Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Sa intezicem dreptul la vot al unora?Halal democratie! Nu in asta consta rezolvarea, ci in investitii masive in educatie! astfel peste ani vom avea un popor destept! Ne ascundem propria impotenta in masuri din astea extreme, ca vezi doamne toti sint prosti, trebuie crescut nivelul de cultura al poporului, nivelul de educatie, apoi vom mai sta de vorba! Dupa lovilutie acestea au regresat! Sint convins ca asta a fost facuta cu intentie, pentru ca un popor de prosti infometati este foarte usor de condus, asa ca base cel mai tare, cum am vazut, apoi 75 la% in Parlament o anumita formatiune politica , formatiune care nu a venit cu nici un program concret de guvernare, astia suntem, un popor in care prostii fac legea! De acord ca prostii trebuie eliminati, dar nu interzicandu-le dreptul la vot, ci facandu-i destepti!
Va salut.

mph

@ cornelioandanciu

Va amintesc faptul ca in "patria democratiei" SUA se voteaza prin reprezentare si nu am auzit sa fie stat fara democratie.

Pana sa elimini prostii prin educatie uite ca au reusit ei sa reduca educatia la un nivel ingrozitor de scazut.

Va asteptati ca unul cu un nivel redus de educatie si cultura sa ridice mana in Parlament pentru a vota un buget care aloca fonduri mari in domeniul educatiei?

dan sebastian

L-a cat urasc ei profesorii, pt ca abia au reusit sa termine scoala cum ai vrea sa-i rasplateasca? Dandu-le salarii decente sau fortandu-i sa-si schimbe meseria ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pad3

Citat din: cornelioandanciu din Martie 14, 2014, 12:24:10 PM
Sa intezicem dreptul la vot al unora?Halal democratie! Nu in asta consta rezolvarea, ci in investitii masive in educatie! astfel peste ani vom avea un popor destept!.... , trebuie crescut nivelul de cultura al poporului, nivelul de educatie, a...., dar nu interzicandu-le dreptul la vot, ci facandu-i destepti!

daca se va tipari pe buletinul de vot o intrebare de nivel clasa IV iar raspunsul gresit anuleaza votul o sa vedem cateva mil de voturi invalide, si stim noi ale cui. cine vrea democratie si isi doreste sa voteze sa dea fuga mars pe la scoala si sa-si improspateze cunostintele. am vazut persoane analfabete care merg la vot si mai fac si scandal la comisie ca tb sa intre cu insotitor ca ei nu stiu carte si ca e dreptul lor. laudabil patriotism dar oare nu era dreptul lor si sa invete a citi? ceilalti din generatia lui cum de stiu carte?
halal democratie sa stai la mana unora care nu dau 2 bani pe carte. iar noi ne cramponam de drepturi si alte gogomanii fara de care cica nu ar functiona democratia .
e timpul sa revizuim regulile democratiei inainte de a impinge societatea intr-un sclavagism de tip bancar
somnul ratiunii naste monstri

D006

  PSD munceste de 20 de ani la o masa de votanti fara creier sau cu creierul spalat , voi acum vreti sa-i lasati fara votanti ?

pistol28

In FINLANDA au rezolvat problema astfel:
"Pot face copii doar parintii cu minim 7 clase scoala ".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mph

Citat din: pistol28 din Martie 19, 2014, 09:31:15 AM
In FINLANDA au rezolvat problema astfel:
"Pot face copii doar parintii cu minim 7 clase scoala ".
Asta este impotriva dreptului la viata . Ma mir cum o democratie si un stat atat de orientat pe politici sociale a luat o astfel de initiativa. 

mph

Citat din: dragos2006 din Martie 19, 2014, 08:59:17 AM
  PSD munceste de 20 de ani la o masa de votanti fara creier sau cu creierul spalat , voi acum vreti sa-i lasati fara votanti ?
PSD PNL PRM PDL PMP PPDD, UDMR.........toti aplica metoda pentru ca functioneaza. Ni se pare doar ca exista diferente intre partide. Nu exista unii buni si unii rai.
Exista oameni care intamplator sunt intr-un partid sau altul.
Am intalnit oameni de calitate in diverse partide.
Daca generalizam cred ca gresim.
Sub guvernarile PSD este drept ca am luat-o la vale rau de tot dar asta nu inseamna ca politica PDL ului este imaculata
Fiecare dintre noi avem simpatii si antipatii politice dar cu ce ne ajuta????????
Nu avem o democratie si un stat de drept consolidat si asta lasa loc multor derapaje.
O solutie ar fi societatea civila care sa se organizeze si sa puna pumnul in gat politicului atunci cand este cazul.
Altfel......vorbim vorbe si discutam discutii::)))


bogdan moldovean

varianta ar fii sa nu I mai votam pe nici unul DINTRE astia care au mai fost la guvernare pana acum Sa facem selectie si ameliorare exact ca la familiile de albine E simplu numai ca pt asta trebuie si oameni cu creier nu slugoi si oameni fara demnitate 

marius_vfp

bogdane nu poti sa faci selectie , e IMPOSIBIL , toti sunt o apa si un pamant.
singura selectie pe care o poti face , ori stai acasa , orite duci si anulezi votul .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Martie 19, 2014, 09:30:00 PM
bogdane nu poti sa faci selectie , e IMPOSIBIL , toti sunt o apa si un pamant.
singura selectie pe care o poti face , ori stai acasa , orite duci si anulezi votul .

spor
:bravo:
mai bine anulezi votul.altfel voteaza altul in numele tau

stefan1

  Poate nu este locul aici dar totusi are legatura si cu Romania, ca totdeauna vanturile din Rasarit au avut efecte urate la noi.
  Dau o declaratie a lui Putin din anii trecuti:
  "
PROBLEMA MINORITĂŢILOR IN RUSIA!

