Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Au iesit urzicile in curind apare si stevia si uite asa scapam la sfirsitul lui martie de criza. =))

pharaonu75

La ce bataie va fi pe stevie si pe urzici, nu cred ca vom scapa de criza, ci ne vom adanci in ea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

#1097
Citat din: MAPE 48 din Martie 12, 2011, 06:16:48 PM
Cineva mai sus a spus : " cei care au trecut frontira brusc au devenit mai inteligenti
si incearca sa ne dea lectii de demacratie
Un sfat : Acxeazate pe topicuri despre albine
Erai mult mai apreciat acolo
DECI--------ESTE UN SFAT BUN
Te rog sa ma ierti
Intentia nu a fost sa te supar  :i_love_you: :i_love_you:

Nu te inteleg la ce te referi cu trecerea de frontiera.Dece iti ceri iertere dl. MAPE48?

milu56

Citat din: pistol28 din Martie 12, 2011, 10:01:49 AM


Ponegriti inconstient realitatea..............
Cred ca Basescu dupa 60 de ani de dictatura a fost in stare sa asigure securitatea cetateanului de a se exprimna

alvo

chiar asa!cat la suta mai suntem sanatosi?
ne mai vindecam?

D006

  In  aceste zile am auzit ungurii vorbind despre segregare rasiala iar pe Antonescu Crin despre Hitler . haideti sa ne intoarcem putin in timp :


                               

bucovineanu

Doctore,
Care e parerea ta sincera despre Prestatia presedintelui din ultima perioada?

alvo

nu ma pot abtine:
omu'e dus cu pluta rau de tot!
e intrat in sevraj!
acum se linge-n cur cu ungurii si ponegreste istoria poporului roman!
cum zicea poetul?
cine-o indragi strainii,
manca-i-ar inima cainii!
dar astea sunt vorbe peste puterea de intelegere a acestui GOLAN,venit de nicaieri!
cred ca ar trebui in proiectul de modificare a Constitutiei la sanctionarea presedintelui si posibilitatea de alungare cu pietre!
pe un post TV,B1-niste nimicuri-cristoiu,pora si turcescu il pupa in cur pe nebun!

flavius

Nu zice nimeni nimic despre regionalizarea pe criterii etnice?

Personal, eu as sustine dorinta UDMR, DAR cu ceva amendamente:

1. Daca-si fac regiune autonoma, isi pierd automat cetatenia romana (o sa-i naturalizeze Ungaria rapid-rapid...);
2. Granita de stat, cu garduri, santuri, vama, necesitatea unei VIZE pentru a parasi respectiva zona si a intra in Romania;
3. STOP JOC la finantarea de la Bugetul de stat al Romaniei...
4. Taxe vamale la orice produs exportat din zona catre alte regiuni...sau taxe de tranzit pentru ele...

Tinand cont ca regiunea respectiva este una dintre cele mai sarace din Romania, in maxim 2 ani or sa se roage de guvern sa-i primeasca inapoi...

PS: ma refer strict la Har-Cov, nu si la Bihor-Satu Mare-Salaj (ei vor coridor de comunicare cu Ungaria...), care-s judete cu etnici majoritari romani...

PS2: Asa cum am mai spus-o, ARMATA ROMANA A DEFILAT DE 2 ORI PRIN CENTRUL BUDAPESTEI...o mai putem face inca o data...

PS3: Ar mai fi un argument pentru aparitia acestei regiuni pe criterii etnice: romanii au nevoie de o idee centrala, de ceva care sa-i adune la un loc, de un ideal national, care sa mai canalizeze putin energiile aruncate-n tzshpe mii de directii in acest moment...un asemenea afront la identitatea nationala cred eu ca ar putea fi scanteia care sa ne trezeasca din somnul cel de moarte...vorba lui Petru Rares: vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Mircea77

Asa cum am vazut de-a lungul timpului de prea multe ori, multi inca nu vor sa priceapa ca aceste asa zise "dezbateri" sunt doar niste miscari pe marea tabla de sah a politicii, iar noi, astia mici care platim taxe si impozite, suntem cei mai infierbantati de niste false probleme.
Asta este doar batalia politicienilor care, prin diverse metode si tertipuri, incearca sa-si atinga agenda personala sau abaterea atentiei de la lucruri mult mai grave si importante.
Dupa atatea "isterii" carora am fost martori dupa '89 incoace ar trebui sa va dati seama de mult mai multe. Suntem doar niste "vaci de muls" pentru ei iar aceste dezbateri nu fac altceva decat sa va hraneasca iluzia de om liber cu dreptul la opinie  :hippo:

D006

Citat din: bucovineanu din Iunie 23, 2011, 10:33:06 PM
Doctore,
Care e parerea ta sincera despre Prestatia presedintelui din ultima perioada?

