Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Iese cu scandal, mie imi provoaca sila ceva la toata treaba asta, de-alde Pnl si Psd care ies si spun tot felul de lucruri, ce se tot baga ei mereu si ei sunt responsabili pt starea tari in momentul de fata, doar au guvernat toti impreuna .

In 89 au deturnat ei tot si au  taiat si vandut tara bucata cu bucata si vin acum ca niste fecioare imaculate si ne spn cat de mult tin ei cu poporul .


D006

  Manipularea se miroase de la o posta !  In aceasta seara are loc crucificarea lui Igas pt. ca in zilele urmatoare  "lovitura" sa ajunga la Boc care din dragoste fata de popor va face pasul in spate.

marius_vfp

salut, pentru mine tot ce tine de politica sunt niste kurve , mai bine te sui intrun varf de deal si sa nu mai aud de nimeni , dar totusi suntem fiinte sociale si trebuie sa traim omeneste pe pamant , guvernantii nu se gandesc decat la cum sasi umfle burtile mai mult , in romania nu mai exista dreptate de mult timp ,totul se invarte in jurul politicii e cert asta .
referitor la demionstratii, fiti sigur ca pe base il doare undeva de gaozarii din strada .
o seara buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionut.api

daca veti citi memorialista interbelica veti constata ca toate personalitatile care au vizitat Roamania, constatau cu stupoare ca cea mai mare problema a noastra este munca. Dealtfel chiar cancelarul Prusiei O.von Bismark spunea: pentru progresul economic al Romaniei recomand biciul. Bineinteles contextul este altul acum dar problema la noi este aceiasi.......

D006

  Pana la bici au sosit tunurile cu apa , frumos spectacol , macar ii mai spala pe boschetari....

marius_vfp

acum jandarmii iau cu asalt huliganii
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

Noua lege a sanatatii 

Bula la bucatarie.O clipa de neatentie la tocat zarzavaturi si singele incepe sa curga.
Ia repede o cirpa, infasoara degetul si fuga la spital.
Intra la U.P.U.(unitatea de primire urgente) si vede doua usi:

"Bolnavi" si "Accidentati".
Ca un cetatean disciplinat ce este, Bula intra la "Accidentati".
Acolo, ce sa vezi? Alte doua usi:

"Cu sangerare" si "Fara sangerare".
Asa cum era firesc intra la "Cu sangerare".
Alte doua usi:

"De importanta vitala" si "Fara importanta vitala"
Deschide usa "Fara importanta vitala" si se trezeste iar in strada ...

Pleaca nervos acasa unde familia il intreaba:
- Ei, Bulă, te-au tratat bine?
- Nu s-a uitat nimeni la mine, dar organizarea e beton ... !!!!!!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Asa este pe toata planeta dar bancul incepea cu doua usi : cei cu bani si cei fara bani . Peste tot in lume daca nu ai bani in buzunar mirosi a prost si mai devreme sau mai tarziu tot in strada ajungi.
 

pharaonu75

In Constitutie nu spune nimic despre bani atunci cand se face referire la asigurarea sanatatii cetatenilor de catre stat.
Dar uitasem... suntem in criza si baietii destepti iar se vor raporta la art. 53 din Constitutie pentru a restrange un drept... de data asta dreptul la asistenta medicala... urmeaza dreptul la viata! :nebun:

De fapt nu ar trebui sa ne mire nimic!
Justitia se face de foarte mult timp in functie de cati bani ai in buzunar...
Ordinea si siguranta publica ti se asigura de foarte mult timp in functie de cati bani ai in buzunar...
Invatamantul se face de foarte mult timp in functie de cati bani ai in buzunar...
Imi cer scuze pentru toate celelalte domenii in care statul garanteaza oferirea de servicii cetateanului, insa faptul ca nu le-am mentionat nu inseamna ca acolo lucrurile merg asa cum ar fi normal!

