Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: mape 48 din Martie 27, 2013, 07:20:29 AM
Daca am inteles bine jos usl -ul ---sa vina din nou pdl-ul ?  --daca nici pdl -ul atunci cine ? anarhia ?


Ce inseamna Anarhia = [size=78%]http://ro.wikipedia.org/wiki/Anarhie[/size]


Citat
Anarhie, conform originalului din greacă, αναρχία, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați.
Deși aparent divergent sau inconsistent, dar o persoană care este un teoretician și/sau un practician al anarhiei, refuzând autoritarea politică , poate totuși crede în conducerea bazată pe voluntariat.
Anarhismul nu neagă ordinea, ci legile așa cum au fost făcute de om pentru guvernarea unor mase mari de alți oameni. Anarhiștii susțineau că refuzul lor față de constituții și guverne nu inseamnă promovarea "fărădelegii". Ei susțineau că justiția reală este naturală, inerentă, și se va afirma prin dezvoltarea liberă a "socialității" omului: înclinația lui naturală (atunci când nu este închistată de legi) de a trăi pe baza principiilor și practicilor de "ajutor reciproc". Tocmai pt că se bazează pe trei principii simple și universale (libertate, egalitate și ajutor reciproc), anarhismul a fost îmbrățișat in Vest, Est, Nord și Sudul politic, dar și în artă (poezie, proză, teatru, pictură și grafică etc.).


Ce principi bolnave au astia nu e asa ?




cleo

Fratilor....va obositi fara rost....nu astia conduc....altii conduc prin media in special...
Alegeri....libertate....drepturi...astea sunt povesti pentru copii ce se uita la televizor (eu am renuntat de mult sa ma uit la diversiunile lor)...
Tesla a facut un studiu (care bineinteles a disparut )...cu manipularea mintii umane si cu frecventele (4-8mhz)care dau diferite senzatii si trezesc diferite instincte primare...asa ca ...concluzia?

mape 48-petru manea

Intamplator stiam ce semnifica cuvantul 'ANARHIE",---SI NU CRED CA AM GRESIT FOLOSINDU-L referindu-ma la postarea ta   :hi:

alvo

Citat din: dragos2006 din Martie 27, 2013, 08:59:39 AM
  Esti platitor de impozite pe venit  , votezi . esti boschetar nu votezi . Astfel dispare si masa de manevra care este la dispozitia baronilor .
ii taiem si de pe listele medicilor de familie? :D

alvo

 in completarea celor de mai sus:
cei cu 49 de stupi au voie sa voteze?ca ei nu platesc impozit-deci sunt boschetari!

pharaonu75

Exact de asta spuneam ca nu sunt de acord cu votul cenzitar! Indiferent cu ai vrea sa stabilesti pragul/criteriul de departajare, acesta nu va fi corect!

Vantu ar avea voie sa voteze, pentru ca are bani, desi i-a furat de la sute de mii de romani prin smekeria FNI, iar altul nu are voie sa voteze, pentru ca l-a dat afara de la Oltchim sau Mechel si nu mai are nici somaj!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Cei de la Oltchim si mekel au devenit masa de manevra , ei sunt disperati asa ca incep sa gandeasca cu stomacul si nu cu capul.
pe lista unui medic de familie esti doar daca ai asigurare medicala sau ai sub 18 ani , altfel beneficiezi doar de serviciile UPU.

mai este varianta meritocratiei unde reprezentantii in parlament sunt alesi dupa apartenenta la o breasla sau grup social si rezultatul muncii lor in aceste comunitati.

andreiu

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2013, 11:18:56 PM
Exact de asta spuneam ca nu sunt de acord cu votul cenzitar! Indiferent cu ai vrea sa stabilesti pragul/criteriul de departajare, acesta nu va fi corect!

Vantu ar avea voie sa voteze, pentru ca are bani, desi i-a furat de la sute de mii de romani prin smekeria FNI, iar altul nu are voie sa voteze, pentru ca l-a dat afara de la Oltchim sau Mechel si nu mai are nici somaj!

      Vantu de-abia acuma voteaza unde ii este locul. Si trebuie recunoscuta lui Base o mica contributie la amenajarea cabinei de vot.

