Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

PS1.D006,in cazul redat de tine,cred ca tu esti... berbecul !

cornelioandanciu

Citat din: D006 din August 13, 2017, 01:29:51 PM
Citat din: cornelioandanciu din August 12, 2017, 09:06:55 PM
Citat din: tinumaftei din August 07, 2017, 09:58:32 PM
Adică lui Eminescu, Iorga...... le-a impus cineva antisemitismul?
Eu nu stiu ca Eminescu sa fi omorat vreun evreu , si nici Iorga. Ati preluat ideile unora care ar vrea Cultura romaneasca pusa la pamant !

  Daca este sa ne luam dupa mintea ta nici Hitler nu a omorat nici un evreu.  Sa omori un om nu se face doar apasand pe un tragaci , mai grav este cand il omori prin politica . Azi Dracnea omoara Romania , dar aceasta tara fiind populata de oi nu reactioneaza nimeni .
Fara suparare , tot agresiv ai ramas ! Am inteles mult dupa ce mi-ai zis sa nu ma mai bag in seama cu tine DE CE ai zis-o ! Imi pare rau , atunci nu am stiut ce necaz ai avut. Am vrut sa scriu si eu "condoleante ",dar am zis ca poate nu o sa iti placa. Asa ca m-am abtinut. Iti urez mult succes in ceea ce iti doresti si iti place sa faci. Mi-a placut pe youtube via ta. Poate ca daca ar fi mai multi oameni ca si voi ,apicultorii inimosi "ramniceni sarati " , lucrurile ar merge mai bine in tara asta. Numai bine.
Va salut.

stefan1

Citat din: vulpea din August 14, 2017, 07:44:52 PM
st. 1, poate ne spui si cum a fost cu evreii pe vremea lui Horti. nu stiu ca Horti sa fi fost declarat criminal de razboi si CONDAMNAT LA MOARTE.ma luminezi cumva in privinta asta ? PS.Hitler a fost EVREU si primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns la putere a fost CA SA SE ROTEASCA CU TANCUL PESTE MORMANTUL TATALUI SAU.

  'Ezista' o explicatie! Am si spus-o mai demult, dar nu ai fost atent. La fel si cu controversa cu originea lui Hitler.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Citat din: stefan1 din August 14, 2017, 05:17:02 AM
   "Pensii absurde, indemnizaţii, dictatură în devenire
Nu mai sunt bani la fondul de pensii, iar eternele şi fabuloasele împrumuturi externe, pentru a depăşi incapacitatea de plată, nu mai pot să fie fundamentate de nimeni.
Pensiile de lux, indemnizaţiile şi alte sporuri nemeritate de la Fondul naţional de pensii sau de la Bugetul public fac praf şi pulbere România."
Viitorul nostru se afla aici.
θυμηθείτε την Ελλάδα
Sa nu uiti Darie!

vulpea

st 1,esti amabil sa-mi 'reamintesti' explicatia cu Horti ?(nu am 'rabdare' sa-ti caut explicatia).stima

stefan1

  In perioada anilor dinaintea sau din timpul celui de Al II-lea RM ca si Romania, Ungaria incerca sa intretina cele mai bune relatii cu Germania (cu ajutorul careia a si obtinut retrocedarile din 1939). In cadrul acestor relatii, Hitler facea mereu presiuni pentru rezolvarea 'problemei evreiesti' in tarile aliate. Cu toate astea, atat Romania dar mai mult Ungaria a avut reticente in indeplinirea acestei cerinte a lui Hitler, asa ca pana in 1944 nu s-a intamplat mare lucru.
  In 1944 deja era clar ca Germania nu mai are sanse de a castiga razboiul. Ungaria, ca si Romania, tatona cu aliatii iesirea din razboi si era chiar mai avansata decat Romania in aceste tratative. Nemtii insa au prins de veste si in primavara lui 1944 au ocupat Ungaria si au arestat (la domicilui) pe Horty. Abia dupa aceasta data au inceput masurile serioase de strangere si deportare a evreilor, sub comanda germana. Horty, arestat, nu mai era responsabil de aceste desfasurari.
  Uite aici niste date mai amanuntite despre aceste deportari:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3901.msg72651#msg72651
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

atunci 'ma luminezi' si cu genocidul lui Horty asupra romanilor din Ardeal !

stefan1

  Sigur ca moartea unui singur om este o mare tragedie, dar un genocid este cu totul altceva si nu se poate aplica la situatia pe care o invoci. In situatii neclare in multe locuri din lume s-au produs abuzuri si suferinte cu totul nemeritate in special de civili. Eu am scris undeva despre fapte facute de rasculatii lui Horia fata de unguri. Vad ca postarea a disparut, a ramas doar o referire despre ea. Oricum aceste situatii nu imi plac deloc, daca tot ne pierdem vremea butonand aici, n-ar trebui ca altcineva sa dispuna arbitrar si sa stearga din postari.  :sad:
  Imi amintesc acum ceva ce mi-a povestit bunicul dinspre mama. Acesta a fost recrutat de la 18 ani si trimis pe front de austro-ungari in Primul RM. Dupa ce a venit de pe front a fost si la Adunarea de la Alba Iulia si, cu experienta de soldat, s-a pus si la dispozitia fortelor romanesti care asigurau ordinea in Ardeal in conditiile in care administratia ungureasca a fost inlaturata. In aceste conditii si romanii faceau abuzuri, pe care desi om simplu le remarca si nu le aproba. Imi povestea cum intr-o localitate ungureasca prin Bihor, garzile romanesti au luat o unguroaica batrana si voiau sa o faca sa strige "Traiasca Romania Mare!". Saraca batrana zicea (sau poate se prefacea) ca nu stie romaneste. Dar romanii nu s-au lasat, au amenintat-o ca o impusca daca nu striga ce au zis ei. Saraca unguroaica, pana la urma a spus intr-o romana foarte stricata:"Apoi daca-i musai, Traiasca Romania Mare!". Era o umilire gratuita a unui om fara aparare, un fapt marunt dar astfel de fapte care invrajbesc doua natii nu trebuiesc uitate dar nici reamintite la infinit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

