Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

oroles, "indraznesc" sa te contrazic cu evreii si copii lor. din date sigure : daca o evreica face un copil cu un evreu sau chiar cu altcineva (roman,american,s.a.m.d.) se cheama ca are un copil evreu.in schimb,daca un evreu face un copil cu alta mama decat evreica se cheama ca acel copil NU E EVREU (regula stricat la poporul evreu).caz din familia mea !!! MAMA EVREICA DECIDE CA E EVREU COPILUL SI NU TATAL !!! " imi cer scuze de indrazneala "

oroles

Am zis ca nu cunosc. Auzisem ca la maghiari numele de familie s-ar transmite pe linie matriarhala. Nu am verificat informatia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

   Avertisment dur. Bloomberg: Creșterea rapidă a salariilor subminează competitivitatea României
                                                                                              Marţi, 18 Iulie 2017 09:47 Sursă: Agerpres

  "Este o iluzie să crezi că poți să ieși în mod forțat din categoria țărilor cu o mână de lucru ieftină. Competitivitatea economică a țării este erodată", a declarat Lucian Croitoru.

Guvernul României a fost criticat pentru că are o abordare economică pe termen scurt. Deși creșterea economică a trecut de 5% grație majorărilor salariale și mai multor reduceri de taxe, Banca Națională și analiștii avertizează că aceste măsuri vor avea un efect asupra cheltuielilor de investiții, ceea ce va limita creșterea viitoare.

Consiliul National al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii susține că aproape un sfert din firmele pe care le reprezintă și-au redus sau chiar încetat activitățile începând din luna octombrie 2015, unul din principalele motive fiind creșterea costurilor cu mâna de lucru, alături de lipsa de muncitori, birocrație, taxele mai mari și corupție. Un exemplu este firma britanică Alison Hayes, unul dintre cei mai mari producători de textile, care în luna martie și-a închis fabrica din România, ca urmare a creșterii costului cu mâna de lucru.

Potrivit unui clasament anual realizat de Forumul Economic Mondial (WEF), România a pierdut, în 2016, nouă poziții în topul celor mai competitive economii ale lumii, căzând pe locul 62 din 138 de țări, după patru ani în care și-a îmbunătățit poziția."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Contrar a ceea ce PSD repeta mereu:
" Salariile au crescut in 2016 cu cel mai rapid ritm anual din istorie - peste 18%. In medie, o persoana a incasat 2.300 de lei"
  Aceasta au facut-o 'tehnocratii' dar care au fost obligati sa respecte hotarari luate la sfarsitul lui 2015 pe ultima suta de metri de guvernul Ponta sprijinit de majoritatea parlamentara PSD.

  La sfarsitul anului trecut situatia era urmatoarea:
"Salariatii din Bucuresti au cele mai mari salarii din tara, cu un castig mediu net in luna decembrie 2016 de 3.219 lei (713 euro, la cursul mediu BNR din luna decembrie), urmati de cei din judetele Ilfov (2.743 lei, 607 euro), Cluj (2.605 lei, 577 euro) si Timis (2.512 lei, 556 euro).
Pe urmatoarele locuri se claseaza judetele Sibiu (2.375 lei, 526 euro) si Brasov (2.284 lei, 506 euro), in restul tarii cistigurile medii fiind sub 500 euro net.
In topul castigurilor medii urmeaza, la mare distanta, judetele Constanta (2.184 lei, 483 euro), Iasi (2.183 lei, 483 euro), Arges (2.160 lei, 478 euro), Mures (2.156 lei, 477 euro) si Galati (2.154 lei, 477 euro).
La polul opus, in 17 judete castigurile medii nete sunt sub 500 euro.
Cele mai mici castiguri din Romania erau, in ultima luna a anului trecut, in judetele Teleorman (1.628 lei, 360 euro), Bistrita-Nasaud (1.653 lei, 366 euro), Harghita (1.671 lei, 370 euro) si Suceava (1.672 lei, 370 euro)."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Orice om cu ceva cunostinte economice stie ca salariul minim este in fapt un impozit mascat pe forta de munca.  Statul nu trebuie sa se se bage peste o relatie privata gen patron - angajat.