Deci daca ai bani in buzunar, esti MAI EGAL decat altii... esti MAI CETATEAN decat altii...
Cei saraci au ajuns sa conteze doar ca surse generatoare de voturi, dar nici asta nu va mai dura mult... s-a inventat votarea in strainatate, o data la 7 secunde... se vrea introducerea votului prin corespondenta... nu mai dureaza mult si baietii care nu miros a prost vor cere oficial introducerea votului cenzitar.
Si atunci nu va mai fi nicio diferenta intre omul sarac si boul care trage la jug... poate doar numarul de picioare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  La ora actuala ori ca dai o mie de euro la sanatate ori ca esti boschetar tot in acelasi jeg de spital esti tratat !  Aia cu egalitatea este o vrajeala perimata , cum sa fiu egal cu un boschetar ?????
  Frate eu platesc o mie de euro la sanatate pe an , un boschetar plateste zero euro pe an . EU vreau ca banii mei sa mearga la o casa de asigurari care sa-mi asigure conditii specificate clar prin contract nu cum se intampla acum ca daca intri dupa un boschetar in cel mai fericit caz scapi cu o hepatita.  Acum banii mei merg intr-o gaura neagra care in veci nu-mi va asigura conditii normale de asistenta medicala.

emilavram

Nu stiu cum e in alta parte (la tine in judet ), dar la noi la oradea ceea ce zici nu e adevarat ca intri dupa un boschetar si ca te pune in jeg sau ca nu iti acorda asistenta medicala de calitate daca nu dai spaga .
O zic din experienta pentru ca anul trecut inainte de pasti am fost operat, internat prin urgenta si nu am dat spaga si sau purtat exemplar . Spitalul arata superb desi se renova un etaj care era complect inchis. Personalul a fost super ok execptie o asistenta care astepta ciubuc dar care a suferit o mustrare serioasa ca nu si-a facut treaba calumea. Deci taota stima pentru personalul spitalullui judetean Din oradea si sectia de urgenta unde am mai fost de citeva ori cu diverse probleme, si de fiecare data  in mai putin de 5 minute eram deja sub control atent cu aparatele pe mine si o pastila de tratament .
Sistemul actual nu e rau gindit doar ca nu are fonduri suficiente asta din cauza baietilor "destepti " care fura tot cu acordul celor de la guvernare si nu vb de medici si asistente ci de cei care achizitioneaza materialele necesare in spitale la suprapret de la firmele politice .
Sunt de acord ca bani nostri acuma merg intr-o  gaura neagra pe care nu o poti controla dar nu o vei putea controla nici daca ai avea asigurare privata si spital privat .
Ex 20 ani nu ai nevoie de asistenta medicala decit o data . Cu restul banilor cu care ai cotizat in timp de 20 de ani sau platit alti asigurati tot la aceeasi firma asiguratoare deci tot aceeasi brinza .


Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2012, 04:20:54 PM
  La ora actuala ori ca dai o mie de euro la sanatate ori ca esti boschetar tot in acelasi jeg de spital esti tratat !  Aia cu egalitatea este o vrajeala perimata , cum sa fiu egal cu un boschetar ?????
  Frate eu platesc o mie de euro la sanatate pe an , un boschetar plateste zero euro pe an . EU vreau ca banii mei sa mearga la o casa de asigurari care sa-mi asigure conditii specificate clar prin contract nu cum se intampla acum ca daca intri dupa un boschetar in cel mai fericit caz scapi cu o hepatita.  Acum banii mei merg intr-o gaura neagra care in veci nu-mi va asigura conditii normale de asistenta medicala.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2012, 04:20:54 PM
  La ora actuala ori ca dai o mie de euro la sanatate ori ca esti boschetar tot in acelasi jeg de spital esti tratat !  Aia cu egalitatea este o vrajeala perimata , cum sa fiu egal cu un boschetar ?????
  Frate eu platesc o mie de euro la sanatate pe an , un boschetar plateste zero euro pe an ...
Fie ca vrei fie ca nu vrei, din punct de vedere al drepturilor constitutionale esti egal cu acel boschetar!
Diferenta dintre tine care ai bani si boschetar care este sarac, ar trebui sa se vada in confortul si conditiile de spitalizare, nu in dreptul la asistenta medicala.
La capatul patului tau pot sta 10 medici, iar la boschetar doar un singur medic, atat timp cat si tu si el sunteti asistati medical, sunteti tratati si va vindecati, totul este OK! Dar daca langa tine stau 10 medici si te vindeci, iar boschetarul, cu un singur medic la capatai, moare desi avea aceeasi boala ca si tine, atunci lucrurile nu sunt OK!
Si el are dreptul la asistenta medicala... si el are dreptul la viata... iar statul ar trebui sa asigure asistenta medicala de baza (urgentele, tratament minim pentru vindecare) indiferent de cati bani ai in buzunar!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Specia umana la nivel planetar trece printr-o transformare dramatica purtand numele de GLOBALIZARE . Acum are loc disolutia statelor si incepe hegemonia corporatiilor . Fotografia de mai jos cred ca exprima cel mai bine starea societatii umane :

cristian87

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2012, 04:20:54 PM
  La ora actuala ori ca dai o mie de euro la sanatate ori ca esti boschetar tot in acelasi jeg de spital esti tratat !  Aia cu egalitatea este o vrajeala perimata , cum sa fiu egal cu un boschetar ?????
  Frate eu platesc o mie de euro la sanatate pe an , un boschetar plateste zero euro pe an . EU vreau ca banii mei sa mearga la o casa de asigurari care sa-mi asigure conditii specificate clar prin contract nu cum se intampla acum ca daca intri dupa un boschetar in cel mai fericit caz scapi cu o hepatita.  Acum banii mei merg intr-o gaura neagra care in veci nu-mi va asigura conditii normale de asistenta medicala.

interesanta atitudine domnule doctor
faptul ca platesti nu te face cu nimic mai om decat boschetarul  poate din contra
Oricum nu uita ca de la Dumnezeu aveti si unul si altul cele bune si cele rele, Adu-ti aminte de bogatul nemilostiv si saracul Lazar .Care a iesit pe plus pana la urma?
Mai adu-ti aminte si de Iov si vezi ca acelasi  Domn  care ti-a dat iti poate si lua.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kov iulian

Se mai poate intimpla si sa fii bogat si puternic dar sa te inbolnavesti de ceva, sau se intample ceva care sa te saraceasca vedeti si cazul celui ce a construit  in slobozia hermesul , din cel mai putrnic om din judet a ajuns mai rau ca ultimul amarat .
( sa ii fie tarana usoara )


CitatIlie Alexandru, fostul patron al parcului "Hermes" din Slobozia, construit dupa modelul fermei Southfork din serialul american "Dallas", a incetat din viata in urma unui accident vascular. Alexandru (58 de ani) a fost unul dintre primii milionari aparuti in tara noastra dupa 1989.

JR de Romania a construit la Slobozia copii dupa Turnul Eiffel de la Paris si dupa vila familiei Ewing din serialul american "Dallas".
Omul de afaceri a pierdut tot dupa ce a fost arestat pentru inselaciune, evaziune fiscala si afaceri ilegale cu cereale si a primit o pedeapsa de 8 ani de inchisoare.

Dupa doi ani petrecuti dupa gratii, Ilie a iesit in speranta ca isi va relua afacerile. Din pacate, el a ajuns din nou la inchisoare, fiind eliberat anul trecut.

Ilie nu a putut sa isi reabiliteze numele si nici afacerile. A ajuns sa traiasca dintr-o pensie de 600 de lei, iar supararea i-ar fi provocat accidentul vascular ce i-a adus moartea, dupa cum spun apropiatii
.
sursa apropo.ro

Se spune ca in ultima vreme a vieti lui nu mai avea bani de medicamente, nu a mai putut sa se ingrijeasca.