Puiet varos

Creat de dragos2006, Aprilie 22, 2010, 10:00:02 PM

« precedentul - următorul »

D006

In unele stupini apare in altele nu , de ce ?
  Ce spune manualul :
Ascosferoză este o micoză ce atacă puietul căpăcit şi necăpăcit şi apa­re în familiile insuficient îngrijite, de regulă în lunile aprilie-mai, creşte ca intensitate în iunie şi regenerează în iulie-august.
Etiologie
Agentul patogen este o ciupercă numită Ascosphaera apis care are micelii de ambele sexe. Când cele două tipuri de micelii se întâl­nesc rezultă ascele, nişte formaţiuni capsulare care conţin spori şi a căror viabilitate este foarte mare. Ciuperca se dezvoltă foarte bine la tempera­tura de 20-30°C, sporii având o mare putere de conservare (10-15 ani); rezistă la acţiunea vaporilor de formol şi a fumului de sulf.
Contaminarea se face pe cale bucală, prin intermediul albinelor care îndepărtează puietul bolnav şi transmit astfel boala altor larve sănătoase. Dezvoltarea micozei este favorizată de temperatura şi umiditatea care se întâlnesc în familiile de albine slabe. Primul puiet atacat de Ascosphaera apis este cel de trântor, deoarece acesta se află la periferia fagurilor, unde umiditatea este mai crescută şi căldura mai redusă, apoi se extinde asupra puietului de lucrătoare şi chiar pe cel din botci.

Simptome
Larvele se înnegresc, îşi pierd segmentaţia, pielea se aspreşte şi se acoperă pe tot corpul cu un miceliu alb, rămânând liber numai capul larvei, care apare ca un buton uscat. Larva moare, iar în urma evaporării apei, îşi reduce volumul, se usucă, devine dură asemănătoare unor pietricele de var, de unde şi denumirea populară de "puiet văros". Culoarea ei este albă-gălbuie, atunci când a fost parazitată cu un miceliu de un singur sex, fie verde murdar, atunci când miceliile s-au contopit şi au dat naştere la corpi fructiferi.
Puietul mumifiat este răspândit neregulat pe suprafaţa unui fagure şi nu aderă de pereţii celulei, putând fi scos de albine. Larvele îndepărtate din celule sunt răspândite în faţa urdinişului sau pe scândura de zbor, boala fiind astfel foarte repede recunoscută de apicultor.

balasbebe

Cartea spune, dar practica este mult mai buna.
Cercetatorii trebuie sa scoata si ei ceva bani din activitate.
Cum pot ei sa zica: Schimbi matca toamna dupa ce nu mai ai puiet si scapi de boala.
Nu ei sunt platiti sa ne suceasca sa ne imbarlige si daca se poate cu putin noroc sa scapam cu ceva tratamente.
Dragos la puiet varos ma bat cu oricine.
  Sunt si faze in care apare si dispare,  dar tot apare pana la urma.
EU IN STUPINA NU AM PUIET VAROS.

D006

Dl.Dragos!
Permiteti-mi sa complectez cum se poate scapa de puiet varos?
Se vindea la ACA Micocidin.care amelioreaza dar nu se vindeca.
Eu acum 10 ani am avut mereu la cateva familii,Acum n-am deloc.
Secretul,nu las in stup nici o rama in afara cuibului,iernez fara umiditate,fara condenz.Daca la marginea cuibului se iveste cate o rama cu polen mucigait,le scot afara,ma feresc de mucigai.Familii slabe nu le tin in stupina.
Daca va procedati si dv. la fel puiet varos dispare singur :hi:  :hi:

balasbebe

Nu contest existenta micozei. \perfect adevarat. Daca se schimba matca in perioada activa, nu vom scapa de micoze. Toamna da. O metoda combinata da un randament maxim. Trebuie sa avem rabdare un sezon. La mine in stupina de regula aparea puietul la cele mai bune matci. Cand vedeam activitatea ei nu ma induram sa renunt la ea. Au trecut ani buni sa-mi dau seama ca o matca nu este un capat de tara.

D006

Dl.Balase!Nu matca e de vina!

balasbebe

Sa fi dumneata sanatos, si sa faci cum crezi.
Pe mine nu ma mai poate convinge nimeni.
Raman la parerea mea.

D006

Citat din: balasSa fi dumneata sanatos, si sa faci cum crezi.
Pe mine nu ma mai poate convinge nimeni.
Raman la parerea mea.
batranii se uita catre trecut, iar varstnicii catre viitor.

prisecarul

am gasit pe acanduta de zbor 6 albine moarte, din care una avea culoarea alba!
este semnul ca in stup se afla puiet varos?
uirmaresc in continuare sa vad daca mai scoate puiet a carui culoare este alba.
astept sfaturi!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

acum cateva zile am mutat familia dintr-un stup normal in altul cu fund antivaroua.
in stupul vechi nu era mucegai sau condens si este o familie foarte agresiva si totodata puternica, zic eu, fiind pe 9 rame!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

gudas valentin

Daca albina acopera bine puietul,e inposibil sa apara puiet varos.
Curentii,largirea cuibului prea devreme,o cadere de temperatura o perioada indelungata + umiditate & matca prolifica = puiet varos.
In urma cu aproximativ 5 ani,am urmarit prognoza meteo la antena 1,au anuntat calduri de pana la 22*,in luna aprilie,am spart cuibul cu foita si mam trezit cu o perioada rece cca o saptamana,a rezultat puiet varos,din aproximativ 2 R,am tras usor ramele spre margine si le-am scos afara,am extras si leam dat la alta familie ca experiment,nu au scos puiet varos,nici pana atunci nu am avut varos ,dar nici de atunci incoace.
Nu va grabiti cu largirea cuibului,iar fam slabe,ajutatile sau desfintatile.
                     valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

prisecarul

pana acum nu am vazut, fizic vorbind, puiet varos!
din descrieri si din ceea ce am citit, nu este puiet varos, intru-cat are forma de albina si este moale le pipait.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

stefan1

Ce ai vazut la udinis, adica larve de albine diferentiate (adica se distinge toracele si capul de abdomen), nu este puiet varos ci probabil o larva racita sau moarta din alte motive. La puietul varos larva moare in primele zile dupa capacire, pana nu se diferentiaza. Daca scapa atunci, ajunge la maturitate, totusi uneori albinele iesite sunt putin mai mici si mai debile, dovada ca larva si-a consumat din resurse in lupta cu boala.   
  Orbanstefan a spus:"Ramele cu puiet varos suna ca zurgalaii daca le scuturi."
Este doar partial adevarat. In prima faza larva moarta ocupa tot volumul celulei si are un aspect branzos. In aceasta faza albinele cauta sa elimine larva rozand-o, asa incat se observa celule cu jumatati de larve, in roadere. Ba se poate ca, daca 2-3 larve alaturate sa fi fost afectate, albinele sa roada si peretii celulelor respective pe o portiune, usurandu-si munca de curatire. Numai daca numarul de celule afectate este prea mare si albinele nu mai reusesc sa le elimine in aceasta faza, larvele moarte incep sa se deshidrateze, sa capete aspect varos sau de creta, sau mai tarziu aspect inchis, cu un praf pe ele, care de fapt sunt sporii ciupercii care au produs boala. In acest stadiu larvele 'joaca' la scuturare in celule si se pot scoate usor, dar parte din spori raman pe peretii celulei sau se imprastie pe traseul pe care larva il parcurge pana la evacuarea din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Intr-o familie cu puiet varos doar primavara familia se poate lupta cu boala, dar revine oricand gaseste anumite conditii de dezvoltare a sporilor.
Intr-o gospodarie se pun mai multe closte. Oul se ia din gospodarie. La o closca ies toti pui, iar la alta closca ies mai putini pui si multe oua sunt clocite. Este de vina doar closca care nu regleaza bine temperatura. Este o incercare de a mea de a explica fenomenul. \eu nu sunt cercetator, nu am mijloacele necesare, dar fara medicamente am reusit sa scap si sa nu mai am puiet varos in stupina. Fac polen si cei care fac polen stiu ce inseamna puietul varos cand faci polen.

BOB0

Citat din: valy gudas din Aprilie 26, 2010, 12:41:24 AM
Daca albina acopera bine puietul,e inposibil sa apara puiet varos.
Curentii,largirea cuibului prea devreme,o cadere de temperatura o perioada indelungata + umiditate & matca prolifica = puiet varos.
In urma cu aproximativ 5 ani,am urmarit prognoza meteo la antena 1,au anuntat calduri de pana la 22*,in luna aprilie,am spart cuibul cu foita si mam trezit cu o perioada rece cca o saptamana,a rezultat puiet varos,din aproximativ 2 R,am tras usor ramele spre margine si le-am scos afara,am extras si leam dat la alta familie ca experiment,nu au scos puiet varos,nici pana atunci nu am avut varos ,dar nici de atunci incoace.
Nu va grabiti cu largirea cuibului,iar fam slabe,ajutatile sau desfintatile.
                     valy
Este cel mai pertinent raspuns . Acesta este aevarul. PUIET VAEOS = VINA APICULTORULUI.

mape 48-petru manea

La cele de mai sus adaug : Cu multi ani in urma fortam fam.cu stimulare cu sirop 1/1 inca de la inceputul lui martie ,uneori timpul se racea brusc si siropul ramanea si citeva zile fara al consuma.Aparea puiet varos.Concluzie : nu se introduce umiditate (sirop) inplus si asa sant probleme cu condensul (ziua cald,noaptea rece)