Infiintare asociatie

Creat de marian sima, Februarie 02, 2011, 02:26:09 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutari,aveti careva ideie ce conditii si ce pasi trebuesc parcursi pentru infiintarea unei asociatii,sintem citiva apicultori si dorim sa deschidem o asociatie in Giurgiu.

D006

   Mie mi-a luat trei saptamani , judecatorie (rezervare nume ) , trei membri fondatori ,statut , ceva bani , notar   , hotarare judecatoreasca ,fisc , APIA , si treaba este gata.

marian sima

Multumesc de raspuns.Vad ca sint c-am aceleasi demersuri ca si la infiintarea unui SRL,decit ca trebuie sa ajungi si pe la apia.

D006

Pe la  APIA daca vreti sa accesati PNA .

BOB0

In completare ,incepand din acest an trebuie sa va inregistrati si la ,,Camera Agricola" prin cerere, cotizatie si ce mai vor? Toate subventiile si ajutoarele , proiectele , cursurile de specializare , e.t.c.  se vor derula prin ,,CAMERA AGRICOLA. Atributiile acesteia sunt cu mult mai mari , va fi  cureaua de transmisie  a producatorilor agricoli ce face legatura cu ,,  Ministerul Agriculturii ". Sa v-a ajute DUMNEZEU in reusita!

tepes v

Citat din: marian sima din Februarie 02, 2011, 02:26:09 PM
Salutari,aveti careva ideie ce conditii si ce pasi trebuesc parcursi pentru infiintarea unei asociatii,sintem citiva apicultori si dorim sa deschidem o asociatie in Giurgiu.
sunt si eu interesat in a deveni membru la voi ,poate asa scapam de petcu.
giurgiu

D006

Citat din: tepes v din Februarie 04, 2011, 08:19:33 AM
Citat din: marian sima din Februarie 02, 2011, 02:26:09 PM
Salutari,aveti careva ideie ce conditii si ce pasi trebuesc parcursi pentru infiintarea unei asociatii,sintem citiva apicultori si dorim sa deschidem o asociatie in Giurgiu.
sunt si eu interesat in a deveni membru la voi ,poate asa scapam de petcu.

  De unde esti ?

marian sima

Pai daca spune de Petcu,trebuie sa fie din Giurgiu,jud Giurgiu are aproximativ 3000 de apicultori.

D006

  Este imposibil sa nu se gaseasca trei stupari inimosi sa fondati o asociatie . Statutul vi-l ofer eu asa ca nu ramane decat sa mergeti la judecatorie.

hadrian

si eu sant din giurgiu si sant si vecin cu tine .. branistea.. si sant si interesat. Poate ne intalnim ... astept sa zici ceva.  :hi:

marian sima

Tepes si Adriane va anunt cind ceilalti zice sa ne intilnim.Adriane ,dar lumea din Branistea vine si cumpara miere de la mine,eu unul nu te stiu,cum i-ti ierneaza albinele?

hadrian

Pai nu prea ai de unde sa ma stii ca am fost plecat multi ani prin afara... si de albine mam apucat anul trecut.. Albinele de moment sant bine , dar pana acuma doar le am ascultat, saptamana asta le trag o vizita si le pun si ceva miere cristalizata. Eu iernez cu fund antivarroa , tu ce model folosesti?

marian sima

Eu orizontal 20 rame la care ii adaug si un cat 10 rame cind familia de albine ajunge la maximul de dezvoltare,o sa vezi in vara cind treci prin Oinacu.Stau exact in centru satului,stupi se vad cind treci la Braniste.

Calin Bondaru

 :offtopic:
sa nu uitam pentru ce e acest topic!
Domnule Dragos care ar fi pasii daca sunteti amabili! La noi in judet ACA e singura asociatie! Ar avea nevoie de ceva concurenta, caci au niste preturi de nu va imaginati! :stop_the_war:
Daca se poate!
:thanks:

D006

  In primul rand se face cerere de rezervare de nume la ministerul justitiei - mergeti la judecatoria teritoriala si secretara de acolo va da toate datele , nu uitati de taxa de la trezorerie pentru rezervare de nume.
   Apoi mergeti la notar unde 3 membrii fondatori legalizeaza statutul , actul constitutiv si procesul verval de infiintare cu data certa. Membrii fondatori trebuie sa aiba certificat fiscal  , unul de la fisc si unul de la primarie care atesta ca nu au datorii la stat.
   Cu rezervarea de nume si actele de la notar si merge inapoi la judecatorie unde se depun toate pentru emiterea hotararii judecatoresti de infiintare a asociatiei.
  Dupa ce hotararea judecatoreasca devine definitiva mergi la fisc unde se va elibera CIF-ul.
In final la APIA unde va inregistrati in registrul exploatarilor agrigole si obtineti RO-ul

  Totul dureaza aprox. 6 sapatamani maxim doua luni.