Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pentru Romania merita orice sacrificiu!

Iuliane, imi sacrific si eu mariajul cu J.Lo, conturile din Insulele Cayman, proprietatile din Insulele Canare, Hawaii, Martinica si Bora Bora, iar in plus imi donez patriei vasta colectie de masini de lux, yahturi si avioane personale si exploatatiile de diamante din Africa de Sud si Rusia! Petrolul din tarile arabe mi-l pastrez, ca poate va mai fi nevoie sa ma sacrific si pe viitor!
Sa moara politicienii de ciuda ca m-am sacrificat mai mult decat ei! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

#1681
Citat din: Kov iulian din Februarie 07, 2012, 12:21:05 PM
Politicieni nostri au facut un sacrificiu mai mare, au sacrificat ceva din viitor, ce nu era al lor, ceva ce nu meritau .
Voi va dati seama ce politicieni patrioti avem, sa va fie rusine ca ii vorbiti de rau . :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:[/size]
Imi pare rau. Alta momeala muscata. Politicienii in aceeasi oala. A accepta aceasta idee inseamna sa le faci jocul celor care nu vor ca tu sa votezi. Oare toti politicienii au contribuit la jaf , la dezastru?. Oare toti politicienii au contracte cu Electrica, cu Hidrolelectrica, oare toti au facut piscine de milioane de euro, partii prin codrii patriei cu 32 mil euro? Cine ne-a redus salariile si pensiile, cine a votat o lege criminala a sanatatii, cine a amanetat tara pe zeci de ani? Identificati-i! Buni sau rai, cu greseli sau nu, cineva trebuie sa conduca tara.  Eu nu pot fiindca am serviciu si niste stupi, si mai merg si la scoala. Nea Mitca Bizic la fel fiindca il dor salele. Este simplu. Daca nu sunteti multumiti de ei nu-i mai votati. Chiar va rog! Eu ii voi vota pe ai mei. Ei au fost reprezentantii mei chiar daca uneori m-au dezamagit. Daca nu erau ei astazi haosul ar fi fost si mai mare. Sa auzim de mai bine.
Sa nu uiti Darie!

D006


Alutus

Daca esti dezamagit nu te mai uita in oglinda.
Sa nu uiti Darie!

Porfy66

Citat din: dragos2006 din Februarie 07, 2012, 11:37:15 AM
  In noul guvern daca vor fi 5 PDL-isti pur sange ! restul sunt UDMR si PSD , PNL  sub acoperire .....
Vedeti?!! Iar nu guverneaza ei si de fapt nici nu au guvernat, ci opozitia...Doar Udrea  a fost la PNL, Oprea la PSD, ... etc.. Saracutii, cum nu au reusit ei sa ajunga sa guverneze, sa le mai dam o sansa pentru ca pana acum tot USL a fost la guvernare. 
Cat tupu!!!!  :nebun: :nebun: :nebun:

D006

Citat din: Alutus din Februarie 07, 2012, 02:16:58 PM
Daca esti dezamagit nu te mai uita in oglinda.

  prezinta trei mecanisme economice prin care ai tai vor face ca romanii sa traiasca mai bine !
  ai auzit de GRIVCO ?

Alutus

Vrei sa le inscrii in programul vostru de guvernare? Le stiti dar nu le aplicati . Si nu sunt neaparat economice.
Iti spun trei masuri din 1 milion
-Respectarea stricta a constitutiei
-Independenta reala  a justitiei.
-Combaterea reala a coruptiei .
Sa nu uiti Darie!

D006

Citat din: Alutus din Februarie 07, 2012, 03:46:40 PM
Vrei sa le inscrii in programul vostru de guvernare? Le stiti dar nu le aplicati . Si nu sunt neaparat economice.
Iti spun trei masuri din 1 milion
-Respectarea stricta a constitutiei
-Independenta reala  a justitiei.
-Combaterea reala a coruptiei .

   1) curtea constitutionala vegheaza la respectarea constirtutiei .   ai facut o afirmatie de "gaga "
    2) arata un judecator care s-a plans ca nu este independent !  cat timp nu aduci dovezi spui doar baloane de sapun
    3) afirmatie tipic politicianista !  cum combati coruptia ???? adu solutii nu gargara !!!!

  PS Alutus tu oare esti profesor in invatamantul romanesc ?

prisecarul

Citat din: dragos2006 din Februarie 07, 2012, 04:03:51 PM
Citat din: Alutus din Februarie 07, 2012, 03:46:40 PM
Vrei sa le inscrii in programul vostru de guvernare? Le stiti dar nu le aplicati . Si nu

   1) curtea constitutionala vegheaza la respectarea constirtutiei .   ai facut o afirmatie de "gaga "
    2) arata un judecator care s-a plans ca nu este independent !  cat timp nu aduci dovezi spui doar baloane de sapun
    3) afirmatie tipic politicianista !  cum combati coruptia ???? adu solutii nu gargara !!!!