O, da, cat rau i-au facut romanii unguroaicei! Cred ca e comparabila cu suferinta romanilor cu nasurile taiate de la Ip si  Trasnea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#4599
Cunosc un caz al unei unguroaice care a refuzat transfuzie de sange de roman, desu cativa soldati romani s-au oferit sa ii doneze. Asta in WW2. E adevarat ca si romanii faceau atrocitati. Strabunicul meu a povestit ca primul om impuscat pe front a fost un roman. Se intampla in Basarabia. Impreuna cu alt soldat se ducea dupa rechizitii de hrana la populatia locala. Colegul lui abuza femeile in casele carora intra. Pe una din ele, gravida, a sfartecat-o pentru a-i vedea copilul din burta. Cand a incercat a doua oara sa faca acelasi lucru strabunicul meu si-a impuscat colegul de la spate, musamalizand cu proprietara cazul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Voiam doar sa spun ca personalitatea modala a romanilor difera total de a ungurilor. Suntem mult mai toleranti. A se vedea cat de bine se inteleg romanii cu ceilalti etnici, in Dobrogea, in Banat. Cu ungurii e alta poveste. ;)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Citat din: oroles din August 21, 2017, 10:44:25 AM
Cunosc un caz al unei unguroaice care a refuzat transfuzie de sange de roman, desu cativa soldati romani s-au oferit sa ii doneze. Asta in WW2. E adevarat ca si romanii faceau atrocitati. Strabunicul meu a povestit ca primul om impuscat pe front a fost un roman. Se intampla in Basarabia. Impreuna cu alt soldat se ducea dupa rechizitii de hrana la populatia locala. Colegul lui abuza femeile in casele carora intra. Pe una din ele, gravida, a sfartecat-o pentru a-i vedea copilul din burta. Cand a incercat a doua oara sa faca acelasi lucru strabunicul meu si-a impuscat colegul de la spate, musamalizand cu proprietara cazul.
Asa sa iti ajute Dumnezeu !
Va salut.

vulpea

dar cand soldatii romani,la eliberarea Budapestei ,desi dadeau mancare la populatie,de multe ori au fost opariti cu apa fiarta de catre unguri ! intrebarea MEA cheie esti : dece ungurii nu se intorc in Asia,de unde au venit ??? st 1, Hunugaria asiatica ati spune ceva ?

stefan1

Citat din: vulpea din August 21, 2017, 07:50:56 PM
dar cand soldatii romani,la eliberarea Budapestei ,desi dadeau mancare la populatie,de multe ori au fost opariti cu apa fiarta de catre unguri ! intrebarea MEA cheie esti : dece ungurii nu se intorc in Asia,de unde au venit ??? st 1, Hunugaria asiatica ati spune ceva ?

  Asta-i o gandire primitiva si nici nu ar trebui sa raspund la asemenea mod de abordare. Cu cat ar trebui sa ne intoarcem in urma, ca sa ocupam teritoriile pe care le ocupam atunci? Si ce ne facem cu amestecurile de populatii care au dat urmasi comuni? Cum le separam sa se intoarca de unde au venit? Ce ne facem cu americanii sau australienii? Unde sa se intoarca? Si pe teritoriul nostru chiar in vremea dacilor erau asezate si alte popoare. De ex celtii ocupau zona Cluj chiar in acele vremuri. Sa introarcem aci pe englezi sau pe francezi, ca si ei au stramosi (si) pe gali, care sunt acelasi lucru cu celtii. Dar ce ne facem cu gotii care si ei au ocupat 1-200 de ani buna parte din tara noastra. Ar trebui sa le dam "Closca cu puii de aur" ca de la ei provine. Sau gepizii, de la care au ramas destul de multe urme in special in Ardeal? Sau cumanii si pecenegii mentionati in multe documente dar dintre care au provenit si primii domnitori 'romani'? Ba mai mult, tin minte ca pe vremea lui Ceausescu ne-a vizitat nu mai stiu daca regina sau prim-ministrul Danemarcei, eveniment destul de mediatizat atunci. Pe atunci eram interesat de politica si tin minte ca am urmarit discursurile tinute de Ceausescu si demnitarul danez. Am ramas uimit ca, poate din politete, demnitarul danez a spus ca este posibil sa fim inruditi, ca sunt pareri ca dacii si danii au fost acelasi popor, adica dacii, macar in parte, dupa infrangerea de catre romani, au traversat toata Europa si s-au stabilit pe teritoriul danez!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Numai ieri guvernul romaniei s-a imprumutat de la camatarii internationali cu peste 100 milioane de euro , azi mai este un anunt de un imprumut. Tara se duce de rîpă iar noi discutam vrajeli .
  pesedistii distrug romania in ritm accelerat iar romanii o tin tot intr-o fericire...