Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 11:12:22 AM
Am votat ca majoritatea romanilor. Se numeste vot negativ.
Asta nu cred ca inseamna ca mi-am pierdut caracterul.
Doamne fereste. In general caracterul te defineste pentru toata viata. De aici si trecerea asta de la calomnie, la mandrie. Totusi ce te-a facut sa fi, un mai mandru roman, tocmai acum? Am inteles ca micii nu sunt determinanti. Poate sarmalele in foi de vita?! Ar fii o explicatie. Mai incearca cu cenusa.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Se scrie "fii", nu "fi". "Fi" e o litera greceasca ce se foloseste ca notatie pentru diametrul unei piese, obiect, inclusiv de la burta de mici si bere despre care vorbesti tu.
Mandria de a fi roman am avut-o dintotdeauna, intr-o oarecare masura (mai mult sau mai putin). Oricum fluctueaza ca si stima de sine. Spre deosebire de tine eu nu am sters pe pamant cu cei din neamul meu ci numai cu politicienii. Mandria de a fi roman nu mi-o da nici Iohannis, nici Ponta (desi campania lui Ponta s-a focalizat pe asa ceva) ci cei din neamul meu. Cand vad romani din diaspora stand la coada atatea ore in ploaie nu pot decat sa fiu mandru. Cand vad romani care muncesc si nu stau si asteapta cu mana intinsa la stat iarasi sunt mandru (apropo, sunt si spanioli care stau cu mana intinsa la statul lor), cand vad romani care se ajuta unul pe altul la necaz, iarasi sunt mandru (saptamana aceasta au fost doua cazuri ale unor oameni care necesitau operatii costisitoare si statul era prea ocupat sa le aloce banii neceasari asa ca romani anonimi au facut donatii si persoanele au fost salvate).

Nu vad ce legatura are neamtul cu mandria de a fi roman.

Avem nevoie de politicieni buni si suntem in stare sa daramam muntii noi romanii.

Apocrif: Iohannis a iesit presedinte la fel ca Basescu. Basescu a iesit presedinte dupa ce Theodor Stolojan a iesit din cursa si i-a cedat locul. Iohannis a iesit presedinte dupa ce i-a cedat locul Crin Antonescu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 08:36:15 PM
Cum daca lumea voteaza Klaus Johannis desi cand a devenit primar la Sibiu nu avea nici papuci in picioare si acum are nspe case. Mai mult acum PNL mizeaza pe mitul neamtului salvator si ni-l vor propune la presedintie. Oricum o sa ii iasa pe nas si lui ilegalitatile pe care le-a facut.
La cat de prosti suntem, traim bine.
La profesiunea asta de credinta ma refeream. Am avut impresia ca am citat-o anterior. Cu ultima fraza sunt total de acord. Este o problema strict personala de autoevaluare.
La frazele din amonte am facut referinta. Sa fiu de acord cu tine, in privinta autocaracterizarii? Fie treaca. Prostia ar fi o scuza.
Ramane intrebarea: ce ti-a trezit mandria: casele , papucii  sau ilegalitatile lui Johanis? Poate in legatura cu ilegalitatile stii ceva. Zi-ne si noua ... mandrule roman.
Sa nu uiti Darie!

oroles

#3108
Tot un oltean de-al tau a spus "Patria se cheama poporul, iara nu tagma jefuitorilor!" De ce nu intelegi ca: 1. mandria de a fi roman o aveam dinainte (a se vedea postarile mele anterioare celora pe care le citezi tu!) 2. Iohannis nu are nicio legatura cu mandria mea de a fi roman. Cei care m-au facut "mai mandru" ca sunt roman sunt cei care au iesit la vot (POPORUL) si nu candidatul in sine? Cand spun cei care au iesit la vot ma refer si la cei care au votat Ponta. Doar nu crezi ca in diaspora nu au fost care au votat cu Ponta?

Sa-ti fac o schema? Mai schematic de atat cred ca nu se poate!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 08:36:15 PM
Cum daca lumea voteaza Klaus Johannis desi cand a devenit primar la Sibiu nu avea nici papuci in picioare si acum are nspe case. Mai mult acum PNL mizeaza pe mitul neamtului salvator si ni-l vor propune la presedintie. Oricum o sa ii iasa pe nas si lui ilegalitatile pe care le-a facut.
La cat de prosti suntem, traim bine.
Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 12:49:59 PM
Tot un oltean de-al tau a spus "Patria se cheama poporul, iara nu tagma jefuitorilor!"
Haide sa o luam altfel: Coroborand cele doua afirmatii- postari: pe olteneste, ilegalitati= jaf. Corect, dupa cum spuse olteanul.( Nu-i de la noi din sat) . Rezulta ca Johanis* =jefuitor. ?! Asta a generat mandria?
Ai puterea sa fii sincer acum, sau sa spui: am gresit? Te voi intreba pana cand voi fi banat.
*Ha! Se scrie cu hh
Sa nu uiti Darie!

oroles

Daca e cazul, iti voi recunoaste ca am gresit peste 5 ani... Sau poate peste 10. Depinde cand isi incheie Klaus mandatul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 01:15:09 PM
Daca e cazul, iti voi recunoaste ca am gresit peste 5 ani... Sau poate peste 10. Depinde cand isi incheie Klaus mandatul.
10 ani este foarte mult si se refera la viitor. Intrebarile se refera la cugetarea plina de intelepciune din 11 iulie 2015. Nu face pe caracuda. Stai pe loc si raspunde, cum poti ajunge de la calomnie la extazul mandriei.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Bine, iti dau verdictul mai devreme! 1-2 ani. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 01:49:48 PM
Bine, iti dau verdictul mai devreme! 1-2 ani. :D
OK. Am inteles. Exclud intrebarea lagata de caracter. Se pare ca nu exista nici o urma  de suspiciune, nici dovezi evidente, ca ar exista asa ceva.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Imi sustin ideea ca mandria de a fi roman nu are nicio legatura cu ce au votat romanii si cu Klaus Iohannis. Ce bunica mea, daca a votat Ponta (gest dezaprobat de toata familia) nu mai e bunica mea? Nici pe departe! Chiar daca ii mai zic eu in gluma "Nu mai esti bunica mea!" asta nu inseamna ca nu sunt mandru de ea. Fiecare voteaza cum ii dicteaza constiinta. Eu am apreciat mobilizarea la vot. Acum nu poate spune nimeni ca presedintele e ilegitim.

Sper sa nu ne puna sa votam un proiect de constitutie cu care sa nu fim de acord. Ar trebui sa ni se puna in fata bucati din constitutie.
"Sunteti de acord cu imunitatea parlamentara?"

Da Nu


"Sunteti de acord cu parlament unicameral?" Ups, asta s-a mai votat o data.

Da Nu

Asa ar trebui sa sune revizuirea constitutiei intr-un stat civilizat. In Elvetia chiar se intampla asta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Eu zic ca Ponta isi da demisia la 15:15. :D Sunt mari sanse...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Nu si-a dat da' nici mult nu mai are. Macar au inteles mesajul electoratului. Cel putin asa reiese din declaratii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Opozitia nu e pregatita in acest moment sa preia guvernarea si nu are deocamdata interesul sa pice guvernul. Ii lasa sa vada cum se vor descurca, cum vor face bugetul si cum il vor executa. Nu trebuie sa uitam ca numai peste 2 ani vor fi alegeri parlamentare si guvernarea erodeaza, asa cum deja am vazut ieri.

Cris

FELICITARI IOHANIS  =D> =D> =D>
insa de abia acum incepe greul

cateodata sa stii cind sa taci face mult

urss

"Oamenii înțelepți vorbesc pentru că au ceva de spus. Proștii, pentru că trebuie să vorbească ceva." Platon.


Citat din: bucovineanu din Noiembrie 17, 2014, 04:33:06 PM
Opozitia nu e pregatita in acest moment sa preia guvernarea si nu are deocamdata interesul sa pice guvernul. Ii lasa sa vada cum se vor descurca, cum vor face bugetul si cum il vor executa. Nu trebuie sa uitam ca numai peste 2 ani vor fi alegeri parlamentare si guvernarea erodeaza, asa cum deja am vazut ieri.
oricine ar veni la guvernare decat sa faca pe prosti pe acolo mai bine stau si se uita cum creste economia
daca si vor sa faca ceva, numai prin atragerea fondurilor europene economia romaniei ar trebui sa creasca iar daca mai stiu sa faca si ceva pe deasupra ne/ar fi mai mult decat bine
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

Ponta trebuie sa ramana prim-ministru pentru că trebuie sa dea legea bugetului . A facut o groaza de datorii iar acum a venit ziua platii ! sa vedem pe unde scoate camasa. Daca este baiat destept isi da demisia si fuge in Martinica cu tot ce a furat.