Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cris

Citat din: ciucur din Octombrie 27, 2014, 12:35:46 PM
1)
Citat din: marian sima din Octombrie 27, 2014, 10:21:35 AM

In germania copilul e educat sa devina independent astfel cand atinge o anumita varsta e independent si din punct de vedere material.

La noi i-ai casa i-ai masina ba dai si bani de benzina astfel copilul e educat de mic pe consum si nu e educat sa produca.


2)Si eu sunt de parere ca suntem o natie cu un grad slabut de cultura/civilizatie. Avem varfuri, dar pe medie e dezastru. Nu avem cum sa recuperam sute de ani in cateva zeci de ani.

1) in germania statul te sprijina sa fii independent din cate am auzit ai ceva subventie la chirie, si acces la alte forme de sprijin daca nu detii proprietati, in romania toata lumea te vrea dependent  :P

2) grad slabut de cultura/civilizatie? noi romani? noi care avem soferi de taxi si pietari cu studii superioare? eu personal cred ca avem prea multa cultura

asta este scoala germana nu te scoate doctor, avocat, etc. dar iti da dreptul sa fii independent sa ai o mererie, sa fii disciplinat, si iti da posibilitatea sa ai o slujba
spre deosebire de scoala romaneasca care iti da dreptul sa fii un sofer de taxi cu studii superioare despre care conationali lui spun ca nu este suficient de cult  =))
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

bucovineanu

Citat din: Cris din Noiembrie 03, 2014, 08:23:34 PM

2) grad slabut de cultura/civilizatie? noi romani? noi care avem soferi de taxi si pietari cu studii superioare? eu personal cred ca avem prea multa cultura

Daca dorim sa discutam despre cultura pe care o avem ca popor, putem discuta. Dar daca vorbim de  cei care si-au cumparat diplome de licenta de  "universitatea"Spiru Haret sau de la  "universitati" asemanatoare, nu prea putem vorbi de cultura.

Cris

ca sa iei o diploma pana si la Spiru Haret, mai deschizi o carte
singura diferenta dintre o diploma la  Spiru Haret si una la o universitate de stat daca vrei sa o iei pe naspa e pretul care in ultima perioada mai mult ca sigur a scazut si la universitatile de stat pentru ca nu ii mai cauta nimeni, doarece aveau profesori care picau pe toata lumea pe principiul platiti si treceti

in fine ce vroiam sa spun e ca o scoala profesionala precum cea pe care v-am prezentat-o iti poate aduce o slujba in Romania cu un salariu de peste 2000 de lei pe luna la 17-18 ani

intrebare cate universitati de stat sau private orientate doar pe pregatire teoretica credeti ca vor mai fii in conditiile in care scoala profesionala isi va redobindi adevarata ei valoare?
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Cris

dar asta este Romania



o tara rosie care cultiva ajutoare sociale pentru puturosi

halal cultura
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

oroles

Ce fel de carte trebuie sa deschizi la Spiru Haret? De rugaciuni? Sau un pachet de 52+Jokeri?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cris

fiecare deschide cartile ce il intereseaza  :D

Insa se pare ca va doriti cultura. Nu aveti suficiente universitati.
Eu va spuneam ca neamtu nu da doi bani pe cultura voastra.  :rotfl: Si nu din cauza lui Spiru Haret. Ci din cauza ca el isi respecta meseriasi. Nu ii trimite in spania la capsuni. Si are un invatamant profesional orientat spre practica, in directa colabore cu utilizatorii finali ai fortei de munca.

Dar haideti spunetine mai multe despre valoarea invatamantui superior romanesc, despre cum se intra la facultate inainte de 89, si ce se mai invata pe acolo, exceptand doctrina maretului ,,PARTID" care era piatra de temelie.
Poate ne spuneti si de cercetarile stintifice efectuate de doamna doctor
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

#2961

ciucur

Citat din: Cris din Noiembrie 03, 2014, 10:05:47 PM
fiecare deschide cartile ce il intereseaza  :D

Insa se pare ca va doriti cultura. Nu aveti suficiente universitati.
Eu va spuneam ca neamtu nu da doi bani pe cultura voastra.  :rotfl: Si nu din cauza lui Spiru Haret. Ci din cauza ca el isi respecta meseriasi. Nu ii trimite in spania la capsuni. Si are un invatamant profesional orientat spre practica, in directa colabore cu utilizatorii finali ai fortei de munca.

Dar haideti spunetine mai multe despre valoarea invatamantui superior romanesc, despre cum se intra la facultate inainte de 89, si ce se mai invata pe acolo, exceptand doctrina maretului ,,PARTID" care era piatra de temelie.
Poate ne spuneti si de cercetarile stintifice efectuate de doamna doctor

Cris,

1) Ar fi frumos sa consemnezi la profil de unde esti si cati ani ai...
2) Eu, pe meseria mea, sunt unul din 6 oameni din Romania ce au acest job. E un job de middle management intr-o industrie ce inca merge si care este eficientizata. De aceea suntem asa de putini. Sunt mult mai slab decat cei dinaintea mea (am vazut aceeasi tema de proiect de diploma cum era tratata inainte de '89) dar sunt mult peste cei ce sunt acum la facultati desi am fost un student de nivel mediu. Si crede-ma multi studenti fac practica la noi in firma si trec si prin 'mana' mea.
3) Cultura nu imi doresc pentru a fi evaluat de neamt. Civilizatie, gandeste-te ce e in mediul rural, cati isi trimit copii doar pentru corn si lapte, cati au wc in curte, cati au apa curenta si alte utilitati. De la oameni care traiesc in conditii grele nu poti cere foarte mult. Vorbesc despre cazul general, sigur ca sunt exceptii.
4) Sunt curios cat timp ai stat in Germania ? Am o banuiala ca vorbesti din auzite....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Aurel

  Oamenii care traiesc in conditii foarte grele sant oameni de baza ai societatii. Oricand te poti baza pe ei.Cer putin si sant in stare de lucruri pe care nu orcine le face. Un absolvent de Spiru Haret afara este in stare sa care cacat cu basca, da la el in tara nu face doi bani ci ca e civilizat si are studii.Decat un civilizat cu studii care nu e in stare de nimic , mai bine un meserias de mana intai. 

pharaonu75

Spiru haret e universitate? Eu credeam ca este o modalitate de a lua banii fraierilor, de a le vinde iluzii si de a fabrica diplome inutile. De fapt, mai nou, nici diplome nu mai fabrica... stiu cateva persoane care asteapta de ani buni sa li se elibereze diplomele pentru ca au luat bascalia aia de ii spun ei licenta, insa sunt dusi cu vorba. Unii au incercat si prin instante sa oblige "universitatea" sa le elibereze diplomele, dar...
ROMANIA, TE IUBESC!!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 03, 2014, 11:23:02 PM
asta ce facultate are ?


http://www.facebook.com/video.php?v=751647498222648&fref=nf

..intreaba-l pe nea Ion Olaru ca el parca lucra in panificatie...

.... meseriash cel care portiona aluatul .

oroles

Sotia mea fiind si ea profesoara a trebuit sa faca un curs la SH. Nu a mai luat diploma vreo 2-3 ani. Intr-o zi cand am avut drum in capitala am fost eu la SH sa ridic diploma. Nu am vazut in viata mea asa de multe diplome. Era o ditamai cladirea (fosta ambasada a Canadei) cu rafturi mari pline de diplome. Te duceai, depuneai o cerere (dupa ce achitai taxa de eliberare de 50 de ron). Primeai un bon de ordine. Era pe la ora 12 si am primit 161. Apoi te duceai la un ghiseu unde iti dadea o doamna diploma. Erau 3 ghisee deschise. Am stat de de la ora 12 la ora 16 sa fiu chemat. Cat am stat pe acolo s-au perindat tot felul de oameni: de la cei cu basca comunista cu furtun pana la cocalari cu masini luxoase. Unul dinasta a intrat pe usa din dos. Fiindca nu avea numar a strigat cea de la ghiseu "161 BIS". Eu revoltat ca il striga pe asta inaintea mea am facut un pic de figuri si bineinteles ca a trebuit sa ma ia inainte.

Cam asa stau lucrurile cu SH.

In urma cu ceva ani am cunoscut in timp ce faceam niste evaluari la copiii care urmau sa intre in clasa I,  o fatuca absolventa de SH. Chiar daca era absolventa de SH, fatuca era foarte ordonata si competenta. Am pus-o sa imi faca un registru si sa faca niste inregistrari. Nu a trebuit sa ii spun ce sa faca deoarece stia sa inregistreze mai bine ca mine. Am  intrebat-o si mi-a zis ca face parte dintr-o familie cu multi copii, cu resurse materiale putine si a preferat sa se angajeze si sa faca o facultate lejera, chiar si platita. Ulterior am aflat ca invatase la un liceu la care predau si eu (un liceu bun) fiind printre cei mai buni din clasa. Din pacate acest tip de student SH este destul de rar. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Acea fatuca este exceptia care intareste regula.

D006

SH este fabrica de bani a lui Abramburica Andronescu . Aveti idee cati dintre membrii actualului guvern au studiile facute la SH ? In fapt nu asta este un lucru grav . Grav este faptul ca institutii de invatamant superior de prestigiu au eliberat diplome de licenta pe firul scurt. Astfel Romania a ajuns sa nu mai aiba nici o univertitate in primele 500 de lume.