  PS Alutus tu oare esti profesor in invatamantul romanesc ?

oare nu este aceeasi CCR care a absolvit-o de orice vina pe roberta in legatura cu numararea voturilor?
oare nu este aceasi CCR care a protejat guvernul in asumarea unor legi, guvernul neavand acest drept?
dar guvernul era condus de un profesor universitar in drept constitutional!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Alutus

#1690
Citat din: dragos2006 din Februarie 07, 2012, 04:03:51 PM
Citat din: Alutus din Februarie 07, 2012, 03:46:40 PM
Vrei sa le inscrii in programul vostru de guvernare? Le stiti dar nu le aplicati . Si nu sunt neaparat economice.
Iti spun trei masuri din 1 milion
-Respectarea stricta a constitutiei
-Independenta reala  a justitiei.
-Combaterea reala a coruptiei .

   1) curtea constitutionala vegheaza la respectarea constirtutiei .   ai facut o afirmatie de "gaga "
    2) arata un judecator care s-a plans ca nu este independent !  cat timp nu aduci dovezi spui doar baloane de sapun
    3) afirmatie tipic politicianista !  cum combati coruptia ???? adu solutii nu gargara !!!!

  PS Alutus tu oare esti profesor in invatamantul romanesc ?
Tztztztztzt.
  1. doarme si da decizii la ordin
  2. Nu se vor plange e nici odata
  3. Greu de tot. poate cu norvegieni in posturile publice ( cca 1 milion), dar ne luam angajamentul sa la aducem si lor niste folcloriste.
Tztztztztztztztztztz..... Ba. Lucrator de noapte sub acoperire.
Sa nu uiti Darie!

Calin Catalin

A-propos de titlul acestui subiect,

cred ca numirea unuia dintre sefii serviciilor secrete ca prim-ministru dovedeste cu prisosinta ca Romania nu este in haos politic si ca totul este asa cum trebuie sa fie.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Kiwi Bee

Sa punem si putina economie(coruptie) la mijloc.
Despre subiectul urmator am vazut un reportaj inca in Ungaria in 2004 cind un post de TV din Ungariasa dus in zona si a facut diferite interviuri atragind atentia asupra pericolului care sar putea declansa daca lucrurile merg in continuare.
Din 2004 nu am mai avut informatii clare.La un moment dat cineva imi spunea ca lucrurile sau oprit.... poate definitiv.
Azi am primit un email si miam adus aminte de subiect: ROSIA MONTANA
Voi care umblati dea lungul si latul RO precis ca aveti mai multe informatii decit mine.

"Romania a pierdut in perioada 1952-1960 printr-o firma sovieto-romana cea mai mare rezerva energetica a tarii, 17.288 tone de uraniu. Gheorghe Gheorghiu-Dej s-a suparat foc, pentru ca sovieticii  nu ne-au dat noua, utilaje pentru extragerea uraniului.

  Politicienii de astazi vor sa dea unei firme canadiano-romane cu actionariat american, zacamintele de metale rare si pretioase de la Rosia Montana in schimbul locurilor de munca.(praf aruncat in ochi)
Participatia Romaniei in aceasta firma este de doar 20% si risca sa ajunga al 0,6% in urma ultimei majorari de capital, la care actionarul roman nu a putut participa. Statul urmeaza sa suporte cheltuielile de intretinere a barajului si a sistemelor de captare, monitorizarea emisiilor de acid cianhidric, pompare si tratare a apei pe o perioada nedeterminata, estimate la 12 milioane de euro anual. (...)

  Statul roman ar primi 4% redevente pentru aur si argint. Presa vorbeste despre majorarea acestui procent la 6% prezentata ca o negociere reusita, fara sa se spuna ca in tari ca Africa de Sud redeventele pentru metale pretioase sunt de minim 20%.

  In cele 200 de milioane de tone de minereu care se doresc a fi procesate cu cianuri la Rosia Montana, se estimeaza a fi 1,5 grame de aur pe tona de minereu si 11, 7 grame de argint pe tona. Daca nu vi se pare o exploatare rentabila aveti dreptate! Motivatia pentru acest proiect sta in metalele rare care insotesc zacamintele de aur.
Vanadiu - 2500 grame pe tona, 
Arseniu - 5000 grame pe tona,
Titan - 1000 grame pe tona,
Molibden - 10 grame pe tona,
Nichel - 30 de grame pe tona,
Crom - 50 grame pe tona,
Cobalt - 30 grame pe tona,
Galiu - 300 grame pe tona,
Germaniu - 20 grame pe tona,
Wolfram, molibden etc.

  Daca punem aceste resurse in context mondial, epuizarea resurselor de energie si nevoia dezvoltarii energiilor regenerabile, a panourilor fotovoltaice si turbinelor eoliene, descoperim ca prima criza cu care se va confrunta lumea nu va fi cea petroliera ci a metalelor neferoase.

