Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cipi

#4230
Domnule stefan1, antenele nu sunt altceva decat un mijloc de manipulare a oamenilor fara educatie, iar dumneavoastra, refuz sa cred ca faceti parte dintre acestia. Prejudiciul adus Statului roman trebuie recuperat, si nu poate fi recuperat decat prin vanzarea acestor imobile, iar o eventuala inchiriere, din punct de vedere al legii facuta tot de parlamentarii de casa ai antenelor, nu este legala. Va rog, nu luati partea infractorilor!

Desi Basescu nu mai reprezina demult nimic pentru societate, spalatorii de creiere repeta zilnic ceea ce prinde la prostime, Basescu, Basescu, Basescu!

acestia sunt fanii antena 3 si oamenii care au dus Romania de rapa... http://www.youtube.com/watch?v=8iyDcDZ9UeU    http://www.youtube.com/watch?v=OZpbaZ73ny8

dredd

Domnule stefan, nu puneti la suflet. Romanii au conducatorii pe care ii merita si primesc in tara asta exact ceea ce merita.

Din pacate nota de plata va veni curand. Pe ea o platim noi in cativa ani si generatia urmatoare. Ca apoi se alege praful. Iar cand nu va mai fi nimic al nostru, nici pamant, nici resurse, nici paduri, nici tara, o sa avem ce meritam. Manipularea e la ea acasa in niste minti care nu cunosc istorie si care repeta constant greselile parintilor, lasand un sistem politic sa prinda radacini prea mari la putere,  pentru ca apoi sa fie dat jos doar prin revolta.

Parintii nostri insa au murit pe granitele tarii pazindu-le. Noi le dam Bruxelles-ului pe un "pachet de cafea"

