Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Alutus din Iulie 12, 2014, 10:43:39 AM
Ilustrativ pentru mentalul colectiv romanesc, disponibilitatea uriasa la manipulare prin calomnie si ura. Comunismul rezidual, suprapus peste reaua credinta genetica, contamineaza generatii dupa generatii, prin canalele cele mai ascunse. Conform acestui tip de gandire saracia este o virtute , iar prosperitatea un viciu.

  Ai tot respectul meu !

bismark

    Multa otrava trebuie sa fie in sufletul unora care vad cu ochii lor ca albul nu este negru si totusi sustin ca este negru sau multa hotie si le este teama ca daca hotii vor infunda puscaria le vine si lor rindul.Cind vezi cu ochii si asculti cu urechile tale vorbele unor bastani ai regimului base crezi ca esti din alta lume,dar sint si destui fanatici care pe vremuri isi vindeau familia numai sa ajunga sus precum clanurile tiganesti care au simtit punctul slab si i-au tras pe sfoara pe basisti lacomi de averi si bani.Va muri ori in puscarie ori de cutit tiganesc.Incet,incet vor parasi corabia precum sobolanii. Pacat ca nu mai avem corabii :razz: :qp:  :qp: ))/Cu respect pentru cei cu inca 3 neuroni
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Citat din: bismark din Iulie 12, 2014, 02:35:35 PM
  .... bastani ai regimului base crezi ca esti din alta lume...
Unde PLM vezi tu " regim Base "   ???? eu vad doar un papagal de Ponta manipulat cu maiestrie de baronii rosii !

dodo79

Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 08:36:15 PM


Cum daca lumea voteaza Klaus Johannis desi cand a devenit primar la Sibiu nu avea nici papuci in picioare si acum are nspe case. Mai mult acum PNL mizeaza pe mitul neamtului salvator si ni-l vor propune la presedintie. Oricum o sa ii iasa pe nas si lui ilegalitatile pe care le-a facut.

Si exemplele pot continua.


La cat de prosti suntem, traim bine.
eu cred ca pe Johannis si pe Florea din Mures.nu ar trebui pusi in aceeasi oala.poate ca si-au facut si ei cate ceva,ca multi altii.dar ai vazut cum arata orasele Sibiu si Tg Mures?
daca au ajuns si maghiarii sa voteze un rromanas inseamna ca a facut totusi ceva si ptr judet,spre deosebire de altii care isi baga doar in buzunar

oroles

Si Stavarache a facut la Bacau dar daca a bagat mana in borcanul cu miere! Johannis a avut pe mana fonduri UE si a facut pentru ca Sibiul trebuia sa devina capitala culturala europeana. Fa o vizita in cartierul Gusterita si sa imi spui cum arata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

#2570
Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 08:36:15 PM
...
Cum daca lumea voteaza Klaus Johannis desi cand a devenit primar la Sibiu nu avea nici papuci in picioare si acum are nspe case. Mai mult acum PNL mizeaza pe mitul neamtului salvator si ni-l vor propune la presedintie. Oricum o sa ii iasa pe nas si lui ilegalitatile pe care le-a facut.
....