Discursul lui Putin in Duma de Stat a Rusiei:
"In Rusia trăieşte poporul rus, iar poporul rus nu admite nici un afront al unei minorităţi; acestea trebuie să respecte Rusia, pe ruşi şi legile fără să ceară favoruri speciale sub pretextul că sunt discriminaţi; CINE FACE ASTFEL, ESTE INVITAT SĂ PĂRĂSEASCĂ IMEDIAT RUSIA!!!
Nu Rusia are nevoie de minorităţi ci ele au nevoie ca Rusia să-i primească, ofere adăpost, locuri de muncă şi hrană; în Rusia traiesc doar ruşi!".

Membrii Dumei de Stat au aplaudat in picioare 5 minute!!!!!

  Cum se impaca asta cu pretentiile lor fata de Ucraina si mai recent fata de Moldova? (in discutile cu presedintele SUA a invocat Transnistria unde Rusii de acolo sunt supusi unui embargo de catre moldoveni, situatie inadmisibila!)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Politicienii romani sunt oglinda poporului roman! E evident ca nu i-a luat Dumnezeu sa-i puna in Parlament, si nici din 300 sa ajunga la mai mult de 500! NOI TOTI SUNTEM DE VINA PENTRU TOT CEEA CE SE INTAMPLA RAU IN ACEASTA TARA! DACA NU AM PERMITE, EI NU AR FI SI SITUATIA AR FI ALTFEL!
Dar s-au obisnuit toti sa taca, las' ca mie nu o sa imi fie rau...las' ca poa' sa fie mai rau, cam asta e discursul alegatorului roman dupa ce a facut gresala. Plus ca situatia din Romania actuala e catastrofala la capitolul educatie. S-au nascut cei care nici nu au auzit de Ceausescu, e generatia usor de manipulat, alaturi de cei 5 milioane de votanti pensionari. Cei care sunt la mijloc, sunt resemnati si nu merg la vot( "de sila").
Cu un prag al referendumului de 30% din nr de votanti, va dati seama ce legislatie poate iesi!
Ne-am lasat impresionati de tinerei smecherasi, de perdelele de fum aruncate de manipulatorii cu state vechi, iar acum culegem ce am semanat. Cred ca Romania e singura tara europeana care nu construieste autostrazi intr-un ritm alert. De ce? Pentru ca intai trebuie sa se stabilieasca "proprietarii" ce vor fi expropriati si dupa aceea se incepe proiectul! De ce credeti ca nu incepe autostrada Pitesti Sibiu? Pentru ca "alesii" nu au avut timp sa cumpere terenurile pentru a fi ei expropriati. Ia sa vedem, cine a primit bani de la stat pentru exproprierea terenurilor necesare pentru Bucuresti Brasov? cateva nume grele : Daianu, Videanu, Berceanu... si altii...
Ar trebui sa avem o lege care sa interzica exproprierea la un pret prea mare pentru terenurile care s-au vandut mai repede intr-un an, sau un impozit atat de mare incat sa-i descurajezi pe "baietii isteti" sa mai faca aceste "achizitii".PLus ca daca ai avut functie in stat si aveai acces la informatii, sa nu fii despagubit decat la valoarea anterioara a terenului.
De ce Croatia are 1500 km de autostrada? Pentru ca la ei a fost razboi si au murit oameni, pentru ca la ei se stie de frica. La noi, parchetul ii aresta pentru coruptie si instantele corupte ii lasa liberi. Doar in ultima perioada au inceput sa se teama si ei, de asta au si sarit sa cucereasca reduta in 2012... cand au vazut ca El INSUSI este arestat. Era un semnal ca nimeni nu va mai fi la adapostul politic si vor fi scosi precum sobolanii si aratati in public. Culmea este ca de indata ce ajung in conditii de arestati, toti descopera ca au boli foarte grave si tratabile doar afara... pentru ca in tara au facut jaf in loc sa plateasca impozitele ca noi toti.
Cand il vezi si pe Diaconescu, un actor de doi bani, cu tupeu, cum dorea sa fie si director, si parlamentar, sa isi angajeze si nevasta la acelasi teatru, si pe salariu, si pe contracte, ca doar ajunsese si el la tata doldora de bani a bugetului de stat, cum face el "spectacol" cu nedemocratia din Romania aplicata de procurori, te gandesti ca ne crede fraieri si ca inca urmarim Filantropica. A fost un actor care inca nu si-a iesit din personaj, il joaca natural si nu mai stie cine e el, are o nesimtire fantastica. Mona Musca a avut bunul simt sa se retraga de indata ce au gasit-o incompatibila. Avea prestanta si nu spunea lucruri proaste. Raman doar mamelucii care ne cred prosti si stau pe ecrane cat e ziua de lunga, maimutarind democratia, asta in timp ce patronul televiziunii care ii gazduieste e acuzat de coruptie. Dar toti sunt profesori de democratie...Chiar si dupa ce ies din inchisoare. Tupeul e fantastic si e sustinut de lichelele agatate de fraiele  puterii in mod parsiv. Daca scuturam Parlamentul, cel putin 1/3 ar fi candidati excelenti la bulau, pentru ca ei vad functia ca pe o metoda de a fi "deasupra celorlalti si de a-si asigura imunitatea", pentru asta investind sume imense de bani.
Pana cand nu vom protesta totii, ca albinele ce roiesc, inconjurandu-i cu trupurile noastre, ei nu se vor schimba niciodata. Vom avea parte de aceleasi minciuni, la fiecare 4 sau 5 ani.


"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Kov iulian


Aurel

    Buna!!! Imaginea spune multe.Lipsesc serviciile si justitia.