stefan1

 Nu mai reiau ce am spus si alte ori. Basescu are inca oamenii plantati in posturile cheie de la Primministru la SRI, la CC, in Justitie  si toate institutiile de forta. Inca el este ocolit de bratul legii, desi multe fire duc spre el ca beneficiar al multor ilegalitati. Sa iau doar cazul arestarii lui Nastase, a doua, pentru ca a folosit bani negri in procesul electoral. Desi el nu avea nici o proba directa de acuzare, s-a spus ca el a fost beneficiarul acelor acte de coruptie. La Basescu este cel putin aceeasi situatie. Chir din randul apropiatilor lui si ai PD, Cocos si Bica, au spus cum colectau bani pentru Basescu la referendumuri si la alegeri. Udrea, care nu poate fi suspectata ca vrea sa-l infunde pe Basescu, spunea cu gurita ei ca banii de care tot vorbesc martorii au fost bani electorali si de ce doar ea este acuzata, ca si Blaga stie de ei. Dar beneficiarul final a fost Basescu si daca s-ar aplica aceeasi masura ca la Nastase, ar trebui sa fie inchis. Im afacerea cu Bercea, marturiile inregistrate de tigani sunt zdrobitoare. Justitia nu isi face datoria. Oare de ce?
  Spui sa nu iau partea infractorilor. Eu sunt un simplu cetatean si am dreptul sa ma indoiesc ca procesul lui Voiculescu a fost un proces pe bune. Mentionez ca nu am votat NICIODATA cu PSD sau cu cei de stanga. Sunt convins ca 'fostii' sunt principalii vinovati de directia pe care a evoluat tara. Dar intre 'fosti', Basescu se situiaza cel putin pe aceeasi treapta ca si Voiculescu. Basescu a avut totdeauna tupeul sa se excluda din tagma celor pe care ii infiereaza, desi este evident ca facea parte din acele grupari. A condamnat comunismul, desi a fost comunist de frunte; zicea turnatorul Voiculescu, desi el a fost turnator al securitatii cel putin de nivelul lui Voiculescu, dupa marturii dar si dupa functiile ocupate; acuza de coruptie desi in mod sigur securitatea il informa despre jaful in stil mare pe care il practicau apropiatii lui. Are meritul ca a creat un sistem pe care l-a pus sa purece pe cei care i se opuneau (contrar situatiei anterioare cand Justitia nu finaliza nici un proces si nu condamna nici un corupt). Ce era rau era ca se cauta corupti doar in tabara adversa, iar coruptia se continua feroce chiar prin apropiatii lui. Spre sfarsitul 'domniei' lui, sistemul creat de el a inceput sasi indrepte privirea si spre coruptii lui Base si dezvaluirile au fost senzationale. Dintr-odata Base a inceput sa critice sistemul facut chiar de el, ba chiar a spus ca trei dintre oamenii lui au arestat pe alti trei oameni ai lui. Elena a  observat dintr-odata cat de arbitrare sunt procedurile de judecare, cate lipsuri are sistemul de detentie, ba chiar a reclamat la CEDo sistemul instaurat chiar de catre ei. Revin la procesul lui Voiculescu. Acea privatizare pentru care a fost arestat s-a facut dupa tipicul altor sute de privatizari din aceeasi perioada, unele cu valori mult mai mari, din care statul a pierdut totul fara a fi nimeni cercetat. Judecatorul care a dat condamnarea a fost anume adus pentru a judeca dosarul, doar cu doua zile inainte de proces. Evaluarea prejudiciului nu s-a facut legal, este clar supraevaluat, anume pentru a falimenta toate afacerile lui Voiculescu, ba chiar ale intregii familii. Voiculescu, care sigur a venit la revolutie si poate si imediat dupa cu foarte multi bani, fiind implicat in comertul exterior, a putut atunci, cand valuta la noi era asa putina sa puna mana pe multe valori. Cu toate acestea, tot ce a acumulat acesta i se ia prin acest proces, pentru un amarat de institut. Evident prejudiciul a fost umflat de multe ori fata de cel real si nu s-a admis nici o contestare. Cand toata flota Romaniei a fost lichidata fara a se constata vreun prejudiciu, cand intregi industri au fost date pe nimic, un institut falimentar este evaluat la o suma imensa si toti inchid ochii si spun: Justitia s-a pronuntat, trebuie neaparat sa se recupereze prejudiciul si neaparat prin vinderea sediului antenelor. Oare daca acestea plateau  chirie consistenta, nu se recupera mai bine prejudiciul? Macar trebuia sa se faca o incercare, un studiu, sa se vada cat s-ar castiga din chirie si cat s-ar castiga prin vanzarea imobiluluiin aceasta perioada de criza imobiliara. Fara nici un studiu, s-a spus chiar in zilele astea ca hotararea e luata, imobilul trebuie vandut. Este inca o dovada ca sabotarea Antenelor a fost scopul intregului proces. In mod normal, statul ar trebui chiar din motive economice sa protejeze in fond un agent economic care are multi angajati, care isi plateste constiincios taxele si impozitele pentru stat si chiar singurul post TY cu actionariat numai romanesc.Dar la noi politicul e totdeauna inaintea economicului.
  Acuma vad ca spui ca o inchiriere nu este legala. Eu nu am vazut acte, dar am auzit ca chiar se vorbeste in hotararea judecatoreasca de dreptul de preemtiune al chiriasului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

#4233
Domnule Stefan1, ca intotdeauna aveti dreptate. Eu chiar pot sa va confirm ca justitia functioneaza asa. Legile sint facute de politicieni cu gandul ca le fac pentru altii, ca niciodata aceste legi nu vor fi folosite impotriva lor. Imi aduc aminte de vestitul Hrebe ce reactive a avut cand l-au saltat, cum si-a dat el sema ce legi proaste a facut chiar cu mana lui. Nu numai Elena a facut cunostinta cu sistemul legal.

