Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Dragos G. din Decembrie 07, 2015, 04:43:09 PM
  Sunteti un om extrem de inteligent , nu pot sa cred ca nu puteti sa faceti "săpaturi". Incepeti de aici : http://www.culte.gov.ro/biserici-culte
Eu nu fac "sapaturi" sa vad daca am dreptate. Ati afirmati ceva. Dovediti!!!! La link-ul de mai sus nu este nici o dovada ca statul finanteaza cultul de care apartin cu 1 RON. Prin urmare vorbiti prea usor si fara probe!!! Am inteles, ati fost luat de val.

fiug1970


Curtea de Conturi a semnalat într-un amplu raport o serie de măsuri neconforme cu legea, care vizează alocări bugetare ilegale pe care Executivul le-a făcut pe parcursul anului 2014.  De exemplu, Fondul de rezervă aflat la dispoziția Guvernului, destinat finanțării unor cheltuieli urgente sau neprevăzute, a fost majorat anul trecut de 14,5 ori, în mod ilegal.

Nereguli au fost identificate și la Ministerul Finanţelor în legătură cu plata titlurilor Autorității Naționale pentru Res­tituirea Proprietăților, date inexacte privind ANAF şi cheltuieli cu studii de fezabilitate pentru investiţii neconcretizate.



La Agenția Națională de Administrare Fiscală, Curtea de Conturi a găsit ,,abateri referitoare la exactitatea şi realitatea datelor reflectate în situaţiile financiare centralizate ale MFP" şi nereguli privind programul anual al achizițiilor publice. Prejudiciul a fost estimat la suma de 1,3 milioane de lei.

Inspectorii au imputat Ministerului de Finanțe că a permis ordonatorilor principali de credite ai bugetului de stat să efectueze cheltuieli pentru studii de prefezabilitate, fezabilitate și proiecte tehnice, pentru obiective de investiții care nu au fost finanțate ulterior, în valoare totală de 140 milioane lei.

Curtea de Conturi impută și efectuarea de plăţi fără documente justificative de către companiile deţinute de Ministerul Transporturilor şi plăți nelegale de natura cheltuielilor de personal, la Autoritatea Feroviară Română, în sumă de 6 milioane lei.

Nici Ministerul Economiei, Comerţului şi Turismului nu beneficiază de un raport de audit favorabil, fiind evidențiată nepreluarea unor bunuri atribuite la înființare.

Bugete supradimensionat

Și la Secretariatul General al Guvernului au fost constatate nereguli. Fostul secretar general al Guvernului, Daniela Andreescu, a primit despăgubiri de 600.000 de lei din bani publici în baza unei decizii a instanței, pentru că ar fi fost revocată ilegal din funcție în 2011, însă SGG nu a luat măsuri pentru recuperarea pagubei de la vinovaţi. De asemenea, i se impută SGG contractul de prestări servicii încheiat cu Sucursala Transporturi Bucureștii Noi, din cadrul Regiei Autonome Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat, în baza căruia au fost angajate și plătite cheltuieli cu transportul auto de persoane mai mari cu circa 2,6 milioane lei, în 2014, fără respectarea principiului economicității în utilizarea fondurilor publice.

Bugetul Ministerului Muncii a fost supradimensionat cu peste 32 milioane de lei, prin includerea unor sume care aparţineau unor asociaţii şi fundaţii, în timp ce Agenţia Naţională de Plăţi şi Inspecţie Socială a făcut plăţi necuvenite de peste 8 milioane de lei cu titlu de indemnizaţie creştere copil.

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice a subevaluat imobile din patrimoniu, iar la Ministerul Afacerilor Interne call-center-ul de peste 19 milioane de lei care trebuia finalizat până în decembrie 2011 nu funcţionează. La Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, Curtea de Conturi a identificat nu mai puţin de 14 nereguli, ilegalităţi sau erori comise în anul 2014.

Cu ocazia controalelor efectuate de camerele de conturi la entităţile din subordinea Ministerului Educației, în actele de control încheiate au fost consemnate cazuri de nerespectare a reglementărilor  legale, constatându-se abateri şi nereguli care au generat prejudicii în sumă totală de 430.000 lei. Curtea de Conturi a mai constatat decontarea de Ministerul Educației către Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică şi Inginerie Nucleară ,,Horia Hulubei" a sumei de 8.900.000 de lei, fără prezentarea tuturor documentelor justificative care să confirme prestaţia şi plata activităţilor efectuate, întocmite în conformitate cu dispoziţiile legale.

Finanțe

Probleme cu ,,Anul Brâncoveanu"

Secretariatul de Stat pentru Culte a acordat un sprijin financiar de 300.000 de lei Patriarhiei Române, pentru a comemora 300 de ani de la martiriul Brâncovenilor, 2014 fiind declarat de Guvern ,,Anul Brâncoveanu".  Documentele justificative ale cheltuielilor făcute de Patriarhia Română cu manifestările din cadrul ,,Anului Brâncoveanu" au evidenţiat ,,nereguli, date insuficiente sau irelevante, nefiind în măsură să certifice exactitatea şi realitatea sumelor facturate", arată raportul Curţii de Conturi. În replică, Patriarhul Daniel a precizat că raportul Curţii de Conturi, care semnalează şi probleme legate de salarizarea personalului clerical, este din februarie şi prezentat în decembrie, dar fără să se menţioneze că problemele au fost deja remediate, afirmând că uneori legislaţia este ambiguă

D006

Citat din: tinumaftei din Decembrie 07, 2015, 06:48:53 PM
Citat din: Dragos G. din Decembrie 07, 2015, 04:43:09 PM
  Sunteti un om extrem de inteligent , nu pot sa cred ca nu puteti sa faceti "săpaturi". Incepeti de aici : http://www.culte.gov.ro/biserici-culte
Eu nu fac "sapaturi" sa vad daca am dreptate. Ati afirmati ceva. Dovediti!!!! La link-ul de mai sus nu este nici o dovada ca statul finanteaza cultul de care apartin cu 1 RON. Prin urmare vorbiti prea usor si fara probe!!! Am inteles, ati fost luat de val.

  Va respect mai ales pt. ca aveti obarsia la Dumitresti dar un om ca dv. nu poate invoca necunoasterea legii .  Hai sa vedem cum a sunat textul pt. 2015 , in 2016 nu stiu ce va face Ciolos.

Finanţări lăcaşe de cult în anul 2015
În conformitate cu prevederile art. 3 alin (1) al O.G. nr. 82/2001 privind stabilirea unor forme de sprijin financiar pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România, republicată, în anul 2014 pentru construirea şi repararea lăcaşelor de cult şi pentru sprijinirea activităţilor de asistenţă socială ale cultelor religioase prin Legea Bugetului de Stat pe anul 2015,  publicată  în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 960 din 30 decembrie 2014, a fost alocată suma de 41.198.000 lei.

D006

  Pe TV5 vorbeste Nicolas Sarkozy despre alegerile de duminica din Franta , lumea se schimba.

  Viitoarea presedinta a Frantei a tinut un discurs care se aplica foarte bine si Romaniei :
https://www.youtube.com/watch?v=HIHzeNT64yQ

Cristel

Daca nationalismul desantat va prevala in fata acestei constructii numita UE, avem foarte mult de pierdut. De ce ? pentru ca altii au beneficiat de banii si consultanta europeana iar noi ramanem in zona gri, nici tara mare dar nici tara mica, o tinta expusa total intereselor mai mari sau mai mici ale vecinilor pofticiosi. Romania danseaza in acest colt de Europa intr-un loc foarte aproape de o Rusie agitata si de o Europa nu prea unita si ferma. Le Pen e un Vadim Tudor al Frantei, nimic de zis. Numai ca dincolo de cuvintele pe care le exprima sta prietenia cu liderul Putin...  :P Franta nu a inteles niciodata ce e comunismul dar l-a incurajat. Poate ca vrea ca toata Europa sa treaca prin experiment rusesc, altfel nu imi explic lipsa ei de viziune. Dorinta unora de a ajunge in varf trece peste interesele nationale (vezi cazul Ponta, "eu vreau la Bruxelles", ca un copil rasfatat) si atacul dat in 2012 la institutiile de drept - parlament, avocatul poporului, curtea constitutionala. Nu sunt nici eu de acord cu planul Merkel de a incuraja migrationismul - Germania imbatraneste si are nevoie de populatie tanara - dar cred ca trebuie sa reformam institutiile europene nu sa punem din nou pe tapet problema nationala.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

fiug1970

FB_IMG_1449691963990.jpg

D006

SE vede de la o posta falsul grosolan.

oroles

E scris cu font TNR, adica font de calculator. Stiut fiind faptul ca la vremea respectiva se bateau la masina concluzia e ca documentul este un fals. Unde a aparut, pe Antene?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

