Infiintare grup de producatori

Creat de dragos2006, Martie 01, 2009, 10:34:39 AM

« precedentul - următorul »

D006

Intre timp la noi situatia s-a schimbat cu mult in bine . cel mai bine s-au organizat fermierii din cultura mare care trec productia de cereale prin Grup pentru a incasa cei 5% de la UE. Pentru noi stuparii e cam greu deoarece trebuie sa ne adunam mai multi pentru a atinge macar cifra de un milion de euro pe an marfa vanduta.

D006

Citat din: dragos2006Nu credeti ca am pierdut prea multi ani in care am fost nevoiti sa dam mierea pe orice pret ? Cred ca a sotit timpul ca noi PRODUCATORII  sa ne vindem singuri mierea !
  In curand voi veni cu o oferta pentru ca noi producatorii sa castigam mai multi bani pe mierea muncita cu atata  efort si truda.
Instigatie la  revolta?
Pt ce?
Astazi  nu  mai  gandesti  la  fel ?
Pacat prietene  de  comuna  primitiva.

D006

Abeja mai bine cauta-l pe Milu si adu-l aici ca-mi este dor de el ! lasa-ne pe noi cu comuna primitiva ( cea cu doua gauri) ca-n ea ne place sa traim. UE vine cu bani garla si noi nu suntem instare sa pune mana de la mana si sa facem un grup de producatori.

D006

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
nu stiu ce  e  cu  Milu,nici  macar  nu se conecteza  pe  net.

pistol28

Mai avem multe de invatat de la albine, chiar daca suntm cu totii albinari.
Unde-i unul nu-i putere, unde-s doi puterea creste.
Frica de asociere vine de fostele CAP-uri si alte asociatii parazitate de indivizi verosi si  este greu sa scoti din mintea multora FRICA de FURTISAG.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Alutus

Azi noapte nu putui sa dorm. ma uitai la TV pe un canal francez. Era o emisiune referitoare la Noua Zelanda. O trezii din somn pe grasa de nevasta-mea ( noi toti suntem niste grasi) sa vada si ea. Subiecte multe . Ponderea cea mare o avea agricultura fara nici o subventie dar organizata pe baze cooperatiste si extrem de rentabila.
PS avem bancul lui Arghezi cu contraofensiva germana de pe Jiu  din 916?
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Citat din: Alutus din Septembrie 08, 2011, 11:57:12 AM
Azi noapte nu putui sa dorm. ma uitai la TV pe un canal francez. Era o emisiune referitoare la Noua Zelanda. O trezii din somn pe grasa de nevasta-mea ( noi toti suntem niste grasi) sa vada si ea. Subiecte multe . Ponderea cea mare o avea agricultura fara nici o subventie dar organizata pe baze cooperatiste si extrem de rentabila.
PS avem bancul lui Arghezi cu contraofensiva germana de pe Jiu  din 916?

Omul noaptea face altceva... adica doarme!  =)) Nu te gandi la prostii! :rusine: :rusine:
Baga repede bancul ala!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

#22
Romanii trecura Carpatii in august parca prin 16??? Rectif: Nu! pe 27. Prin septembrie germanii si austriecii au dislocat trupe de pe frontul de vest , le-au trimis in Ardeal si incepura contraofensiva in mai multe zone printre care si pe valea Jiului. Soldatii nostrii incepura retragerea, iar populatia locala o lua la vale in devalmasie. Unul de-al lor venea de la vale in sus pe Jiu. Cand ii vazu pe astilanti alergand ii intreba:- de ce fugiti ba? - pai nu vezi ca vin nemtii?-si ce daca vin?- pai au tunuri! -laaasaa ba ca si noi avem tunuri !- da, da n-avem nemti!
Sa nu uiti Darie!

apivasmob

Care mai este stadiul asociatiei de producatori?Ma intereseaza.
Sanatate tuturor apicultorilor

Alutus

#24
Sa fie clar, cu baloane de sapun nu facem nimic. Ideile principale al acelei emisiuni erau :
- Intreaga activitate economica de achizitie , procesare si vanzare este desfasurata de catre coperativa.
- Cooperativa are in proprietate toate mijloacele materiale necesare pt desfasurarea unei activitati economice specifice. Aceste mijloace includ: mijloace de transport, spatii de depozitare, unitati de procesare, servicii de comercializare.
-Din punct de vedere financiar cooperativa este organizata ca o societate pe actiuni.
Daca nu ne organizam dupa aceste servicii vom mai discuta pana in anul 2971, cand conform unor studii demografice pe teritoriul Romaniei nu va mai exista nici un urmas al lui Traian.
Cine se pricepe  este rugat sa deschida un subiect pe tema data, in care sa includa urmatoarele:
- expunere succinta a principiilor de organizare a cooperativei.
- Sondaj referitor la dorinta de participare (da , nu)
- Sondaj referitor la valoarea unei actiuni ( 1;2;..........n  echivalent$ )   
- Sondaj referitor la valoarea cu caresuntem dispusi sa participam (10;20 ...100 actiuni)
- Termen propus pt adunarea constitutiva. (ian... apr ... sept).
Mai clar de. atat nu cred ca se poate.
Daca nu o facem acum sa nu ne mai vaicarim, sa inchidem definitiv subiectul si sa spunem intr-un glas ca intradevar ne meritam soarta.
Slobozia ajuta-ne
Sa nu uiti Darie!

D006

  In Romania sunt deja suficiente asociatii , cooperative si grupuri de producatori .
  Mai Alutus in acea emisiune se pomena cumva de importuri de miere in NZ ??  ca noi aici in Ro suntem cotropiti de mierea din Asia !!!

Alutus

#26
Era vorba si despre miere dar nu am vazut emisiunea de la inceput. .Ideile  principale erau: existenta cooperativelor care ii cuprinde pe toti producatorii si participarea la beneficii si control prin actionariat. Nu se admit membrii din exterior. Pentru cooperatori lucreaza personal angajat fara drept de interventie. Dar vezi bancul cu nemtii si ai nostri. Incearca un sondaj. Dar daca sunt cooperative functionale in Romania sa le stim si noi , sa preluam  modelul sau sa se extinda in tara. Pana acum tot ce s-a facut au fost doar vorbe. Alte popoare s-au mobilizat pe net si au schimbat istoria lumii,iar noi nu putem face o cooperativa?!
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Citat din: Alutus din Septembrie 10, 2011, 08:11:57 PM
... Dar daca sunt cooperative functionale in Romania sa le stim si noi , sa preluam  modelul sau sa se extinda in tara...

CASA MIERII din Slobozia este o astfel de cooperativa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apicraiova

Suna incurajator, succes!
Cu D-zeu inainte!