Alutus

#1928
Votul censitar se refera la capacitatea de autointretinere prin mijloace legale. Daca ai salariu sau o proprietate oricat de mica, ai drept de vot. Daca ai un stup sau o capra, inscrise in registrul agricol, inseamna ca ai ce proteja prin vot, deci  poti fi alegator.
Intre Vantu, care reprezinta o cantitate insesizabila, cam1/5 000 000, in balanta electorala si reprezentantii RRRRomaniei, de pe strazile Parisului si ale Londrei, cateva sute de mii, la care se adauga si cei ce mai asteapta inca cei 20 000 euroi, il  prefer pe Vantu. Pe mine nu m-a pacalit. Chiar imi place ce le facu gascanilor.  Ca si  in Cazul ,,Caritas'', astia intrara  de buna voie cu gatul in latz. Fie-le punga usoara!
Sa nu uiti Darie!

silviu

Subject: O scrisoare ce nu s-a pierdut

trist, dar adevarat!

         DAN MIHAESCU,  celebrul autor al schetch-urilor "periculoase" de pe vremea Teatrului Tănase,  a lăsat  o scrisoare de adio, 'nainte de a pleca dintre noi, anul acesta.

SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE CARAGIALE


Stimate nene Iancule,

     Ambetat de tristeţe şi turmentat de scumpiri bezmetice, îţi compun această misivă tristă şi de adio, că ce mă enervează când vine vorba despre opera matale, este gogoriţa că satira îşi păstrează actualitatea, că personajele seamănă leit cu cele din zilele noastre, poltroni, tembeli, pungaşi, mahalagii, hahalere, bagabonţi etc.

Să avem rezon, coane Iancule, tălică ai scris pentru copii, scenarii de desene animate. Eşti mărunt, neicuşorule!

Ia hai, să te cocoşez cu niscaiva exemple.

Matale ştii cât ar costa acum o masă la "Iunion"?

Şi câtă verzitură îi lipeşti pe frunte manelistului minune, care ţine acuma locul lui I.D. Ionesco? Şi să te văd eu dacă ai corajul să vii pe jos de la "Iunion" acasă, noaptea. Că te dezbracă lotrii cu ranga. Heavy metal!

Dacă ai vedea cine-i acuşica în fruntea bucatelor, te-ai închide la "Gambrinus" şi nu te-ai trezi din beţie decât să te închini.

Suntem o ţară penală, meştere!

De la parlament la govern, toate mangafalele cu foncţii sunt în libertate condiţionată. Nu ştii cum şi cât se fură. Răcnesc gazetele de vuiesc Carpaţii! Şi toate oalele sparte le plăteşte poporul acesta de coate-goale, care nu mai visează castele în Spania. Visează căpşuni.

S-au înmulţit nesimţiţii şi proştii şi vorba matale: "Cu prostia te poţi lupta, dar ea întotdeauna învinge!"

Zicea Nae Ipingescu: "Să nu mai mânânce nimeni din sudoarea, bunioară, unuia ca mine sau ca dumneata şi să şază numai poporul la masă, că el e stăpân". Mai mult de jumătate din popor e în mare mizerie şi tot atâta ar vrea să-şi lase ţara. O să zici că le crapă obrazul aleşilor? Ei, aş!

Unde este Rică Venturiano cu al lui "Angel radios"? E timpul cocotelor. Ziţa, Veta, Joiţica, Didina sau Miţa Baston au fost sfintele-sfintelor. Paraşutele au acuşica golaveraj la televizor. Să vezi chestii deochiate, nene Iancule! S-a uitat şi Bubico al meu la o emisiune şi de atunci nu mai latră. Guiţă!

Domnul Goe e ticsit de droguri şi mamiţa vorbeşte la telefon, la linia fierbinte. Conul Leonida şi soaţa şi-au depus pensia la pubelă, de unde şi mănâncă, Tipătescu este Naşul mafiei judeţene, Dandanache face tocşouri de seară, jupân Dumitrache zis "Titircă Inimă-rea" e primar şi milostiveşte cu parcuri moca toate rubedeniile.

