cum ansamblam ramele mai repede

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2007, 01:16:16 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

nu am prea multe cunostinte tehnice, dar pe net, cautand mosele imi spun ca unele merg cu capse tip N, altele Q, ceva de genul, si nu inteleg diferenta, sau mai bine zis care e mai bun
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

teoalbina

Citat din: lefter din Februarie 03, 2012, 10:38:52 AM
prima data am asamblat rame cu pistolul pneumatic in aceasta iarna si am folosit capse de 30mm cred ca sunt cele mai potrivitesi ca pret 3000 buc. de la sea comanda prin curier de minim 100 lei
Am inteles ca folositi capse de 5,7 latime iar capsele le comandati prin curierat. Se poate da o adresa unde pot fi contactati? Si la ce pret sunt cele 3000 de capse?

apivasmob

Citat din: lefter din Februarie 03, 2012, 10:38:52 AM
prima data am asamblat rame cu pistolul pneumatic in aceasta iarna si am folosit capse de 30mm cred ca sunt cele mai potrivitesi ca pret 3000 buc. de la sea comanda prin curier de minim 100 lei
Nu uita!!!!
Trebuie sa fie persoana juridica cel care comanda de minim 100ron + TVA .
In orasul resedinta de judet cred ca gasesti SC SEA ROMANIA SRL
Sanatate tuturor apicultorilor

albinasebes

care capse sunt mai bune pt rame? de 5,7 mm latime sau de 12 mm?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

apivasmob

Eu folosec capse de 5.7 /30 si cuie 1.2 / 30
Sanatate tuturor apicultorilor

POSTASUL

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 02, 2012, 10:22:52 PM
vb lui alex 40 mm si in nici un caz  pistol electric  :hi: :hi: :hi:
de ce zici asa Fanele ?? nu sunt bune capsatoarele electrice ?? chiar ma gandeam sami cumpar si eu unul ca sa am cu ce incheia ramele mai usor  :roll:  :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

Citat din: POSTASUL din Februarie 05, 2012, 11:40:42 PM
Citat din: orbanstefan64 din Februarie 02, 2012, 10:22:52 PM
vb lui alex 40 mm si in nici un caz  pistol electric  :hi: :hi: :hi:
de ce zici asa Fanele ?? nu sunt bune capsatoarele electrice ?? chiar ma gandeam sami cumpar si eu unul ca sa am cu ce incheia ramele mai usor  :roll:  :roll:

Sal Postasul-e...:)..am folosit intii capsator electric dar nu lam folosit la rame ca nu-mi aduc aminte sa fi gasit capse sa bata la capse de 40 mm lungime..

VAzind acum vreo 3-4 ani filmele care le-am postat pe vechiul "Apiardeal", filme unde se foloseau capsatoare pneumatice,  mi-am luat pentru lucru la stupina capsatoare pneumatice .

Mi-am luat capsatoare care bat si capse "TIP 80-380", Tip 90, Tip 92 si acum ultimul capsator imi bate "Tip 155- tip 14"..
Capsatoare elecvtrice am folost acum vreo 4 ani...

Capsatoarele electrice nu au fost prea fiabile, s-au stricat destul de repede plus ca bateau capse cam scurte..:(

..eu ti-as recomanda capsatoare pneumatice ca doar din alea am folosit eu..:)).dar nici in filme pe net n-am prea vazut sa lucre baietzii de acolo cu capsatoare electrice..:))

D006

Citat din: teoalbina din Februarie 03, 2012, 07:50:10 PM
Citat din: lefter din Februarie 03, 2012, 10:38:52 AM
prima data am asamblat rame cu pistolul pneumatic in aceasta iarna si am folosit capse de 30mm cred ca sunt cele mai potrivitesi ca pret 3000 buc. de la sea comanda prin curier de minim 100 lei
Am inteles ca folositi capse de 5,7 latime iar capsele le comandati prin curierat. Se poate da o adresa unde pot fi contactati? Si la ce pret sunt cele 3000 de capse?

