Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: stefan1 din August 09, 2014, 12:41:07 AM
  Aveti o placere (omeneste explicabila) de a da in cineva cazut.
  Nu sunt fan Voiculescu, as fi vrut ca el si multi altii care au servit pe Ceausescu sa fi dat socoteala pentru nelegiuirile lor , fiecare dupa vinovatie, asta imediat dupa '89. Aceasta insa este acum clar o condamnare politica si cu totul disproprtionata fata de alte condamnari pentru alte delapidari. Daca proprietatile acestui institut falimentar (ca toate institutiile de cercetare care in mod normal trebuiesc finantate de catre stat sau de altcineva), au fost evaluate la peste 60 milioane euro, la cat ar fi trebuit evaluata Flota Romaniei, care era una din cele mai mari din lume!!, sau Industria Petrolului, sau Combinatul de Aluminiu de la Slatina (care in plus era si rentabil)? In toate privatizarile ne explicau ca nu se poate vorbi de valoarea activelor ci de valoarea de piata a unui bun, care este mult mai mica in cazul cand acestea lucreaza in pierdere. Cand o intreprindere se infunda in datorii poate fi executata de creditori la preturi din ce in ce mai mici pana aproape de zero! Sunt firme vandute pe 1leu, doar ca sa nu mai faca pierderi. E o aberatie sa ii calculezi valoarea cum a fost calculata in acest proces. Ba acum s-a socotit si ce venituri s-au obtinut in urmatorii ani din inchirierea unora din aceste active sau a cladirilor care s-au construit pe terenurile respective. Asa ceva nu s-a mai facut pana acum in Romania. E clar ca este o lovitura foarte serioasa data lui Voiculescu si familiei, mai mult prin aceste sechestre care ii pot afecta intradevar. Aproape sigur el are si bani si in paradisuri fiscale, care daca sunt destul de bine ascunsi nu vor fi gasiti, dar am inteles ca si aceei bani, indiferent de sume, vor trece in proprietatea statului daca vor fi gasiti. E bine, dar iar este discriminator ca numai Voiculescu sa piarda banii depusi in paradisuri fiscale.
  Daca voi vedeti ca acest proces este pe bune si aveti dreptate, atunci inseamna ca eu am un creier mult mai mic decat o aluna.

Domnule stefan1, sunt sigur ca nu cunoasteti acel dosar si continutul lui. E posibil ca procurorul sa fi dorit sa arate ca prin inchirierea terenului respectiv s-au obtinut mai multi bani decat s-au obtinut din cedarea pamantului catre Dan Voiculescu. E foarte usor sa fii manipulat de presa. Sunt satul sa vad ca in cazul unor "celebritati" se invoca faptul ca nu ar fi un pericol public si atunci cand fac cate o fapta penala ar trebui anchetate in libertate. Chestia asta e invocata intotdeauna de catre ziaristi, uitand sa mai mentioneze si celelalte conditii pentru ca masura arestarii preventive sa se mentina (posibilitatea de a influenta martorii - a se vedea cazul primarului de la Bacau - Stavarache, riscul de a se sustrage cercetarii si alte vreo 10 cauze). Asa e si cu dosarul lui Voiculescu. Nu sunt jurist, dar o intrebare de bun simt specifica unui sociolog / psiholog ar fi: "De ce a transferat Dan Voiculescu dreptul de proprietate asupra pamantului de la ICA fiicei sale, daca acesta a fost obtinut corect?" E o intrebare simpla care necesita un raspuns simplu. Ar mai fi niste intrebari si pentru ceilalti implicati in scandal "Daca Mencinicopschi nu stia valoarea de piata a bunului respectiv de ce a semnat pentru vinderea lui?" "Daca era interesat de salvarea ICA de ce nu s-a gandit sa inchirieze terenul respectiv si s-a gandit sa il vanda pe nimic?" Daca stiam ca e atat de ieftin pamantul faceam credit si il cumparam. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

prisecarul

#2671
Citat din: marian sima din August 09, 2014, 07:57:02 AM
Un inceput promitator ,fotbalisti,Nastase,Voiculescu si altii,se prea poate ca dupa putin timp sa-l vedem si pe Besescu dupa gratii.

De fapt la Casa Popurului i-ar c-am trebui puse gratii si  sa fie inchisi toti politicieni acolo.
inchisi da, dar nu cu toate privilegiile pe care le au in prezent! :qp:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

 Pe data de 08.08.2014 a luat sfarsit revolutia din 22.12.1989 !  Nu este doar condamnarea lui Dan Varanu Voiculescu , este condamnarea securitatii comuniste !  cand prostimea striga "nu ne vindem tara " , securitatea lui Voiculescu o cumpara  țara pe degeaba .
  Sa nu il plangeti pe Varan deoarece are la pastrare peste un miliard de euro , asa ca are de unde plati despagubirile de la proces. Problema e ca de acum va rebui sa subventioneze antenele din banii lui pt. ca nu mai are acces la bani moca.
  Eu unul ieri am fost fericit ca la revolutie , Basescu in decembrie nu va ma spune ca Emil Constantinescu ca a fost invins de sistem . Basescu a reusit sa rapună hidra comunista !

   Multumesc Base ! mergem impreuna pana la moarte si vom lovi dusmanii cu si mai mare putere cu cat sunt mai cazuti !

G. Iulian

Banii să îi ia de peste drum: să îi vadă dar să nu ajungă la ei  :rotfl:

dredd

cred ca se pune cam mult flor in mancare

bismark

   Nu mor caii cind vor ciinii.De-o fi una de-o alta, bucurosi le-om duce toate.Se bucura timpitii si pling saracitii.Cine se bucura azi vor plinge miine, nimic pe acest pamint nu se face fara plata.E pur simove.Cu respect :rotfl: :yahoo_cry: ))/
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mmacreanu

ce bucuros am fost de Voiculescu, dar am fost si mai bucuros cand l-am vazut pe nenea Bunea Stancu de la Braila dus la DNA :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Cris

fiecare raspunde pt. faptele sale  :nod:
eu sant curios cat vor mai continua cu minciuna astia de la A3
ce sanse ar fi avut un tanar investitor in fata "varanului" la privatizarea ICA?
ar fi fost bine daca ar fi avut sansa mielului din videoclip ;)
acum am fi fost departe 
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

SPYKAL

Citat din: dragos2006 din August 09, 2014, 06:17:46 PM
   Multumesc Base ! mergem impreuna pana la moarte si vom lovi dusmanii cu si mai mare putere cu cat sunt mai cazuti !
...... cu câte sticle de whisky la bord? Asta a fost ultima zvîcnire a șarpelui la apusul zilei. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 09, 2014, 08:15:34 PM
ce bucuros am fost de Voiculescu, dar am fost si mai bucuros cand l-am vazut pe nenea Bunea Stancu de la Braila dus la DNA :d
Dar ce ti-a făcut Bunea prietene? Ti-a furat butelia? Nu am nicio taina cu el. Intrebam doar din pura curiozitate. Din auzite, ar fi facut si mult bine brailenilor sarmani. Probabil ca o fi deranjat pe cineva sau..... nu a platit "salariile" la timp  =)) =)) =)) =))

Alutus

#2680
Citat din: dragos2006 din August 09, 2014, 06:17:46 PM
Pe data de 08.08.2014 a luat sfarsit revolutia din 22.12.1989 !  . Basescu a reusit sa rapună hidra comunista !
 
Sperante desarte. A cazut un cap. Au mai ramas mii, iar cele taiate se vor regenera. Puii hidrei comuniste, se inmultesc, traiesc, sunt fericiti si hraniti, in compostul mentalitatii majoritatii . Nu uita, ca dintre cei ce l-au votat pe Iliescu cu 85%, multi inca mai voteaza . Nu uita ca recent , 85 % dintre romani au declarat ca-l regreta pe Ceausescu. Iar dintre acestia foarte multi sunt tineri care s-au nascut dupa dec 1989. Lui Caragiale nu i-ar ajunge 7 vieti pentru a cuprinde toate mizeriile unei mentalitati si ale unui comportament, ce nu pot fii incadrate nici macar in notiunea de balcanism .A fost doar un caz izolat. Speranta unei Romanii mai corecte, ramane tot in afara hotarelor. Si cred ca si acest act, a fost un raspuns tardiv si ezitant la disperarea aliatilor Romaniei. Spre norocul nostru.
Sa nu uiti Darie!

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 09, 2014, 09:26:47 PM
Citat din: mmacreanu din August 09, 2014, 08:15:34 PM
ce bucuros am fost de Voiculescu, dar am fost si mai bucuros cand l-am vazut pe nenea Bunea Stancu de la Braila dus la DNA :d
Dar ce ti-a făcut Bunea prietene? Ti-a furat butelia? Nu am nicio taina cu el. Intrebam doar din pura curiozitate. Din auzite, ar fi facut si mult bine brailenilor sarmani. Probabil ca o fi deranjat pe cineva sau..... nu a platit "salariile" la timp  =)) =)) =)) =))

intreaba si tu in stanga si in dreapta si o sa afli despre el :D ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 09, 2014, 09:41:19 PM
intreaba si tu in stanga si in dreapta si o sa afli despre el :D ...
Nu ma intereseaza Marius. Nu mi-a bagat mana in buzunar. O fi facut si multe tampenii dar, crede-ma, stiu din sursa foarte sigura ca a ajutat si multa lume sarmana in Braila.

dodo79

Citat din: SPYKAL din August 09, 2014, 09:47:17 PM
Citat din: mmacreanu din August 09, 2014, 09:41:19 PM
intreaba si tu in stanga si in dreapta si o sa afli despre el :D ...
Nu ma intereseaza Marius. Nu mi-a bagat mana in buzunar. O fi facut si multe tampenii dar, crede-ma, stiu din sursa foarte sigura ca a ajutat si multa lume sarmana in Braila.
cu tot respectul Florine.el raspunde ptr ce nu a facut bine.bravo lui daca a ajutat.acesta ar trebui sa fie un lucru firesc.
la noi am ajuns sa ne ridice troite daca facem un gest onorabil.

SPYKAL

Citat din: dodo79 din August 09, 2014, 09:50:50 PM
cu tot respectul Florine.el raspunde ptr ce nu a facut bine.bravo lui daca a ajutat.acesta ar trebui sa fie un lucru firesc.
la noi am ajuns sa ne ridice troite daca facem un gest onorabil.
Dragul meu prieten. Asa suntem noi românii. Intotdeauna vedem gunoiul din ochiul altuia dar nu vedem bârna din ochiul nostru. Asta este unul dintre motivele pt care o ducem...."asa de bine". Cu deosebita stima si respect!!!