Metode de introducerea a matcilor

Creat de CRISTI M, Ianuarie 23, 2012, 10:25:06 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

   Exista mai multe metode de introducerea a matcilor ( imperecheate cat si virgine ) atat in formarea de roiuri cat si in schimbarea lor .
Rog cateva pareri .
Care este cea mai simpla cat si cea mai sigura metoda ?

mape 48-petru manea

cea mai simpla si sigura metoda pe care am aplicato eu este cusca capac

CRISTI M

Cum am procedat eu la inlocuirea matcilor  "uzate " cu matci imperechiate :
1. - Am prins matca batrana , am strivit-o intre degete pana s-a facut un fel de pasta  , cu aceasta pasta am uns matca noua dupa care am naclait-o in miere din acelasi stup si apoi i-am dat drumul in acelas loc de unde am ridicat-o pe cea batrana .
Aceasta metoda ( pentru mine ) are un procent de acceptare de peste 90% .

pharaonu75

Mai sadicule!
Vezi ca are Marinlm64 un film in care naclaieste matca in miere si o introduce in familia orfana!
Dar nu face "pasta" matca veche! =))

Inteleg faptul ca vrei sa profiti de feromonii matcii vechi, sa uniformizezi intr-un fel mirosul celor doua matci, insa chiar asa de sadic nu te stiam! =)) :rotfl: =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTI M

2. - Am orfanizat familia , am rupt dupa 5 zile toate botcile si am dat matca in colivie fara albina        insotitoare.
    Procentul de acceptare este mai mare ( dar nu 100% ), dar se pierd 6-7 zile ( lipsa puiet )

CRISTI M

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2012, 09:06:46 AM
Mai sadicule!
Vezi ca are Marinlm64 un film in care naclaieste matca in miere si o introduce in familia orfana!
Dar nu face "pasta" matca veche! =))

Inteleg faptul ca vrei sa profiti de feromonii matcii vechi, sa uniformizezi intr-un fel mirosul celor doua matci, insa chiar asa de sadic nu te stiam! =)) :rotfl: =))

Sadic ?  Putin spus .

Aici este vorba de cele 5-6-7 zile in care nu mai avem puiet , daca inmultim 7 zile cu doar 1.000 de oua/zi, vedem ca pierdem 7.000 de albine cu aceasta metoda .

La prima varianta spusa de mine pierd doar cateva zeci de oua .

Ce inseamna 7.000 de albine in plus la un cules , Faraoane ?

CRISTI M

3. - ridic matca veche si dau matca noua intr-o colivie , fara albine , pe care o aplic pe un fagure .Matca are acces la celule goale, puiet capacit care roade sa iese,  cat si la miere  .
Si aceasta metoda da rezultate bune .

Astept si alte pareri concrete(practice ),  nu din carti .

pharaonu75

Folosesc metoda nr. 3 prezentata de tine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Si eu tot colivia tip capac o folosesc . Este cea mai sigura metoda. In 2011 procent de aceptare 100%.

Kiwi Bee

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 24, 2012, 09:02:36 AM
Cum am procedat eu la inlocuirea matcilor  "uzate " cu matci imperechiate :
1. - Am prins matca batrana , am strivit-o intre degete pana s-a facut un fel de pasta  , cu aceasta pasta am uns matca noua dupa care am naclait-o in miere din acelasi stup si apoi i-am dat drumul in acelas loc de unde am ridicat-o pe cea batrana .
Aceasta metoda ( pentru mine ) are un procent de acceptare de peste 90% .

Ca si acceptare cum se prezinta metoda?La ce ma refer?

Schimbi matca aproape ca instantaneu. Sa zicem ca in urmatoarele 10-30 de secunde se decide acceptarea sau nu. Daca da=hurra iar daca nu atunci vi cu versiunea 2 sau 3.
Asa se intimpla sau defapt trebuie sa revii peste 1-3 zile sa verifici daca a fost acceptata?
Vasa-zica cit de repede poti sa fi sigur ca regina noua a fost sau nu acceptata?

bucovineanu

 Foarte importanta in reusita acceptarii este perioada in care se face schimbarea si starea familiei de albine. Reginele se pot schimba cu usurinta cu procent foarte mare de reusita primavara devreme si spre sfarsitul perioadei active. Daca vom incerca sa schimbam regina la o familie intrata in frigurile roitului fara sa o orfanizam cu un numar de zile inainte (9-10) si fara distrugerea atenta a botcilor, procentul de acceptare e aproape de zero. Deasemenea existenta culesului are mare importanta in procentul de reusita schimbarii. Daca exista cules acceptarea va fi mai usoara.  Folosesc colivia capac. Daca familia nu are botci, iau regina batrana si o pun pe cea tanara sub capac. Eliberata dupa 48 de ore, procentul trece de 90% in sezonul activ si 100% toamna.

CRISTI M

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 24, 2012, 01:55:09 PM
Citat din: CRISTI M din Ianuarie 24, 2012, 09:02:36 AM
Cum am procedat eu la inlocuirea matcilor  "uzate " cu matci imperechiate :
1. - Am prins matca batrana , am strivit-o intre degete pana s-a facut un fel de pasta  , cu aceasta pasta am uns matca noua dupa care am naclait-o in miere din acelasi stup si apoi i-am dat drumul in acelas loc de unde am ridicat-o pe cea batrana .
Aceasta metoda ( pentru mine ) are un procent de acceptare de peste 90% .

Ca si acceptare cum se prezinta metoda?La ce ma refer?

Schimbi matca aproape ca instantaneu. Sa zicem ca in urmatoarele 10-30 de secunde se decide acceptarea sau nu. Daca da=hurra iar daca nu atunci vi cu versiunea 2 sau 3.
Asa se intimpla sau defapt trebuie sa revii peste 1-3 zile sa verifici daca a fost acceptata?
Vasa-zica cit de repede poti sa fi sigur ca regina noua a fost sau nu acceptata?

Acceptarea sau neacceptarea se vede in primul minut .

valter

Matcile sunt in colivii. A batarna in lada ei , a tanara in nucleu. Ambele pozitionate in centrul cuibului rezemate de spetezele superioare(intre ramele 4-5, 5-6).Dimineata , pana in ora 10-11 ,operatiunea de introducere a matcilor in colivii( batrana si tanara) este finalizata.

De la ora 13 incolo incep rocada...in locul coliviei cu o batarna introduc pe regina tanara. Babuta o arunc in lada/ scaun a stuparului...si o folosesc unde trebui.

De ce pe ore?
La ora 13 am noroc ! ca-mi pleaca toata culegatoarea in lan, puietul i-si face ''dansul'', iar conditiile meteo la acea ora sunt sau tind spre ideal...uneori aman, ca ploua, ninge, bate furtuna.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

stefan1

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 24, 2012, 03:18:02 PM

Acceptarea sau neacceptarea se vede in primul minut .

  Uneori curiozitatea nu e buna. Tocmai pentru ca vrem sa vedem daca o accepta, s-ar putea sa nu o accepte. E mai bine ca regina sa fie eliberata cand familia e linistita si inchisa. In timpul controlului este o oarecare incordare, atentie marita, care poate dauna primirii.
  Chiar daca o eliberezi direct, e bine sa inchizi imediat cuibul, eventual sa asculti din exterior, ca daca matca e prinsa in ghem, scoate niste 'chiote' caracteristice.
  In sprijinul ideii ca stupul deschis este mai agresiv cu matca noua, vine ceea ce poate multi ati observat: o matca noua, pe care la un control la 2-3 zile de cand ati dat-o o gasiti stransa in ghem. E clar ca nu a fost stransa in ghem timp de 3 zile, ci doar in momentul in care ati deschis stupul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Valter iti multumesc pentru interventie , dar mai am o intrebare .
Dupa cat timp ii dai drumul la cea tanara ? Sau mai bine zis cand ii desfaci orificiul coliviei ?

Sa ai vreme buna .