Nucleu de imperechere

Creat de Bătrânul, Ianuarie 07, 2011, 11:21:33 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Rugam pe VALTER sa prezinte modul de lucru !!! :hi:

Bătrânul

#1
si

valter

#2
Un moderator, baiat bun, sa schimbe denumirea topicului in'' nucleul cu juma' de rama Dadant''...sa nu mai aud toti borfasii din breasla...ca uite si-a pus si asta mucii pe o lada.
Please.
:thanks:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Bătrânul

#3
Dar nu este juma de Dadant!!! inseamna ca  l-ai incurcat cind ai adus  :hi:

valter

#4
Citat din: Batrinul din Ianuarie 29, 2011, 07:12:16 AM
Dar nu este juma de Dadant!!! inseamna ca  l-ai incurcat cind ai adus  :hi:
Atunci sa- zica ''nucleul fara nume''
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Dorinta lui Valter a fost indeplinita! :hi: :hi:

Ramane insa rugamintea de a prezenta o metoda de lucru cu acest nucleu! :nod: :nod:
:thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Formarea  acestor nuclee pleaca de la conditia esentiala << prezenta puietului pe minim o rama>> la constituire.
Pasi de urmat.
Se cupleaza doua rame de nucleu.
Se introduc in familii cu rama Dadant, pentru crescut si semanat.
In momentul in care ramele au prezent puietul de capacit(ziua 7-8 de viata a albinei lucratoare) se ridica si se introduc in nuclee.
Eu folosesc doar o rama de puiet de nucleu, restul ramelor fiind echipate cu albina din familia gazda, ori alta familie puternica(care manifesta primele semne de roire).
Se umple hranitorul cu hrana.
Se trec nucleele la loc rece.
Eventual se muta pe alta vatra(eu nu mut).
Se deschid spre seara in amurg.
A doua zi primesc botci capacite(ziua 14-15).
Periodic se alimenteaza cu hrana lichida+ polenul rezultat din cernere+ (fumidil)nozevit, protofil.
Dupa doua, trei zile se verifica eclozarea.Se introduce alta botca in cazurile particulare.
Dupa alte 7-8 zile se verifica imperecherea.
Se marcheaza matca fecundata.
Se urmareste calitatea pontei, in special la primele celule capacite.

Este de preferat ca ramele ce se introduc pentru crescut si insamantat sa se faca de regula la familiile roitoare care au fost evidentiate in carnetul de lucru din anul precedent.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mellificus

valoroase informatii. multumim foarte mult dl Valter. multa sanatate.

marius_vfp

multumim domnule valter,
din cate am intrebat printre apicultori , am inteles ca ar fi mai bine ca un nucleu sa fie cat mai mic, eu asi vrea sa fac in felul urmator , sa iau o jumate rama datant ca si dumnenavoastra , si un hranitor,  le introduc in ladita ,ladita sa fie prevazuta si cu o diafragma etansa , pe timp ce albinele se dezvolta sa mai introduc cate o rama pana la un maxim de 6 rame (jumate din dadant 1/1) astfel obtin 3 rame intregi de 1/1 si le introduc in stup normal , spunetimi daca procedez corect .
asi vrea sa stiu daca prin aceasta metoda , rama de 1/1 se comporta la fel ca si rama de 3/4 si care ar fi mai indicata.
multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

valter

nucleele mici au un mare avantaj...costa putin ca  mijloc fix, costa putin ca formare, intretinere si se obtine un lucru util-matca;
acum matca daca a avut descendenta nobila va fi valoroasa in aceste conditii(anterior prezentate), daca nu-     e o matca;

insa din experienta proprie am constatat ca un nucleu cu 3 rame dadant exploatate corect si cu o matca obtinuta fara efort major de selectie da o matca valoroasa...indiferent din ce categorie este botca(uneori chiar si din orfanizare-desi nu este recomandat);

ori, daca folosim nuclee mici, matci din orfanizare(ori crescute in aceste conditii) rezultatul sigur nu va fi niciodata multumitor-si vom obtine o matca slaba care va fi schimbata (DE PROASTA CE IE) foarte repede;

Nu am inteles ce a descris marius cu jumatate din rama dadant, drept pentru care nu i-am raspuns direct.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 29, 2011, 07:12:16 AM
Dar nu este juma de Dadant!!! inseamna ca  l-ai incurcat cind ai adus  :hi:

Este jumatate de rama dadant...taiata pe verticala si rotita cu 90 grade.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marius_vfp

buna ziua domnule valter , sper sa fiu mai explicit acum
vreau sa stiu care dintre marimile de rama ar fi mai eficiente , eu vreau sa impart rama dadant pe verticala si sa obtin 2 rame mai mici *ca in imaginea de mai jos * (imaginea numi apartine rog posesorul sa nu se supere),
dar asi vrea sa stiu care e dimensiunea mai potrivitapentru un nucleu de imperechere  de 30cm adica 1/1 pe inaltime sau de 23cm  adica  3/4 .

va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Daca ai stupi cu rame 1/1 in cuib, e mai bine sa faci ramele din nucleu o jumatate de rama Dadant. Daca ai ME, faci rame pt nucleu cu inaltimea de 23 cm. Oricare ar fi e bine sa poti asambla 2 rame de nucleu pentru a obtine o rama intreaga.