Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

mph

"Tovarasu' Invatator".......emiteti niste ipoteze naucitoare.
Razboiul se poarta acum cu profesionisti. N-ai sa mai vezi soldati care sa culeaga porumb pe timp de pace. Au apus acele vremuri!
Ce sansa are un pluton de soldati instruiti la prasila in fata unei echipe antrenata dupa standarde armatelor profesioniste?
In Irak, din pacate, s-a facut curatenie cu bombardierul si abia apoi a inceput macelul terestru cu soldati care din nefericire, cu toate ca erau profesionisti au cam fost carne de tun.
Faimosul Uncle Sam intai trage si apoi judeca. S-au schimbat putin regulile razboiului fata de perioada TOVARASILOR.

mph

Citat din: dodo79 din Mai 18, 2014, 06:02:23 PM
Citat din: mph din Mai 18, 2014, 05:50:33 PM
ha ha....aveti impresia ca razboiul se va purta cu pusca?......in ce film sunteti oameni?

daca tot aveti p[rea mult timp liber sa debitati tampenii puneti mana si faceti cateva sageti si un arc,,,,,,asa......SA FIE IN CAZ DE RAZBOIU'
:bravo:.
arma se mai foloseste doar contra 'talibanilor',nu ca ar fi nevoie dar mai trbuie sa moara cate un soldat ca sa prelungeasca sederea in tarile arabe pana le storc de titei si mac.
plus de asta se mai vinde si arme si munitii talibanilor pe 'la spate' ca sa nu se termine razboiu.

DAR DE UCRAINA CE SPUI?
S-AU GANDIT MINUNATELE ORGANISME  UE, NATO, FMI, BANCA MONDIALA CA ESTE VREMEA SA FACA UN PAS IN OGRADA RUSIEI NUMAI CA NENEA PUTIN LE DA CU JORDIA PESTE BOT DEOCAMDATA.
STIMA NENEA PUTIN !
ROMANIA VOTEAZA DEOCAMDATA CONCITA LA EUROPARLAMENTARE, SE UMFLA IN PENE CA ARE SCUT  ANTIRACHETA, SI CONSTRUIESTE LASERUL DE LA MAGURELE !!!!

marius_vfp

Citat din: mph din Mai 18, 2014, 10:45:54 PM
"Tovarasu' Invatator".......emiteti niste ipoteze naucitoare.
NO COMENT
In Irak, din pacate, s-a facut curatenie cu bombardierul si abia apoi a inceput macelul terestru

reciteste ce am scris mai sus , si vei vedea ca dupa bombardier tot la pusca ajungi asa cum spui si tu .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mph

Se intervine cu profesionisti si armament de ultima generatie nu cu militari in termen care pe timp de pace au fost folositi la munci agricole si care au "pusca" in dotare.
Ati vazut armata israelului?......ce parere aveti?.....se descurca baietii sau le trimitem noi o "pusca" sa copieze si ei modelul?  Am putea revitaliza economia cu un contract ca asta 

oroles

Sa va spun eu cum au stat lucrurile in Irak. Mai inainte de bombardare au fost cateva milioane de dolari care au fost folosite pentru a mitui generalii irakieni. De aici prapadul... Simplu, nu? Altfel, americanii plecau din Irak cum au plecat si din Coreea :D.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

Citat din: mph din Mai 19, 2014, 12:10:15 AM
Se intervine cu profesionisti si armament de ultima generatie nu cu militari in termen care pe timp de pace au fost folositi la munci agricole si care au "pusca" in dotare.

Motoc zise:  prosti prosti dar multi , iti zic eu tot la pusca se ajunge indiferent de calitatea celui care trage , sunt destule trupe super calificate care au dat chix pe campul de lupta doar datorita faptului ca nu erau familiarizati cu terenul , gen vietnam , au murit de boli si altele dar nu ca le-a trecut vre-un glont prin cap.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Mai 19, 2014, 12:41:59 PM
Citat din: mph din Mai 19, 2014, 12:10:15 AM
Se intervine cu profesionisti si armament de ultima generatie nu cu militari in termen care pe timp de pace au fost folositi la munci agricole si care au "pusca" in dotare.

Motoc zise:  prosti prosti dar multi , iti zic eu tot la pusca se ajunge indiferent de calitatea celui care trage , sunt destule trupe super calificate care au dat chix pe campul de lupta doar datorita faptului ca nu erau familiarizati cu terenul , gen vietnam , au murit de boli si altele dar nu ca le-a trecut vre-un glont prin cap.
spor
cu tot respectul trebuie sa te contrazic.
un stat cum e Rusia sau Sua are nevoie de cateva ore sa distruga o tara cum e Romania.problema este ca nu asta doresc ei.
revin cu idea de talibani.in Irak si Afg.nu era problema talibanilor.ii doare in cot pe yankeei de talibani.miza a fost petrol,mac(heroina,opiu....)marfa care o vind chiar ei in tara lor.am fost in Afg. am vazut si nu mi-a placut.dupa prima misiune mi-am dat demisia (nu ptr ca mi-a fost frica ptr ca luptam ),si au murit soldati doar ptr interesele unor tari care nu dau 2 bani pe noi.trebuia sa ucizi oameni nevinovati doar ca sa aiba ei dovezi concludente.nu inteleg de ce nu se razboiesc cu tari care au cat de cat o cultura generala.vreti sa stiti ca lucrau afganii cu 2 dolari/zi la amenajarea pistei de aeroport.sau la deminare cu 10 dolari /zi.sau ca mortalitatea infantila este de 85% pana la varsta de 15 ani.
mai ganditi-va putin.ce se vede cu armament de infanterie e praf in ochi.diversiune...
armata profesionista este facuta ptr misiuni de salvare,antitero....nu ptr transee.
astazi cu cateva butoane distrugi o tara in cateva minute.eu sunt din mures.ia ganditi-va ce ar insemna o racheta in combinatul chimic azomures.