Legile si codul penal sint astfel facute incat aproape orice poate fi incadrat in ele ca infractiune si atasat un prejudiciu. Un om de pe margine ar spune ca daca este o facatura, judecatorii vor fi drepti si nu vor condamna. Dar domnilor, judecator fara pata nu este. Unii colaboreaza din proprie convingere iar altii sint santajati sa dea hotararile in sensul aratat de DNA.

Eu nu tin partea nimanui, nici a PSD-ului, a Antenelor, a lui Base sau a oricui altcuiva. Ce vreau eu sa subliniez e ce ati spus si dumneavoastra. Institutul de Cercetari Alimentare, asa cum s-a privatizat, exista, isi desfasura activitatea, dar sint mii de privatizari in tara care s-au facut in scop clar de jaf. Din acestea, in urma "privatizarii" nu au mai ramas nici urme. Si as aminti aici de flota, de fabrici din toate orasele care acum sint rase si transformate in mall=uri. De pe urma acestor "privatizari" au beneficiat atat cei care le-au preluat cat si cei care au decis preluarile si au primit spagile de rigoare. As mai aminti aici ceva ce este mai putin vizibil. Capusarea. Inainte de privatizare, toate firmele de stat erau capusate de firme clientelare. Prin aceste firme erau derulate atat aprovizionarea cat si desfacerea. Capusele se succedau in urma alegerilor pana ce din firma respective de stat mai ramanea ceva ca o coaja goala de nuca. Intr-ul ultim effort suprem acea coaja era vanduta si aia pe o spaga buna.

Eu inteleg frustrarile Elenei Udrea. Sistemul asa era, piramidal, toti furau si transmiteau mai mult sau mai putin din ce furau spre centru. Cate ceva isi luau pentru ei si unii mai fraieri isi cumparau posete cu care se afisau, dar altii mai smecheri si-au cumparat case pe coasta de Azur si afaceri in strainatate cu care nu se afiseaza si nimeni nu are nimic cu ei. Poporul acum vrea sange. Dar ce se intampla acum e ceva arbitrar. Paine si circ. E atata de vechi acest truc... dar la noi tine si astazi. Ajutoare sociale cat mai multe si cat mai mult sange si circ.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Aurel

#4234
Citat din: Cipi din Februarie 21, 2016, 07:49:15 AM
Domnule stefan1, antenele nu sunt altceva decat un mijloc de manipulare a oamenilor fara educatie, iar dumneavoastra, refuz sa cred ca faceti parte dintre acestia. Prejudiciul adus Statului roman trebuie recuperat, si nu poate fi recuperat decat prin vanzarea acestor imobile, iar o eventuala inchiriere, din punct de vedere al legii facuta tot de parlamentarii de casa ai antenelor, nu este legala. Va rog, nu luati partea infractorilor!

Desi Basescu nu mai reprezina demult nimic pentru societate, spalatorii de creiere repeta zilnic ceea ce prinde la prostime, Basescu, Basescu, Basescu!

