Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Mi-ati starnit rasul cu Charles! E prost sa renunte la tronul Marii Britanii si sa vina pe tronul Romaniei?! Nu cred!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Decembrie 20, 2017, 08:45:50 AM
Mi-ati starnit rasul cu Charles! E prost sa renunte la tronul Marii Britanii si sa vina pe tronul Romaniei?! Nu cred!
Crezi ca il prinde?

yulian

Citat din: tinumaftei din Decembrie 18, 2017, 05:39:29 PM
Fratilor, sa vedeti cozi cand o da in primire Ilici! O sa fie nevoie de 30 de zile de jale ca sa ii vada toti mumia.
Atunci ce idee va mai rasari? Sa reinslalam comunismul?
Vai de mine, doar no fi fost Iliescu si partidul lui comunisti? Da' Nicolicea?? Tot de acolo se trage?? Dar restul cozilor de topor?? Ce va mai place comunismul...ia intreaba-l pe Vulpe...s-au copt strugurii, ca el tot ar mai linge la niste mese organizate de partidul unic..

kostas

Charles nu are treabă la tronul Marii Britanii.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

vulpea

Charles e prea'prost' pentru Anglia,ar merge prea bine pentru Ro(oricum este cu mult peste I.OHA,pe care,culmea,l-am votat = vot negativ pentru ... Poanta).

oroles

FYI, @kostas.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Linia_de_succesiune_la_tronul_britanic

Eu zic ca Charles are dreptul la coroana britanica dupa ce moare ma-sa. Consulta linkul de mai sus privind succesiunea la tronul Marii Britanii. Acum, judecand dupa faptul ca Charles nu e atat de popular in Marea Britanie datorita felului sau conservator si a pasiunilor mai neobisnuite (gradinaritul si agricultura, de exemplu), cred ca ar fi mai bine sa il lase pe William pe tron. A se vedea gestul lui Juan Carlos al Spaniei care a renuntat in favoarea copilului la tron.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kostas

Charles ,se  stie  de  mult  ca  nu  va  fi  mostenitor,  iar  regina  se  pare  ca  deja  a  anuntat   ca  ii  va  desemna  pe  Williams  si  a  sa  sotie  succesori la tron.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

vulpea

pt oroles & admin :dar nu e pasiune neobisnuita si pentru amante ?(camila , spre ex.!).dar nu e o pasiune neobisnuita si cea a lui Mihai -exregele,ca mecanic auto ?! PS .admin.ule,ai uitat cumva ce inseamna atac la persoana (yulian !) ?0chiar eu pot sa-ti 'recapitulez').pentru ca am asteptat cam mult si vad ca nu reactionezi.

oroles

Citat din: kostas din Decembrie 21, 2017, 07:16:23 PM
Charles ,se  stie  de  mult  ca  nu  va  fi  mostenitor,  iar  regina  se  pare  ca  deja  a  anuntat   ca  ii  va  desemna  pe  Williams  si  a  sa  sotie  succesori la tron.
E clar ca nu ai citit ce ti-am dat sau nu ai inteles. Succesorul la tron in UK este intaiul nascut de gen masculin, urmat de frati sau surori. In ceea ce priveste Casa Regala a Romaniei, lucrurile stau altfel. Succesorul este desemnat, conform statutului. Din acest punct de vedere este una dintre cele mai flexibile case regale. Asa se face ca Radu Duda are titlu nobiliar acum si este numit principe. Cat despre Charles si Camilla... Toata lumea stia de iubirea celor doi si de amestecul lu' maica-sa in familia lui. Eu cred ca daca nu se baga regina in viata lui, ar fi luat-o pe Camilla de nevasta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1


Comunicat comun al Ambasadelor Belgiei, Danemarcei, Finlandei, Franței, Germaniei, Olandei și Suediei în România:

Noi, reprezentanți ai țărilor partenere din Uniunea Europeană, dorim să ne reafirmăm apartenența la destinul nostru comun împreună cu România, bazat pe valori comune și în special pe statul de drept.

Recunoaștem că România a făcut, în ultimul deceniu, progrese semnificative în ceea ce privește construirea unui parcurs și aplicarea unor reforme credibile în domeniul justiției. Cu toate acestea, convingerea noastră este că legile adoptate recent privind reforma justiției, în forma lor actuală, precum și recentele amendamente propuse la Codul Penal și Codul de Procedură Penală, riscă să pună în pericol aceste progrese.

La reuniunea Consiliului din 12 decembrie, Uniunea Europeană a adoptat concluzii pe tema Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV) cu privire la reforma sistemului judiciar și lupta împotriva corupției în România. Concluziile subliniază, în special, ,,necesitatea predictibilității, a transparenței depline și a consultărilor incluzive" în ceea ce privește reforma justiției, în conformitate cu prevederile raportului Comisiei Europene din cadrul MCV. În plus, Consiliul solicită României să evite orice pas înapoi.

În acest context, facem apel la părțile implicate în proiectul de reformă a justiției să evite orice acțiune care ar putea duce la slăbirea independenței sistemului judiciar și a luptei împotriva corupției și să ceară, fără întârziere, avizul necesar al Comisiei de la Veneția, pentru a menține astfel independența sistemului judiciar și a păstra intact procesul de reformă în general.

Avem încredere că toți actorii politici implicați vor acorda atenția cuvenită acestor preocupări legitime, în concordanță cu angajamentul nostru european comun, și vom fi în continuare gata să sprijinim România în eforturile ei de a reafirma acest angajament.

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

sa ne suga p.la cei din mUE ! ei n-au auzit de treburile interne ale statelor membre ? si nici de suveranitatea statelor membre ??? si mai ales,culmea,Finlanda ne da noua lectii de democratie ??? nu e, inca, nimeni in Ro si mai ales la MAE care sa aiba p.la teapana,pentru derbedeii astia obraznici !!! (suntem cumva colonia lor si noi nu stim ???).

vulpea

PS.oroles 'cu toata dragostea',dar m-as face si regalist (desi nu sunt ! ) pentru solutia Charles de Romania !

Kov iulian

Citat din: vulpea din Decembrie 22, 2017, 09:31:02 PM
sa ne  ... UE ! ei n-au auzit de treburile interne ale statelor membre ? si nici de suveranitatea statelor membre ??? si mai ales,culmea,Finlanda ne da noua lectii de democratie ??? nu e, inca, nimeni in Ro si mai ales la MAE care sa aiba p.la teapana,pentru derbedeii astia obraznici !!! (suntem cumva colonia lor si noi nu stim ???).

Va mai aduceti aminte cand a fost suspendat Basescu si cat de nemultimiti erau PSD-i ca Basisti astia l-au pus pe ala acolo 5 ani si nu pt 4 ca inainte pe timpul PSD-ilor?
De fapt ei au modificat pt ei fiindca credeau ca vor stapanii tara pana la sfarsitul lumii.

Parca vad peste ani ca la fel se va intampla si cu aceste legi.
Le vor face iar pt alti, iar dupa ce vor pierde din nou puterea vor tipa si vor sa sari iar de cur in sus.

De fapt la asta se pricepe PSD, legi proaste si demiterea, tradarea conducatorului.

stefan1

  Este o meteahna a romanilor de care vad ca nu ne putem debarasa: pretindem ajutoare, dar sa ne lase ca stim noi ce sa facem cu ele.
  Chiar noi, daca dam un ban ne-ar placea sa stim ca cel care il primeste nu se duce sa-l dea pe bautura sau droguri iar daca este cu imprumut am vrea sa stim daca poate sau nu sa il mai inapoieze. Din aceste rationamente Vestului nu-i este indiferent ce facem noi cu fondurile primite. Suntem o tara care rostogolim datorii mari si ne imprumutam permanent de la Banci care au mare influenta in lume si care vor sa stie daca Romania va putea sa le inapoieze sau vom ajunga ca Grecia.
  Totdeauna cei care au dat banii s-a interesat ce se face cu ei.
  Vlad Tepes (care avea si sange nemtesc) primea bani sa se bata cu turcii. Ca sa convinga pe papa si pe austrieci ca el se bate cu adevarat, si ca banii primiti nu au fost in zadar, se spune ca ar fi trimis la Viena, cu carale, 24.000 de capete de turci pe care spunea ca i-a omorat intr-o expeditie in sudul Dunarii. Pentru ca nu erau chiar 24.000 el a trimis explicatii ca unii turci au fost arsi in case sau s-au inecat, dar el se jura ca au fost in total 24.000.
  Mihai Viteazu de asemenea a primit bani sa se bata cu turcii. Cu acestia el a angajat mercenari si a facut o oaste, dar s-a indreptat cu ea spre Ardeal. Austriecii au acceptat, deoarece Sigismund Bathory a cedat guvernarea Transilvaniei varului sau cardinalul Andrei Bathory din Polonia. Acesta era ostil imparatului Rudolf II al Austriei, care pierdea astfel influenta in Transilvania. Dar dupa instalarea in Transilvania, austriecii au cerut lui Mihai sa primeasca un consilier al imparatului, care sa vegheze cum foloseste Mihai banii primiti de la Viena si Vatican. Ca si PSD-ul, Mihai a refuzat sa primeasca acel consilier, care l-ar fi stanjenit pe voievod si ar fi raportat la Viena tot ce el facea. Asa ca Viena nu l-a mai sprijinit. El a facut expeditia in Moldova mai mult pentru a prilejui mercenarilor prazi de razboi, in lipsa unor solde. Curand el a pierdut si Tara Romaneasca si Moldova si Transilvania. A mai durat pana sa recastige increderea imparatului si sa fie retrimis in Transilvania de data asta ca un general al imparatului, dar dublat cu alta oaste a generalului albanez Basta, tocmai pentru a evita derapajele lui Mihai. De fapt moartea lui s-a produs dupa ce el a refuzat sa mearga la Basta sa clarifice un zvon real sau imaginar ca s-ar fi inteles in secret cu turcii ca le preda Tara Romaneasca daca ii asigura acolo domnia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

oricand si chiar noaptea-n somn,grecii si polonezii ne pot da lectii de demnitate nationala ! noi preferam sa ne comportam ca niste ... labe !