Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

O parere :
Pina acu 2 luni alesi nostri ziceau ca Base apasa butonu cine trebue saltat
Acum ma intreb Base a plecat cu buton cu tot acasa.

D006

Butonul e acum la Iohanis care intamplator dupa ce a fost ales presedinte a plecat in concediu in SUA.  Omul e foarte practic , a transformat procuratura in pluton de executie . Oare ce au discutat azi la cafea Geoana si cu Blaga ?

orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2015, 11:33:53 PM
Oare ce au discutat azi la cafea Geoana si cu Blaga ?
cred ca de besmeticire...:)

oroles

Oricine ar veni la putere nu ne arata noua ca este mai bun, ci ca cel de dinaintea lui a fost un prost si un hot. Asa inteleg ei sa faca politica. Nu stiu daca lui Basescu ii va gasi ceva, insa o data deschisa cutia Pandorei cred ca vom mai auzi si alte dezvaluiri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Am auzit in dimineata  asta  cum ne caracterizau niste calatori straini prin secolul xix,corupti ,lenesi,cu  sanatatea publica la pamant,cu influente rusesti in ortodoxie,cu drumuri jalnice si pline de noroaie,cum ca ciobanii ardeleni pot manca turta coapta la foc de balegar si multe altele cuprinse intr-un volum.
Toate astea seamana izbitor de mult cu realitatea de azi,si am vazut mult adevar in citatul din Eminescu"toate cate au fost odata,noi acum le-avem pe toate"...

oroles

Probabil facea referire la ce a scris Paul de Alep despre noi. Asa avem noi un dar romanii de a vedea ce e mai rau la noi si la ceilalti.
Exista 3 volume "Călători străini despre Ţările Române" si gasiti acolo tot ce au scris strainii despre noi. Ce imi place la volumul acesta este ca se atrage atentia acolo unde a gresit cineva scriind niste lucruri despre noi. In special la Vlad Tepes. Cronicile rusesti vedeau un despot luminat in el, in timp ce secuii au facut o bestie din el, bineinteles din ratiuni economice.

Din pacate cartea este prea mare dar o gasiti pe www.digibuc.ro. Cautati "Călători străini despre Ţările Române"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Am vazut o editie mai noua,la "omul care aduce cartea"in sapte volume,si ideea e ca dupa atatia ani ne aflam in aceeasi situatie,putin cosmetizata dar esenta e aceeasi,asa suntem vazuti de straini.

fiug1970

Citat din: calmusdaniel din Februarie 05, 2015, 02:41:34 PM
Am vazut o editie mai noua,la "omul care aduce cartea"in sapte volume,si ideea e ca dupa atatia ani ne aflam in aceeasi situatie,putin cosmetizata dar esenta e aceeasi,asa suntem vazuti de straini.
<div id="fb-root"></div> <script>(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/es_ES/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script><div class="fb-post" data-href="https://www.facebook.com/video.php?v=771060239642248" data-width="466"><div class="fb-xfbml-parse-ignore"><a href="https://www.facebook.com/video.php?v=771060239642248">una publicación</a> de <a href="https://www.facebook.com/ionel.sava">Ionel Sava</a>.</div></div>

ciucur

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 05, 2015, 08:04:33 AM
Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2015, 11:33:53 PM
Oare ce au discutat azi la cafea Geoana si cu Blaga ?
cred ca de besmeticire...:)

Asta-i cea mai tare replica pe anu' asta!
=))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Muntoiu Radu

Citat din: calmusdaniel din Februarie 05, 2015, 10:13:26 AM
Am auzit in dimineata  asta  cum ne caracterizau niste calatori straini prin secolul xix,corupti ,lenesi,cu  sanatatea publica la pamant,cu influente rusesti in ortodoxie,cu drumuri jalnice si pline de noroaie,cum ca ciobanii ardeleni pot manca turta coapta la foc de balegar si multe altele cuprinse intr-un volum.
Toate astea seamana izbitor de mult cu realitatea de azi,si am vazut mult adevar in citatul din Eminescu"toate cate au fost odata,noi acum le-avem pe toate"...
Fata de centre "civilizate" ce Londra, New-York, etc (unde ti se arunca cu galeata cu excremente in cap) te asigur ca la acea data satele Romanesti erau oaze de curatenie si civilizatie.

oroles

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 06, 2015, 11:53:45 AM
Fata de centre "civilizate" ce Londra, New-York, etc (unde ti se arunca cu galeata cu excremente in cap) te asigur ca la acea data satele Romanesti erau oaze de curatenie si civilizatie.
Am spus-o si eu inainte, insa nu ma crede nimeni!   ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Februarie 06, 2015, 06:53:32 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 06, 2015, 11:53:45 AM
Fata de centre "civilizate" ce Londra, New-York, etc (unde ti se arunca cu galeata cu excremente in cap) te asigur ca la acea data satele Romanesti erau oaze de curatenie si civilizatie.
Am spus-o si eu inainte, insa nu ma crede nimeni!   ))/

Se gases pe internet poze si mai urate (toate orasele mari din toata lumea erau asa) :

istodorescu vasile

diferenta dintre ei si noi, este aceea ca ei au invatat din imaginile de mai sus, si au lucrat pentru grup, pe cind la noi, odata ajunsi in virf, desi depusesera un juramint prin care jurau sa isi foloseasca toata forta si pricepera pentru propasirea materiala si spirituala a neamului, si-au folosit toate fortele doar pentru a prospera ei si apropiatii , in detrimentul, celor multi.au si strainii uscaturile lor, insa in procent mult mai mic decit noi, si asta va dainui mereu, dupa parerea mea. bine ar fi sa nu fie asa, dar disconcordantele sunt mult prea mari.

mape 48-petru manea

Asta au si facut ---propasirea materiala a neamului lor

Muntoiu Radu

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 06, 2015, 09:37:50 PM
depusesera un juramint

Interesant e ca juramintele se fac cu mana pe Biblie, desi Biblia interzice juramintele...