acestia sunt fanii antena 3 si oamenii care au dus Romania de rapa... http://www.youtube.com/watch?v=8iyDcDZ9UeU    http://www.youtube.com/watch?v=OZpbaZ73ny8
Tinere Cipi, recunosc sant foarte revoltat de  aberatiile din aceasta postare.Ca sa-ti dau dreptate n-ai putea tu sa pui o poza la cei 30 de ani ai tai? Parintii, bunicii, rudele tale, oare cum or fi aratand?!! Ce au tinere oamenii astia?La varsta si la experienta lor despre viata, nu crezi ca poate au o intuitie mai buna decat generatia facebok??? Uiti sa faci un rationament : Asa cum sant ei, la nivel de tara sant mult mai multi. Sant sigur ca in logica ta si a altora, ve-ti spune  "multi da prosti" Oare toti or fi prosti? Prostia se masoara prin aspectul fizic?!! Ai tu garantia ca cei care au stat acasa si din diferite motive  nu au iesit, nu sant de partea "prostilor" gandind la fel?Tinere, ai inca multe de invatat.Despre Antena 3:Este evident faptul ca  sta in gat unui nucleu restrans, dar care mai au inca zvacniri.Daca accept unele informatii -cele mai multe confirmate ulterior - de la acest post de televiziune, se cheama ca sat fan? Daca da ,atunci nu mi-e rusine.Rusine ar trebui sa-mi fie daca m-as uita la acset post de televiziune (inca legal), constatand ca au uneori dreptate, iar pentru ca interesul meu e altu ,sa le neg dreptatea. Multi fac acest lucru pentru ca au interese vorbind de manipulare si spalare de creier.Ce le garanteza ca nu sant ei cei manipulati fiid impotriva?Daca facem raportul intre cele doua manifestari, atunci ma bucur ca sant printre cei multi si "urati"datorita varstei si muncii depuse in decursul vietii, pentru a creste si educa un copil, care desi e zilnic (cred) pe facebok, nu face asemenea postari.
   P.s.La varsta ta nu ai cum sa stii chiar daca crezi ca le stii pe toate.De aceea te rog sa intrebi rudele tale parintii-care banuiesc ca nu arata ca cei din poze- "Europa Libera" facea manipulare?
   Uitasem o intrebare? Cat timp ti-a luat sa faci selectiile sau daca ai filmat de ce ai filmat si postat numai asta?

Cipi

#4235
Nu o sa ajungem niciodata la un numitor comun, conflictul dintre generatii isi spune cuvantul. Tinerii sunt viitorul acestei tari, numai ca tara asta nu o sa aiba niciun viitor, cei mai valorosi parasesc tara in timpul facultatii sau imediat dupa. Romania nu are nicio sansa de redresare in ormatorii 30 de ani. Pun punct aici, politica nu ma pasioneaza, doar dreptatea.

L.E. bmdna, ai uitat de pensii :D

Cipi

Citat din: adrian_bz din Februarie 18, 2016, 04:44:12 PM
Alutus primeste bani pentru postarile astea. Pe fiecare forum e cate unul.
mda, cine nu e cu noi e basist.

tinumaftei

Se zice ca orizontul unora este foarte larg! Adica cuprinde punctul lor de vedere!
In momentul in care orice discutie politica se reduce la Basescu e inutil orice comentariu!!
Am trait decembrie '89. Parca nici atunci nu se puneau toate in capul lui Ceausescu! Si oricum dupa atatia ani incep sa reevaluez pozitiv (partial) acest personaj politic desi acum 26 de ani nici nu ma gandeam la aceasta posibilitate.
Imi aduc aminte de demonizarea acestuia cu "clante de aur, baie in cada cu lapte, transfuzie cu sange de copii, etc" Uneori ma rusinez de faptul ca am pus "botul" la acele materiale de presa.
Cam asa este si acum. Sa traim inca doua decenii si sunt convins ca vom reevalua perioada si personajele politice de acum!!

romikele

Alutus are acceptul meu sa posteze orice doreste pe acest forum, cui nu-i plac postarile sale le poate ignora.
Este un om inteligent care stie ce spune, chiar daca asta pe unii ii deranjeaza. Si nu primeste nici un ban de la noi, pentru simplul motiv ca nici noi nu primim de la nimeni.

Aurel

Citat din: Cipi din Februarie 21, 2016, 01:22:29 PM
Nu o sa ajungem niciodata la un numitor comun, conflictul dintre generatii isi spune cuvantul. Tinerii sunt viitorul acestei tari, numai ca tara asta nu o sa aiba nici un viitor, cei mai valorosi parasesc tara in timpul facultatii sau imediat dupa. Romania nu are nicio sansa de redresare in ormatorii 30 de ani. Pun punct aici, politica nu ma pasioneaza, doar dreptatea.

