taierea varfului aripii

Creat de crombra, Ianuarie 16, 2009, 01:27:00 AM

« precedentul - următorul »

crombra

Am vazut intr-un documentar apicol german ca inainte de introducerea reginelor in colivii in vederea formarii de noi familii li se taia cu o forfecuta varful aripii.
Ce parere aveti de practica  aceasta? Cu ce scop se face?
Poate impiedica roirea ulterioara ?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gudas valentin

Citat din: crombraAm vazut intr-un documentar apicol german ca inainte de introducerea reginelor in colivii in vederea formarii de noi familii li se taia cu o forfecuta varful aripii.
Ce parere aveti de practica  aceasta? Cu ce scop se face?
Poate impiedica roirea ulterioara ?
Nu mai trebuie scara. :wink:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

CRISTI M

Se taie numai la reginele imperecheate , ele roiesc dar roiul pleaca pe picioare .

filip

Se taie doar la o aripa ,asfel in zbor apare un dezechilibru iar matca daca roieste nu poate urca in copac la inaltime mare.Taierea aripi si a unui picior forteaza schimbarea linistita.dar nu e cazul se pot gasi alte metode mai umane de a avea o matca de calitate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

crombra

Nici eu nu sunt pentru "slutirea" reginelor ca doar sunt REGINE. Am postat subiectul ca o curiozitate.
Procedeul se numeste in engleza ' clipping'
iata cum fac unii:
http://www.bibba.com/queenfinding.html
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

scopul principal il reprezinta marcarea suplimentara a matcii. pentru anul par o aripa,pt anul impar cealalta. este practicata de apicultorii care schimba matca la doi. chiar daca marcajul color a fost curatat, ramane acest marcaj.

filip

Citat din: cristi xscopul principal il reprezinta marcarea suplimentara a matcii. pentru anul par o aripa,pt anul impar cealalta. este practicata de apicultorii care schimba matca la doi. chiar daca marcajul color a fost curatat, ramane acest marcaj.
Multumesc,chestiunea asta nu o stiam! =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Nu este indicata "calicirea" reginelor pentru a forta schimbarea.Nu intotdeauna se produce aceasta schimbare si ne trezim in toamna cu regine mutilate pe care nu mai avem cu ce sa le schimbam.

filip

Doar taierea Dintr-o aripa nu produce automat si schimbarea.Am avut o matca cu ambele aripi taiate si a fost pastrata 3 ani.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

crombra

Calicirea reginelor=Amputarea unui picior sau a unei aripi integral.
Aici discutam numai de  taierea varfului unei aripi.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Domnule combra,
Imi permit sa va spun si sper ca nu va deranjeaza ca taierea aripilor reginelor.Desi pina acum s-a vorbit numai despre taierea unei aripi a reginei, doresc sa amintesc si acest aspect , taierea ambelor aripi,asa dupa cum s-a afirmat, cunoscuta sub numele de clipped queen". Cred ca cineva cunoate ca taierea aripilor reginelor a devenit subiect de inventie patentata.Veti gasi despre acest patent in Romania Apicola pe la mijlocul anilor '90. Mi se pare interesanta.Cunoasteti.
Sanatate si noroc

stefan1

Am prins intr-un an un roi care s-a asezat in prima 'fereastra' a unui stalp de ciment de la o linie electrica. Intamplarea a fost sa fie chiar in locul nostru si a stat acolo aproape o luna. L-am protejat cu o cutie de carton legata in jurul stalpului. Am avut surpriza sa constat dupa ce l-am instalat acasa, ca matca lui avea ambele aripi taiate cam jumatate. Si asa a reusit sa zboare cel putin un km!
Ratiunea pentru care unii taie una sau ambele aripi la matca, este de a nu mai putea roi. De obicei o astfel de matca se pierde la zbor. Stupul insa va roi sigur cand vor iesi regine noi din botcele pe care sigur le avea. Aele zile insa dau un ragaz stuparului sa intervina (daca a observat, totusi, tentativa de roire). Se presupune ca o regina care roieste neprogramat nu merita sa fie material de inmultire si deci nu e pacat ca se pierde.
Parerea mea este ca taierea unei singure aripi da sansa matcii sa zboare, dar in cerc si cu dificultate, incat se va aseza in apropiere de stup si la joasa inaltime. Daca se taie ambele aripi pana spre baza, matca va cadea in fata stupului. De cele mai multe ori se va pierde, dar sunt cazuri cand albinele o repereaza si formeaza roiul chiar acolo, peste ea. Daca nu se taie destul, apare posibilitatea ca la roiul de care am vorbit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Domnule combra,
Nu am intirziat atita cu raspunsul pentru ca nu l-as cunoaste sau sa creez suspans dar vreau sa spun ca desi" Am acasa peste 300 de numere din Romania Apicola si vechea Apicultura " pot sa spun ca e in zadar.
Autorul acestui patent este Adrian Huica.Metoda este de convietuire a 2 a sau mai multe regine cu aripile taiate in acelasi stup fiecare matca depunind oua ca si cum ar fi singura.Metoda incercata si de subsemnatul si functioneaza. Se pot ierna .Daca aveti curiozitatea puteti incerca.Daca sinteti curiosi puteti cauta in Romania Apicola (daca aveti 300 de numere) ca o veti gasi detailata. Veti gasi in descrierea patentului destule lucruri interesante.
Poate totusi ca pe multi nu-I intereseaza asa ca-mi cer scuze ca va deranje cu probleme neimportante.
Sanatate

D006

v
Citat din: albina proletaraDomnule combra,
Nu am intirziat atita cu raspunsul pentru ca nu l-as cunoaste sau sa creez suspans dar vreau sa spun ca desi" Am acasa peste 300 de numere din Romania Apicola si vechea Apicultura " pot sa spun ca e in zadar.
Autorul acestui patent este Adrian Huica.Metoda este de convietuire a 2 a sau mai multe regine cu aripile taiate in acelasi stup fiecare matca depunind oua ca si cum ar fi singura.Metoda incercata si de subsemnatul si functioneaza. Se pot ierna .Daca aveti curiozitatea puteti incerca.Daca sinteti curiosi puteti cauta in Romania Apicola (daca aveti 300 de numere) ca o veti gasi detailata. Veti gasi in descrierea patentului destule lucruri interesante.
Poate totusi ca pe multi nu-I intereseaza asa ca-mi cer scuze ca va deranje cu probleme neimportante.
Sanatate
Buna  treaba,am  sa  incerc  si  eu  anul  acesta.Vreau  citeva  lamuriri:trebuie  folosita  gratia ? Cum  introduc  a  doua  regina?

D006

Nu, se taie aripile reginelor(fiecare stind in stupul ei) urmeaza unirea stupilor cu metoda ziarului(stau cu ziarul 1 zi ), dupa care se ia ziarul si reginele vor sta impreuna fara sa-si faca nici un rau.Ce lucruri interesante vei afla daca cintesti asa cum am spus-o Romania Apicola. Prietenul dv care are 400 de exemplare va va cuta revista si veti gasi lucruri interesante.