Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Mai intai se roteste in the coffin, iar de joi in pamantul natal. Odihneasca-se in pace! Ai dreptate, patriotii de valoare ramasera pe la palatele lor. Nu vazui pe acilea, nici un democrat aidoma lui  Kim Jong Um , Maduro, Lukasenco, Assad sau Evo Morales, el prezidente de los estados plurinationales de Bolivia. Mai fura si alti democrati, si cinstite fete, precum Hussein Sadam, Kadaffi, Osama ben Laden, dar acestia sunt ocupati pe termen lung, sa se rasuceasca  pe partea cealalta. Iar carmacii cei intelepti, nu mai au bani pt deplasari atat de lungi, ca-i consumara az'vara pe la iarmaroace si mai facura si economii, de pusera pe un cec niste banuti albi, albi, albi, proaspat spalati cu poxipol, sa aiba si ei ceva, pentru noaptea polara ce se anunta.
Sa nu uiti Darie!

D006

    Când să ne luăm și noi românii cu porcul și țuica fiartă, ne-am trezit cu o avalanșă de inițiative legislative care mai de care mai penale, ce se vor aprobate de Parlament. O lege care rezolvă traficul de influență prin reglementarea lobby-ului, o alta care îi scoate pe parlamentari de la conflictul de interese, una pentru preafericirea spălării banilor prin cazinouri prin liberalizarea câștigurilor la jocurile de noroc, plus o lege a minelor care maschează fosta lege Roșia Montană. Iar pe colivă două bomboane superbe – o grațiere pentru infractorii cu condamnări de până la șapte ani și o amnistie pentru faptele care n-au fost definitiv condamnate și pentru care autorii lor riscă pedepse de până la șase ani, plus o desfiinţarea de facto a DNA şi ANI, care rămân fără obiectul muncii dacă parlamentarii nu mai pot fi urmăriţi pentru fapte de corupţie.
Ca să reformulez mai pe scurt, cât suntem noi ocupați cu sărbătorile, țuica și porcul, țara noastră se va transforma într-o țară a hoților. Nu că n-ar fi deja, nu că pedepsele pentru marea corupție n-ar fi scăzut deja în derizoriu, dar parlamentarii țării noastre par hotărâți să scrie în lege asta. Să nu-i mai deranjeze nici DNA-ul, nici DGA-ul, nici ANI, să poată fura în voie, fără riscul stupid de pușcărie, așa firav cum este el în țara noastră.
Desigur, nepăsarea publică este principalul motor care propulsează tupeul parlamentar, iar rolul porcului în viața românului mi se pare că era complementar în tot acest scenariu. Nici n-are sens să ne mirăm, este pur și simplu ipocrit să nu recunoaștem că știam cu toții asta – în fond, acești parlamentari nu fac acum decât să pună în operă motivele reale pentru care au intrat în Parlament, programul electoral nedeclarat, dar pe care toți îl știm, acela de a fura cât cuprinde atunci cât ești la putere. Ca cetățean al acestei țări mai am o singură întrebare... una singură, pe care zic însă că fiecare dintre noi ar trebui să și-o adreseze lui însuși... Nu cumva eu sunt de vină? Nu cumva hoția este normalitatea? Nu cumva aceasta este țara pe care ei, aleșii cu 70%, nu fac decât să o reprezinte foate bine iar problema sunt eu?
-                                                                                                                                   de MOISE GURAN

tassevasi

Si  daca sintetizam , totul  e o mare porcarie , cu "alesii nostri".

Kov iulian

#2223
Citat din: Kov iulian din Decembrie 11, 2013, 09:25:28 AM
Este perfect normal ca intr-o tara condusa de hoti sa isi faca legi care sa ii protejeze de parnaie sau sa ii scoata de acolo pe colegi lor de furt.

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/parlamentul-da-votul-final-la-legea-care-ii-scapa-de-inchisoare-pe-cei-cu-pedepse-de-pana-la-7-ani.html
Citat din: Alutus din Decembrie 11, 2013, 10:07:45 AM
Adio democratie! Nu va mai faceti sperante. ... Ocazia suprema sa ivi acu la Johanesburg cand in mod deliberat , fara nici o scuza, si mai ales fara aprobare de la ocarmuire, dete mana cu Obama, ba, culmea tupeului, mai si statu de vorba cu el, cam un sfert de ora, de parka omul ala nu avea altceva mai bun de facut. Si astfel, de la Capul Bunei Sperante, dadu el inca o cumplita si ravasitoare lovitura de stat, tomna in capul democratiei dupe plaiurile mioritice.
Ce ati afirmat in prima parte a mesajului in gluma o spune acum in serios Ambasada Statelor Unite din Romania intr-un comunicat de presa.

Se pare ca datul maini cu domnul Ponta nu a fost suficient ca acestia sa treaca cu vederea votul pro hotie din parlament.
CitatDeclaraţia Ambasadei SUA, 11 decembrie 2013

Un principiu de bază al democraţiei arată că toţi oamenii sunt egali în faţa legii.
Amendamentele la Codul Penal adoptate ieri în Camera Deputaţilor ar reprezenta un pas înapoi pentru România.

Este foarte descurajant că aceste modificări au fost adoptate fără nicio consultare, nicio dezbatere şi nicio ocazie pentru ca reprezentanţii autorităţii judecătoreşti sau membrii societăţii civile să se pronunţe în legătură cu amendamentele propuse.