Se face Capitală până la matale la Ploieşti , numa' borduri şi mijlocul rămâne aşa cu gropi, cu mahalale fără apă şi canal, fără buleftrică.

Caţavencu combate la gazetă contra marilor corupţi, el fiind curat, deoarece până şi banii lui au fost spălaţi. Ghiţă Pristanda e finanţist acu', din negoţul cu maşini furate, alte fapte necurate ca şi şpăgi nenumărate. Până şi frizerul Nae Girimea se minunează câtă prostime s-a umplut de mătreaţă şi câţi politicieni de valută. O soţietate fără prinţipuri, morală şi cinste, care va sa zica.

Madalin Voicu vorbeşte romanes, la televizor, cu fraţii şi surorile lui, la care s-a dat dezlegare să belească Europa. Fericiţi că au un de-al lor care îi înţelege, fiind apropiat de ei ca nărav şi poftă de viaţă.

În ţară, băieţii deştepţi la matrapazlâcuri au strâns averi din care să se îndestuleze toate loazele lor, până la două mii paş'opt. Se fac mafioţi unii pe ăilalţi şi mă jur pe cursul valutar că au dreptate toţi. Dacă nici ei nu s-or şti între ei?...

Altminteri e "criză teribilă, monşer". Dacă ai cunoaşte Parlamentul de acum i-ai dedica "Năpasta", promisiunilor guvernului schiţa "1 aprilie", Justiţiei "Lanţul slăbiciunilor", vieţii noastre politice - "D-ale carnavalului", scrisoarea către FMI şi Consiliul Europei este "Scrisoarea pierdută", iar viitorul nostru poate fi asemuit cu "O noapte furtunoasă".
Bravos naţiune!

Egzistă nişte unii care zice că suntem "Ţara lui Caragiale". Ei, aş! Moravurile de pe vremea matale erau parfum.

Şi atunci, eu cu cine votez? Aceasta-i întrebarea! Cică dă-i, Doamne, românului mintea de pe urmă şi pe urmă el votează la fel.

Într-un singur loc ai avut dreptate, nene Iancule. Atunci când ai zis că românul s-a învăţat să aibă din toate câte nimic.

În fruntea soţietăţii s-au aburcat mitocanii şi nu le poţi bate obrazul, întrucât (tot matale ne-ai învăţat) mitocanul se naşte jignit. Încolo, frică ne e că ne-am născut în România şi o că o să murim în Becalia!

Dar să fim optimişti, că dacă nu murim o să fie şi mai rău!






"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

D006

CAT DE PUTERNIC ESTE BASESCU ? CHIAR ESTE UN DICTATOR !

  A facut ce a facut si l-a pus cu botul pe labe si pe Ponta . Am inpresia ca Base este noul presedinte al PSD. A zis Codruta , a venit Codruta !

pharaonu75

Inainte de alegerile parlamentare din decembrie 2012, intr-o discutie cu mai multi colegi, am spus ca aceste alegeri vor fi castigate de USL, dar ca pana in alegerile prezidentiale din 2014 aceasta alianta se va destrama!

Prima "predictie" s-a adeverit (nici nu avea cum sa castige PDL-ul)
A doua se prefigureaza din ce in ce mai mult!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Aprilie 04, 2013, 07:52:01 PM
CAT DE PUTERNIC ESTE BASESCU ? CHIAR ESTE UN DICTATOR !

  A facut ce a facut si l-a pus cu botul pe labe si pe Ponta . Am inpresia ca Base este noul presedinte al PSD. A zis Codruta , a venit Codruta !
Deja la instalare a afirmat explicit : " EU LA TERMINAREA MANDATULUI NU AM SA MA PLING CA PREDECESETORUL  CA AM FOST INVINS DE SISTEM ! EU AM FOST PARTE DIN SISTEM SI DE ACUM COMAND SISTEMUL !!!!"  :bravo:

andreiu

         Oameni buni, nu va infierbantati. De-abia s-au impartit primele carti. Jocul de-abia acum incepe.

D006

Quinta royala e in mana la Base !  :wink2: