Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Domnule Oroles,

Base s-a amestecat si s-a afisat in nenumarate randuri cu tot felul de reprezentanti ai rromilor. Desi unii dintre ei, printre care si Bercea erau clar interlopi. Mai mult, este imposibil ca Base sa nu fi fost informat despre activitatile respectivilor interlopi. Ca tot veni vorba despre Base, eu cred ca la al doilea mandat el ar fi pierdut alegerile in fata lui Geoana daca nu ar fi aranjat treburile prin strainatate. Daca dorim, ne putem aminti ca unul Baconschi care a fost ambasador la Paris si a fost campion in numarul de votanti pe secunda, a fost mai tarziu uns ministru de externe. Dar e cineva interesat sa cerceteze aceste intamplari? Nu, pentru ca intre timp si Geoana s-a pierdut pe drum.

Cu madam Udrea, treaba este iarasi deosebita. Niciun ministru nu este pus ca sa fie doar sef peste minister. Mai ales cand vorbim de ministrul dezvoltarii, sef peste un minister cu buget considerabil. Mie mi se pare ca madam a fost aruncata sub forma de fumigena. A fost inchisa putin timp si a urlat din gaura de sarpe cat a suferit. Totusi, dosarele ei se tergiverseaza si par sa nu se mai incheie. Numai daca ne gandim la gala Bute, de cand se tot lalaie. Inca din faza de cercetare s-a lalait acest dosar, desi fortarea normelor legale a fost foarte clara. Apoi ea mai spune ca in timpul cat era casatorita cu Cocos nu avea idee despre activitatile ilegale ale acestuia. Sa fim seriosi, eu cred ca toti care sintem casatoriti, stim cat de greu este sa ascundem fata de sotie niste amanunte, dar cum am putea ascunde provenienta unor milioane de euro? Ba ea chiar si-a permis sa se retraga din politica. Eu cred ca ea va primi o condamnare numai si numai daca sefii facatorilor de dosare vor schimba tabara, altfel, niciunul din dosarele ei nu se va incheia cu vreo condamnare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

 Oroles, m-ai inteles gresit. Eu am spus ca Traian Basescu a spus recent despre fratele lui ca este nevinovat desi si inregistrarea data de tine arata cum spune ca el a intervenit  in justitie:"am fortat in draci" si se sfatuiesc cand sa mai intervina, inainte sau dupa judecata. Niciodata nu neaga banii primiti, desi vorbeste de mai putini decat a dat familia lui Bercea. Si de fratele lui spune:"Stie ma, crezi ca nu stie?" referitor la stadiul la care se afla procesul. Personal, fara dovezi, eu cred ca parte din bani au ajuns la Traian si ca ideea cu flagrantul facut tiganilor este tot a lui TB, mizand pe obedienta catorva judecatori de incredere si a lui Kovesi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Ianuarie 07, 2017, 08:27:24 PM
Oroles, m-ai inteles gresit. Eu am spus ca Traian Basescu a spus recent despre fratele lui ca este nevinovat desi si inregistrarea data de tine arata cum spune ca el a intervenit  in justitie:"am fortat in draci" si se sfatuiesc cand sa mai intervina, inainte sau dupa judecata. Niciodata nu neaga banii primiti, desi vorbeste de mai putini decat a dat familia lui Bercea. Si de fratele lui spune:"Stie ma, crezi ca nu stie?" referitor la stadiul la care se afla procesul. Personal, fara dovezi, eu cred ca parte din bani au ajuns la Traian si ca ideea cu flagrantul facut tiganilor este tot a lui TB, mizand pe obedienta catorva judecatori de incredere si a lui Kovesi.
La noi in cartier cand eram copil era un tigan interlop temut de tot Bacaul. La un moment dat se muta in cartier un baiat de varsta mea. Cand mergea pe la discoteci se dadea smecher invocand catre diverse persoane numele acestui interlop. Practic se dadea protejatul lui. De cateva ori, persoanele care stiau ca e protejatul acestui interlop l-au tolerat si i-au tolerat escapadele. Pana la urma au stat la discutie cu interlopul si au aflat ca totul era un truc ieftin. Interlopul nici nu il cunostea. Intr-una din zile ii vad pe amandoi trecand prin fata blocului meu. Interlopul isi opreste "protejatul" si ii baga un pumn de se duce peste gardul verde. Cand s-a ridicat nu mai stia in  ce directie sa fuga. Cam asa stau treburile cu Basescu si frate-sau. Mircea Basescu s-a folosit de numele fratelui sau si a incercat sa profite de pe urma prostiei tiganilor. Atata tot.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2017, 09:15:16 PM
Citat din: stefan1 din Ianuarie 07, 2017, 08:27:24 PM
Oroles, m-ai inteles gresit. Eu am spus ca Traian Basescu a spus recent despre fratele lui ca este nevinovat desi si inregistrarea data de tine arata cum spune ca el a intervenit  in justitie:"am fortat in draci" si se sfatuiesc cand sa mai intervina, inainte sau dupa judecata. Niciodata nu neaga banii primiti, desi vorbeste de mai putini decat a dat familia lui Bercea. Si de fratele lui spune:"Stie ma, crezi ca nu stie?" referitor la stadiul la care se afla procesul. Personal, fara dovezi, eu cred ca parte din bani au ajuns la Traian si ca ideea cu flagrantul facut tiganilor este tot a lui TB, mizand pe obedienta catorva judecatori de incredere si a lui Kovesi.
La noi in cartier cand eram copil era un tigan interlop temut de tot Bacaul. La un moment dat se muta in cartier un baiat de varsta mea. Cand mergea pe la discoteci se dadea smecher invocand catre diverse persoane numele acestui interlop. Practic se dadea protejatul lui. De cateva ori, persoanele care stiau ca e protejatul acestui interlop l-au tolerat si i-au tolerat escapadele. Pana la urma au stat la discutie cu interlopul si au aflat ca totul era un truc ieftin. Interlopul nici nu il cunostea. Intr-una din zile ii vad pe amandoi trecand prin fata blocului meu. Interlopul isi opreste "protejatul" si ii baga un pumn de se duce peste gardul verde. Cand s-a ridicat nu mai stia in  ce directie sa fuga. Cam asa stau treburile cu Basescu si frate-sau. Mircea Basescu s-a folosit de numele fratelui sau si a incercat sa profite de pe urma prostiei tiganilor. Atata tot.

