Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

#225
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

http://youtu.be/F-YfwaFvOEk

A venit si caldura, dupa ce a trecut floarea soarelui 2 !!!
Oricum, ma bucur ca am scapat cu stupii intregi pt ca viiturile au fost mari si mi-a trecut valul de apa la mai puti de jumatate de metru de ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

acum imi place cum aveti rezervele de hrana, spre deosebire de anul trecut cind ii aveati seci. ati observat ca atunci cind sunt rezerve de hrana din abundenta, populatia in familii este mai putina.

dan sebastian

Da. Presupun ca e si din cauza depopularii dupa 2 culesuri de floarea soarelui. Imi pare rau de belelele care le ai cu furtisagul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

nu mai am belele cu furtisagul, am rezolvat imediat atunci insa am pierdut vreo 15 nuclei cu matci imperecheate,si am gasit 4 familii pe pavilion la fel fara matci, incolo pierderi nu am avut.aceste pirderi s-au  datorat faptului ca seara am tratat antivaroa, iar dimineata urmatoare am plecat la severin cu treaba, sa declansat furtisagul, iar eu m-am intors abia dupa ora 15 , cind deja se terminase cu nucleii, si furtisagul era extrem de violent la toti stupii.m-am ocupat de problema, si le-am potolit pina la urma, fara sa pierd familii de baza, insa daca mai lipseam inca o zi nu mai gaseam nimic.

dan sebastian

 cum ai scapat de furtisag ? oglinda / motorina ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

am scapat de furtisag in felul urmator:primul lucru pe care l-am facut cind am observat am stropit puternic in urdinisuri cu apa, pentru a mai dispersa din hoate fiindca atit de multe erau, incit nu mai aveau loc la urdinisuri, si stateau gramezi si pe  stupi ,concomitent cu asta, am pus la fiecare urdinis de o parte si de cealalta cite un burete imbibat cu motorina.apoi pina seara am stropit cu apa pentru a tine sub control numarul hoatelor, care veneau de la o stupina amplasata cam la 1 km de mine.seara am inchis absolut toti stupii,iar dimineata urmatoare, exact cum banuiam invazie de hoate ce cautau sa intre pe la urdinisurile inchise.le-am lasat sa se adune foarte multe, fara exagerare cred ca era si cite 1 kg de albine la un urdinis cautind sa intre. vazind ca sunt atit de multe, am luat spreiuri cu parfum, am adunat toate spreiurile nevestei, am dat pe ele, cu parfum, fiindca stiam ca familiile din care provin ,nu le vor mai primii parfumate. asa a si fost in 2 ore de la parfumare,mai erau foarte putine hoate, atunci am deschis si eu stupii mei, si care mai indraznea sa intre o executau. dupa asta am dat de necaz cu nevasta, cind a constatat ca spreiurile ei se evaporasera.mi-a parut rau ca am fost nevoit sa recurg la acest procedeu fiindca stiam ca toate albinele acelea pe care am dat cu parfum nu vor mai fi primite in stupii lor, si vor pieri , dar nu aveam alta solutie. cu oglinda poti sa redresezi 1-2 stupi atacati, dar la aproape 200 de stupi nu aveam cum decit asa cum am procedat.

dan sebastian

Tu ai venit cu stupii plini de la floare si izma. e normal ca ai vecinilor care sunt uscati sa vrea si ele ceva miere. in plus ai tai nu si facusera orientarea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cris

 :stop_the_war: inainte de a se recurge la solutii atat de radicale am vazut ca sunt multe alte modalitatii de impiedicare a furtisagului. Probabil ca nu l-ai observat din timp si lucrurile au degenerat.
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

istodorescu vasile

Citat din: Cris din Septembrie 26, 2014, 12:20:01 PM
:stop_the_war: inainte de a se recurge la solutii atat de radicale am vazut ca sunt multe alte modalitatii de impiedicare a furtisagului. Probabil ca nu l-ai observat din timp si lucrurile au degenerat.

lucrurile au degenerat in citeva ore . am povestit in detaliu , in jurnal apicol al lui dragos, cum sa intimplat  de sa ajuns la asemenea problema

dan sebastian

Mi-a ajuns premiul celor de la " Fabrica de stupi Oradea ". E un stup de 10 rame, foarte bine lucrat, din blana de brad uscata, slefuit cum trebuie. Cel mai mult mi-au placut fundul si capacul. Se vede ca au scule performante. Debitarile, frezatul si incleiatul sunt la nivel de arta. Nu folosesc aracet ci un clei zdravan. Bravo lor pt. initiativa !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am montat gratiile la urdinisuri. Sper sa nu mai dau de soricei prin ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Soarecii cauta adapost inainte de primul val de frig al toamnei...
.. acum deja a trecut al doilea val de frig al acestei toamne .

Cumpara pernute, jeleuri sau cum le-a spune la momelile alea otravite pentru rozatoare si pune in fiecare stup cite una .
..la mine costa in jur de 5,5  Ron si are 12 bucati intr-o punga ... Te-ar costa la 0,4 Ron pe familie dar daca scapa cumva un soarece il dai cu burta la soare repede . La primavara aduni din stup momelile si le pui inapoi in stupi la anul in toamna ,... dar sa le pui inainte de primul val de frig al toamnei .