  Galiu, spre exemplu, care se gaseste la Rosia Montana in cantitati de 300 de ori mai mari decat aurul, este folosit in fabricarea
panourilor fotovoltaice si pretul actual este de 900 de dolari pe Kg.
Utilizarea lui va creste pe masura ce tehnologiile vor fi perfectionate si rentabilitatea energiei solare va creste cu scumpirea
petrolului.

  26% din resursele de cupru extractabil din scoarta Pamantului s-au pierdut deja in gropi de gunoi. Inchiderea minei de cupru de la Rosia Poieni pentru a se face loc RMGC  a dus la disponibilizarea a sute de muncitori, de care oficialii Gold Corporation nu isi aduc aminte cand fac calculele locurilor de munca.

  Din anumite informatii, in contractul de concesiune secretizat se spune ca orice metal in plus recuperat intra in beneficiul celui care exploateaza zacamintul. Falsa desecretizare trambitata de Traian Basescu nu a facut lumina asupra acestui aspect.

  Turcia, Cehia, Grecia, Costa Rica, Germania, Argentina, Filipinie au interzis mineritul cu cianuri (de ce guvernantii nostri permit ?!)

Parlamentul European a cerut Comisiei Europene interzicerea acestei tehnologii de minerit pana la sfarisitul anului 2011. Aduceti-va aminte de accidentul de la Baia Mare de acum 10 ani. Ungaria l-a considerat cea mai mare catastrofa dupa Cernobal. Statul roman are de platit circa 200 de milioane de dolari despagubiri.

La Rosia Montana ar urma sa se foloseasca aproximativ 1.561.000 tone substante periculoase, dintre care 84.000 tone de cianura in cea mai mare cariera cu crater deschis din Europa si cel mai mare baraj, inalt de 185 m. Ganditi-va la efectele pe care un posibil accident le-ar avea asupra Deltei Dunarii, un ultim bastion european pentru protejarea biodiversitatii.

  Rosia Montana este unul dintre siturile cele mai bogate in resurse de patrimoniu cultural ale Romaniei, cuprinzand intr-un teritoriu intins pe cca. 650 ha 50 monumente istorice clasate, dintre care 7 desemnate ca monumente de valoare nationala si universala. De asemenea, patrimoniul cultural de la Rosia Montana este recunoscut si prin Planul de Amenajare a Teritoriului National.

  Acest statut juridic de protectie plaseaza Rosia Montana inaintea multor orase ,prin numarul si valoarea monumentelor istorice si pe primul loc intre asezarile rurale ale Romaniei.  Conform legii, protejarea si punerea in valoare a acestor valori instituite
reprezinta lucrari de utilitate publica, de interes national.

  Academia Romana, Casa Regala, ICOMOS (Comitetul International al Monumentelor si Siturilor), ca organizatie expert a UNESCO, Ad Astra, Alburnus Maior, ONG-uri din Romania si internationale, numerosi experti, institutii, studenti si cercetatori români din strainatate (RSSA, LSRS) recomanda si sustin includerea Rosiei Montane in Patrimoniul UNESCO.

  Constatam ca rusinea de a fi roman si lipsa de reactie a romanilor in fata nedreptatilor a fost indusa de aceleasi televiziuni care astazi sunt complice la cel mai mare jaf din istoria poporului roman.

  Va aflati printre putinii care au rezistat campaniei de dezinformare in care au fost angajate televiziunile, de aceea va solicitam
implicarea nu doar ca simplu semnatar, ci ca militant, sa faceti cunoscut adevarul despre proiectul minier de la Rosia Montana.
"

Porfy66

Asta cu crearea de locuri de munca este o mare vrajeala. E adevarat ca s-ar crea maxim 2000 locuri de munca dar cat reprezinta aceasta cifra din totalul somerilor? Apoi oare nu s-ar crea locuri de munca daca s-ar face un program national de autostrazi? Apoi daca e musai sa extragem acel zacamant de aur oare nu e mai rentabil sa il exploatam noi printro companie romaneasca cu capital de stat si tot ce rezulta de acolo sa fie 100% al nostru si nu 6%. S-au luat 20 miliarde dolari de la FMI. Daca din acestia se investeau 1 miliard in aceasta expoatare puteam sa producem suficint incat sa putem rambursa aceasta suma. Restul de bani daca se bagau in autostrazi si alte investitii nationale care sa produca valoare se creau milioane de locuri de munca.
Dar pana acum am ingropat acesti bani in "investitii" care nu vor produce niciodata nici un leu. Se tot spune ca investitiile aduc locuri de munca. Dar daca investim in parcuri, terenuri de sport la tara, podetze, ulite doar ca sa cream locuri demunca as propune ceva mult mai simplu. Luam toti somerii si ii impartim in doaua. Jumatate ii punem sa sape gropi, iar cealalta jumatate ii punem sa astupe acele gropi.  Si astfel cream cate locuri de munca vrem noi.

Alutus

Referitor la aur; am vazut un reportaj cu o exploatare canadiana de aur la suprafata. Cred ca Luna ar putea fi declarata statiune balneara fata de acea exploatare.
Sa nu uiti Darie!