Albine cu ochii rosii?

Creat de badguy_goodguy, Iunie 07, 2011, 08:13:22 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Un stup mi-a scos cativa trantori cu ochii rosii... este ceva boala?!


orbanstefan64

poate au conjunctivita????!!!! :rotfl: :rotfl:

gudas valentin

Sa terminat culesul si au scos trantori din celule intr-un anumit stadiu de dezvoltare,in acel moment au okhi rosi  :) n-ai de ce sa-ti faci griji.


                      valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

marian sima

Si eu am intilnit aceasta situatie acum 5-6 ani,la acel stup trebuie schimbata matca daca nu schimbi matca ,acel stup moare matca va ponta din ce in ce mai putin ,daca te  uiti mine la trintori vei observa ca sint un pic mai mici decit trintori normali,ciudat este ca desi matca ponteaza mai puti albinele nu o inlocuiesc.Eu atunci am schimbat matca si am rezolvat problema.

Remy

Nimfe de trantori cu ochii rosii, scoase afara = Intoxicatie cu polen toxic.

marian sima

Nu sint nimfe ci trintori in toata regula,si nu e intoxicatie deoarece aveam 60 de familii pe vagon si fenomenul sa petrecut la o singura familie,asa ca e exclusa posibilitatea intoxicatiei cu polen sau stoparea culesului ,singura problema este matca ,aceasta anomalie nu apare la un stup puternic cu matca tinara ,ea apare la stup cu matca in regres ,albinele acelui stup sint mai linistite decit la un stup normal ,daca nu se ia masuri de schimbare a matci acel stup va deveni in curind foarte zlab si pina in toamna nu i-l vei mai avea.Nu i-mi dau cu parerea eu spun ce m-i sa intimplat.Cit despre trintori cu ochi rosii ,ei zboara si au vederea normala,nu stiu daca sint apti de a se imperechea cu matci,si spui ca ai citiva ,in curind numarul lor va creste si pe acea familie vei avea un numar mare de trintori raportat la nr de albine.Intrebai de boala ,pot spune ca nu e o boala a stupului ci o boala a matci.

stefan1

  Nu am intalnit asa ceva. Am avut de mai multe ori in unele familii trantori cu capul alb sau si parti de torace albe, altfel normal dezvoltati si perfect viabili.
  Am scris undeva de rasa Italiana Cordovan, la care toracele, capul si ochii sunt de o culoare cafeniu-rosiatica, foarte frumoasa. Gena culorii este recesiva si nu se gaseste la urmasi decat daca ambii parinti aveau aceasta gena. Trantorii au doar genele mamei (haploizi), asa ca o matca Cordovan va da astfel de trantori. Astfel de trantori pot apare din genele recesive si de la o matca de culoare normala, dar care are in ascendenti (parinti, bunici, strabunici), un stramos Cordovan. Fiind o gena recesiva, la femele (diploide) aceasta culoare nu va aparea, decat, cum am spus, daca si mama si tata sunt din rasa Cordovan.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Nu cred ca este vorba de rasa,fenomenul a aparut la o matca care a facut trintori normali  o perioada buna de timp,si intradevar au o culoare frumoasa. O precizare ,am rasa de albine cu inele galbene care se crede a fi italiana (eu unul nu cunosc rasele) pentru mine e o rasa buna ,matcile ponteaza mult ,familia de albine se dezvolta repede,si in masive melifere aceasta rasa de albine are productie ridicata,matca este mai lunga si mai groasa decit la rasele brune.

D006

Eu  am  auzit ca  fam  de  albine  care  au trantori  cu  ochii rosii ar  fi  mult  mai productiva fata  de  cele  lalte si  ca  matca ar  fi  de  buna  calitate.Am  avut ocazia  sa  vad  si  trantori cu  ochii albi.

scorpion


POSTASUL

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 07, 2011, 08:13:22 PM
Un stup mi-a scos cativa trantori cu ochii rosii... este ceva boala?!
nui nici o problema  :nono:  aia sunt facuti la bautura  =))  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 30, 2012, 09:49:22 PM
Citat din: badguy_goodguy din Iunie 07, 2011, 08:13:22 PM
Un stup mi-a scos cativa trantori cu ochii rosii... este ceva boala?!
nui nici o problema  :nono:  aia sunt facuti la bautura  =))  :hi:
cred ca au chefuit toata noaptea si de aia au ochii rosii,sau....;)
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/