Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Citat din: bucovineanu din August 29, 2015, 11:25:54 AM
Cu ce ar fi avantajati stupii daca sunt in adapost, fata de cei care sunt in aer liber?
Cel putin 1 saptamina in urma la dezvoltare primavara fata de cei ernati afara ,asta face diferenta primavara.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: bucovineanu din August 29, 2015, 11:25:54 AM
Nu cred ca este vreo diferenta intre stupii adapostiti si cei care ierneazain aer liber. Din contra, stiu ca unii apicultori care au pavilioane, scot stupii din pavilion si ii pun in aer liber pentru perioada iernarii. Cu ce ar fi avantajati stupii daca sunt in adapost, fata de cei care sunt in aer liber?
Puteti sa ne explicati si motivul pentru care fac acest lucru? Chiar daca este intemeiat sau nu!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Nu doresc ceva gen rusesc cu întuneric, pavilion gen pivniță, și temperatură de 5 grade toată iarna. Un fel de șopron mai modern cu zăpadă de minim 5 cm pe spate și pe pereții laterali. Vreau să nu bată crivățul decât în partea frontală. Fiind la munte dacă aș avea un plus de albina în primăvara m-ar ajuta să fac cules la rapița și nu dezvoltare. Sunt sătul să car lăzi. Acum îi am ok după 4 luni și jumătate alergând după floare. Vreau și la primăvara să fie bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Nu sunt pentru iernarea pe pavilion. Este primul an cand fac stuparit pe pavilion. Am observat
popularea unora si depopularea altora inca din prima zi la rapita, o zi cu vant. Ganditi-va ce se intampla toamna ,primavara , cand sunt multe zile cu vant , temperaturi care variaza de la un minut
la altul. Eu ii urc pe pavilion in Aprilie si ii dau jos la sfarsitul lui Iulie. Jos lucrezi mult mai usor.

dan sebastian

Dar ai iernat vreun an pe pavilion ? Depopulare ai mai avut atunci ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Citat din: roi_ag din August 29, 2015, 10:48:15 PM
Nu sunt pentru iernarea pe pavilion. Este primul an cand fac stuparit pe pavilion. Am observat
popularea unora si depopularea altora inca din prima zi la rapita, o zi cu vant. Ganditi-va ce se intampla toamna ,primavara , cand sunt multe zile cu vant , temperaturi care variaza de la un minut
la altul.  Jos lucrezi mult mai usor.
Aveti dreptate dar daca adapostu se afla amlasat bine nu se intinpla asa ceva.
popularea stupilor de jos e benefica tinind cont ca jos sint temperaturi cu 3...5 grade mai mici decit la al 3 lea rind .
eu dupa 2 ani in adapost sint multumit .
Alta situatie : zona mea nu permite ernarea in fundu gol din multe motive dar in adapost se poate .

istodorescu vasile

intervin si eu si imi spun parera cu privire la iernatul in adapost sau afara. asa cum este in firea noastra ca natie multi dintre noi ne dam cu parerea , fara vreo logica. fac stuparit pastoral, si iernez pe pavilion de vreo 15 ani, si eu zic ca in anii astia m-am intilnit cu situatii de toate felurile, si concluziile sunt urmatoarele:
AVANTAJE:la iernat pe pavilion,am observat ca in pavilion , temperatura este cam cu 5 grade mai mare decit afara,iar stupii sunt feriti de oscilatiile vremii in comparatie cu cei de pe vatra.
consumul de hrana este mai redus decit pe vatra, si implicit uzura albinelor ce ierneaza este mai mica. primavara familiile iernate pe pavilion sunt mai populate fata de cele iernate pe vatra.
datorita diferentei de temperatura, matcile isi reiau mai devreme ponta.
legat de depopularea unora si suprapopularea altora, atunci cind bate vintul, mai ales la fl. soarelui, fenomenul se intimpla si la cei de pe jos.
DEZAVANTAJE:pe pavilion, daca este izolat termic, albinele nu sesizeaza cind apar zile mai calde pentru a iesi la zbor de curatire, ceea ce este o mare problema daca nu intervine apicultorul.
pe timpul unui cules masiv se populeaza rindurile de jos, iar cele de sus se depopuleaza, fiindca albinele grele se ridica mai greu la rindul de sus, si intra fiind bineprimite la rindurile de jos, dar apicultorul, stiind acest lucru pune inainte de cules familiile cele mai puternice sus.
pe pavilion  daca  se urmareste imperecherea de matci nu va avea succes fiindca la intoarcere de la zborul de imperechere, matcile nu mai nimeresc familiile de unde au plecat,si sfirsesc omorite in familiile vecine, dar apicultorul cu pavilion isi creste matcile in nuclee , si rezolva si acest neajuns.
eu personal, daca as avea la indemina, as ierna toate familiile in adapost,ferite de intemperiile iernii, care in zona mea de munte ,este foarte lunga fata de zona de cimpie, iar primavara vine prin jurul datei de 10 aprilie. pavilionul are avantajele mult mai mari decit dezavantajele,insa nu la toata lumea se potriveste acest aspect, eu vorbesc de mine.

mape 48-petru manea

Am stuparit multi ani in pavilion ---din 2004 stuparesc in stupi " varsati "  ---avantaj net cu stupii varsati

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

de  :nudie: belita
nu cauta sa te complici
daca n-ai ce face cu banii cumpara zahar
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag

Citat din: istodorescu vasile din August 30, 2015, 11:24:07 AM
pe pavilion  daca  se urmareste imperecherea de matci nu va avea succes fiindca la intoarcere de la zborul de imperechere, matcile nu mai nimeresc familiile de unde au plecat,si sfirsesc omorite in familiile vecine, dar apicultorul cu pavilion isi creste matcile in nuclee , si rezolva si acest neajuns.
Nu mi s-a imperecheat nicio matca,chiar daca am pus semne ptr. orientare.Multi stupi schimba linistit matcile, multe matci batrane nu mai ponteaza , cele tinere nu se mai intorc de la zborul de imperechere si cum nu i-am mai verificat de la rapita pana dupa salcam 3 am avut ceva surprize, noroc ca-mi produc eu matcile.
In iulie si august multe familii schimba cu succes linistit matcile daca sunt coborati ptr. iernare in
aer liber. Acestia sunt o sursa de botci ptr. nuclee.

dan sebastian

Dorine, ești șugubăț ca de obicei, dar cred ca și ție ti-ar prinde bine un adăpost de iernare.
Roi_ag La sf lui august, începutul lui sept. revin acasă. In pastoral ii țin pe jos, nu e problemă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Vorbim de pavilion stationar folosit din noiembrie pina la plecatu la rapita .

dan sebastian

Exact. Doar pt iernare, cât stau acasă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.