  Se pare ca propaganda functioneaza bine si prinde si la cine nu te astepti!
  Iohanis nu a fost inregimentat pana in ultima vreme in nici un partid de guvernamant si a fost vanat de toate puterile de pana acum ca sa-l prinda cu ceva, ca toti ar fi vrut sa aiba si conducerea unui oras ca Sibiul. Daca cu fapte nu l-au putut prinde, atunci au incercat macar cu zvonuri si cu acuzatii neintemeiate. Cati bani s-ar fi putut canaliza spre un partid sau altul din atatea investitii care s-au facut la Sibiu si cati s-ar fi putut pune in rand daca erau ei la conducerea primariei? Sibiul a avut de suferit ca nu a fost in sfera puterii; stiti tot cum se repartizau fondurile pentru primarii, tinand cont de partidul caruia apartineau primarii. Stiti cati primari trec in fiecare legislatura de partea puterii, desi au candidat si au fost alesi in numele unor partide de opozitie, tocmai din cauza ca din opozitie primesc foarte putine fonduri. Sibiului i s-au alocat totdeauna mult prea putine fonduri fata de contributia lui la buget si fata de proiectele pe care trebuia sa le faca. Nici fondurile promise nu erau date in totalitate si de multe ori diferite lucrari au trebuit terminate din fonduri proprii in locul celor de stat. Pentru ca aici nu se luau aprobarile pe spaga, lucraririle se faceau cat de cat mai bine, investitorii preferau Sibiul, inclusiv cei straini. Lumea a vazut asta si desi votau cu alte partide, ca primar il alegeau iar si iar pe Iohanis. Si eu zic ca a facut o greseala ca a aceptat sa intre in politica mare. Eu nu cred ca va putea sa impuna principiile lui acolo. Deja se pare ca si in PNL unii cauta sa se reorienteze catre Antonescu, pentru ca de la Iohanis vad tot mai clar ca nu pot obtine favoruri.
  Despre casele pe care le are, nu stiu in amanunt, dar nu uitati ca el a fost sef la FDGR si avea legatura cu multi sasi care au parasit totul in Romania dupa '89. Odata cu Legea Retrocedarilor si cu prevederea aberanta care permite sa cedai sau sa cumperi dreptul de proprietate, au fost multi sasi care probabil i-au cedat acele drepturi, cu totul legal. E departe de ce s-a facut si se mai face in Bucuresti, cu mafia retrocedarilor, care nu dau celor in drept dar dau samsarilor imobiliari fel de fel de proprietati, multe cu acte contrafacute. Acei oameni continua nestingeriti sa-si faca hotiile, dar uite ca lumea se ocupa de Iohanis!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Corect D-le profesor ca unii au speculat momentul pentru a se imbogati din ciolan.Dar cum ii gidili un pic sar cu PLM la gitul tuturor. Eu spun ca fie securistii lui Voiculescu sau ai lui Basescu sau Ponta cu toate clanurile lor sa infunde puscaria daca sint vinovati de praduirea acestei tari. Noi palmasii am platit din greu intodeauna furaciunile celor din epoca de aur cit si de azi si o sa mai platim daca nu ne trezim.Am ramas la mina tiganilor sa ne salveze sau aici este mina serviciilor straine?.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Citat din: bismark din Iulie 13, 2014, 07:36:19 AM
   . Noi palmasii am platit din greu intodeauna furaciunile celor din epoca de aur cit si de azi si o sa mai platim daca nu ne trezim.

Prietene din 90 si pana acum ai incercat sa dezvolti vreo afacere ? ai incercat sa ai macar un angajat cu carte de munca ? In fapt , daca nu sunt indiscret , cu ce te ocupi ?

dodo79

Citat din: dragos2006 din Iulie 13, 2014, 08:35:07 AM
Citat din: bismark din Iulie 13, 2014, 07:36:19 AM
   . Noi palmasii am platit din greu intodeauna furaciunile celor din epoca de aur cit si de azi si o sa mai platim daca nu ne trezim.

Prietene din 90 si pana acum ai incercat sa dezvolti vreo afacere ? ai incercat sa ai macar un angajat cu carte de munca ? In fapt , daca nu sunt indiscret , cu ce te ocupi ?
=)) =)) =)) =))
iar te iei de cine nu trebuie.vai ,vai cum ti-o cauti tu.

bismark

   Eu am construit Combinatul de la Galati de la zero pina la prima foaie de tabla groasa  din care am facut vapoarele pe care le-au praduit stii tu cine.Am avut sute de muncitori in subordine asa ca, ce-am facut noi au praduit cei pe care ii aperi tu.Nu cer nimanui sa fie de acord cu mine dar imi pare rau pentru munca mea si a milioanelor de muncitori care au facut ceva pentru tara asta. Eu in 90 eram in Piata Universitatii, tu?. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

#2575
Citat din: bismark din Iulie 13, 2014, 05:12:17 PM
Eu in 90 eram in Piata Universitatii, tu?. Cu respect
La 16 ani unde putea sa fie decat dupa.....fusta mamei... strigand...Uite mama trec soldatii!!!  =)) =)) =)) =)) Stima si respect!!!

Alutus

#2576
Citat din: oroles din Iulie 12, 2014, 05:09:10 PM
Johannis a avut pe mana fonduri UE si a facut pentru ca Sibiul trebuia sa devina capitala culturala europeana. Fa o vizita in cartierul Gusterita si sa imi spui cum arata.
Probabil ca este o relatie intrinseca si discreta intre prezentul subiect, "Haos pol..." si capitala culturala europeana a lui Johanis, legatura pe care, avand  eu mai putina perspicacitate si subtilitate analitica , decat preopinentul, nu o pot sesiza, dar neavand argumente (eu),  ma vad nevoit sa-i acord toata increderea si sa o accept. Asadar ... ar rezulta ca haosul = capitala europeana si reciproc. In acest caz ma declar un sustinator neconditionat al diseminarii haosului in toate cele cinci puncte cardinale ale Romaniei.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Alutus, interpreatand ceea ce spun eu nu esti cu nimic mai presus de Gadea de la Antena 3. Si vezi ca iti lipseste un simt... Ala al 6-lea. Altfel nu imi explic continutul postarilor tale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Daca vreti neamt la carma tarii, atunci avem "neamtul"nostru.Este la Savarsin! El a venit demult, dar nu-l bagam in seama si punem in fruntea tarii tot felul de bezmetici!
Va salut.

marian sima

Degeaba va certati voi ,politica Romaneasca e impusa din extern.
Ca e stanga la putere sau dreapta tot aveti baieti destepti la energie.
Ca e stanga sau dreapta tot aceasi intelegere o aveti cu FMI.
Ca unii scad salarii iar altii impoziteaza de rupe tot aceasi treaba este.

Ce se vede cu arestarea lui Nastase si a altora e praf in ochi pentru presa straina si pentru anumite cercuri Europene.

Stiam de revolutie cu o luna inainte de a se declansa ,o stiam de la un individ care pe timpul acela avea doua carti de identitate.

Dupa revolutie a fost Director la o firma care a dat faliment si ,pe urma director la alta si tot asa.

Cand l-am sunat a raspuns frumos de la capatul firului,nu va cunosc,nu stiu cine santeti ,nu am fost niciodata in zona aceia ,singurul lucru care il trada era vocea si fostii buni prieteni ai lui de la care am luat nr de tel.

Vad ca unii si acum au impresia ca a fost o revolutie,fals a fost un masacru care a ascuns o lovitura de stat.

Cine era Iliescu inainte de asa-zisa revolutie?
De ce nu a dat atunci dreptul la fostul rege sa-si viziteze tara?
Cine a fost taicas-o a lu Petre Roman?
Cum au disparut unii subit dupa revolutie?
Unde au fost teroristi care au omorat atatia oameni?

Dragos pune intrebarea lui Bismark daca a deschis o firma si are angajati.
Ce sa faci cu o firma cu cativa angajati ,vine firma mastodont din afara si face pe capul tau.
Industria din tara daca era reabilitata si modernizata era o forta pe plan European.
Nu mai avem industrie,agricultura va aproviziona tarile arabe care cumpara pamantul ajutati tot de politruci.

In momentul acesta granele si recoltele pleaca peste hotare,numai la Giurgiu trec tiruri dupa tiruri cu cereale la vasele de la Dunare.

Asa ca aceasta tara a fost si e jagmanita de intreaga clasa politica ,partidele sant mafii .
Justitia nu e corupta e coruptia in sine.

Pentru multii singura gura de aer a fost calea strainatati.
Asa ca va impacientati degeaba si fara rost.