Această acţiune a Parlamentului reprezintă o îndepărtare de la principiile transparenţei şi ale statului de drept şi este un semnal descurajator pentru investitori, care va afecta negativ economia României. Transparenţa, predictibilitatea şi stabilitatea sunt factori esenţiali pentru toţi investitorii, atât locali cât şi străini, când iau în calcul unde să investească.

Sursa Ambasada SUA din Romania: http://romania.usembassy.gov/media/pr-12112013.html

Kov iulian

Trebuie sa vine alti sa ne faca demonstratii ( Protestul Grean Peace )

Trebuie sa vina alti sa ne deschida mintea ca noi am devenit niste oameni incapabili sa mai distingem adevarul, minciuna, manipularea.

Stiti ce asteapta Romanii ?

Un lider Mesia sa vina sa le faca, sa le dea, sa ii ajute fara ca ei sa miste nici un deget, fara sa depuna nici un efort sa schimbe ceva prin ei insisi, sau in ei pentru a fi mai intelepti.
Ca o natie sa primeasca un " Mesia " trebuie sa merite asta, momentan Romania nu merita asta asa ca primesc doar " Profeti " mincinosi si inselatori.

In curand nici nu va mai exista Romania, ci doar o populatie, oameni intelegenti se vor da la fund sau vor pleca si vor lasa totul pe mana ticalosilor.

Alutus

 Cum iti alegi porcul, asa va arata si porcaria. Fiecare este raspunzator de porcii pe care si i-a ales. Sa nu incurcam trocile! Nici cocinile.
Sa nu uiti Darie!

davcosti

"Democrație de Dâmbovița!" - ))/ Mama lor de Hoți!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

bismark

    Nu mai da cu capul in perete,vrei sa-ti pierzi mintile pina sa ajungem la sclavagism mai avem nevoie de mintea noastra.Acum sintem in comuna primitiva(o colonie a americanilor,europenilor si rusilor) toti vor ceva si seful tribului da cui vrea.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

   :) :) Intersanta  treba cu porcul .

bismark

       Este bine sa fii porc atita timp cit poti :rotfl: :rotfl: dar sa nu te sui la volan dupa.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

#2230
Culmea ipocriziei, a minciuni a manipularii si a prostiei

Striga ca din gura de sarpe ca Base.. e  corupt si ca el ar trebui sa intre in inchisoare cu flota dar dau legi care l-ar putea salva de puscarie in cazul ca ar fi cercetat si ar fi dovedit vionvat.
Sa fie cercetati toti si care intra la racoare, intra asta e soarta.

Striga ca din gura de sarpe   ca Base.. nu are ce cauta sa mai fie presedinte nerabdatori fiind sa ii ia locul.
Desi ei au dat legea prin care mandatul presedintelui sa marit la 5 ani ( in 2003 pe timpul lui Bombonel )
Daca s-ar fi pastrat mandatul de 4 ani, acum Base ar fi parasit de la sine Presidentia si nu ar mai fi fost nevoie si de balciul si scandalul de atunci.


D006

 Ma , astia sunt si mama si tata hotilor !!!!!!!!!!!!!  auzi chestie bagata in codul penal ; daca furi 100000 euro dar la judecata te angajezi ca ii dai inapoi nu patesti nimic .  dar daca faci dobitoc un parlamentar intri la bulau ....

romikele

Citat din: dragos2006 din Decembrie 13, 2013, 01:03:04 AM
... daca faci dobitoc un parlamentar intri la bulau ....
Pai n-ai cum sa-l faci, ca l-a facut masa... poti doar sa-i reamintesti!  :limba:

Alutus

Citat din: Alutus din Decembrie 11, 2013, 01:33:02 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2013, 01:27:26 PM
Sa-i fi raportat oare ruperea coastelor protestantilor de la Pungesti?
Sau tentativa de modificare a Legii Minelor exact dupa idicatiile RMGB?
Sau poate negocia vreun azil politic, presimtind ceva, deoarece in preajma sarbatorilor de iarna romanii sunt degraba varsatori de sange politic, dupa modelul lui nea Ili(ci)escu.
Cred ca-l medita la mate si marketing.
Este treaba cunoscuta ca americanii astia sunt grei de cap. Asa ca au extins consultatiile si la cinematografie.
   Mate. Demonstratia prin metoda reducerii la absurd ( teorema Lobacevski , Stalin, Ceausescu). Q.E.D. 7 400 000=0
   Marketing. Valorificarea superioara a 7 400 000 de optiuni prin reconditionare si transformarea lor in suluri de hartie moi si delicate. Emaaaaa!  Hartia are viitor!
   Cinematografie. Remake la " Cum sa furi un milion"
Sa nu uiti Darie!

marian sima

#2234
Nu este vorba de asteptat ca sa ne dea altii ci este vorba de echilibrat o balanta.
Am absorbit fonduri de la uniunea Europeana de 8,5 miliarde si am livrat Uniuni Europene 9 miliarde Euro.
Acum tu Romane care muncesti mai i-l ajungi pe strainezul care primeste fonduri mult mai mari decat tine?
Pe strainezul care primeste prime pentru export si multe altele?
Pe urma te vaiti ca nu te compari cu nu-stiu cine din tara x.

Dobitoci nu sant parlamentari ci noi,Romani care iubesc aceasta tara si dreptatea a-r trebui sa formeze coalitii care sa taxeze nesimtirea acestor escroci care se autointituleaza baroni si se scot de sub justitie.
Aceste grupuri existau in trecut si daca clasa politica continua asa ele trebuiesc formate si reactivate in viitor.
Nesimtirea se opreste numai cu   forta bruta.