Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Citat din: stefan1 din Februarie 08, 2015, 07:41:55 AM
  Nici eu nu pricep cum se negociaza cu FMI.

BNR-ul sau guvernul produce o criza financiara artificiala, se cere ajutorul FMI, FMI-ul iti da dolari daca faci ce zice el (sa privatizezi/distrugi, sa cedezi resurse, etc), si romanii cumpara Lei cu dolarii pentru ca Romanii nu au voie sa isi creeze propria moneda (Leul). Asa functioneaza escrocheria.

Un exemplu practic - in Medias exista o fabrica care producea cel mai pur cristal de pe planeta. Dupa lovitura de stat, a trebuit "privatizata" ca urmare a hiperinflatiei cauzate de Isarescu si a "ajutorului" dat de FMI. Un neamt a cumparat fabrica si a inchis-o pe loc. Acum fabrica lui din Germania nu mai are concurenta.

pistol28

Citat din: stefan1 din Februarie 08, 2015, 07:41:55 AM
  Nici eu nu pricep cum se negociaza cu FMI. ...............................................................

Soarele este F.M.I.

http://3.bp.blogspot.com/-Z5gAtpzxP2k/Uprcio3C_9I/AAAAAAAAHNo/5wTHRQc6cCA/s1600/rugaciune.jpg
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi


bio

Citat din: dragos2006 din Februarie 08, 2015, 09:53:38 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 08, 2015, 09:40:32 AM
P.S. La "revolutie" au participat 500.000 de Romani. Restul de 22.000.000 faceau pregatiri de Craciun. Tu din care categorie ai (fi) fost ?

  Mă tu stii ca ai dreptate ! chiar faceam cârnatii atunci cand a fugit Ceausescu . Am avut un Craciun ca o telenovela , frumoase vremuri ...  mai tii minte primul film artistic difuzat de TVRL ?

... =))..Dragoshe stai linistit ca la vremea revolutiei  erai un putzoi de 12-13 ani, erai in vacanta de iarna...... si dupa 2 saptamini cind ai reinceput scoala plingeai ca nu mai ai cravata rosie de pioner. ....  :wink:




calmusdaniel


pistol28

Legea nr.1 a capitalismului?
Sa ia gatul  (fizic) concurentei.
daca nu poate, il ingroapa prin pret (vand sub pretul de productie).
daca nu se  poate, schimba legislatia in favoarea sa cu ajutorul parlamentarilor care primesc sponsorizari de alegeri.

POLITICIENII sunt emanatii maselor de alegatori.


POLITICIENII fac legi pentru:

1. cei care i-au ales ?
2. cei care i-au sponsorizat ?

Raspuns 1 gresit.
             2 corect.


F.M.I. = vanzator de bani.
bani = marfa
Pentru a vinde marfa ce fac?

Dupa ce ai cumparat marfa ei doresc sa le platesti doar dobanda, in momentul care le dai si imprumutul (1989),  ei trebuie sa gaseasca alti fraeri care sa le cumpere MARFA.

Capitalistul poate sa produca orice.
Problema PRINCIPALA este piata de desfacere, daca nu o ai degeaba produci.
De accea se creeaza piete de desfacere, pentru ca alfel se produc CRIZA de SUPRAPRODUCTIE.

Acum este criza de supraprodutie de bani (marfa), China are foarte multi bani de dat cu imprumut.

Acum se duce o lupta mondiala intre marii vanzatorii de BANI.

De ce nu se fac autostrazi cu bani din China? penru ca sunt presiuni din partea celorlalti vanzatori de BANI (marfa).  (F.M.I.B.M.U.E.)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

Cand pulimea o freaca la rece in fata icoanei lui Udrea  , Schweighofer, Kronospan şi Egger, companii austriece care controlează prelucrarea lemnului din România, au ajuns în 2014 la afaceri cumulate de 1 mld. euro din vânzarea de cherestea şi alte produse din lemn, din care mai bine de jumătate merge la export.   A facut cineva un control sa vada provenienta lemnului prelucrat ?

pistol28

Gerald Schweighofer, proprietarul grupului austriac cu acelasi nume, care opereaza in Romania cu numele Holzindustrie Schweighofer, mizeaza pe aceleasi aspecte enuntate de cei de la Kronospan: angajati competitivi si calitate buna a lemnului. El detine 50.000 de hectare de padure in Romania si cumpara lemn de la mai multi furnizori: "Direct, Romsilva nu e cel mai mare furnizor al nostru, dar indirect da". Cea mai importanta destinatie de export pentru grupul sau este Japonia, unde livrarile anuale ajung la o suta de milioane de euro, japonezii folosind lemn prelucrat de fabricile austriacului.

http://www.businessmagazin.ro/cover-story/cele-patru-mistere-ale-padurilor-ce-s-a-intamplat-in-ultimii-20-de-ani-8011979
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Au cumparat pamant arabil de prima clasa in localitatea unde au combinatul de prelucrare si l-au plantat cu o specie de plop cu crestere rapida.

virgiliu

se fac locuri de muncă,. nu vin  austriecii să lucre,.......................... nici bețivanii.

Aurel

Citat din: virgiliu din Februarie 08, 2015, 08:04:05 PM
se fac locuri de muncă,. nu vin  austriecii să lucre,.......................... nici bețivanii.
Dupa tine este mai important sa ai loc de munca si sa fii scalav in tara ta, decat sa fii proprietar?

bucovineanu

Din pacate, la ritmul in care se fac defrisarile de paduri, partea buna e cu mult mai mica decat raul care se face pentru Romania de catre aceasta firma. In curand vor ramane dealurile si muntii din zona fara nici un fel de vegetatie. Si se stie ca un copac nu creste intr-un an sau in cinci.

D006

Totusi sa nu dramatizam situatia ,  firmele care exploateaza lemnul ar trebui obligate sa intreprinda lucrari pentru regenerarea naturala a padurii .

virgiliu

împăduriri= locuri de muncă, e primăvara, e frig, merge și 2 l de vin