oroles

Venise si dl. asta de la BNR care semneaza pe bancnote si ne spunea ca impozitul pe cifra de afaceri este acelasi lucru cu TVA-ul. TVA-ul este deductibil. Se jura Isarescu ca si impozitul pe cifra de afaceri e deductibil?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Că se semnează, îl iertam. Dar ia prea multe acasă la sfârșitul lunii!!!
Pe fond, e limpede că singura metodă eficientă de taxare a profitului pentru multinaționale este impozitul pe cifra de afaceri. Dar guvernul nu are sânge în instalație că sa o implementeze.

vulpea

'GOGULE' 006,cand e vorba de impozitare,statul are TOT DREPTUL DIN LUME !!!sa mai faca bine statul asta de kkt sa mai termine cu facilitati la straini si mai ales la multinationalele astea . cat de idioti sa fim(si ne dam o natie de 'genii',adica nu prosti) fata de MALAEZIA,CARE LA NICI UN STRAIN NU PERMITE SA CUMPERE PAMANT MALAEZIAN(doar CONCESIUNE pe teren,pe durata constructiilor).stranii pot sa-si vanda intre ei numai constructiile si in nici un caz pamantul.si noi ce facem/am facut ???

Bistriteanul

Citat din: oroles din Iulie 03, 2017, 10:31:39 PM
Am zis ca nu cunosc. Auzisem ca la maghiari numele de familie s-ar transmite pe linie matriarhala. Nu am verificat informatia.

Numele nu, dar in buletinul copilului e trecuta doar mama. Pentru ca mama este sigura.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

stefan1

 E permanent valabil:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

pentru asa ceva a 'platit' el cu viata.se zice ca ar fi primul asasinat politic din epoca moderna .

oroles

Daca cititi operele politice ale lui Eminescu veti intelege multe aspecte ale vietii politice. Tuna si fulgera impotriva evreilor. Sa nu uitam totusi ca si-a desavarsit educatia pe teritoriu nemtesc. Si unde mai punem ca a si fost "ingrijit" inainte sa moara de un medic ...evreu. Cert este ca prin opiniile sale politice deranja. A se vedea teoria paturii superpuse a lui Eminescu, un fel de "lege de fier a oligarhiei" a lui Michels, aparuta cu mult inainte de aceasta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

 A propos de antisemitism. Am mai spus acel proverb polonez:"Toti evreii sunt rai, dar fiecare avem evreul nostru bun!"
Am spus de Iorga ca era vehement antisemit. Cu toate astea nu a avut retineri de a fi ajutat financiar toata viata de evreul Aristide Blank. [Curios, tot un Blank (Moise Blank) era bunicul dinspre tata al lui Lenin, care a trait in Jatomir-Ucraina. Oare erau rude???]. De asemenea rabinul Moses Gaster, mare om de cultura si cu preocupari literare si lingvistice, gazduia in casa lui intalniri ale multor scriitori romani, printre care se numara si Eminescu, care, antisemit destul de vehement, nu avea retineri sa se serveasca de gazduirea acestuia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Imi vine sa rîd cand mă gandesc ca poetul  " national" nici macar nu era roman si nici macar in certificatul de nastere nu-l chema Mihai Eminescu....

oroles

Asa nici Zelea Codreanu nu a fost roman, si totusi a fost mai patriot decat majoritatea politicienilor vremii. Stim cu totii ca bunicii de pe tata ai lui Eminescu se numeau Eminovici. Numele este rusesesc (slavon). Aproximativ 40% din numele de familie ale romanilor sunt de origine slavona. Bunicii de pe mama ai lui Eminescu se trageau din satul Joldesti, jud. Botosani si certific eu ca au fost romani. De altfel am un unchi care e vecin cu urmasii dinspre bunicii de pe mama ai lui Eminescu. Terminatia "escu" si-au adaugat-o numelui dupa ce tatal lui Mihai Eminescu isi cumpara statutul de boier (caminar). Aceasta terminatie arata descendenta nobila, fiind printre altele si o modalitate de a scapa de unele nume de familie care nu aveau rezonanta tocmai frumoasa (Ex. Rata - Ratescu). Romanii de rand nu au avut nume de familie pana in vremea lui Cuza, o data cu reforma administrativa dobandindu-si numele de familie. Obligati sa isi adauge un nume de familie in registrele de nastere, multi si-au trecut poreclele. Altii si-au luat numele unui stramos (Ex. Apetrei - derivat din "a lui Petre"). La tara, la romani erai recunoscut dupa parinti. Ex. Ion a lui Petre. Deci, ce mai spui acum de Eminescu? Eu bag mana in foc ca si Dragos are stramosi " neromani". :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani