podisor din osb?

Creat de Stangaci, Februarie 27, 2012, 10:44:26 PM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut! ce pararere aveti, pot pune Osb pe post de podisor? afecteaza albinele? Din cate am inteles contine un clei c-am toxic pt ele. :thanks:

adriann

se fac cutii pt. roi si stupi din osb... pt. ce sa fie tocxic? singurul dezavantaj... nu tine la fel ca scandura
e mai rentabil sa faci podisorul din scandura subtire tine de 3-4 ori mai mult, descoperi cat ai nevoie nu tot, izoleaza mai bine.

jonny_it

Citat din: adriann din Februarie 27, 2012, 10:56:16 PM
se fac cutii pt. roi si stupi din osb... pt. ce sa fie tocxic? singurul dezavantaj... nu tine la fel ca scandura
e mai rentabil sa faci podisorul din scandura subtire tine de 3-4 ori mai mult, descoperi cat ai nevoie nu tot, izoleaza mai bine.

Contine formadelhide.

emil.oltean

inlaturati OSB de la stupi.Nu merge.Preia umezeala si mucegaieste,mai ales la podisor.Fara aerisire buna mucegaiesteeeeee!Este sensibil la condens.

doru AN2

    Taie o gaura patrata de 150/150 cu pendularul pune sita cu capsatorul si merge excelent.Am vazut stupi din OSB si albinele erau vi.

jonny_it

Citat din: doru AN2 din Februarie 28, 2012, 05:44:25 PM
    Taie o gaura patrata de 150/150 cu pendularul pune sita cu capsatorul si merge excelent.Am vazut stupi din OSB si albinele erau vi.

Folosesc la o parte din stupi podisoare din OSB3. Nu sunt probleme, nu absoarbe umiditatea deloc.  :wink:
Daca scandurile se facuse ca o vioara OSB-ul este intact.

orfan.george

am si eu 4 podisoare din OSB cu sita de aerisire de vara trecuta puse si acum sunt cam umflate pe margini de la umiditatea multa de iarna asta.dupa parerea mea nu prea sunt bune .in lipsa de altceva merg dar nu o sa aiba o durata de viata mare.