Cei de la SEA dau numai catre PERSOANE JURIDICE.... De acolo ma luat si eu acum vreo 3 ani ajutat de un amic cu societate capse....si mi-am luat capse vreo 60-70 de Kg..>:)  sami ajunga mult timp..:)

Mai cumpar capse de la un depozit de materiale de tapitzarie din C-ta...dar ma duc personal acolo.


Am auzit, nu sunt sigur ca firma EBERBARDO ar avea si capose si ar trimite prin curier..asa mi-am luat eu de la ei acum 1 an capse "Tip 155"..acum nu mai stiu daca or mai avea ca nu mai vad pe lista lor..http://ebernardo.ro/


albinasebes

Citat din: apivasmob din Februarie 05, 2012, 07:03:42 PM
Eu folosec capse de 5.7 /30 si cuie 1.2 / 30
v-ati luat capsator care bate si capse, si cuie?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

justy

Astazi am asamblat ceva rame si am folosit capsatorul pneumatic si cadrul de la Orban Stefan.
Detalii pe : http://justy.sunphoto.ro/Asamblare_rame

Parerea mea legata de intrebarea "cum asamblam ramele mai repede?" este : daca aveti mai mult de 10 stupi (pentru cateva rame te "distrezi" ciocanind)  se merita sa investiti luand compresor si capsator pneumatic (650 -750 ron compresor Fini + capsator einhell - 210 ron + furtun si mufe - 100 ron = aproximativ 1000 ron).
Se lucreaza foarte repede, plus ca il puteti folosi si la vopsit si multe altele.


bee_lover


Dani V.

NU va luati capsatoare electrice  :redcard:
Sunt bune de nimic. Abia daca bat niste capse de 14. Sa montezi rame cu el? nici sa nu te gandesti. Oricume eu vb de capsatoare normale ca doar sunt profesionale ce bat cuie de 80-100 da acolo discutam de alte preturi. Cel mai bine e un capsator pneumatic (daca se poate sa bata si cuie) si te tine o gramada. Se strica mult mai greu decat cele electrice.

roi_ag

Citat din: albinasebes din Februarie 03, 2012, 10:47:59 AM
ce model de capse folositi? vreau sa-mi achizitionez un pistol pneumatic pt capse, dar nu stiu pt ce model de capse sa caut. sanatate
Eu am cumparat scula din MS. BRICOLAJE LA 170 ron , PRODIF,merge cu capse 5,7(-40mm)si cuie    (-40mm) .Capsele le cumpar din BRICO STORE( Mecafer)

D006

#58
Citat din: roi_ag din Februarie 15, 2012, 05:55:11 PM
....
Eu am cumparat scula din MS. BRICOLAJE LA 170 ron , PRODIF,merge cu capse 5,7(-40mm)si cuie    (-40mm) .Capsele le cumpar din BRICO STORE( Mecafer)

BRICOSTORE avea capse cam scumpe...niste cutiute cu citeva capse si stiu ca erau cam scumpe MECAFER-ul..

..la ce pret ai gasit in BRICOSTORE si cite capse sa spunem de 40 mm tip 90 sunt intr-o cutie..??..capse Tip 90 sunt alea care au latimea de 5, 7 mm./.

orbanstefan64

Citat din: justy din Februarie 15, 2012, 02:15:33 PM
Astazi am asamblat ceva rame si am folosit capsatorul pneumatic si cadrul de la Orban Stefan.
Detalii pe : http://justy.sunphoto.ro/Asamblare_rame

Parerea mea legata de intrebarea "cum asamblam ramele mai repede?" este : daca aveti mai mult de 10 stupi (pentru cateva rame te "distrezi" ciocanind)  se merita sa investiti luand compresor si capsator pneumatic (650 -750 ron compresor Fini + capsator einhell - 210 ron + furtun si mufe - 100 ron = aproximativ 1000 ron).
Se lucreaza foarte repede, plus ca il puteti folosi si la vopsit si multe altele.
fain !!! sa le folosesti sanatos !!!!! :hi: :hi: :hi: