Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Ce amuzant cei care au votat cu dreapta se cred destepti. :rotfl: :rotfl =)) =)) =))
Liberalul a bagat taxa de prima imatriculare,democratul a bagat taxa de drum si multe altele,dreapta tine bulibasimea tiganeasca in brate.

Stanga si dreapta i-si spala interesele impreuna doar joaca un teatru de fatada ca sa pacaleasca prostii si sa-i faca pe altii sa se creada mai destepti decat altii.

La votare m-am dus deoarece am vost vizitat si de persoane din politica de stanga si de persoane din politica de dreapta.

Am votat dreapta nu cu vre-o speranta ci crezand ca am ales raul mai mic.



dodo79

Citat din: dragos2006 din Iunie 09, 2014, 05:36:39 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Iunie 09, 2014, 12:22:41 PM
Citat din: dragos2006 din Iunie 08, 2014, 09:13:13 AM
 
  Guvern de incompetenti adus la putere de prostimea alienata mintal.

Eu am votat pentru a veni la putere acesti "incompetenti " si au mai votat inca cateva milioane ---la spusele celui de mai sus m-am simtit vizat ---postarea mea a fost un raspuns la cele scrise mai sus ---nu am dat nume si nu trebuie sa se supere nimeni

  Pe mine ma deranjeaza doua aspecte :
1) sunt obligat ca liber-profesionist sa-ti platesc tie pensia si altora de teapa ta . Stiti treaba cu noua lege.  Eu vorbesc la modul general , noi care producem trebuie sa tinem in spate o groaza specimene comunistoide asemenea lui mape sau Visinescu.
2) Din cauza specimenelor gen mape , copii mei trebuie sa-si caute viitorul prin alte țări.

  E demonstrat statistic si sociologi ca votantul psd este un tip slab pregatit , fara prea multa inteligenta , pe scurt ... un ratat. Eu le spun boschetari.
cum poti spune asemenea lucruri despre oameni care au muncit ptr asi primi pensia.
si cu toate afirmatiile astea vrei sa spui ca esti credincios?
eu am ajuns la o concluzie despre tine scoase din postarile tale.esti mare admirator a lui Bahus.
daca nu e asa inseamna ca ai o problema mare.

bucovineanu

Dragos, in privinta pensiei pe care te lauzi ca le-o platesti actualilor pensionari nu ai deloc dreptate. Cei care astazi primesc pensie  au muncit din greu si statul le retinut o mare parte din ceea ce li se cuvenea pentru munca depusa. Astfel au fost nedreptatiti de 2 ori.  Atunci au fost nedreptatiti deoarece nu primeau cat li s-ar fi cuvenit, iar acum au o pensie de mizerie care abia le ajunge sa-si duca o viata oropsita de pe o zi pe alta. Ca sunt anumite categorii care au pensii uriase nu e din cauza comunistilor ci a guvernelor de dupa 89 care favorizand anumite categorii de salariati si-au asigurat lor si protejatilor lor un trai in huzur atunci cand ajung la pensie. Eu am muncit si inainte de 89 intr-o meserie ca liber profesionist. Si atunci statu imi retinea ca si acum jumatate din ce realizam si nu era deloc putin. Acum am o pensie sub media pensiei actuale care e foarte putin.

D006

Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 10:42:55 PM
1)Cei care astazi primesc pensie  au muncit din greu si statul le retinut o mare parte din ceea ce li se cuvenea pentru munca depusa. Astfel au fost nedreptatiti de 2 ori.  Atunci au fost nedreptatiti deoarece nu primeau cat li s-ar fi cuvenit, iar acum au o pensie de mizerie care abia le ajunge sa-si duca o viata oropsita de pe o zi pe alta.

2) Ca sunt anumite categorii care au pensii uriase nu e din cauza comunistilor ci a guvernelor de dupa 89 care favorizand anumite categorii de salariati si-au asigurat lor si protejatilor lor un trai in huzur atunci cand ajung la pensie.