Corect, și foarte probabil, țiganii, dand de necaz sa fi tăbărât pe Mircea Băsescu că de, poate să îl determine pe fratele său să intervină!!

vulpea

Pt.oroles.cu toata parerea de rau,tin sa-ti zic ca esti cu mult pe langa realitate.si asta ati spune un 'subaltern' de-al lui Base.(primar la capitala).cat zici ca intra in fisicuri de cea mai mare valoare intr-o valiza diplomat ?si asta la nici o saptamana de cand a preluat primaria.daca-ti mai spun ca a matrasit toate statiile de asfalt dela primaria Bucurestiului ??(cred c-ai auzit de Golden Blitz). a cerut patronului dela Drupo(si ala uns cu toate alifiile), care era in parteneriat public privat cu primaria,nici mai mult nici mai putin decat...40 % din actiuni(ati mai aduci aminte de unul Umbrarescu ?).mai vrei sa stii ? Base a fost,este si va muri un nenorocit de bisnitar,care si-a batut joc chiar si de functia de presedinte !!!ca fapt divers :NICIODATA BASE.  NU A CASTIGAT ALEGERILE !!!(ai auzit de STS ???).

Aurel

#4340
    Pana acum am tot sperat ca fostul presedinte va plati totusi pentru multele rele facute.Acum sant convins ca ia driblat cum a vrut el pe toti, s-a folosit de ei si nu va pati nimic.Cel mai rau din tarasenia Basescu, SRI,  DNA, vor iesi Coldea, Kovesi poate si Ghita. Sa recapitulam:
  E stiut acum faptul ca intre Base si Voiculescu a existat o adversitate enorma, amandoi avand aceeasi radacina .E clar ca Voiculescu a intrat la puscarie la ordin.Dosarele lui basescu pentru care isi mai putea face probleme, toate au fost rezolvte in ultimul timp.Singura povara pentru el era cazul Voiculesu.Folosindu-l pe Ghita ,om al serviciilor,  infiltrat in PSD de insusi Basescu, cu multiple posibilitati de penetrare si compromitere ,dar cu probleme in ultimul timp, au pus la cale scenariu cu dezvaluirile, aruncand vina pe buna dreptate, doar pe DNA , SRI si justitie,care au realizat condamnarea la cerere a lui Voiculescu. Bsescu si Ghita acum sant pe aceeasi mana cu un scop clar.Sa scape de belele prin compromiterea celor de care s-au folosit.De Ghita nu stiu, dar de Basescu sant convins ca va iesi nevatamat.Vom trai si vom vedea.
   Ma mai gandesc si la posibilitatea ca cei doi sa nu fi premeditat un plan, ci pur si simplu sa fie o intamplare.Desi Ghita a facut niste afirmatii: "cineva important in stat, mi-a facut cunostinta cu Coldea",
   "Basescu are inregistrari" ,ulterior Basescu confirmand ca are inregistrari, Lui basescu situatia ai vine manusa .Daca nu a planuit, speculeaza perfect situatia.
 

