stationar sau pastoral ?

Creat de mihaipop_55, Februarie 03, 2009, 11:42:52 PM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

va salut. ma numesc mihai pop din arinis mm si am 40 familii de albine , aflate pe o vatra la distanta de 2,5-2,8 km de un masiv de salcam si la distanta de 12 km de alt masiv de salcam (3 km sunt drum de pamant).problema este :stau pe loc sau ma duc la celalalt masiv ? va multumesc.cu respect.

gudas valentin

Daca inflorirea se face in doua etape si vreti miere va recomand sa mergeti,ca el no sa vina la dv.
         Bine ati venit,pe forum. :hi:   
                Cu stima valy.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

mihaipop_55

problema e ca inforirea este in acelasi timp. cu stima.

bucovineanu

Citat din: mihaipop_55va salut. ma numesc mihai pop din arinis mm si am 40 familii de albine , aflate pe o vatra la distanta de 2,5-2,8 km de un masiv de salcam si la distanta de 12 km de alt masiv de salcam (3 km sunt drum de pamant).problema este :stau pe loc sau ma duc la celalalt masiv ? va multumesc.cu respect.
Bun venit pe forum si din partea mea. Si distanta pana la masivul apropiat este destul de mare. Sunt 2,5 km in linie dreapta sau pe sosea? De la aceasta distanta albinele consuma o parte din nectarul din gusa pe drum si cantitatea de nectar acumulat in stup este mai mica decat daca stupina ar fi langa masiv.

mihaipop_55

va multumesc pentru primire.  distanta in linie dreapta este de 2,5 km dar sunt in apropierea stupinii palcuri de salcami. o alta problema este ca am comandat 100 de puieti de EVODIA sa-i plantez in primavara pe vatra stupinii si nu stiu la ce distanta sa-i plantez . multumesc mult. mihai

gudas valentin

Citat din: mihaipop_55va multumesc pentru primire.  distanta in linie dreapta este de 2,5 km dar sunt in apropierea stupinii palcuri de salcami. o alta problema este ca am comandat 100 de puieti de EVODIA sa-i plantez in primavara pe vatra stupinii si nu stiu la ce distanta sa-i plantez . multumesc mult. mihai
Culesul optim e pe o raza de 1 Km de la aceasta distanta incepe sa scada randamentul,eu va recomand mutarea stupinei langa masivul de la 12 Km (nu la cel de 2,5 Km. ATI AVEA DOAR AVANTAJE,SUCCES
   
           Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

mihaipop_55

va multumesc.dar referitor la evodia ce spuneti? mihai

gudas valentin

Citat din: mihaipop_55va multumesc.dar referitor la evodia ce spuneti? mihai
:sad: cereti instructiuni Vanzatorului cu siguranta va sti mai bine.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

mihaipop_55

este sugestiva imaginea.dar ce spuneti de plantarea in jurul stupinii de salcam tei atunci cand dispui de 3-4 ha de teren ? mihai.

eusebiu

Evodia la maturitate are ramuri in lateral mari. Asta nu creste ca slcamul sau bradul, inalta. distanta intre copaci la maturitate trebuie sa fie de 6-8m. in martie va spun mai multe,am dat comanda de 15 bucati.

mihaipop_55

interesant.de ce numai 15 bucati. pretul in ungaria este de 150 forinti.

gore

La cine ai dat comanda si cat costa. Sunt si eu interesat. Te rog adresa, telefon.
Multumesc.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mihaipop_55

pretul unui puit de EVODIA este de 150 forinti adica aproximativ 2lei.oferta am primit-o de la un domn din satu mare care a cumparat anul trecut 100 de bucati iar anul asta a comandat 200 de bucati iar pentru mine 100 de bucati.telefonul dansului numai dupa ce vorbesc cu dansul.cu respect .mihai

eusebiu

eu am dat comanda la bricostore Pitesti. Sunt scumpi,anul trecut erau 28 lei/buc.

D006

Ca o sugestie, incercati la APIA sau APDR , poate va incadrati la mas 134 ? Vedeti daca nu se ofera subventii ca ptr oricare plantatie de pomi fructiferi.pop