3)Eu am muncit si inainte de 89 intr-o meserie ca liber profesionist. Si atunci statu imi retinea ca si acum jumatate din ce realizam si nu era deloc putin. Acum am o pensie sub media pensiei actuale care e foarte putin.

1) Eroare totala ! am asistat la prelegerea unui economist care demonstra ca in timpul comunismului muncitorul roman tragea foarte mult chiulul , fura cat putea si primea un salariu cu mult mai mare decat merita. Atentie !!! nu era vina muncitorului ci a sistemului !
2) Cand PDL a vrut sa micsoreze pensiile nesimtite imediat toata tara a sarit pe Boc si Basescu.
3)Daca ai fost liber - profesionist inseamna ca ai acumulat suficient astfel incat azi sa nu stai doar in pensie . Un om de succes este acela care nu moare asteptand sa treaca luna doar ca sa incaseze o pensie de tot rahatul

bucovineanu

1 Or fi fost si dintre cei care trageau chiulul, ca si acum de altfel, dar au fost si multi care au tras din greu si acum au pensie de mizerie fara sa aiba alt venit.
2 Boc si Basesu s-au facut doar ca micsoreaza pensiile si salariile nesimtite in scop electoral, dupa care au spus ca nu pot din cauza Curtii Constitutionale.
3  Bineinteles  ca nu stau in pensie, dar am dat exemplul meu deoarece sunt foarte multi in aceasta situatie. Ar trebui sa traim mult peste 100 de ani pentru a primi inapoi cat ni s-a luat.

mape 48-petru manea

dragose,cat de prost poti sa fi (sau beat-vorba lui dodo )  sa nu intelegi ca eu am cotizat 42 de ani pentru ca bunicii tai si parintii tai sa primeasca pensie pentru a avea bani sa creasca un prost ca tine  :qp:

D006

  Cine a spus ca batranetea este o intămplare si nu o virtute , mare dreptate a avut ! Tu nu ai cotizat nimic in timpul comunismului , economia era organizata pe alte criterii . Oricum vorbesti fara sa stii nimic , tipic pentru un creier spalat bine de comunism.  Asa pentru tine afla ca bunicii mei au fost romani LIBERI in zona necolectivizata si nu au beneficiat de pensie " din munca ta " , iar tatal meu nu a mai apucat pensia. Sa-ti cer sa găndesti inainte de a tasta deja cred ca este prea mult.
  Apropo , daca eu  sunt prost , tu ce mai esti ?

Stefan Madalin

In politica din Romania , voi vorbiti  de dreapta si stanga , cand astia fug doar dupa posturi . A ajuns sa fie leader de partid Liberal unu care nu a avut un angajat in viata lui . Va mai mira de ce au unit un partid de dreapta cu unu de stanga??/ Va mai mira de ce PPDDDDDDDD a ajuns sa guverneze???????? Ei sparg miiii de euro in cluburi si restaurante , poate sume pe care nici nu le visam si voi va certati intre voi . Ziceau de Ceausescu ca a fost in toata lumea ... si ei ...?
Daca chiar vreti sa va enervati , faceti un calcul la cat cheltuie o delegatie romana .   

SPOR

marius_vfp

Citat din: marian sima din Iunie 09, 2014, 10:13:50 PM
Ce amuzant cei care au votat cu dreapta se cred destepti. :rotfl: :rotfl =)) =)) =))
Liberalul a bagat taxa de prima imatriculare,democratul a bagat taxa de drum si multe altele,dreapta tine bulibasimea tiganeasca in brate.

Stanga si dreapta i-si spala interesele impreuna doar joaca un teatru de fatada ca sa pacaleasca prostii si sa-i faca pe altii sa se creada mai destepti decat altii.

La votare m-am dus deoarece am vost vizitat si de persoane din politica de stanga si de persoane din politica de dreapta.

Am votat dreapta nu cu vre-o speranta ci crezand ca am ales raul mai mic.

:bravo:  imi placi , si uite asa eu nu pot intra nicaieri , le-am dat la fiecare cate un cerculet in bot sa fie impacata toata lumea ,

oare de ce va certati??????????
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Stefan Madalin

Mape , cam cat ai cotizat tu ?  Eu , tot cotizez de vreo 20 si.. si  nu mai ies la pensie decat daca imi fac eu una . 

Toti prostii au mancat bine pe vremea lui Ceasca si culmea, ca sa vezi , tot ei il injura . Multi, nu sunt cersatori acum, datorita acelui regim . Astea chiar sunt vremuri grele , cand ai rata la ca 12 mil , serviciu nu esti sigur , de nimic nu mai esti sigur . Dar un mare dar , daca muncesti inca mai poti face ceva .

mape 48-petru manea

Din acest moment nu mai comentez nimic pe acest subiect si asta nu ca nu as mai avea argumente
Da voi cei tineri aveti dreptate ---dupa parerea unora batranii ce trec de anumita varsta trebuie exterminati---sa nu mai inpovaram umerii firavi a celor tineri  :hi:

pharaonu75

Cine are batrani, sai ii pretuiasca,
Iar cine nu are, sa ii cumpere! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Stefan Madalin

Dl Mape , daca aveti argumente, ar fi si pacat sa nu le impartasiti . Daca doar va ascundeti dupa varsta , asta e urat , sunt multi pusti care chiar se ridica pe piciorele lor , pe mintea lor , sunt si multi "pusti" peste care au trecut anii si asta se vede doar daca te uiti la fata lor , sau nici macar, ci doar la faptul ca incearca "sa ridice butoiul" , pentru ca stiu ca pot ,dar nu o mai pot face .
Eu , ca tanar ,am zis doar ca sistemul politic actual nu imi garanteaza nici macar propria existenta , restu nu mai intra in discutie .

dodo79

Citat din: Stefan Madalin din Iunie 11, 2014, 09:03:51 PM

Eu , ca tanar ,am zis doar ca sistemul politic actual nu imi garanteaza nici macar propria existenta , restu nu mai intra in discutie .
si ce vina are Mape sau alti batrani.
exact ce ai spus despre cei mai in varsta este si mai valabil ptr cei tineri care nu vor sa munceasca.
cam asta e mentalitatea romanului.
decat sa merg sa caut sa fac ceva ,mai bine stau si dau vina pe cela,pe celalalt samd.

pharaonu75

Madaline, in disputa asta "tineri vs. batrani" eu imi ridic palaria in fata batranilor! Sunt oameni care au ridicat pe umerii lor si prin munca lor aceasta tara de la care tinerii asteapta doar sa li se dea... am vazut multi batrani care inca muncesc, sunt activi, fac ceva, in timp ce foarte multi tineri ingroasa randurile somerilor si al asistatilor social si nici macar nu concep sa munceasca, pe motiv ca este sub demnitatea lor sa presteze o anume activitate. De astia de ce nu se leaga nimeni, dar de un om ca Mape (Nea Petrica) se leaga toata lumea??? Fratilor, asistatul social pe care il vedeti toata ziua la carciuma va mananca banii, nu un om care a muncit 45 de ani, sase zile pe saptamana... asiatatul social isi vinde votul pe o punga de zahar sau un litru de ulei, nu un pensionar care si-a rupt oasele sub comunisti pentru a face sosele, uzine, hidrocentrale, scoli si altele pe care nu mai stiu astia cum sa le fure si sa le vanda acum...
Asistatul social de astazi traieste mult mai bine decat traia muncitorul din comunism (ajuns astazi pensionar si hulit pe nedrept). Muncitorul ala producea ceva, lasa ceva in urma sa, in timp ce asistatul social de astazi produce doar pagube.

Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun... Nea Petrica, in faţa tâmplelor tale albe, imi cer eu scuze in locul lor...  ^:)^
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube