Stup Layens

Creat de mariancristian, Ianuarie 08, 2012, 08:49:51 PM

« precedentul - următorul »

mariancristian

Doresc sa-mi fac si eu stupi Layens pe 12 rame, cu cat 1/2 dadant. Probema e ca ce am vazut eu FA au 420/260 sau 415/260 iar eu as dori rama sa aiba lumina 420/300, ce ziceti merge lipita o fisie de fagure de 40 mm in lateral, sau ce solutie vedeti.  :roll:
Ar fi o solutie FA pe comanda dar mai greu de procurat  :hi:
Pt stationar - hoby mi se pare sistemul perfect.

mariancristian

astept pareri, Teinegru nu zici nimic ?, are cineva FA 400/300 la vinzare?  :hi:

D006

Depinde cati stupi vrei.Sunt absolut sigur ca pana la 100 de familii stupul perfect e Layens cu 12 rame +cat 8 rame1/1 +3 rame 1/1 pt.camera de vizita.Orice tip de FA se poate obtine de la Apisrom Vaslui.

apr

Salutare.

In mare aceiasi problema pana la urma cum ai facut ? (mariancristian) 
Stupina (fara pastoral) va fi in judetul Buzau ~300m altitudine cu vizite la 3-4 saptamani in wekkend iar din octombrie-martie fara vizite. Potential: 2 paduri la distante de ~1.5km, mai aproape faneti, livezi, palcuri de salcami.

M-am hotarat pentru moment la 2-4 stupi orizontali 20 rame dar cu ceva modificari . Nu o sa adopt modelul stas romanesc de orizontal ci Layens(iernare mai buna+start bun in primavara) pe 20 rame, fund antivaroa si de aci apar problemele:
-dimensiuni diferite la rame (nu-i bai se fac la comanda la atelier )
-dimensiune fagure artificial unde gasim in comert Dadant (stas) 410/260 mm

Am 3 solutii :
1.Cumpar faguri la comanda de la o fiirma din oradea >>cresc costurile plus ca nu am cum sa dau ceara la "schimb"
2. Pun faguri stas centrati 310mm-260mm=50mm si o sa ramana spatiu putin pe laterale
3. Modific dimensiunea ramei si ma apropii cat mai mult de la 310mm la 280-270mm sa pot folosi faguri stas

Ce varianta sa aleg? eventual alte idei.

Rama Layens are interior 370x310

mariancristian

nu am facut nica, FA la comanda nu se fac decit la cantitati marrrrrrri, sau daca ai pile  :razz: , pe m,oment ramin pe DB, 260 mi se pare prea ingust fagurele.HRISTOS A INVIAT