmdna

Ma indoiesc ca o vulpe poate sa rastoarne un stup. Daca nu-l rastoarna, nu vad cum ar avea acces la faguri. Pe la mine in zona sint vulpi dar niciodata nu am avut un stup atacat de vulpe. Ma gandesc ca cel care a scris descrierea, s-a referit la situatia in care o vulpe ar intalni o scorbura in salbaticie, sufficient de jos ca sa poata ajunge la ea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dany 1

Salut,
Asta  intreb  si  eu.  Daca  au  fost  cazuri  de  atac  la stupi   ?   Eu  nu  m-am  confruntat   cu  asa  ceva   si  vreau  sa  fiu  cu  un  pas  inaintea  vulpii :)
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bmdna

Salut! Dupa parerea mea, nu ai de ce sa te temi, esti cu multi pasi inantea vulpii. Asa cred eu, poate altcineva a avut alte experiente.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

Am avut stupii langa o padure unde vedem vulpi zilnic acolo. Nu am avut nici o problema cu ele

oroles

De ce nu pui laturi? E cea mai buna blana acum.  :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dany 1

M-am gandit ,stai linistit .Totusi vulpea ramane......sireata :)
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Salutare,
Se  pare  ca   vulpea nu  reprezinta  un   pericol  din  moment  ce  peste  200  de  apicultori  care  au  vizualizat  acest  subiect,  nu  au  avut  experiente  neplacute  .
Multumesc  celor  care   au  raspuns  intrebarii  mele,  cat  si  celor  care  au  vizualizat  subiectul!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

relutu

Citat din: oroles din Ianuarie 17, 2015, 08:13:23 PM
De ce nu pui laturi? E cea mai buna blana acum.  :P
Ai grija se considera braconaj.

RazvanTi

eeei da... dupa unii braconaj se considera si ca iei acasa 3 fate de-o saramura prinsi pe canalele de irigatii...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

TDI

Eu zic sa mutati subiectul in aria glumeata.
Dupa putem dezbate impreuna metode de combatere a vulpilor.