marius_vfp

dodo . nu sunt contra celor care ma contrazic fiecare are dreptul la opinie ,
atunci daca si asa se pot distruge tari in cateva minute de ce oare in afganistan nu s-a procedat identic ca oricum se omoara civili nevinovati de ce va mai duceti cu pusca in mana , cand totul depinde de apasarea butonului , 3 bombe bine plasate si somn deplin. apoi poti extrage in voie petrol cat vrei.


spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

uite cum sta treaba,desi am mai explicat o parte din ea
1.daca ai distrus-o in cateva minute,sar celelalte tari arabe si se isca un nou raz mondial.asa se mulge cat se poate.
2.pe langa faptul ca se mentine aceasta stare de armament de infanterie se mai vinde si armament si munitie talibanilor pe la spate.
3.pe langa armamentul de infanterie se mai fac multe experimente cu multe alte arme neconventionale(gen chimic,bio....)
unde alt undeva se pot face aceste lucruri decat in tarile fara scoala.
au incercat si cu iranul dar nu le-a tinut.stiau ca daca se isca un razboi se trezesc cu nucleara in curte.
noi suntem prea mici ca sa stim toate interesele lor.
ps.fiecare opinie conteaza indiferent daca e pro sau contra.
:hi:

mph

intrebarea este urmatoarea: sunteti de parere ca este bine sa avem stagiu militar obligatoriu pentru toate persoanele de gen masculin care au trecut de varsta majoratului? ( si cand spun stagiu militar ma gandesc strict la dobandirea cunostintelor tehnice militare)

cornelioandanciu

Citat din: mph din Mai 19, 2014, 12:10:15 AM
Se intervine cu profesionisti si armament de ultima generatie nu cu militari in termen care pe timp de pace au fost folositi la munci agricole si care au "pusca" in dotare.
Ati vazut armata israelului?......ce parere aveti?.....se descurca baietii sau le trimitem noi o "pusca" sa copieze si ei modelul?  Am putea revitaliza economia cu un contract ca asta
Glontul nu te intreaba daca ai cules porumb sau daca esti profesionist.Intreaba pe cineva care a facut armata la trupele de graniceri pe vremea lui Ceausescu cum trageau cu arma,de exemplu pe timp de noapte era o tragere in care iti lumina o singura data tinta, apoi era intuneric bezna,si totusi tintele erau nimerite fara sa ochesti, ca nu mai avea rost s-o faci! Ce a facut Ucraina cu armata de profesionisti? Nimic.Au pierdut in fata unei armate de trupeti.
Va salut.

dodo79

Citat din: cornelioandanciu din Mai 26, 2014, 06:16:00 PM
Ce a facut Ucraina cu armata de profesionisti? Nimic.Au pierdut in fata unei armate de trupeti.
oare asa este? mai gandestete putin.
Citat din: mph din Mai 26, 2014, 05:59:44 PM
intrebarea este urmatoarea: sunteti de parere ca este bine sa avem stagiu militar obligatoriu pentru toate persoanele de gen masculin care au trecut de varsta majoratului? ( si cand spun stagiu militar ma gandesc strict la dobandirea cunostintelor tehnice militare)
stagiul militar este bun doar pentru a se coace putin mintea capcaunului.dar la cati bani se investesc in armata va trebui sa aduci de acasa cele necesare,ca si la spital.

pistol28

Citat din: dodo79 din Mai 26, 2014, 08:57:55 PM
Citat din: cornelioandanciu din Mai 26, 2014, 06:16:00 PM
Ce a facut Ucraina cu armata de profesionisti? Nimic.Au pierdut in fata unei armate de trupeti.
oare asa este? mai gandestete putin.
Citat din: mph din Mai 26, 2014, 05:59:44 PM
intrebarea este urmatoarea: sunteti de parere ca este bine sa avem stagiu militar obligatoriu pentru toate persoanele de gen masculin care au trecut de varsta majoratului? ( si cand spun stagiu militar ma gandesc strict la dobandirea cunostintelor tehnice militare)
stagiul militar este bun doar pentru a se coace putin mintea capcaunului.dar la cati bani se investesc in armata va trebui sa aduci de acasa cele necesare,ca si la spital.



Strategia de aparare are la baza Doctrina nationala de aparare, implicit daca sunt folositi soldati profesionisti sau soldati (militari) in termen.


Cine doreste sa afle mai multe detalii.
http://www.presidency.ro/static/ordine/SNAp/SNAp.pdf
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mph

Natie proasta mai suntem daca acceptam sa desfiintam armata si ne bazam doar pe unchiul Sam.
As vrea sa vad eu ca Israel va renunta la stagiul militar si la armata proprie pe promisiunea NATO ca ii apara la nevoie.

D006

Nu discutam nimic de europarlamentare ?
Ajunge Iohannis presedintele Romaniei ?