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mph

voi va bateti capul cu asta si lumea merge inainte.....:)

stefan1

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2017, 09:15:16 PM
...
Mircea Basescu s-a folosit de numele fratelui sau si a incercat sa profite de pe urma prostiei tiganilor. Atata tot.

  Chiar daca nu ar fi luat bani, TB a stiut de afacere si ii ia apararea lui Mircea in pofida tuturor evidentelor. De asemenea de mafia din jurul lui a stiut in mod sigur. Udrea a declarat, cinic, in interviu ca alegerile au rolul de a schimba buzunarul in care curg beneficiile. Asta e filozofia ei de a face politica. Au fost multe declaratii care o acuzau ca lua procent din oricare contract guvernamental pe care il aproba. A recunoscut de mai multe ori ca a strans bani pentru partid si pentru luptele electorale ale lui Base, dar spunea ca toate partidele strang bani si de fapt si alti capi ai partidului stiau de acei bani si ar trebui sa raspunda si ei. Si de ea Base zice ca a fost cercetata pe nedrept.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Seara asta am auzit parca la Antene o discutie exact despre acele interceptari cu Basescu, referitoare la procesul lui Voiculescu. Pe langa ce am spus eu, au fost relevate si alte abuzuri care ar fi trebuit aratate chiar atunci de catre mass-media.

  Acum sa ma refer la alt aspect al desvaluirilor lui Ghita.
  Spune ca Ponta a fost obligat de Coldea sa numeasca pe Kovesi  la DNA. Si de asta o acuza pe Kovesi, desi ea era la Bruxelles, intr-un post bun. Chiar Base contrazice pe Ghita si spune ca de fapt a fost o negociere intre el si Ponta pentru acele numiri. Base voia pe Morar si pe Kovesi, iar Ponta nu voia pe niciuna din aceste propuneri, care erau oamenii lui Base. Ca un compromis, Base s-a multumit doar cu numirea lui Kovesi. Dar interesant este cu ce zice Ghita ca a fost santajat Ponta. I s-ar fi spus de catre Coldea ca daca nu o accepta pe Kovesi ii va fi refuzata vizita planuita in SUA si asta in preajma alegerilor prezidentiale , astfel incat sa ii compromita sansele de a fi ales presedinte al Romaniei. Ponta, care si el vrea sa o infunde pe Kovesi, pentru ca il cerceteaza, a confirmat, fara a socoti toate consecintele acestei recunoasteri. Daca e adevarat, inseamna ca Ponta a tradat intelegerea cu liberalii, prin care el a fost numit premier iar Antonescu urma sa ajunga presedinte cu voturile liberalilor dar si a PSD-eilor. Antonescu a mirosit ca ceva nu e in regula si a inceput sa declare asta si public, iar Ponta nega cu insistenta. De fapt si numirea lui Kovesi fara consultarea lui Antonescu, l-a suparat pe asta si pe liberali. Dupa despartirea de PSD, impresia generala a fost ca vinovati de despartire sunt liberalii si in special Antonescu. A trebuit sa vina Ghita ca sa inteleg ca lucrurile au fost mai complicate. Daca Ponta nu voia sa candideze la presedentie, atunci acel santaj cu vizita din SUA nu l-ar fi afectat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

@Stefan:
Că unul care a trăit niște ani lângă personajele la care faceți referire, de la stânga la dreapta, fără că sa fiu membru al vreunui partid, care am participat la nivel înalt la campania pentru alegerile parlamentare și prezidențiale, față de opiniile dumneavoastră mă încearcă două sentimente.
1. Sunteți partizan politic și nu vă permiteți nici un pas în lateral față de poziția partidului unde sunteți membru, sau
2. Sunteți foarte naiv și preluați fără să puteți verifica sau proba afirmațiile canalelor de propagandă specifice partidelor.
Sper sa nu va supere felul tranșant in care m-am exprimat.
În realitate adevărul este amestecat. Fragmente de adevăr sunt spuse de toți și toate părțile intoxica și modifica adevărul după cum au interesul.
Nici unul dintre partide s-au grupări politice nu au dreptate decât într-o măsură variabilă, iar oamenii de rând nu pot verifica decât în timp afirmațiile acestea.
Așa că aderarea în totalitate la o poziție sau altă este o inepție.
Cu scuzele de rigoare daca am fost necivilizat!

NYK74

Totul e gen:alba×neagra.In rest,doar nevoie,nu chiar mare,prostimea să creadă în continuare.

oroles

Candva am cunoscut un sindicalist CFR. Povestea ca la niste negocieri dintre greviști CFR si ministrul de la transporturi de la vremea aceea (Traian Băsescu) personajul ajuns mai ieri presedintele României ar fi refuzat acordarea de mariri salariale folosind expresia "Va dau o p..ă!" Apoi a iesit din camera unde se tineau negocierile trantind usa ca si Vasinski odinioara. Eu cred ca povestea e reala.

Eu cred ca Kovesi nu a intervenit niciodată pentru Băsescu.  Ba dimpotrivă,  lui Băsescu ii era frică de ea. Stia ca la un moment dat se va sparge buboiul numit PDL si vor aparea multe in presa. De aceea s-a dezis public de PDL, de aceea s-a dizolvat PDL extrem de rapid si abil in PNL (asta m-a facut sa imi dau seama ca e ceva putred la mijloc). Putea sa ii ceara Băsescu lui Kovesi sa mai manareascs ceva dosare ale PDL-ilor. Sa nu uitam ca i-a arestat-o si pe Udrea si ca pozitia lui Băsescu dupa ce a iesit Johannis presedinte s-a schimbat.  A inceput sa o critice tot mai mult.  Eu stiu cum ajung banii la partide si cunosc multe dedesubturi. Ca tot veni vorba de Umbrarescu. Merge vorba prin targ ca dupa anii '90 s-ar fi îmbogățit dupa ce a facut trafic cu deseuri nucleare, Romania devenind un fel de cos de gunoi unde se aruncau deseuri de la altii. Poate isi mai  aduce aminte cineva scandalurile de presa din anii '90.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Adevarul despre situatia politica este ca adevarul istoric ,depinde cine -ce scrie

vulpea

in mod cert,Base. a introdus machiavelismul in politica romaneasca ! va mai aduceti aminte de Dinu Patriciu ? mortul,desi a triminat arhitectura "inscriindu-se' la secu.,ca si Base. de altfel,a beneficiat de avantajele sistemului secu.si a ajuns sa supravegheze activitatea petroliera a Ro din Maroc.la momentul revoltei din'89 a revenit in tara cu dividentele Marocului(care a platit Ro pentru sondele construite de romani) dar in propriul buzunar.(asa a devenit DP mare investitor roman).in momentul in care secu. a vrut sa reactiveze reteaua din Anvers l-a trimis pe DP la Base.,acesta fiind deja acolo,insa Base i-a dat cu flit lui DP,desi stia ca e venit din partea secu.chestie doar de orgoliu).revenind la secu. cu nereusita Anvers DP l-a turnat pe Base.care,in foarte scurt timp dela revenirea lui DP in tara, a fost revocat din functie.doar din cauza asta Base.s-a tinut de capul lui DP pana l-a distrus(nu ca mi-ar parea rau).toti oamenii de care s-a folosit Base.au fost abandonati de acesta cand nu a mai avut nevoie de ei.sunteti complect naivi sa credeti ca Base. n-a stiut de frate-sau ce face si de toti ceilalti care i-au fost prin preajma.TOTDEAUNA BASE. A STIUT ADEVARUL DESPRE TOATE,DAR L-A SPUS NUMAI CAND I-A CONVENIT !