   Inca odata Base isi demonstreaza calitatea de animal politic suprem in Romania . Totul este calculat pana la ultima virgula , nimic nu este intamplator . Problema reala a romanilor este starea economica si banii putini din buzunare . Dar pentru a ne deturna atentia s-a pus placa cu ungurii ( mie unul ca roman mi se falfaie daca au autonomie sau nu ) , si miscarea cu Regele Mihai , foarte interesanta !  a aruncat momeala si borfasii au muscat > Vad la TV  fel si fel deontologi care acum sunt cu limba in curul Majestatii sale dar uita ca in anul 1990 strigau cat ii tiniau plamanii  " afara , afara cu Regele din tara !!"
  Hai sa stam in banca noastra si sa privim in ansamblu situatia , sau cum zic eu : la munca , sa furat destul.

bucovineanu

#1106
Nu stiu daca e totul calculat, dar la ultimul inteviu presedintele parea cam prea "infierbantat".Daca romanii au ajuns unde sunt, oare cine e vinovat?
Cat despre indemnul tau mai corect ar fi: prostimea la munca, pentru ca are cine sa fure.
Cam asa gandesc guvernantii nostri.

Kov iulian

#1107
CitatHai sa stam in banca noastra si sa privim in ansamblu situatia , sau cum zic eu : la munca , sa furat destul.
Poate sa sa imi pun pe uni in cap cu ce voi zice , dar totusi voi risca ( nu cu intentia de a combate pe cineva ) . Cind aud fraze de genul hai sa muncim pt tara , etc , imi vin in gind inaintasi mei ,parinti mei , bunici mei , bunici altora (era o bunica astazi la farmacie care nu-i ajungeau bani pt medicamente , avea doar 60 lei si medicamentele costau 70 de lei si ceva , mi sa facut mila de acea bunica)  au muncit pe santiere , in uzine  in cooperativa , pe cimp , pe arsita . cu sudoarea frunti lor au cladit fabrici , uzine etc  si au venit smecheri dupa revolutie si au vindut totul , iar ca recunostiinta pt munca pe care au prestat-o bunici nostri , primesc pensi 100-300-500 de lei . asta e recunostiinta sistemului pt persoanele care muncesc si isi pierd sanatatea . Nu , eu nu voi sfirsi asa , voi munci cu bratul , cu capul ( voi pleca si pe afara ), voi cistiga , voi investi ,voi pune bani deoparte , dar nu ma voi baza pe sistem sa aiba grija de mine , si nu voi fi sclavul lui, nu voi munci ca un rob iar apoi sa vina alti smecheri peste zeci de ani si sa imi fure mie munca ( imi voi asigura singur viitorul ) . Si ce e interesant e ca nu doar eu am am aceasta parere , mai toti tineri gindesc asa .

pharaonu75

#1108
Acei batrani au ajuns in situatia descrisa de tine din cauza tuturor guvernelor post-decembriste!
Nu doar a guverelor conduse de Boc! Sa fim cinstiti: cand a ajuns Boc prim-ministru se vanduse/furase deja cam tot ce se putea din tara asta!
Intr-adevar, daca esti sclav pentru stat, la finalul vietii, atunci cand statul nu mai are de tras foloase de pe urma ta, te arunca la marginea societatii, la limita saraciei si subzistentei si spera ca iesirea ta din sistem (de pensii) sa se faca "pe cale naturala" si cat mai repede!
Aratati-mi si mie pe unul care a fost cinstit, si-a platit toate darile catre stat, si-a indeplinit toate indatoririle civice, iar acum are un trai prosper sau macar decent! Eu nu stiu astfel de exemple, de aceea va cer ajutorul!
Toti cei care prospera o fac in domeniul privat, prin munca proprie si bineinteles ajutati de o "mica" evaziune, o scutire/re-esalonare de taxe si impozite, o afacere cu statul (din care statul iese intotdeauna pagubit si trebuie sa isi acopere gaurile din buget pe spinarea "sclavilor" despre care vorbeam putin mai sus)!
Bineinteles ca cei care se afla in functii inalte in institutiile statului au platit enorm pentru a ajunge acolo, iar odata instalati in functii nu fac altceva decat sa incaseze salarii grase pentru nimic, sa "traga tare" ca sa isi recupereze "investitia" si sa isi asigure pentru firmele personale acele contracte cu statul, contracte pe bani publici care devin banii lor privati printr-o simpla semnatura!
Cam asta este Romania in care traim, fie ea PDL-ista, PNL-ista, PSD-ista sau UDMR-ista!
Cu totii avem de muncit pentru a plati ceea ce fura smecherii politici, indiferent din ce partid ar fi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

Atunci cand statul insusi nu respecta legile si cand una din puterile fundamentale ale tarii (cea executiva) rastoarna deciziile altor puteri (judecatoreasca si legislativa), nu mai exista democratie. Mai raman ca variante doar OLIGARHIA si DICTATURA. Eu cred ca acum este prima varianta si ne indreptam in pas vioi spre cea de-a doua.
Fiecare dintre noi stim cu ce va ramane Ceausescu in istorie. Stim si despre Iliescu si Constantinescu.
Dar domnul Basescu?
Si ca sa fiu in trend, salut si eu cu urari la moda:
Ahoi! Vant bun din pupa!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/