In dreapta jos se vede globul si codita de la 3 ul Antenei! Voiculescu si ai lui vor dori intotdeuna sa-l muste de cur pe cel care a reusit sa-l duca in parnaie pe insusi marele varan! Daca va uitati la filmul Kapitalism, in ce lux si ce "pretentii"avea domnu' profesor care a devalizat conturile securitatii romanesti in  interes propriu pentru a-si stabili propria avere la un nivel nemaintalnit in Romania (ziceam noi de Ceasca faptul ca avea bai cu baterii de aur, dar Voiculescu avea portret pictat pe juma' de perete, orgoliu pana la cer si inapoi) ne dam seama de mobilul lacheilor lui de a ramane cu "marota" Basescu. Nu-l iau in brate, dar a fost singurul presedinte roman care s-a implicat in apararea justitiei, chiar daca din nefericire vedem acum ca se inconjurase cu oameni fara caracter, corupti in buna parte. Voikulescu ajunsese mare mosier pe terenurile APIA dar fara sa plateasca niciun sfant statului roman, doar nu degeaba l-a pus pe Constantin la Agricultura. Numai ca asta micu' s-a speriat cand a vazut ca se lasa cu arestari si nu a mai avut curajul sa mearga in instanta si sa spuna ca ministerul condus de el nu a avut niciun prejudiciu de la privatizarea institutului de cercetari alimentare (dosarul ICA, prin manareli ordinare s-au vandut hectare de teren in zona ultra centrala, zona inconjurata de parc, la un pret de garsoniera in cartier Titan). Gasca antenei primea tain din ceea ce recolta varanul, ca doar nu platea nimic statului roman...Pana si salariile erau platite pe drepturi de autor pentru a eluda o parte din taxe! Asa stiu unii sa faca avere si sa ne dea lectii de "economie" si dezvoltare personala! Pentru cine nu a vazut reteta de succes a esalonului 2:
https://youtu.be/NFjXx0ZYkL4
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pistol28

Citat din: fiug1970 din Decembrie 09, 2015, 10:23:02 PM
FB_IMG_1449691963990.jpg

În România există legi care să pedepsească pe falsificatori?
În România există legi care să pedepsească pe şarlatani?
În România există legi care să pedepsească pe dezinformatori?
În România există legi care să pedepsească pe calomniatori?

Dacă ştie cineva să - ne spună.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Alutus

#4120
DNA programat sa faca curatenie, nu are pic de omenie fata de cei aflati in suferinta. Fara deosebire, domnite gravide, bolnavi de inima, de cancer sau doar de bataturi, printi de stransura si printese de salvare, indivizi cu stea in frunte,sunt luati cu maturoiul si farasul, depusi in duba, plimbati prin tara ca ursul si dusi pentru refacere in beciul domnesc. Fara nici un drept, in afara de acela de a se inscrie in uniunea scriitorilor. In curand se va aseza si bomboana pe coliva: Victoras si taica popa.
Sa nu uiti Darie!

Vyktor


dan sebastian

Cristel mulțumesc pt film. Mie mi-a plăcut atât de mult ca l-am revăzut de 2 ori și îl voi mai urmării cel puțin o dată.
Cu ce am ramas:
1. Continuitate - trebuie să lași afacerea moștenire și să te bucuri ca familia îți va continua drumul;
2. Înțelepciunea (Patriciu are un 10 de la mine)
3. Bani poate face oricine. Cel mai bogat era Becali.
Tot respectul meu pt ca au reușit să aibă succes!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Citat din: Alutus din Decembrie 10, 2015, 10:43:15 AM
DNA programat sa faca curatenie, nu are pic de omenie fata de cei aflati in suferinta. Fara deosebire, domnite gravide, bolnavi de inima, de cancer sau doar de bataturi, printi de stransura si printese de salvare, indivizi cu stea in frunte,sunt luati cu maturoiul si farasul, depusi in duba, plimbati prin tara ca ursul si dusi pentru refacere in beciul domnesc. Fara nici un drept, in afara de acela de a se inscrie in uniunea scriitorilor. In curand se va aseza si bomboana pe coliva: Victoras si taica popa.
AMIN!

Dane, important este sa vedem si de unde au plecat ei! Chestia e ca noi, cei mici, incercam sa ne cataram cand altii au avut drum deschis pana sus!
Da, o fi Becali cu bani, dar nu banii fac omul! Ce folos ca are miliarde daca la capatana e problem? Am o ciudata senzatie ca Becali e doar omul din fata iar in spatele lui colcaie o armata de trepadusi din fosta...ca doar nu ajungea el sa faca schimbul de terenuri cu MAPN, asa, ca de la cioban la ministru!  :P
Tinta nu cred ca trebuie sa fie banul ci calitatea vietii pe care o ducem. Ce folos ca Patriciu era miliardar dar a sfarsit destul de devreme?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

#4124
Citat din: Dragos G. din Decembrie 09, 2015, 10:31:41 PM
SE vede de la o posta falsul grosolan.
Nici macar chenarul nu l-au respectat idiotii!  :P Antetul si stampila finala e dintr-un document iar "miezul" e adaugat cu un biet copiator, fiind vizibil si locul de demarcatie intre texte. In randul doi avem cuvantul "character", a ramas calculatorul setat pe control EN. Or fi avut calculatoare in perioada aia, comunistii! Halal afacere terifianta face gurita (raspopitul Gadea) Se imputineaza lovelele sau de ce se dedau la tehnici asa stupide? Cum tuguie el buzitele si se inflameaza ca o domnisoara de pension!
Haznaua antenelor nu se dezminte!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)