CE inseamna albine de carme?

Creat de ciprichitu, Martie 04, 2014, 10:04:34 PM

« precedentul - următorul »

ciprichitu

Dragi apicultori am si eu o intrebare pt cei mai experimentati . Am mai auzit pe ici pe colo ca albinele de carne nu sunt bune . Care sunt aceste albine de carne? prin ce se dosebesc de  cele bune? sau la ce se refera cand se spune albine de carne? va multumesc

mmacreanu

expresia se foloseste cand ai o familie care se inmulteste foarte bine dar nu este productiva, cu alte cuvinte: albina multa, miere putina. Cand ai mai multi stupi observi mai bine acest lucru. Intalnesti stupi plini cu albine de la care te astepti sa scoti miere dar scoti mai putin decat de la un stup cu albine mai putine. In familia de carne matca stie sa dezvolte colonia dar nu are o calitate necesara apicultorului: harnicia!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ciprichitu

SA INTELEG CA TOTUL PLEACA DE LA REGINA?  DECI TOT CE TREBUI FACUT E mare grija la stupul MAMA din care faci viitoare regine .  trebuie sa gasesti un stup cat mai harnic..bineinteles si alte aspecte ..mai bland , matca sa oua bine ..etc...
am inteles   deci cand cumperi stupi e posibil sa ti se vanda si astfel de albine. cam naspa ca nu ai cum sa verifici pe loc asta o sa vezi pe parcursul anului cat de harnice sunt.  . togmai ce vreau sa cumpar primavara asta cateva familii, iar asta ma pune pe gandurii..

ciprichitu

a patit cineva problema asta? sa cumpere familii de albine de carne?

jenica67

   ciprichitu, familia de carne nu este un dezavantaj. Gandeste-te ca tu in stupina vrei sa faci si inmultiri. Acolo familia de carne, te ajuta cu populatia ei numeroasa.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

PricopArthur

Albina de carne este numita o familie care are mult puiet, albina din stup ocupandu-se preponderent de cresterea acestuia.
Spre exemplu un roi prins intr-un pom, poate exploata foarte bine un cules puternic ce este atunci in toi, insa dupa aproximativ 10 zile de la intrarea in noul stup, timp in care matca oua pe banda rulanta, aceeasi familie nu va mai face mare lucru daca apare un cules. Treaba albinelor va fi sa creasca generatiile noi de albina. In acest al doilea caz, familia respectiva poate fi numita albina de carne.
Miere multă şi inimă curată!

petru.atudorei

aici au un rol important si trantori.. intr-un stup in care exista un numar normal de trantori..acestia iau locul doicilor si se ocupa de incalzirea puietului capacit.. iar albina care trebuia sa se ocupe de acest lucru pleaca la cules.. si astfel numarul doicilor este mai mic iar a culegatoarelor mai mare.

cipriene

Citat din: petru.atudorei din Martie 05, 2014, 11:20:41 PM
aici au un rol important si trantori.. intr-un stup in care exista un numar normal de trantori..acestia iau locul doicilor si se ocupa de incalzirea puietului capacit.. iar albina care trebuia sa se ocupe de acest lucru pleaca la cules.. si astfel numarul doicilor este mai mic iar a culegatoarelor mai mare.

cum asa?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pistol28

Citat din: cipriene din Martie 05, 2014, 11:39:37 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 05, 2014, 11:20:41 PM
aici au un rol important si trantori.. intr-un stup in care exista un numar normal de trantori..acestia iau locul doicilor si se ocupa de incalzirea puietului capacit.. iar albina care trebuia sa se ocupe de acest lucru pleaca la cules.. si astfel numarul doicilor este mai mic iar a culegatoarelor mai mare.

cum asa?

Uite ASA  :bzz: au rezolvat problema cu trantorii de la BAR/BODEGA/BIRT/RESTAURAM /MAT/ospătărie/cârciumă/ tavernă/ (bufet expres) (englezism) snack-bar, i-au pus la VENTILAT iar toamna (peste 55 ani) ii dau si afara ca pe niste TRANTORI, sa se invrte minte, dar ei degeaba nu se invata minte, chiar daca la imperechere isi pierd PODOABELE  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

XXL

Citat din: ciprichitu din Martie 04, 2014, 10:04:34 PM
Dragi apicultori am si eu o intrebare pt cei mai experimentati . Am mai auzit pe ici pe colo ca albinele de carne nu sunt bune . Care sunt aceste albine de carne? prin ce se dosebesc de  cele bune? sau la ce se refera cand se spune albine de carne? va multumesc
...pt primele familii asta e ultima ta grija,cauta un apicultor dispus sa te asiste la cumpararea lor si eventual cu sfaturi in primul an

petru.atudorei

Citat din: cipriene din Martie 05, 2014, 11:39:37 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 05, 2014, 11:20:41 PM
aici au un rol important si trantori.. intr-un stup in care exista un numar normal de trantori..acestia iau locul doicilor si se ocupa de incalzirea puietului capacit.. iar albina care trebuia sa se ocupe de acest lucru pleaca la cules.. si astfel numarul doicilor este mai mic iar a culegatoarelor mai mare.

cum asa?

ce nu ai vazut rame batute cu puiet capacit.. unde inloc sa fie albine care incalzesc..sunt trantori?

ciprichitu

cea mai logica mi se pare parerea domnului PricopArthur. e normal cand are mult puiet o mare parte de albina va  creste puietul  si caratoare va fi mai putina. cineva mia spus na nu exista albina de carne, ca doar nu sunt gaini ci sunt albine lafel ca celelate care par mai harnice din alti stupi .problema  spune dansul e , cand ai multa albina si vezi ca nu prea mai face productie cum ar fi normal pt numarul mare de albina este datorota faptuluui ca acea familie se pregateste de roit.
ce parere aveti?
sunt deacord si cu parerea domnului pricoparthur dar poate fi si problema pregatiiri de roiala nu?

D006

Asta cu albina de carne e praf aruncat in ochiul pinguinului . Smecherul aduce din vest rasa de regina foarte prolifica dar din pacate baza noastra melifera nu tine pasul cu ritmul ei de dezvoltare . Asfel incat vei gasi colonie de albine plina cu popor dar miere lipsa , vine iarna si paaa. Smecherul castiga banul gros deoarece face roii pe banda rulanta iar pinguinul mai merge sa cumpere si anul urmator roi deoarece nu a stiut sa-i treaca peste iarna .

bucovineanu

Citat din: petru.atudorei link=topic=7219.msg177546#msg177546 date=1394176440

ce nu ai vazut rame batute cu puiet capacit.. unde inloc sa fie albine care incalzesc..sunt trantori?
/quote]
Nu am intalnit asemenea situatii. De regula trantorii i-am gasit grupati pe ramele laterale pe care e depozitata mierea.