L.E. bmdna, ai uitat de pensii :D
Nu e nevoie si nici de dorit din partea mea sa ajungem la un numitor comun, asa cum intre generatii nu cred ca  e normal sa fie obligatoriu un conflict.Tocmai asta e problema. Din ce vad eu esti cam nehotart( ca sa nu spun altfel ). M-as bucura sa iesi din, dilema si sa te hotarasti in privinta tinerilor. Sant sau nu viitorul acestei tari??Explica-mi si mie cum vine "sant viitorul" unei "tari fara viitor" Eu cred si sper ca tara asta sa aiba un viitor bun (pentru ca vrand nevrand ce urmeaza este viitorul) si ca tinerii, chiar ca si tine se vor lamuri.
   Nu te intereseaza politica?! Foarte, foarte rau!!! Atunci fa bine si nu te baga in seama cu postari din astea idioate jignind conationalii si neamul tau pana la urma. Esti pe pagina numita "Romania in haos politic" Dreptatea. Pai dreptatea o detii tu, o imparti tu? Scuza-ma ca te-am bagat in seama si chiar nu e nici o problema daca nu-mi raspunzi la intrebari cum nu ai facut-o nici la postarea anterioara.

Cipi


vulpea

Cipi,tu esti cel care merita sa fie ignorat,chiar daca ai consideratia lui romikele(cata inteligenta trebuie sa ai sa debitezi asa ceva?).

dredd

      Conflictul intre generatii este un fenomen extrem de trist pentru tara, datorita nivelului din ce in ce mai scazut al noilor generatii, intelectual, moral si uman. (Pentru confirmare intrebati ORICE profesor cu experienta de cel putin 25 de ani in invatamant.) Vrei, nu vrei, ei sunt viitorul. Numai ca reprezentantii generatiei aifon pica foarte usor in plasa manipularilor si intereselor straine.

      In viitor razboiul pe planeta se va da pe resurse, iar Romania sta foarte bine la capitolul asta. Romania ar fi ferma ideala pentru orice mare putere a planetei. Din cauza asta valoarea invatamantului scade constant prin subtierea programei scolare si subfinantare. D-aia au nevoie de noi saraci, bolnavi si dezbinati si datori vanduti. In 50 de ani toata tara va fi a lor, cumparata la hectar, iar aici va fi o populatie indigena bizara, fara prea mari legaturi cu o traditie proprie si fara prea multe notiuni de istorie, care va lucra pe bani putini pentru corporatii uriase straine in agricultura si industrie.
   
      Un popor care nu-si cunoaste istoria este condamnat s-o repete. Numai ca de aceasta data va fi fatal pentru Romania, care isi vinde pamantul si muntii si resursele strainilor pe aproape nimic. Proiectul numit UE este cel mai parsiv razboi posibil.

      Generatia feisbuc insa danseaza de bucurie pentru ca se inchide singurul trust de presa romanesc important.
      Atata ura ca cea impotriva Antenei 3 am vazut in viata mea o singura data, in `90, cand copil fiind, am vazut cum o mare de oameni il huiduia cat putea pe Ion Ratiu in centrul Buzaului. Unii chiar l-au batut cu oua. In aceeasi saptamana Iliescu era ovationat si primit in oras ca pe mesia.

      Manipularea e uriasa si miza la fel. Inchiderea antenelor nu se poate face decat la comanda straina. Generatiile care au trait mai mult in comunism mai inteleg cate ceva. Cei mai tineri insa nu stiu care e legatura intre comunism  si puscaria la ordin politic. Ei n-au vazut "Cel mai iubit dintre pamanteni" si chiar daca il vad nu le place. N-are efecte speciale.

P.S.  E duminica azi. Alutus nu lucreaza in weekend.


bio

Citat din: adrian_bz din Februarie 21, 2016, 09:15:55 PM
      ......
P.S.  E duminica azi. Alutus nu lucreaza in weekend.

=))....

Adrian... :bravo: